| LoveToHate a întrebat:

Din cate stiu eu nimeni nu l-a vazut pe Dumnezeu.De unde stiu ca e barbat si nu femeie?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

E neutru.

17 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Miauti a răspuns:

Pai cica exista cateva scrieri ca D-zeu nu are sex. Si in altele se spune ca ar fi o Ea.

| DyNo a răspuns:

Daca este duh, de ce este numit ''DUmnezeu Tatal''? ''Tata'' ii spui barbatului care a fecundat-o pe mama ta si ai rezultat tu. Pe cine a fecundat Dumnezeu? Pe ''fecioara'' cu sapte prunci (''Sfanta'' Maria)?

| DyNo a răspuns:

Tatal tau este cel care a fecundat-o pe mama ta si ai rezultat tu, cum am mai spus. Pe cine a fecundat Dumnezeu si a rezultat Universul?

| DyNo a răspuns:

Nu-mi bat joc, din contra gandesc, doar am intrebat: pe cine a fecundat Dumnezeu si a rezultat Universul, de este numit ''Tatal''?

| DyNo a răspuns:

Bun, este duh... Pai si de ce este numit ''Tatal'' si este antropomorf? Tatal meu este cel ce a fecundat-o pe mama si am rezultat eu. Buna observatie, daca el este ''tatal'' Universului, deci a fecundat pe cineva si a rezultat Universul (este numit ''tatal''). Universul nu poate sa fie ''copilul'' lui deoarece, ar trebui sa fie un ''Dumnezeu'' mai tanar ceea ce nu este! (Universul nu este un ''Dumnezeu'' mai mic)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai auzit oamenii spunand "iL simt in mine"?

| DyNo a răspuns (pentru anonim_4396):

Oare ce simt ei? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru DyNo):

Placere, puritate, armonie laughing prezenta Lui in tine este echivalenta cu o shisha si marihuanahee hee

| Silviuloan a răspuns:

Pe Dumnezeu al vedea nu este cu putinta oamenilor spre care nu cuteaza a cauta ostile ingeresti iar prin tine Preacurata s-a aratat Cuvantul intrupat pe care slavindu-l cu ostile ingeresti pe tine te fericim.
Raspunsul e aici, citeste cu atentie. Daca vrei ceva mai clar te pot ajuta.

| theStraightEdgeSavior a răspuns:

Nu o sa stii niciodata pentru ca dumnezeu nu exista...

| Deanme a răspuns:

Dumnezeu Tatal. Se intelege de ce e barbat

| nicolaenistor a răspuns:

Mda fel si fel d raspunsuri.

| newparts a răspuns:

Pai nu ai de unde sti si nici nu vei afla vreodata ideea este ca Dumnezeu se presupune a fi o entitate supranaturala care a aparut in constiinta colectiva a omenirii din momentul in care omul nu a putut sa-si explice anumite lucruri si fenomene fizice sau naturale cum ar fi de exemplu fulgerul, tunetul etc toate acestea fiind atribuite unei entitati supranaturale care in fiecare religie intruchipa un alt tip de imagine corelata cu imagini asemanatoare din jurul respectivei comunitati. Iti dai seama ca nu se poate ca pentru crestini Dumnezeu sa fie un negru cret ci este intruchipat ca un mic batranel cu parul alb si barba alba care intruchipeaza inteleptiune si har la fel cum la asiatici buddha, la arabi allah si lista poate continua... sper ca te-am lamurit oarecum daca nu iti stau la dispozitie. bafta

| newparts a răspuns:

Pai tocmai ce ai zis tu sunt pur si simplu doar punctele tale de vedere, te rog sa aduci argumente ca sa-ti sustii afirmatiile... daca doresti tot ce am afirmat eu mai sus pot argumenta cu texte istoriografice, imagini iconografice etc
te rog arunca o privire mai ampla asupra istoriei religiilor si vezi ce gasesti
p.s. sa nu uiti ca si adevarul este relativ depinde mult de cum il privesti si cum te afecteaza
m-ai acuzat ca am copiat un raspuns fara relevanta te rog sa aduci si dovada iar daca nu te rog sa-ti ceri scuze pentru acuzatii nefondate
multumesc

| Sceptik a răspuns:

Daca o luam rational nu are cum sa fie femeie. Iisus Hristos spunea "Ma voi intoarce la TATAL" deci nu la 'mama'. Adevaratul raspuns e "neutru" dar ti-am facut o idee despre rationalitate.

| Marif a răspuns:

Aveti grija si nu spuneti blasfemii despre Dumnezeu!
Este foarte greu de inteles ceea ce voi spune: Dumnezeu este :Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Fiul este Cel care S-a intrupat din Fecioara Maria, si S-a nascut pe pamant si S-a rastignit pentru noi, pentru iertarea pacatelor noastre.
Ca sa intelegeti mai bine cititi: Tatal Atottiitorul, facatorul cerului si al pamantului, al tuturor celor vazute si nevazute. Domn Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu, care din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii. Lumina din Lumina,
Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, iar nu facut;
Cel de o fiinta cu Tatal, prin Carele toate s-au facut;
Carele pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire
S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara,
Si S-a facut om;
Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si S-a ingropat;
Si a inviat a treia zi, dupa Scripturi;
Si S-a inaltat la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui;
Si iarasi va sa vina cu slava, sa judece viii si mortii,
A caruia imparatie nu va avea sfarsit.
Si Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul,
Carele de la Tatal purcede, Cela ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit,
Carele a grait prin prooroci.
Daca cititi cu atentie veti intelege, ca este vorba depre Dumnezeu: Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Sunt multe lucruri pe care nu le intelegeti, dar aduceti-va aminte ca suntem botezati in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh! Ne botezam copiii tot in numele Sfintei Treimi.
Sper ca v-am ajutat macar un pic sa intelegeti. E greu de inteles, dar prin credinta se poate!