| Dandanache a întrebat:

Deoarece Martorii lui Iehova ne tot susotesc ca Regatul lui Dumnezeu a fost instaurat in 1914 iar o dovada ar fi izbucnirea Primului Razboi Mondial, ii rog sa ne lamureasca ce anume s-a intamplat in OCTOMBRIE 1914, luna exacta a instaurarii acestui Regat, dupa calculele lui Russell si a altor luminati iehovisti. Deci?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mori ma odata cu secta asta a ta adusa de prin Statele Unite unde sunt si cei mai multi pocaiti. Dar macar in Statele Unite oamenii pocaiti sunt cu adevarat credinciosi, cred in Dumnezeu si inca cum, nu precum unii romani care se pocaiesc numai din dorinta de a participa la acele evenimente unde se mananca GRATIS si cica s-ar da si ceva bani daca aduci pe cineva in"secta". Un gen de MLM sa inteleg... LOL! Si ce facem aici, ne cautam adepti? Am avut ocazia sa cunosc oameni pocaiti din Ro. cat si Statele Unite pentru ca anul trecut si anul acesta am fost acolo si m-am plimbat in total 29 de state. Comparatia este ca unii romani pocaiti sunt numai niste fatarnici care se dau drept credinciosi. De ex cea care in urma ani si-a omorat copilul la Brasov. Daca asa procedati cu toti, atunci... PRAF IN OCHI! M-am nascut CRESTIN-ORTODOX si asa mor. Nu imi schimb credinta si de mi-ar da 5000 de euro.

| Dandanache explică (pentru anonim_4396):

Te-ai nascut prost sau te-ai prostit prin State? Ca orice om cu niscaiva inteligenta si-ar fi dat seama din intrebare ca nu sunt martor si nu am nicio simpatie fata de ei.

| Holiday a răspuns (pentru Dandanache):

"Te-ai nascut prost sau te-ai prostit prin State?"

Tu nu auzi ca s-a nascut ortodox...sau o fi vreo legatura?

| Robyi a răspuns:

Dovada clara a acestui Regat se gaseste in cartea biblica Daniel, capitolul 4.

Regele Nebucadneţar al Babilonului a avut un vis profetic, primit de la Dumnezeu, despre un copac uriaş care a fost tăiat, sau ‘doborât’. Butucul lui avea să fie legat „şapte timpuri" pentru a i se împiedica redezvoltarea, după care avea să fie lăsat să crească din nou (Daniel 4:1, 10-16).

Prima împlinire a profeţiei. Copacul uriaş l-a reprezentat pe însuşi regele Nebucadneţar (Daniel 4:20-22). Figurativ vorbind, el a fost ‘doborât’ când şi-a pierdut temporar minţile şi regalitatea, mai exact o perioadă de şapte ani (Daniel 4:25). Când Dumnezeu i-a redat facultăţile mintale, Nebucadneţar şi-a recăpătat tronul şi a recunoscut stăpânirea lui Dumnezeu (Daniel 4:34-36).

Dovezi că profeţia are o împlinire mai amplă. Scopul profeţiei a fost ca „cei vii [să ştie] că Cel Preaînalt stăpâneşte peste regatul oamenilor, că îl dă cui vrea şi că îl pune peste el pe cel mai umil dintre oameni" (Daniel 4:17). A fost oare mândrul rege Nebucadneţar cel căruia Dumnezeu avea să-i dea în cele din urmă o asemenea autoritate? Nu, căci Dumnezeu îi transmisese deja prin intermediul altui vis profetic că nici el, nici vreun alt conducător politic nu avea să îndeplinească acest rol. În schimb, Dumnezeu însuşi ‘avea să ridice un regat care nu va fi nimicit niciodată’ (Daniel 2:31-44).

Cu mult timp înainte, Dumnezeu instituise un regat care să reprezinte conducerea sa pe pământ: antica naţiune Israel. Întrucât conducătorii Israelului au devenit infideli, Dumnezeu a permis ca acest regat să ajungă „o ruină". El a prezis însă că avea să-i acorde regalitatea celui „ce are dreptul legal" la ea (Ezechiel 21:25-27). Biblia îl identifică pe Isus Cristos drept cel autorizat să primească acest regat veşnic (Luca 1:30-33). Spre deosebire de Nebucadneţar, Isus are „o inimă umilă", exact aşa cum s-a profeţit (Matei 11:29).

Ce reprezintă copacul din Daniel, capitolul 4? În Biblie, copacii reprezintă uneori domnii (Ezechiel 17:22-24; 31:2-5). În împlinirea mai amplă a profeţiei din Daniel, capitolul 4, copacul uriaş simbolizează domnia lui Dumnezeu.

Ce semnificaţie are doborârea copacului? Aşa cum doborârea copacului a reprezentat iniţial o întrerupere a domniei lui Nebucadneţar, aceasta a reprezentat şi o întrerupere a domniei lui Dumnezeu pe pământ. Acest lucru s-a întâmplat când Nebucadneţar a distrus Ierusalimul, locul unde regii lui Israel stăteau pe „tronul lui Iehova" ca reprezentanţi ai lui Dumnezeu însuşi (1 Cronici 29:23).

Ce reprezintă cele „şapte timpuri"? Cele „şapte timpuri" reprezintă perioada în care Dumnezeu a permis naţiunilor să guverneze asupra pământului fără intervenţia vreunui regat stabilit de el. Aceste „şapte timpuri" au început în octombrie 607 î.e.n., când potrivit cronologiei biblice Ierusalimul a fost distrus de babilonieni (2 Regi 25:1, 8-10). *

Cât durează cele „şapte timpuri"? Nu putea fi vorba de şapte ani ca în cazul primei împliniri, cea referitoare la Nebucadneţar. Isus a indicat durata lor când a spus că „Ierusalimul [simbol al guvernării lui Dumnezeu] va fi călcat în picioare de naţiuni până se vor împlini timpurile fixate ale naţiunilor" (Luca 21:24). „Timpurile fixate ale naţiunilor", perioada în care Dumnezeu a permis ca guvernarea sa să fie „călcată în picioare de naţiuni", corespund celor „şapte timpuri" din Daniel, capitolul 4. Aceasta înseamnă că cele „şapte timpuri" încă nu se încheiaseră când Isus a fost pe pământ.

Biblia ne oferă modalitatea de a afla durata acestor „şapte timpuri" profetice. Ea spune că trei „timpuri" şi jumătate sunt egale cu 1 260 de zile, prin urmare, „şapte timpuri" sunt egale cu dublul acestui număr, adică cu 2 520 de zile (Revelaţia 12:6, 14). Aplicând regula profetică „o zi pentru un an", cele 2 520 de zile reprezintă 2 520 de ani. Aşadar, cele „şapte timpuri", adică 2 520 de ani, aveau să se sfârşească în octombrie 1914 (Numerele 14:34; Ezechiel 4:6).

| Dandanache explică (pentru Robyi):

Dar un raspuns la intrebare esti capabil sa dai? Stiu ca sunteti obisnuiti sa copiati toti de pe jw.org, dar raspunsul tau chiar nu are legatura cu intrebarea. Il raportez ca fiind irelevant.

| CarlSagan a răspuns:

Martorii ca si orice om religios cauta motive si scopuri trasncedentale, de origini cosmice acolo unde nu este nevoie! Atunci a izbucnit un razboi mondial nu ca regatul lui a fost instaurat! De unde stiu ei asta? De ce acuma si nu mai devreme? N-are logica nimic din ce zic ei!

| Lorena_Bala_1988 a răspuns:

Dandanache ai rabdare ca sigur vor bate si la usa ta si o sa poti sa-i intrebi direct.