| TeoCata1804 a întrebat:

Ce credeti ca este dincolo de moarte? Nu ma prea inveseleste idea ca acolo nu e nimic adica pur si simplu dispari.

30 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Singurul lucru sigur e ca nimic nu e sigur

| RAY a răspuns:

Eu am fost la un pas de moartea si cat eram in coma nu-mi amintesc nimic doar dupa accea o stare de liniste, pace interioara, nu stiu cum sa isi explic, nu am vazut nici un tunel de lumina, ingeri, ceva sunete am auzit

| anonimg a răspuns:

Lucrurile legate de viața și de moarte se găsesc în Biblie. La moarte trupul se transformă în țărână, iar suflarea de viață înapoi la Dumnezeu care a dat-o. Este o trecere în neființă. Dar nu ne putem opri aici, pentru că Biblia vorbește de speranță și nădejde care există dincolo de moarte.
Altfel spus, va exista o înviere a tuturor celor decedați.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru anonimg):

The walking dead

| Ineys a răspuns (pentru anonimg):

Poti garanta?

| anonimg a răspuns (pentru Ineys):

Cu Scripturile, da.

| Frank51 a răspuns:

Eu cred ca acolo este partea din lume pe care nu o vedem si la care o sa avem acces o data ce murim, stiu ca pare sf dar oricum toata lumea asta este sf. De ce este totul atat de perfect? Iti dai seama ce forte gravitationale trebuie sa tina pamantul fix acolo pe orbita lui? Iti dai seama ca de milioane de ani soarele este intr-o continua reactie nucleara? Eu doar cand ma gandesc la univers si imi dau seama cat de sf pare, realizez ca sansele sa fie o coincidenta sunt extrem de mici.

Oricum nu ai avea ce face mai mult de anii pe care ii ai aici pe pamant, te asigur. Eu sincer prefer sa mor dupa 80 de ani pe pamant, decat sa traiesc 200 sau o eternitate si sa ma chinui.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai ce rost are sa te gandesti, ca oricum ajungi acolo, indiferent ce e. Inveseleste-te cu ce faci aici.

| Plato a răspuns:

Bacovia crede ca e "neant". Imi permit sa-l contrazic, bazandu-ma pe alte surse, superioare chiar si lui, si cred ca doar trupul, materialul dispare/ se transforma, sufletul merge, in functie de curatenia lui, la Dumnezeu sau departe de Dumnezeu.

| Totenkampf a răspuns (pentru Plato):

Cât mai departe de Dumnezeu, ținând cont că Dumnezeu este o abstracțiune cauzală, cu înfățișare umană, practic o ființă creată de gândirea limitată a omului, mai mult de atât primitiv, menită să devină călăuză manipulaților.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu avem niciun motiv sa credem ca ar fi ceva. Daca tie iti place sa te inveselesti cu minciuni, n-ai decat sa te increzi in ele.

| Plato a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Tu nu ai niciun motiv sa crezi ca ar fi ceva. Eu am cateva.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Plato):

Oi avea motive subiective.

| Crackman a răspuns:

Eu gandesc asa : de ce atata stres daca crapi?, deci o sa fie ceva

| Steregoi a răspuns (pentru Crackman):

Daca omul ar fi evoluat nu ar avea sens nimic si nici o activitate umana. Lucrurile evolueaza in sensul spre indeplinirea scopului Lui Dumnezeu.

| Steregoi a răspuns:

E firesc sa nu te inveseleasca perspectiva mortii pentru ca moartea la om este nefireasca si pentru ca omul a fost creat de catre Dumnezeu ca sa nu moara niciodata.

| Panamax a răspuns:

Suntem eterni, si suntem celule ale divinitatii.Ne reincarnam de mii de ori pana atingem perfectiunea.
Lasa oitele crestine sa behaie dupa cum le duce mintea si pastorul lor.
Ele trebuie mulse bine si tinute in tarc.

| Couragebv a răspuns (pentru Panamax):

Ai onoarea si respectul meu pentru raspuns.

| ziftode a răspuns:

Sinncer, nu exista un raspuns rational real la intrebarea asta
toate, TOATA religiile mananca rahat, doar ca sa atraga adepti
in realitate, daca dupa moarte exista ceva, acel ceva nu ni-l putem imagina... DELOC, ar fi complet diferit de orice idee are oricine din aceasta lume!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Om muri și om vedeawinking

| 6684464 a răspuns:

Partea buna la teoria asta este ca si cum nici nu ai fi existat vreodata. happy Deci viata ta constienta este degeaba, mai bine te sinucizi cat esti sanatos ca sa oferi mai multi nutrienti ecosistemului. laughing

| Steregoi a răspuns (pentru 6684464):

De cand scopul de a hrani cu propriul corp viermii? Fii sincer.

| ibaal a răspuns:

Eu sper ca ne reincarnam happy
nu-mi place nici ideea ca nu-i nimic, ne baga in pamant si ne mananca viermii si-atatlaughing
dar, nici ca ardem in cazan... sper sa ne mai intoarcemlaughing

| Steregoi a răspuns (pentru ibaal):

Dumnezeu va invia in carne si oase aici pe Pamant pe cei alesi de El pentru ca acestia sa traiasca vesnic pe Pamant. Scopul intial si permanent al lui Dumnezeu este ca Pamantul sa ajunga un rai ca in gradina Edenului unde au fost Adam si Eva in regiunea de izvorare a fluviilor Tigru si Eufrat.

| Lule a răspuns:

E o mare petrecere, mereu trebuie sa fie cand ia ceva sfarsit

| anonymus4106 a răspuns:

Nu-ți face griji. Va fi la fel ca înainte de a te naște. Fie că e rai/iad, fie că e un nimic, asta te ajută să-ți prețuiești viața de pe Pământ mai mult.

| Steregoi a răspuns (pentru anonymus4106):

Pretuirea vietii si a existentei despre care vorbesti nu e descoperita de catre om la nastere ci face parte din scopul Lui Dumnezeu. Nu ar fi existat pretuire a existentei a vietii daca omul ar fi evolutat. Sursa vietii adica Dumnezeu nu are inceput si nici sfarsit. Ce iti spune sa pretuiesti viata daca nu Dumnezeu?

| Sketch2 a răspuns:

Nici mie nu imi place ideea, dar eu sunt de opinie ca dupa moarte nu mai e nimic. Nu mai suntem constienti. Ar trebui sa te bucuri de viata cat inca traiesti.

| AnaAna8 a răspuns:

Nu o să dispari, trupul tău va muri, dar noi vom rămâne veșnic vii. Nu știu dacă ești o persoana foarte religioasa ca sa te pot convinge dar acolo sus exista un Dumnezeu. El a făcut lumea și așa cum scrie și în Scriptura vom muri și ne vom duce la cer. Acolo vom sta 40 de zile și după ni se decide soarta după faptele noastre bune sau rele( rai sau iad ). Oriunde am ajunge vom fi vii doar ca în iad o sa fim chinuiți și în rai o sa fim fericiți. În fine poate nu crezi lucrurile astea dar Îți spun că sigur exista viața după moarte. Adică va fi total diferit dar important e ca o sa trăiești. Sufletul tău va arata exact la fel cum ai arătat pe pământ așa ca nu o sa fie chiar diferit.

| skrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr a răspuns:

Dispari, pur si simplu nu mai existi. asta e realitatea