| UtilizatorNeidentificat30 a întrebat:

Nu vreau să-mi iau hate, deci sa incept cu ce am de zis... Eu una de la o buna vreme nu mai cred in Dumnezeul vostru, sunt crestin ortodoxa dar eu nu cred in Dumnezeul vostru, in acel Dumnezeu care ne judeca pe toti si care nu ne iarta fara sa mergem la biserica sa-i spunem parintelui pacatele, acel Dumnezeu care impune reguli, nu fa aia si fa aia, eu nu cred in acest Dumnezeu!
Eu am propriul meu Dumnezeu, un Dumnezeu care ma iarta pentru ca ma iubeste, cum si parintii ne iarta mereu, un Dumnezeu care nu-mi impune sa fac ceva si daca nu fac ajung in focul iadului, este gresit ce gandesc eu? Eu vreau sa-mi traiesc viata nu sa ma gandesc la cea de apoi, adica nu sunt criminala, nu fac nimic iesit din comun, ca orice om injur, nu tin post, nu ma rog mereu, barfesc si asa mai departe, de ce sunteti asa inchisi la minte? "Ma bate Dumnezeu " ce vorba e asta? Stai sa nu injur sau sa nu o barfesc pe cutare ca ma bate Dumnezeu si ajung in iad, eu sincer nici in iad si rai nu cred, viata dupa moarte nu exista! Pupic

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Fiecare il percepe pe dumnezeu cum are chef,ceea ce e bine, nu esti spalat pe creier de secte aparute prin erezie, deci continua sa crezi in ce vrei, repet iisus ne vrea mai buni, milostivi nu prosti, prost te vrea religile, sectele

31 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu se poate demonstra daca Dumnezeu exista sau nu, cu atat mai putin probabil sa se poata determina caracteristicile pe care acesta le-ar avea.

| mentholinks a răspuns:

Ortodoxismul e cea mai nasoala religie, plus ca incalca tocmai poruncile a Dumnezeului pe care cica il slujeste.

| DeyCj a răspuns (pentru mentholinks):

Și catolicismul ce face? Se închină la ce simbolizează statuia cu fecioara Maria?

| RAY a răspuns (pentru DeyCj):

Fecioara maria, e foarte apreciata in biserica catolica, am fost si la procesiune in castellon

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Știu.Ei o venerează mai presus ca pe Cristos, dar asta nu-i scutește să respecte cele 10 porunci, iar prin însuși ritualurile lor una din ele o încalcă(să nu-ți faci chip cioplit și să te-nchini lui)

| mentholinks a răspuns (pentru DeyCj):

Catolicismul e naspa si el. Un pic mai putin naspa ca are cantece mai vesele.

| DeyCj a răspuns (pentru mentholinks):

happy Da... te simți ca la o beserică a Martorilor lui Iehova laughing), versus doxiștii drepți(față de care am un dispreț nemărginit că e cea mai primitivă formă de religie modernă) unde numa că nu te ia durerea de cap asta desigur dacă nu-ți faci penale(țigări) din tămâie

| RAY a răspuns (pentru DeyCj):

Se si urasc intre ei,de exemplu eu svab =catolic =banat vs sas - protestant -ardeal = nu se intelegeau ca religia,acelasi carte,basme, limba, popor, cultura, religia naste ura, eu unu n-am nimic cu nimeni mi egal

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Păi da, din păcate, că toți sunt creștini, dar din cauza dogmaticilor diferite, despre care se știe clar că sunt făcute de o mână de popi(exemplu: Sfântul sinod ecumenic ortodox(mă amuză funcțiile înalților prelați ortodocși, aici toți îs cu „ prea sfințiia sa", de exemplu Înalt prea sfinția s-a Bartolomeu, sau IPS Bartolomeu, de exemplu, și seamănă cu funcțiile medicilor militari lucru ce mă amuză iar.Medicii militari toți au grade și iese Locotenent-colonel Dr. Ion Popescu, de exemplu happy ), ce practic fac credința; De la stabilirea datei la care va învia nazarineanul, la taxele ce trebuie să le plătească enoriașii, modul de organizare a slujbelor, etc.Chestia asta se aplică în toate sectele creștine.
Cât despre cultura fiecărui popor, aici factorul ăsta nu influențează așa mult ura între sectele religioase, cât influențează dogmele fiecărei beserici.
Nici eu nu aveam absolut nimic cu nici o sectă religioasă, eram chiar credincios(până prin clasa a 8-a) până am decis( m-a „hipnotizat" profa de religie că era tânără și faină :' ) să particip la olimpiada de religie ortodoxă. Acolo vrei sau nu înveți de la istorie bisericească, la dogmatică ortodoxă(care m-a scârbit și din motive raționale nu prea mi-a intrat în cap), plus tot tacâmul de „promoții". Chiar și așa am luat mențiune pe județ, și tot de atunci am devenit non creștin complet.
Ca să vezi ce înseamnă să cunoști adevărul happy.

| AC4S4 a răspuns:

Biserica Ortodoxă nu spune că Dumnezeu ne iubește? Scrie chiar în Biblie.
Fiecare om a păcătuit. Ceva necurat, care nu e sfânt, nu poate fi în Împărăția lui Dumnezeu. De aceea, Dumnezeu S-a întrupat. Hristos a trăit o viață fără păcat și a murit pentru ca fiecare să poată fi spălat de sângele Său ca să poată fi sfânt și să intre în Împărăția lui Dumnezeu.
Mântuirea nu este prin fapte (nu există un set de porunci pe care dacă le respecți ajungi în rai), mântuirea este prin credință (credința aduce fapte). Un om care nu crede în iertare sau care nu dorește iertare, nu este iertat.

Nu știu cine ți-a spus ție că Dumnezeu nu iartă și nu ne iubește. Dimpotrivă, El e singurul care oferă iertarea, dar numai celor ce vor.

Omul își tot creează dumnezei, care nu pedepsesc. Oamenilor le e frică de pedeapsă. Dumnezeu a pregătit salvarea, calea de ieșire, dar oamenii preferă acum să ignore salvarea și să creadă că nu există pedeapsă. Chiar dacă nu ai omorât oameni, nu ai furat, sau altceva, tot nu te poți numi fără păcat, curat.

Sunt două variante:
1. Ori ți s-a spus că Dumnezeu nu iartă și că toți mergem în iad.
2. Ori nu vrei să crezi pentru a primi iertare, alegi calea largă și ușoară, pentru că nu e încântătoare calea îngustă și grea.

| mentholinks a răspuns (pentru AC4S4):

" Şi viaţa* veşnică este aceasta: să Te cunoască pe Tine, singurul** Dumnezeu adevărat, şi pe Isus Hristos, pe care L-ai trimis Tu."

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Desi restul de 5, 5 miliarde de persoane vor arde pe veci in iad

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu știu, doar Dumnezeu știe. Nu eu decid cine, unde merge.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Daca te inseli si dai de alt zeu ce faci?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Eu cred că e imposibil, sunt convins că Isus Hristos este adevărul.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Desi esti convins 100%, zero indoiala, acelasi convingere o poate avea si un mulsulman, in fapt daca te nasteai in arabia saudita erai mulsulman, desi aveai acelasi convingere, desi convingerea este relativa, numai vorbesc ca nu crezi nici in scrieri apocrife care spun alta poveste despre iisus

| Mircea08 a răspuns:

Dumnezeu ii judeca numai pe cei care au ales sa fie sub Lege, si asta deoarece calcarea de lege este pacat. Crestinii au fost scosi de sub Lege de catre Iisus
"Căci sfârşitul Legii este Hristos, spre dreptate tot celui ce crede."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 10/4)
" Dar acum ne-am desfacut de Lege, murind aceluia in care eram tinuti robi, ca noi sa slujim intru innoirea Duhului, iar nu dupa slova cea veche "
( Epistola catre romani a sfantului apostol Pavel)
"Slova cea veche" este Vechiul Testament
Dar sa vedem ce inseamna a fi crestin - crestin este acela care a fost botezat si traieste in conformitate cu invatatura lui Iisus, adica Evanghelia (noul testament). citeste cu atentie noul testament si vei constata ca Iisus de fapt ne cere sa fim oameni normali, si asta deoarece ei cred ca este anormal sa furi, sa ucizi, sa urasti, sa minti etc.
Dumnezeu nu bate pe nimeni - ai invatat dogma ortodoxa si de aceea esti dezinformata - CITESTE CU MARE ATENTIE EVANGHELIA, si o sa ramai uimita ce mare diferenta este intre ce scrie acolo si ceea ce stii de pe la altii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord cu tine.

| teo530 a răspuns:

Eu cred cat de cat dar nu ma abtin prea mult de la barfa, injurat etc. Cred ca e de ajuns sa merg la biserica cateodata, sa dau bani saracilor(un leu nu o averelaughing ). Nici eu nu sunt un criminal, nu tin post si altele si nu cred ca e asa grav. De aia care omoara 40 de oameni si dupa sunt inchisi in peninteciare de maxima siguranta cum e? Ca au de unde manca, au haine(chiar si jegoase), au unde dormi fara sa-i ploua in cap, au unde se spala(doar ca nu prea se spala) si asta pe toata viata lor infecta, pe cand uni oameni saraci nu au ucis, nici furat si dorm pe iarba, mananca poate la 3-4 zile, nu au unde se spala, poate nici haine indeajuns de groase pentru iarna etc e corect?

| RAY a răspuns (pentru teo530):

In norvergia traiesti ca un rege in puscarie

| teo530 a răspuns (pentru RAY):

Pe bune?

| RAY a răspuns (pentru teo530):

Da

Răspuns utilizator avertizat
| teo530 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu am zis ca dat un leu saracilor/cersetorilor nu neaparat celor care stau in curtea sau la scarile bisericii ci oriunde stau ei pe strada, langa supermarket etc.

Răspuns utilizator avertizat
| teo530 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da asa-i poti face si din mila pentru acel om.

Răspuns utilizator avertizat
| heracles a răspuns:

Nu,nu este gresit cum gandesti, gandesti foarte bine, totul este sa nu te lasi influentat/a de doctrinele religioase, sa gandesti cu propria ta minte, de astfel de mentalitati are nevoie Romania.
Iadul a fost infiintat de popi tocmai ca sa inhibe plebea, sa le de-a ascultare mai marilor, sa te indobitoceasca, sa te transforme intr-un animal, docil.Mai marii intelepti ai acestei lumi (Confucius,Budha,Hristos) chiar ei au spus sa fi tu insati,gandeste liber, folosesteti mintea pentru a putea deosebi ''neghina de bobul de grau'' chiar Isus a spus asta, acum, daca va mai exista viata dupa moarte, nimeni nu stie, asta nu inseamna ca trebuie sa stai inhibata, traiesteti viata, bucurate de ea, ca doar de aceea exista, sa te bucuri de viata.Nici dumnezeu nu te vrea in genunchi in fiecare zi, sau ma rog cine a creat universul asta. Noi asa zicem dumnezeu, ca nu am gasit alta expresie.

| Exal a răspuns:

Cred la fel ca tine.

| Exal a răspuns:

Dar viata de apoi exista, dar nu include iadul. E o dimensiune pentru materia noastra spirituala. Stiinta si ratiunea o dovedesc!