| anonim_4396 a întrebat:

Deci,cred ca nici Dumnezeu nu ma mai iubeste,eu am o problema,in ziua de astazi vad multe specimene de cocalari ( si asa mai departe) si ii injur,si mi-am cerut de ataea ori ierta,cam in fiecare seara de acelasi lucru,ca nu cred ca Dumnezeu imi mai iarta pacatele sad, ce sa mai zic sa ma mai iubeasca crying Rog ateii sa nu raspunda!

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Pai si lasa-i in pace.
De ce atata ura intre oameni? ura pe motive ca sunt rromi, ba ca sunt de culoare, ba ca sunt de alta religie, ba ca sunt gay, etc etc. Toate astea pentru ce?
Nu te lasa sa traiesti?

Ignora. Daca nu le faci nimic nici ei nu-ti vor face nimic.
Stiu din proprie experienta. Nu vorbesc din carti.
Nu ai motiv sa fii nervos si sa simti ura. Mai gandeste-te.

24 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Aha,deci mergi pe strada si cand vezi pe careva mai funcky-puncky incepi sa-l injuri.
Troll.

| trolololo a răspuns:

Normal ca nu te iubește, doar înjuri și ii jignești pe ceilalți. Mai ești și mafiot pe deasupra.

| OOOLEOOO a răspuns:

Iartate pe tine insuti daca vrei ca Dumnezeu sa te ierte.

Schimbarea apare atunci cand sti bine cea ce esti si accepti asta.

| RAY a răspuns:

Cum sa te iubeasca daca isi urasti aproapele, voi crestini habar nu aveti de propia religie, biblie etc doar cu numele sunteti

| milan9 a răspuns:

Mântuitorul spune că ori de câte ori vom cădea (indiferent de teama expusa de tine, repetarea greşelii) să ne ridicăm şi să mergem mai departe (bineînţeles că nu putem specula, şi am fi nişte trădători vicleni dacă din obişnuinţă am profita de iertarea lui Dumnezeu pentru a greşi în continuare)!

Sfinţii Părinţi, parafrazând Scriptura, ne spun că Dumnezeu va lua în considerare SINCERITATEA EFORTULUI nostru poate chiar mai mult decât reuşita în sine…

| milan9 a răspuns:

Aşa cum Mântuitorul S-a putut răstigni pentru ca păcatele întregii omeniri să poată fi iertate, la fel El va face acest lucru pentru oricine până la sfârşitul veaucrilor.

El este în stare continuă de răstignire pentru păcatele oamenilor. Bogătia acestui dar, darurile Jertfei Sale se revarsa asupra oamenilor prin harul Său, încredinţat Bisericii Sale şi preoţiei creştine pe care a lăsat-o.

Întreaga viaţă este o luptă crâncenă cu păcatul cu orice formă a răului, este un effort de "a urca panta", de a progresa moral, de a ne forma moral. Mijloacele pe care le avem în această luptă sunt mai multe: harul încredinţat prin lucrările Bisericii, faptele bune, credinţa puternică, rugăciunea, înlăturarea patimilor, dobândirea virtuţilor (în care la loc de cinste se află SMERENIA), empatizarea cu semenii şi iertarea lor, etc… Încurajator în această luptă este progresul. Să ne observăm permanent măcar un minim progres spiritual…

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cine te-a pus pe tine judecator frate? si eu sunt nemultumit de unii semeni dar vorba ceea nu te lua in contre cu prostul deoarece te va aduce la nivelul lui si te va bate cu experienta pe care o are

| Lizzu a răspuns:

Dupa nume as zice ca faci parte dintre ei. Numai mafioti si smecheri de smecheri printre aceste specimene raised eyebrows

Si-atunci de ce oare te mai plangi?
Vrei sa fii bagat in seama si atat. Duci lipsa de atentie.
Numai de dzeu si de iertare nu-ti pasa tie.

Nu mi-o lua in nume de rau, e parerea mea si mi-o sustin.

| anonim_4396 explică (pentru Lizzu):

Nu,am contul asta de la in prieten, nu e al meu

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si lasa-i in pace.
De ce atata ura intre oameni? ura pe motive ca sunt rromi, ba ca sunt de culoare, ba ca sunt de alta religie, ba ca sunt gay, etc etc. Toate astea pentru ce?
Nu te lasa sa traiesti?

Ignora. Daca nu le faci nimic nici ei nu-ti vor face nimic.
Stiu din proprie experienta. Nu vorbesc din carti.
Nu ai motiv sa fii nervos si sa simti ura. Mai gandeste-te.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Nu t invata dumnzeul tau sa intorci si cellalt obraz

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasă că vorbesc eu cu Dumnezeu, o să mă rog pentru tine, fiule.Tu îi ceri iertare lui iisus pentru că ai înjurat niște cocălari?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Invata tu insuti sa iubesti si sa ierti.altminteri foarte sarac fi-vei, si cu recea piatra in piept in loc de o inima.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! happy

Care este motivul pentru care ii injuri?
Toti au dreptul la un anumit comportament, un anumit temperament.
Toti avem pacate, dar Domnul ne iarta, El va avea mereu bratele deschise pentru fiecare dintre noi.
Prin faptul ca tu ai recunoscut si ca ai mustari e primul pas catre iertare, e important. Dezvata-te de acest obicei daca simti ca nu iti face bine. Autocontroleaza-te!
Stiu o multime de oameni care au avut pacate mult mai grave.
As fi vrut sa iti dau exemplul unui englez pe care l-am inatlnit anul acesta intr-o tabara. [as prefera totusi sa iti spun despre el intr-un mesaj privat, daca doresti]
Oricum numai bine!
Domnul te iubeste, nu uita. Invingi prin rugaciune.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Paii erau niste ''romi'' care mi-au furat bicicleta, m-au batut cand eram mai mic,

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sti...asta e discriminare intr-un fel. Cati ani ai? happy

Romi nu sunt neaparat cocalari.

| Mikhtarian a răspuns:

Atitudinea si valoarea ta sunt la pamant.
Trebuie sa ai caracter, sa ai credinta si iertare in tine.
Crezi ca daca injuri rezolvi ceva? Ce e asta de fapt? Nimic, nu e nimic.
Schimba-te, asculta muzica care alina sufletul, fi mai bun cu toti neghiobii.

| Dumniezău a răspuns:

Si pe mine m-a parasit.Toata noaptea ma rog sa ma scape de tantari, ca nu mai pot dormi noaptea.E incredibil cum o paleta de muste rezolva ceea ce dumnezeu nu a putut face.

| comsacodrut a răspuns:

Dumnezeu nu exista.E doar un mod de a speria oameni.DoVEZI :cum ca pe vremuri nu exista dumnezeu si el cica exista din todeauna? Adica oameni pe vremuri nu aveau niciun dumnezeu, ci zei.La religie (in caz ca ai facut-o) am invatat ca pamantul este facut de dumnezeu si la geogra ca pamantul s-a format prin acumularea de materie.Sau ca cica dumnezeu l-a facut pe om si la istorie am invata ca omul a evoluat din maimuta (mai exact din dririopitec).Sau cum ca mai destepti pamantului, geniile lumii din toate timpurile gen newtoon, einstein, au spus ca dumnezeu nu exista si ca este decat o simpla poveste pentru oamaneii prostiii. Daca te rogi nu faci nimic, e o pierdere de timp.Trage singur concluziile. Sper ca si tu vei deveni ateu...A da si sunt mai multe dovezi dar ma doare mana,,

| VannyFeiereisz a răspuns:

Gandeste-te ca faptul ca injuri anumiti oameni nu e singurul tau pacat, desi e singurul pe care il observi. Cuvantul lui Dumnezeu spune sa elimini pacatul dupa ce il observi, sa il inlaturi, deci daca credinta ta in Domnul este adevarata nu-i mai judeca / injura. (Fiindca ceea ce te biruieste, aceea te si stapaneste).
Singura speranta adevarata e in Isus. "Ma veti chema si veti veni sa va rugati Mie"..."iar Eu, Salvatorul tau, Tatal tau, Dumnezeul tau, Cel care ti-a dat un nume, o chemare, Eu te voi ASCULTA". Datoria noastra este sa-L chemam si sa ne rugam, partea Lui este ca ne va asculta din Ceruri.
Pentru ca nu intelegem Cuvantul Lui traim prin sentimente (exact ceea ce simti tu, ca esti singur si ca nu te mai iubeste, ca nu-ti mai foera iertare), dar daca nu simti nu inseamna ca El a plecat. Daca citesti din Biblie sau daca te rogi nu esti mai neprihanit decat cand nu le faci. Esti socotit neprihanit prin credinta in El in faptul ca El te-a considerat asa, (neprihanire = Dumnezeu priveste in tine si nu vede nimic rau), in faptul ca esti iertat pe baza promisiunii Lui - a promis ca daca ii marturisesti Lui pacatul tau El e credincios si drept ca sa te ierte si sa te curete, a promis ca tot ce Ii cerem El ne va da in numele lui Isus. Cand nu simti nimic nu inseamna ca El nu e acolo ci inseamna ca e tacut, pentru ca tu sa-I arati credinta ta in Promisiunea Lui. Dumnezeu nu minte, El este un Dumnezeu al Adevarului, iar daca a Promis ca ai toata iertarea si toata dragostea asta este Cuvantul Lui.
In momentele de ratacire ale mele cand ma bazam pe sentimente obisnuiam sa ma rog asa : Nu te simt, dar stiu ca esti aici, iti multumesc ca esti aici, iti multumesc ca ma cunosti, iti multumesc ca ma iubesti chiar si cand nu simt ca ma iubesti. Iti multumesc ca esti Tatal meu care ma iubeste cum niciun om nu ma poate iubi. (In felul asta proclami credinta peste Promisiunea lui). Promisiunile lui Dumnezeu sunt bogatia ta pentru ca tot ce ai nevoie El ti-a oferit prin Isus, dar trebuie sa le primesti prin credinta.

| Messerschmitt a răspuns:

Tu insuti esti cocalar, prin atitudine si incultura.

| anonim_4396 explică (pentru Messerschmitt):

Din cate vad esti ateu, cred ca tu esti cocalar deoarece ai avea bunul simt sa taci pentru ca am rugat ateii sa taca!

| Ovy19 a răspuns:

Pai...du-te la o biserica si roaga-te!
Nu manca nimic inainte de biserica si rogi preotul foarte frumos sa te spovedeasca!

| Dumniezău a răspuns (pentru Ovy19):

rolling on the floor si crezi ca asta il va ajutarolling on the floor

| rodutcotirla a răspuns:

Trebuie doar sa te spovedesti, iar apoi sa continui sa te rogi...Si apropo, nu exista ca Dumnezeu sa nu te iubeasca, numai tu poti sa nu-L iubesti!