| EllaBlackEyes a întrebat:

Dezbatere pe tema sufletului: Ce este sufletul?
Vad cateva persoane pe aici care ii dau sus si tare cu stiinta si afirma ca "Sufletul nu exista"....deci voi vedeti sufletul ca pe un spirit ce iese din noi si se duce. unde? In cer? Hmmmmm...
Ia sa vedem pareri! Si mai ales ce crede stiinta....medicina si psihologia despre suflet.
Il puteti aborda si prin prisma religioasa daca tot suntem la categoria asta!

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Sufletul e constiinta, iar constiinta e creierul, legaturile dintre neuroni, acea energie electrica pe care o creaza si o folosesc neuronii pentru a comunica intre ei.
In momentul in care o mare parte din neuroni moare, ce se intampla? Apar anumite boli, printre care si Alzheimer, iar daca sufletul e persoana ta, adica amintiri, sentimente, tot ce esti tu, si nu creierul, de ce moartea neuronilor il schimba?

22 răspunsuri:
| William a răspuns:

Daca sufletul nu exista pentru ca nu il putem vedea atunci nici constiinta nu exista pentru ca nu o putem vedea.

| doctorandus a răspuns:

Psihologia si medicina nu studiaza sufletul. Proful de introducere in psihologie ne-a spus ca daca vrem sa aflam despre suflet, ar fi bine sa urmam alta facultate decat psihologia.

| RAY a răspuns:

Un basm inventat de oamenii ce ar putea fi altceva

| albaKiara a răspuns (pentru RAY):

Hahaha ateismul e nimic si nimic nu este decat un suflet gol ce trebuie umplut cu speranta.

| RAY a răspuns (pentru albaKiara):

De ce razi? si dumnezeu e un nimic din moment ce a aparut din nimic

| albaKiara a răspuns (pentru RAY):

Era sarcasm, stii ce-i ala? Dumnezeu nu a aparut din nimic, El exista deja inainte de nimic happy

| RAY a răspuns (pentru albaKiara):

Cati ani ai?

| traiescdeciexist a răspuns (pentru albaKiara):

Ai o minte de 2 ani. Tu ai idee cati oamenii de stiinta-atei au facut lumea asta sa evolueze?

| Exilee a răspuns (pentru traiescdeciexist):

Bineinteles ca o multime. Nu cu ajutorul Creatorului?
Trist este ca exista persoane care contrazic religia cu argumente stiintifice, dar va pierdeti in... d-ale stiintei happy
Ma rog, unele, ca or fi in minoritate asta e alta treaba.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

Mai terminati mai oameni cu prostia aia ca inteligenta e de la "ceator". Daca ar fi de la creator, n-ai fi inteligenta, din moment ce stiinta dovedeste indirect, la fiecare pas, ca dumnezeu nu exista, cu atat mai mult dumnezeul biblic, cel pe care il venerati voi. Daca n-ar fi fost religia, omenirea era acum departe, si desi ti se pare ca ne indreptam spre rau, priveste in trecut, dar nu cum privesti biblia, adica iei doar ce iti convine.

| grab a răspuns:

Inchipuie-ti ca masina e corpul tau si sufletul este soferul. Ce faci masina fara sofer? Sta parcata sau e scoasa din circulatie! Soferul poate schimba mai multe masini precum si masina mai multi soferi.

M-as baga mai deep in polemica asta dar mi-e ca nu esti spovedita recent!

Răspuns utilizator avertizat
| grab a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Draga mea, poti sa imi scrii in privat fara probleme.
Si spovedania are legatura, ca daca ai intelege catusi de putin tainele spirituale inclusiv curatirea sufletului prin spovedanie nu ai mai fi in postura sa pui intrebari de genul asta si mai mult sa fii si banata happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Din punct de vedere biblic sufletul este însăşi persoana, atât timp cât trăieşte (Geneza 2:7). La moarte sufletul, adică persoana respectivă înceatează să mai existe (Ezechiel 18:4).

Răspuns utilizator avertizat
| BlackSulphur a răspuns:

Sufletul este ori materie, ori energie. Orice ar fi, este ceva ce se poate transforma in cadrul universului. Nimic nu se castiga, nimic nu se pierde, totul se transforma!

| Wehes a răspuns:

Multi vad ca o dau pe partea cu Dumnezeu.
Daca e Dumnezeu asta, de ce sufera oamenii de atatea boli, saracie, moarte ( in cazuri extreme ) si aici vorbim de oameni nevinovati care in viata lor nu au omorat o musca.
Revenind la intrebare : Sufletul? - Viata
Murim - moare si sufletul.

| Mikhtarian a răspuns:

Sufletul este nemuritor, el nu moare, ci se transforma.
Dupa moarte, se duce inapoi la Creator.

| Dragutza_Paloma_Bianka_1998 a răspuns:

Bine ajungem la stinta daca nu vezi nu inseamna ca nu exista! presupun ca uni din voi stie faza cu prefesorul happy da aici stinta are dreptate lucrurie nedovedite exista chiar daca nu sunt vazute auzite mirosite asa si sufletu

| N1no a răspuns:

Fi atenta.Ma enervez la culme cand stiinta se contrazice cu Biblia, Evanghelia.Deci sunt foaarte multe dovezi ca atunci cand stiinta s-a contrazis cu Evanghelia s-au inselat.De foarte foarte putine ori stiinta a avut dreptate.ACUM SA REVENIM LA SUFLET.El este un duh(in numele tataului al fiului si al SFANTULUI DUH), ca un abur, care atunci cand omul moare el iese se transforma intr-o pasare si se indreapta catre D-zeu/... De unde stiu ca se transforma intr-o pasare? MANTUITORUL IISUS A MURIT SI A INVIAT.EL A POVESTIT TOT CE ESTE PE LUMEA CEALALTA. Multumesc.

| andymarie a răspuns:

Dar tu ce crezi? Tu ai suflet?

Răspuns utilizator avertizat