| 0RASPUNS0 a întrebat:

De ce femeile nu au voie pe Muntele Athos?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Sunt niște călugări acolo care mențin pacea mondială. Dacă merge o femeie pe acolo vor înceta să se mai roage și lumea ar cădea într-un abis negru.

| 0RASPUNS0 explică (pentru Frank51):

Dar pe munte poate sa ajungă? Ma refer la munte nu la locul călugărilor

| Frank51 a răspuns (pentru 0RASPUNS0):

Cred că da. Adică ilegal, prin padure pe undeva. Eu am fost în 2019 pe munte. Legal, e cam imposibil să ajungi ca femeie, pentru că trebuie să ți se elibereze un certificat sub formă de invitație, semnat de mai mulți călugări supremi, anticipat călătoriei, iar legea interzice accesul femeilor.

24 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Femeile pot să ispitească la păcatul preacurviei. Apoi toată sfințenia lor ar dispărea.

| Mayhem666 a răspuns:

Poftim? Vai, cat misoginism. Auzi la ei.

| Brizbriz a răspuns:

Pentru ca, calugarii de acolo nu au mai vazut femeie de zeci de ani, si li se scoala... "saracii"

| goguPatent a răspuns:

Pentru ca ortodoxia e o religie foarte misogina

| darrio2007 a răspuns (pentru goguPatent):

Nici calugarii shaolin nu accepta femei in lăcasul lor. Si ei sunt misogini?

| goguPatent a răspuns (pentru darrio2007):

Absolut. Toate religiile sunt misogine, dar ortodoxia si islamul sunt in top

| Simpatic a răspuns (pentru goguPatent):

Nu are nicio legatura cu misoginismul, regula asta nu e impusa de la ortodocsi, e vorba de niste cutume vechi de mii de ani
Femeia in trecut nu a fost nicidecum egala cu barbatul, a se vedea Antichitatea, acolo tot religia era misogina sau legea?
Cat despre religie, in vechime, in Altar (Sfanta Sfintelor) nu intra nimeni decat marele preot 1 data pe an, de atunci s-a pastrat traditia prin care femeile nu au voie in altar nici in ziua de azi
Nu e vorba de misoginism aici
Exista aceasta randuiala pentru ca ea aminteste de faptul ca femeia nu poate indeplini functii sacerdotale
Trebuie sa cunosti religia ca sa te afunzi in discutii despre ea domnule!

| goguPatent a răspuns (pentru Simpatic):

"Nu are nicio legatura cu misoginismul"

"Femeia in trecut nu a fost nicidecum egala cu barbatul,"

Deci despre misoginism e vorba. Religiile nu au progresat deloc.

| 77antonia77 a răspuns (pentru goguPatent):

Cam asta gandesc si eu. Acuma no..asa o fost de pe timpuri, se pastreaza traditia.

| Sisiwieuc9 a răspuns (pentru goguPatent):

Dar catolicismul ce e?

| Sisiwieuc9 a răspuns (pentru goguPatent):

O religie nu poate sa progreseze.

| goguPatent a răspuns (pentru Sisiwieuc9):

Catolicismul nu își umilește adepții așa cum o face ortodoxia

| Sisiwieuc9 a răspuns (pentru goguPatent):

Cum sa-i umileasca? laughing))

| goguPatent a răspuns (pentru Sisiwieuc9):

Pusul in genunchi in biserica și în fața popei la spovedanie.
Reguli de genul femeile nu au voie in biserica când sunt la menstruație.
Pupat mana popei.
Mers prin genunchi pe sub mese.
Certați mereu de popa.
Statul in picioare cu capul plecat ore întregi la biserica.
Venit cu Mercedes de 100. 000euro și cerut pomana de la săraci pentru o biserică nouă.
Femeia considerată sclava bărbatului.
Mai continui?

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru goguPatent):

Esti tampit? Atatea zeci de mii de abuzuri asupra copiilor din partea clericilor papistasi nu sunt umilinte si infractiuni? Cruciadele si Inchizitia ce au fost, "Walk in the parc"?! Genocidul impotriva amerindienilor? Uniatismul papistas criminal din Transilvania?

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru goguPatent):

Ce sa continui? Minciunile si insinuarile? Nu ti-e rusine deloc pentru ele?!

| goguPatent a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

De ce să îmi fie rușine? Eu le am făcut?

Și aici vorbeam de umilințele din ziua de azi. Că la crime nu întrece nimeni pe creștini. De oricare ar fi ei.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru goguPatent):

Minciunile sunt ale tale, ca ale unui mitoman! Eu sunt crestin! Pe cine am omorat eu, mitomanule, de afirmi ca nu ma intrece nimeni la crime? Umilintele pe care inca le provoaca eresul papistas sunt actuale, la fel ca si procesele pentru abuzurile pe care le-a comis.

| Sisiwieuc9 a răspuns (pentru goguPatent):

La "umilinte" (in afara de ultimele doua care sunt niste enormitati. Vezi ca si Papa Francisc are ditamai limuzina.) merg oamenii de bunavoie. Si nu sunt umilinte. Consulta dexul.

| goguPatent a răspuns (pentru Sisiwieuc9):

Hai sa nu il comparam pe papa cu astia dela BOR... sa fim seriosi. omul a mers cu un Logan cand a venit in Ro.

| goguPatent a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Minciuni? Ok
Deci nu sta nimeni in genunchi in fata popei care conduce mercedes nu? Vorba lui Micutu, alea sunt loganuri sub acoperire.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Ca sa nu fie ispititi calugarii!