| BogdanIvasciuc a întrebat:

Deci am incercat de 2 ori sa ma duc la biserica sa stau la Sfânta Liturghie, dar în drum spre ea simțeam tot mai multă frica și un sentiment de vinovăție cu cât mă apropiam mai mult de biserica.S-ar putea că sufletul meu sa fie controlat de diavol?

13 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

1onur a răspuns de 6 ori la această întrebare. Ce-o fi cu el?

| ania a răspuns:

Pune - te pe genunchi acasa, spune-i Mantuitorului Hristos ca ii daruiesti lui sufketul si viata, sa fie El Stapan peste ele, marturiseste-i toate pacatele care iti apasa constiinta, eigandu-l sa iri cirateasca tdupul si mintea cu sângele Lui. Te vei simti mai usoara si nu va mai fi greu sa mergi oriunde.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ești în grafic.
Majoritatea credincioșilor se duc la biserica din frica.

| siriusblack98 a răspuns:

Overthinking se numeste. Esti prea dur cu tine insuti, nu are treaba cu diavolul. Mereu am fost de parere ca atata timp cat te caiesti cu adevarat pentru pacatele tale, Dumnezeu te va ierta. Totusi atata timp cat Dumnezeu te iarta dar tu insuti nu te poti ierta in nici un fel, mereu o sa suferi. Adica Dumnezeu nu o sa te forteze sa te ierti singur, asta de tine depinde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sufletul ni-l murdări noi înșine cu propile fapte și prosti nu Diavolul noi devenim favoriți lui când noi cu propia rațiune conștința dată De Dumnezeu ne murdări propiul sufletul si inima cu propile minciuni fapte murdare atunci devenim favorit celui rău dar el asupra noastră nu are niciun control căci sufletul nostru ne aparține nou lui Diavolului noi faptuim facem totul cu propia intenție cu conștința binele și răul stă in mâinile noastre și in propile noastre fapte. într-adevăr cu Adevărat omul poate să-și vindă trupul și sufletul pentru bani pentru faimă atenție validare.dar vezi? Tot la noi stă Decizii tot la noi aparține intenție dacă ne vindem sau nu. Noi decim nu Diavolul nu Dumnezeu noi decim zi de zi noapte de noapte fiecarea faptă și intenție pe care o facem si o luăm cu propia intenție rațiune Conștință Diavolul nu are nici treabă cu propia decizie a omului și omul își face cu propia mână totul pe pământul ăsta.
Dacă ai frică de Dumnezeu și pe Dumnezeu in inima ta si sufletul tău si mergi la biserică și te rogi la Dumnezeu așa cum poți tu așa cum ști tu din toată inima ta si tot sufletul tău Dumnezeu va vedea va auzi strigatul inima tale va auzi vocea inimi tale Dumnezeu nu dorește răul nimănui el nu vrea sa ne piardă pe nici unul dintre noi dar noi ne pierdem față de el il dăm uitării prindem ca nu "există" săne fie mai ușor de făcut tot mai multe prosti și rahaturi sa avem s scuze față de el ca daca nu beam sau consumam si nu știu ce n-am fi făcut Doamne noi uităm și nu ne dăm seama ca ori cât de mult ne-am "ascunde" faptele pe lumea asta față de Dumnezeu nu putem Ascunde Adevărul căci Adevărul este el însuși in sine nu poți comite face același greșeli cu bună voință cu bună rațiune cu buna alegere și plăcere același fapte același greșeli apoi săi prestezi ca ești "omul lui Dumnezeu" omul lui Dumnezeu știe de frica lui si ia de seama existența lui nu se joacă cu Dumnezeul așa cum are chef și stare omul uită tot timpul asta si va uita de câte ori îi va convine până va uita si cine este căci asta face din om faptele sale greșite acolo se ajunge si va ajunge căci cine se joaca dea Dumnezeul cu alți oamenii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu îl tine pe om cât merită pe drumul cel bun Dumnezeu ajută omul care chiar si celui ce Nu mărită Dumnezeu nostru nu este o tumoarea care ne apasă pe sufletul nostru Dumnezeu nostru este tatăl fiul si Duhul sfânt ori de cate ori îl vom înlocui cu faimă cu bani cu atenție validare cu orice fel de prosti si rahaturi care le consumăm cu bună știre cu bună conștință cu propia rațiune cu propia voință de atâtea ori ne vom. îndepărtat de Dumnezeu de atâtea ori ne vom facem rău noi mulți dintre noi il subestimăm îl înlocuim cu ori si ce si ori si cine nu luăm de seama nimic din toate faptele sale si tot ce face pentru noi dar va veni o zi pentru noi care o săne dorim cu ori si ce preț ziua in care săne mântuim și cere iertare față de Dumnezeu pentru propile noastre fapte Diavolul nu da târcoale așa cum vrea el și când vrea el si cu cine vrea el stați liniștit căci Dumnezeu nu lasă nimic ne vegheat. Dar dacă spuneți mai bine plângem într-o vila și într-un Ferrari sau lamborghini decât sa trăim conștienți raționali cu frică De Dumnezeu și n-am mai și nu ne-am vinde pentru bani și plăceri de moment care au consecințe grave grave garve rau de tot atunci Diavolul câștiga căci îi face in ciudă lui Dumnezeu și râde de el căci noi toți suntem fi lui și îl trădam il vindem încă o data il bat jocorim pentru toată bunătatea si fericirea pentru care o are Dumnezeu pentru noi. Iar noi alegem singuri săne facem rău si rau si rău. Dumnezeul să aibă milă de noi și săne ierte de câte ori suntem "inconștienți" și "știam ce facem noi" Amin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diavolul satana Dracul și toți îngeri căzuți din porțile tatălui nostru pe care lau trădat va da târcoale pe lângă "omul" fără frică de Dumnezeu omul fără Dumnezeu și acel "om" care se vinde o să-și piardă totul o sa ajungă rău nu cadeți și nu va vindeți sufletul și viața pentru... Căci nu va mai fi nimic ce era din voi o dată va faceți cu propia mână rău iar ei râd de noi căci nici Satana nici Diavolul nici Dracul nu are atâta voință de răutate și prostie cât are omul fără frică de Dumnezeu păzițvă sufletul păzițvă inima nu va bateți joc de ele căci nu le avem degeaba și nu suntem încercați de Dumnezeu degeaba in noi se află totul noi decim fiecarea faptă fiecarea decizie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeul nu interzice omul sa nu bea alcool Dumnezeu nu interzice sa nu prea currvim Dumnezeu nu interzice să nu ne drogrăm Dumnezeu nu interzice sa nu bem alcool Dumnezeu a dat a dăruit omului liberul albitru până și față de el însuși de ce a făcut asta Dumnezeu? Oare de ce? Dece a dăruit omului rațiune? Conștința de sine? Controlul de sine? Dece a dăruit omul atâtea calități și omul tot nu este mulțumit omul tot in goană după fel si fel de prosti si rahaturi aleagă cu propia voință si alagerea ne batem joc de propiul suflet si inima de propia viața apoi îl tragem la răspundere pe Dumnezeu și când nu ne convine ceva dă-mi vina pe drac și Diavolul si Satană laughing laughing laughing laughing laughing laughing când noi avem atâtea și atâtea calități de la Dumnezeu noi încă ne căutăm scuze față de El...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeul nostru nu este o tomoară care ne apasă pe suflet nostru Dumnezeu este sufletul nostru tatăl fiul și duhul sfânt

Părintele Constantin Necula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut toate faptele noastre pe lumea asta pe pământul ăsta se vor întorcea către noi într-o zi sau zile sa nu avem impresia și prostia că se vor întoarce cum ne așteptăm și când vrem noi noi încă nu știm puterea lui Dumnezeu noi încă scuipăm si huiduim de unde mâncăm și trăim sad si nu facem bine deloc da deloc... Totul se va întoarce toate faptele noastre se vor întoarce într-o forma sau altfel...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori de diavol ori conștiința ta care te mustra pentru păcatele comise.

| LaviniuA a răspuns:

O fi vreo anxietate sociala.
Stii doar ca biserica e un loc unde cei slabi sunt imbranciti, striviti, sufocati, de babute si doamne evlavioase, care vor sa ia tot harul, sa li se ierte toate pacatele, sa le vada divinitatea, ca sa primeasca tot ce li se cuvine.
Se poate sa mai fie si o vinovatie pentru ceva ce ai gresit candva si te temi sa nu patesti ceva la biserica... de vreme ce in biserica e divinitatea cu ochii in patru si nu stii cand se manie pe pacatosi.

Asa ca mergi si fa sport, mergi la sala, mananca, recapata-ti increderea in tine... si apoi vei tine piept loviturilor vazute si nevazute.

Cat despre ceea ce intrebi - daca erai controlat de vreo entitate ciudatica, ar fi vazut asta cei din jurul tau si ar fi chemat ajutoare. Aici poti sa ceri si parerea unui specialist (popa).

| KovacsB a răspuns:

S-ar putea ca indoctrinarea sa-ti fi transformat creierul in muci.