| anonim_4396 a întrebat:

Dragi atei, dacă partenerul vostru de viață ar fi creștin practicant (nu fanatic) cum ați conviețui cu el?
Nu ați încerca să-l faceți să creadă că Dumnezeu nu există?
Nu i-ați reproșa credința în Divinitate?
Ați fi dispuși să ajungeți la un compromis?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dragi atei, dacă partenerul vostru de viață ar fi creștin practicant (nu fanatic) cum ați conviețui cu el? Perfect.
Nu ați încerca să-l faceți să creadă că Dumnezeu nu există? Nu.
Nu i-ați reproșa credința în Divinitate? Deloc.
Ați fi dispuși să ajungeți la un compromis? Nu ar fi cazul.

36 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

"Bolile hormonale nu se trateaza."
Boala Cushing se trateaza
" Sansele ca sa fii vindecat de cancer au crescut mult in ultimele decenii"
Am mentionat si faza terminala.
" sa poarte cu ei toata viata simptomele urite ale unei boli hormonale."
Exista medicamente care suprima acele simptome.
" Se trateaza cu o aspirina, un paracetamol cumva?"
Nu, cu betablocante, iod radioactiv,
propiltiouracil, chiar chirurgical in unele cazuri.
" Ideea e ca o dereglare hormonala nu vine doar din partea unui organ, in cazul acesta tiroida, ci ea afecteaza si celelalte organe care secreta hormoni, unul din primele lucruri care se invata in scoala la capitolul endocrinologie e ca toate organelel functioneaza ca o constelatie, impreuna, si dereglare a unei va afecta si celelalte"
Zi-mi cum afecteaza hipogonadismul testicular primar alte glande endocrine.
" numai ea stie cit s-a chinuit cu boala ei, si cit s-ar fi chinuit daca nu era interventia divina. "
Si de ce s-a chinuit? Pentru ca n-a vrut sa mearga la doctor. De ce n-a vrut sa mearga la doctor? Pentru ca are un iq similar cu cel al stramosilor pe care-i reneaga si pentru ca intelege prost credinta. Stii vorba aia, Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga in traista. Si eu cred in interventii divine, dar nu sunt atat de proasta incat sa nu apelez mai intai la medicina traditionala.
" Vei zice ca evolutia a creat ADN-ul, selectia naturala. OK. Dar la prima celula vie, ce a creat ADN-ul? "
De ce crezi ca as spune asta? Din moment ce sunt si eu adepta a creationismului.
Dar daca chiar esti curios, raspunsul e reactii chimice spontane.
https://massivesci.com/......g-ana-dna/
Exista suficiente argumente pentru evolutionism. Exista si suficiente lacune. Lucru valabil si in cazul nostru(credinte). Numai ca la noi e acceptabil, pentru ca nimeni n-a spus ca credinta ar trebui sa aiba vreo dovada.
E o prostie insa sa te afisezi cu un aer atotstiutoe, cum faci tu si tipa aia, care habar n-are ce sunt bazele alea azotate pe care le-a mentionat.

| Darkmagic a răspuns (pentru halogen001):

Acum 21 ore | halogen001 a răspuns (pentru Darkmagic):
"Nu ma interesează știința generata de neștiință și aberațiile care fac legătura dintre "nimic" si frânturi de știință."

Nu ai inteles nimic nici aici si mi-ai raspuns ca peste tot pe unde ne-am mai intersectat.
https://www.tpu.ro/go-to-answer/18418545/

Cand dai astfel de raspunsuri cu "nu ma intereseaza", si iar "nu ma intereseaza", lucrurile devin mult mai clare. :D
Te duci si inveti fizica, (este tocmai materia aia care incearca pe cat se poate sa descrie realitatea), apoi discutam.
Imi este usor sa iti rastorn tot rationamentul pe care l-ai dat in comentariu, nu ai nicio idee unde se opreste metoda ta reductionista, dar ce folos, pentru ca nu ai intelege si nici nu te-ar interesa, dupa cum se vede.
Dezamagitor...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Te faci de râs DerkMagic. Toate răspunsurile tale sunt de teolog care cochetează cu "știința" și care se da drept cel mai avansat om de știință pentru a da greutate răspunsurilor fanteziste. Pentru a demonstra ca nu exista zeul spiriduș bau-bau care a făcut purici și păduchi, care „iubește" omul și îl lasă sa moară în întunericul neștiinței și primitivismului e suficient primul an de grădiniță. Nu am ce face cu „știința" ta "avansată" dacă te conduce la confirmarea existentei zeului bau-bau generator de ploșnițe și minuni. In calitatea ta de teolog, poți folosi cu succes fantezia primitiva la oamenii care nu pot sau nu vor sa gândească și sunt destui, deci ai cui sa te adresezi, nu trebuie să-ți pierzi timpul cu oamenii care mai au un neuron în funcțiune ca e inutil. Ți-am dat răspunsul asta pentru ca îl meriți happy ca altfel vorbeam mai frumos happy Eu te-am crezut om serios, dar vad ca tu ești cu adevărat credincios. Crezi ca toți oamenii sunt prosti happy Nu degeaba spun eu ca prin credința ajungi la minciuna și prin știința ajungi la adevăr happy

Eu nu apreciez neseriozitatea, prostia, minciuna, primitivismul sau miștocăreala de 2 bani. Cu astea te poți prezenta la cei care iți savurează fanteziile și te cred savant de renume mondial. happy

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Boala Cushing se trateaza"
Acum o intorci, ca boala Cushing se trateaza, Care are 10 cazuri la un milion. Cu o floare nu se face primavara. Mai mult, se pare ca nu faci diferenta intre sindromul Cushing, si boala Cushing. Chiar, stii sa faci diferenta intre sindrom si boala? Exista o diferenta neta, sindromul are tratament in acest caz, boala se rezolva chirurgical si cu radioterapie, deci nu atit de simplu precum spuneai. Apropo de constelatia glandelor endocrine de care ziceam, stiai, ca tot ai zis de boala Cushing, ca boala poate avea legatura si cu glandele suprarenale in unele cazuri?
"Am mentionat si faza terminala." ( la cancer). Nu conteaza, depistat la timp 98% gasesc vindecare. Asa, orice boala grava in faza terminala nu prea mai are tratament, de aceea medicina moderna pune foarte mult accentul pe profilaxie. Dar, asta e, o intorci oricum, ca sa iasa cum vrei tu.
"Exista medicamente care suprima acele simptome." Si uite ca gura pacatosului adevar graieste happy. Pai pana la urma se vindeca sau se trateaza doar simptomele? Tu ai zis-o, nu are rost sa repet. Dar una e tratarea simptomelor, si alta e vindecarea bolii. Stii ca si bolile psihice pot fi "tratate" asa? Se trateaza in multe cazuri cu succes simptomele chiar si in cazul unei boli grave cum e schizofrenia. Simptomele, ca boala ramane. Nu mai ia bolnavul tratamentul, se intoarce la boala. Dar asta nu inseamna ca boala e tratata. Plus ca orice tratament isi are efectele lui secundare. Vrei sa vorbim si despre asta?
"Nu, (se trateaza) cu betablocante, iod radioactiv, propiltiouracil, chiar chirurgical in unele cazuri." Vezi, tu o zici! Daca tu crezi ca asta e tratament simplu, eu nu mai zic nimic! Iod radioactiv inseamna radioterapie, si e una din formele cele mai grele, mai urite de tratament, datorita efectelor secundare. Tatal meu, un om cu o sanatate de fier, a facut cancer la plamini de pe urma fumatului, si nu l-a doborit atit cancerul cit radioterapia ca tratament. Cu cancerul in piept a mai fost activ, dar radioterapia l-a trintit de a stat mai mult la pat.
"Zi-mi cum afecteaza hipogonadismul testicular primar alte glande endocrine". Iar vii doar cu un caz?
"Si de ce s-a chinuit? Pentru ca n-a vrut sa mearga la doctor." Cind stii ca doctorii nu au nici o solutie, decat eventual un tratament care aduce si el problemele lui, nu stiu daca iti mai arde sa mergi la doctori. De ce, ca sa fii cobaiul lor? Hai sa nu judecam, pana ce nu suntem pusi intr-o astfel de situatie. Eu am fost la fel, si am procedat la fel. Si e justificata treaba, odata ce avem alternativa. Chiar daca poate nu crezi, dar Isus Hristos chiar vindeca. Eu in 30 de ani de credinta am fost vindecat de mai multe ori, o data de o boala incurabila. Si daca am experimentat asta, de ce sa mai alerg la medici? Oricind ma imbolnavesc, se poate repeta experienta. Si LovedbyGrace a experimentat si ea vindecarea inainte in alte ocazii, asa ca nu e dovada de prostie ca se increde din nou in Isus Hristos.
"reactii chimice spontane"? Hai sa fim seriosi! Un mecanism cum e cel care intretine viata, care e mult mai complex ca un ceas, sa apara spontan? E ca si cum ai zice ca laptopul meu, daca il demontez piesa cu piesa, si il bag intr-o cutie, si scutur bine cutia ca piesele sa se amestece bine, se va asambla singur, spontan la un moment dat. Cu orice idee vii, sau se vine, nu prea tine sa se faca un organism complex cum e o celula din nimic, decat daca au fost dirijate lucrurile. Si atunci tot creatia trebuie acceptata.
"nimeni n-a spus ca credinta ar trebui sa aiba vreo dovada". Oare? Eu am crezut de pe urma dovezilor gasite. Ele exista. Doar ca trebuie cautate. Desigur insa ca multi se multumesc doar sa creada orbeste. Dar asta nu inseamna ca credinta trebuie sa fie si ea oarba. Au fost destui cei care au vrut sa demonteze credinta, si cand au cautat argumente, au gasit nu ce cautau, ci dovezi care atestau credinta, si au ajuns si ei sa creada.
"E o prostie insa sa te afisezi cu un aer atotstiutor" Nu ma dau atotstiutor. Dar cate ceva stiu. Pentru ca atunci cand tu luai prima carte de dragoste in mina, eu probabil aveam deja macar cateva carti de medicina citite la activ. Inca de copil mi-au placut. Azi puteam fi medic, dar am fost prea puturos in scoala ca sa ajung pana acolo. Dar pasiunea, cautarea, nu a disparut.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Zi-mi cum afecteaza hipogonadismul testicular primar alte glande endocrine" Nu iti zic la cel primar, ca esti smechera la faza asta happy, iti zic la cel secundar cum e: o anumita disfunctie la nivel hipotalamic-hipofizar duce la hipogonadism, deci au legatura intre ele, cum am zis eu. Tu ai pus-o intr-un mod in care ai vrut sa te scoti. happy

| halogen001 a răspuns (pentru Darkmagic):

Te faci de râs DarkMagic. Toate răspunsurile tale sunt de teolog care cochetează cu "știința" și care se da drept cel mai avansat om de știință pentru a da greutate răspunsurilor fanteziste. Pentru a demonstra ca nu exista zeul spiriduș bau-bau care a făcut purici și păduchi, care „iubește" omul și îl lasă sa moară în întunericul neștiinței și primitivismului e suficient primul an de grădiniță. Nu am ce face cu „știința" ta "avansată" dacă te conduce la confirmarea existentei zeului bau-bau generator de ploșnițe și minuni. In calitatea ta de teolog, poți folosi cu succes fantezia primitiva la oamenii care nu pot sau nu vor sa gândească și sunt destui, deci ai destulă audiență, nu trebuie să-ți pierzi timpul cu oamenii care mai au un neuron în funcțiune ca e inutil. Ți-am dat răspunsul asta pentru ca îl meriți happy ca altfel vorbeam mai frumos happy Eu te-am crezut om serios, dar vad ca tu ești cu adevărat credincios. Crezi ca toți oamenii sunt prosti happy Nu degeaba spun eu ca prin credința ajungi la minciuna și prin știința ajungi la adevăr happy

Eu nu pot apreciez neseriozitatea, prostia, minciuna, primitivismul sau miștocăreala de 2 bani. Cu astea te poți prezenta la cei care iți savurează fanteziile și te cred savant de renume mondial. happy