| anonim_4396 a întrebat:

Dragi atei, dacă tot nu credeți în Dumnezeu, de ce vă irosiți timp prețios și energie în a-L ponegri, ridiculiza și a demonstra că nu există?
Creștinii vor continua să creadă, indiferent de argumentele voastre, la fel și viceversa, așadar discuțiile despre religie și Divinitate nu vor ajunge la nici un consens, deoarece fiecare își va menține punctul de vedere.
De aceea evit discuțiile în contradictoriu despre Dumnezeu/religie.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca sunt increzuti. Au impresia ca stiu totul si nu mai este nimic de descoperit. Ideea este ca nici unul n-a putut raspunde la intrebarea cum de s-a format universul. Daca exista o fiinta supranaturala se explica. Altfel nu poti sa spui ca din nimic se face o planeta uriasa si aia explodeaza si gata.

57 răspunsuri:
| DonEduardo a răspuns:

Aici ai dreptate. Nu-nteleg de ce lumea-l vrea pe halogen userul anului. Pe bune acum, 80% din raspunsurile lui asa sunt.

| Anuket a răspuns:

Da' ai pus ceva suflet în aceste rânduri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DonEduardo):

Nu-l întrece pe "OctavianDanielMaria" cu veșnicele sale întrebări despre Dumnezeu, interpretare versete, fapte biblice, etc.
El declarându-se ateu convins se preocupă intens de Divinitate.

| Pnin a răspuns:

Eu le admir răbdarea, religia e un cancer care nu trebuie lăsat să se extindă.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ma bucur ca acela este motivul pentru care eviti discutile respective.
As mai adauga... ca atunci cand cineva te intreaba de ce este asa, si iti cere anumite explicatii despre acest subiect, sa le spui big grin in cazul in care iti cere parerea si nu incearca sa te convinga, ci sa se convinga pe ea/el. Poate asa il/o ajuti big grin

Dar aici nu ma refer la definitia clasica si "inexplicabila" a lucrurilor. Ci la explicatia si impartasirea viziunii tale asupra lucrurilor big grin

| Hammurabi a răspuns:

De obicei ateii comentează împotriva divinității pentru că încearcă să se convingă pe ei înșiși că "drumul lor" e cel corect.
Foarte mulți sunt atei din teribilismul tinereții.
Altfel cum ți-ai putea explica faptul că la categoria de vârstă peste 50 de ani, foarte puțini atei mai există.
Omul se prostește sau devine mai înțelept?
(opiniile vor fi împărțite în funcție de vârstă) laughing

| DonEduardo a răspuns (pentru Salontanul):

Eu nu cred ca Dumnezeu e fiinta, ci mai degraba energia vitala din univers.

| halogen001 a răspuns:

Daca ar fi ceva real, ar fi ok, dar când e vorba de minciuna, primitivism, înșelăciune, lipsa de rațiune e normal și moral ca omul sa spună adevărul. Când vezi pe cineva ca ii fura portofelul unui om, cum e corect sa te faci ca nu ai văzut? Acum daca omul vrea sa fie furat, înșelat, mințit asta e, dar e bine sa spunem adevărul, sa fim realiști și raționali. Asta înseamnă sa fii om. Cu primitivisme, nesimțire, minciuna, neștiință omul e mai sărac și mai neputincios.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru DonEduardo):

Se poate! Nu stie nimeni cum arata. Eu zic "o entitate".

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai majoritatea ateilor evita subiectul, nu il sustin.
Argumente pentru "a-L denigra" avem pentru ca si noi am fost nascuti in familii credincioase, dar ne-am schimbat parerea in timp, si am fost scarbiti de tot ceea ce ni s-a bagat pe gat cata vreme nu am avut discernamant.
Dar daca ar fi sa ma deranjeze ceva, nu sunt crestinii adevarati, ci idiotii care se lauda cu faptul ca sunt crestini practicanti. Aia au preluat toate obiceiurile pagane, si aduc o imagine foarte proasta credinciosilor.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru halogen001):

Daca vrei sa fii realist gandeste-te ca si cei mai bogati si inteligenti cred in Dumnezeu. Exemple: Newton, Einstein, Bill Gates, etc. Ceausestii, cat au fost ce comunisti, si-au ingropat parintii cu clopote si popi. Pana si Darwin (autorul evolutionismului) a spus ca el nu este ateu ci agnostic. Citez: "N-am fost niciodata ateu în sensul negării existenței lui Dumnezeu... Cred că în general (și mai ales pe măsură ce îmbătrânesc), cuvântul care descrie adecvat starea mea de spirit este agnosticism".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Nu te înșela. Există creștini autentici și creștini "de fațadă".
Personal nu am încredere în vedetele care fac paradă cu credința lor.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Omule nu vorbim despre tâmpiți sau creștini care de Crăciun/paste sunt creștini sau de frica morți pupa moaște, noi nu avem credința atât, doar ne exprimam liber, si tu esti ateu pentru mii de zei in care nu crezi eu resping pe toti

| Mosotti a răspuns:

Pai ateii incearca sa le arata nonateilor realitatea, doar ca nonateii niciodata nu o vor vedea din cauza ca exista o fina radacina psihotica acolo care e naturala ca si mecanism de aparare contra vietii grele la general, crezul in divinitate este pe lista mecanismelor de aparare psihologice. Deci s-a cam zis cu alte cuvinte ca e vrajeala, dar prin vrajeala asta se apara creierul de necazuri.

Tot natura a bagat unora acest mecanism ca sa treaca mai usor peste viata nasoala.
Si zic ca e o psihoza pentru ca definitia zice ca respectivul nu valideaza probele si realitatea in ciuda evidentelor, adica ce zici tu, oricat ti s-ar explica si arata, un teist nu vede realitatea.
Ca daca ar vedea-o, s-ar rupe vraja si as putea suferi mult.

Ca de ex e una sa zici "lasa ca o sa ma fac bine, face dumnezeu cumva sa ma fac chiar daca nici unul pana acum nu s-a facut bine de boala asta, eu ma fac", si alta e sa vezi adevaru ca ai o boala incurabila si ca nu ai cum sa te mai faci bine, mai bine se simte cel care crede.

Ateii ponegresc pe dumnezeu si restul cand teistii incearca intai ei sa ii convinga pe atei ca dzeu exista, desi nu au cum.
Asa cum fac si pocaitii, intai ei se tin de capul tau sa te convinga de dumnezeu si astea, si abia apoi le zic eu ce am de zis contra, nu incep eu contra asa aiurea.

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

In sf un raspuns bun, motane, asa e ne impartasim parerea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu il ponegresc doar cand vreau sa mi exprim dezgustul fata de caracterul curvesc si fatarnic al hazardului. dzeu reprezinta cumva hazardul de fapt, e un fel de ''vinovat'' si ma face sa ma simt mai bine, mai puternic cand il ponegresc. In rest nu exista pentru mine.

| RAY a răspuns:

Salontanu si fiinta aia cum a aparut?

| RAY a răspuns:

Salontanul minti acolo la maxim
Eistein era evreu ma nu ortodox, Newton era deist =respingea zeul tau, darwin era agnostic nu ortodox

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Oricum ar fi, trebuie să respectăm credința fiecăruia și nu să-l considerăm inferior doar pentru faptul că nu împărtășește aceleași convingeri religioase sau non religioase ca ale noastre.

| RoCkKiD a răspuns:

Multi oameni continua sa creada si ca pamantul e plat si ca Bill Gates vrea sa ii faca roboti, dar asta nu inseamna ca nu e amuzant sa te certi cu ei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

@RAY Ai probleme cu intelegerea. N-am spus nicaieri ca Enstein a fost ortodox. Dar asta e! Nu putem fi toti la fel.

| Mosotti a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai realitatea a aratat ca drumul ateilor e corect, si dat fiind ca citisem ca crezul in divinitate e mecanism de aparare psihologic (printre multe alte mecanisme de aparare), asta zice foarte clar ca e vrajeala cu care se apara creierul de chestiile rele din viata.

Pai la aia de peste 50 ani incep problemele sa apara incet dar sigur odata cu varsta, si cum necazurile se aduna, au nevoie de acest mecanism de aparare, se activeaza si aia e, le face bine lor.
Si e adevarat ca ajuta, te face sa te simti mai bine.

Si e normal ca omul ala nu e constient ca, crezu lui e vrajeala, ca daca ar deveni constient, i-ar fi rau, asa ca, creierul lui face sa nu vada realitatea oricat i s-ar explica si arata.

Mecanismele psihologice de aparare apar cand inconstientul omului stie ca omul ala n-ar putea gestiona realitatea deloc bine, asa ca, ca sa scape de depresie, anxietate si furie, baga astea la inaintare.

| RAY a răspuns:

Acum 13 minute | Salontanul a răspuns (pentru halogen001):
Daca vrei sa fii realist gandeste-te ca si cei mai bogati si inteligenti cred in Dumnezeu

iisus a spus ca nici un bogat nu va intra in imparatia lui,vezi cum iti bati joc de biblie,iisus era comunist,credea in egalitate nu in democratie sau capitalism,iisus a fost sarac,sa nu va strangeti comori pe pamant ca le manca molile,a fii crestin nu inseamna a spune doamne,doamne,nu ti ai citit biblie,adevarat va spun ca multi imi spun doamne dar nu vor intra in imparatia mea,credinta inseamna sacrificiu,sacrificiul de iti trai viata ca iisus si sacrificul de a dovedi asta prin bunatate,sacrificiul lui iisus a salvat lumea, crestin =sacrificiu, cei care judeca, critica, barfesc =vedeti de paiul din ochiul tau nu altuia

| RAY a răspuns:

Einstein a fost panteist, nu crede in nici o zeitate

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ateii denigreaza religia cand primul un teist vine sa convinga de religie pe ceilalti. Pai aveam in Germania doi romani pocaiti, cand veneau la noi, ne innebuneau cu asta, sa ne convinga pe noi de religie si restul.
Si dupa aia am denigrat eu ce credeau ei, si le-am zis chestii care clar si in poveste sunt anapodeli foarte usor de observat.

| halogen001 a răspuns (pentru Salontanul):

De la vorbe la fapte e o distanta mare. Minciuna si inselatoria nu inseamna adevar. Credinta e drumul catre minciuna, iar stiinta e drumul catre adevar. Cum se poate numi un om care inventeaza povesti primitive, fanteziste si absurde? Poate fi numit om cinstit si corect? De credinta are nevoie omul mincinos si necinstit pentru a insela omul inocent, naiv si nestiutor. Daca ar exista un zeu atotputernic care poate face orice si iubeste omul, ar sta ascuns? S-ar ocupa cu minuni si ar lasa oamenii in intunericul nestiintei si primitivismului sa moara de boli, de frig, de foame, de sete, in accidente si in razboaie? Cine are nevoie de credinta, zeul atotputernic care poate face orice si nu are nevoie de nimic sau omul mincinos ca sa ii insele pe ceilalti neavand dovezi decat minciuna? Evident ca omul mincinos are nevoie de credinta omului naiv ceruta in numele unui personaj imaginar de tipul Bau-Bau. Cine are nevoie de ritualuri primitive, stropiri cu spa cantece si poezii zeul atotputernic care poate face orice si nu are nevoie de nimic sau omul mincinos? Daca ar exista un zeu atotputernic, inteligent si iubitor care a facut tot ce exista ar fi facut purici, paduchi, viermi, plosnite, capuse, tantari, virusi si bacterii? Ce nevoie ar avea un zeu stotputernic de asa ceva? Evident ca nu zeul a facut purici si paduchi. Proprietatile materiei conduc la aparitia vietii in timp si prin selectie naturala. De aceea avem viermi, purici, paduchi, plosnite, capuse si tantari. Ar fi facut zeul atotputernic omul? Evident ca nu. Nimic din ce face un om nu ar fi de trebuinta unui zeu atotputernic care poate face orice si nu are nevoie de nimic. Prin urmare omul e mai puternic, daca vede lumea asa cum este, daca apreciaza stiinta, ratiunea si lasa in urma fantezia primitiva si absurda.

| mgtow a răspuns:

Aia care il critica pe dumnezeu sant o trista amintire nu crezi?

| RAY a răspuns:

Crestiniilor care nu sunteti, aveti 32000 de secte crestine,fiecare se crede adevarata si singura adevarata,nu puteti sa va intelegeti intre voi,asa ca despre ce dumnezeu vorbim,dumnezeu nu e acelasi pentru toti si vazut in milioane de diferente

povestile din iudaism sunt copy paste din mitologice egiptene,sumeriene =o recunosc si evrei

iudaismul -religia principala nu exista viata de apoi -crestinismul =iisus nu a implinit mesianismul,o recunoaste si pavel -islam =mohamed se vrea ultimul profet il vede si pe iisus ca profet pe buna dreptate,dumnezeul asta a spun,inainte de mine nu a fost nimic si inainte de mine,eu sunt singurul mantuitor in vechi nu va fi altul

nici una dintre religi nu vb de viata de apoi

hinduismul =religie mai veche ca iudaismul, estima o cifră buna de când exista universul,si in crestinism exista caste sociale,reincarnarea,karma, deism

budismul, initiatorul ei era ateu agnostic =cu poate un zeu vedea atatea rele si sa nu faca el daca el stie cate frunzi sunt intr-un copac, un imparat retras in salbaticie a inteles ca lipsa materialismului =pace

teism =exista dumnezeu
teism agnostic =am credinta, dar nu pot dovedi ca exista
agnostic ateu =nu stiu dar nu am credinta fata de el
deism =o energie a creat un univers dar nu poate penetra universul nostru
ateism curat =știu ca nu exista nici un zeu, creator

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar eu am ceva cu asta pentru ca pe iluzia asta mafia religioasa face miliarde si conduce lumea si nu tocmai pentru intersul omului de rand.
Asta e problema, ca teistii cumva fac rau intretinand filiera asta mafiota.
Adica smecherii au intins o iluzie, unii au prins-o, si din asta se face rau si ateilor, si apoi nu e logic ca ateii sa fie contra?!

Asa cum era si atunci cand s-a inventat religia acum 3000 ani cam, si dupa aia, in numele acestei iluzii, imparatu, bogatii te asupreau si tu nu ziceai nimic doar ca, credeai ca dumnezeu a zis ca asupritorul sa fie acolo sus in varf.

Daca voi nu ati mai crede in astea, nu ar mai fi existat asupritori pentru ca oamenii nu ar fi tolerat si i-ar fi dat jos, si era o lume mai buna, dar baietii s-au prins ca multi prin vrajeala, si s-au folosit de ea tocmai sa nu-i dam jos din scaune.
Deci voi indirect faceti rau la toata lumea, eu unul asta am cu tesitii.

| Florazul15 a răspuns:

Poate pentru ca vor sa gaseasca raspunsuri