| SaveTheNature a întrebat:

Am o intrebare cat se poate de serioasa.Va rog sa nu raspundeti daca aveti de gand sa jigniti.Va rog mult! In primul rand trebuie sa va spun ca cred in Dumnezeu!(insa sunt tare nedumerit cu, dreptatea, nedreptatea religiilor)
Intrebarea mea este:
Va rog sa imi explicati, pe scurt ce se va intampla cu membrii celorlate religii, diferite de cea a noastra?
Suntem noi oare norocosii care ne-am nascut in religia corecta?
Oare daca ne nasteam alta religie ne-o schimbam?
Din privinta voastra, membrii celorlalte religii, nu au dreptul de a ajunge in rai? Dumnezeu oare tine cont de religie?
Tinand cont de faptul ca aproape nimeni nu isi schimba religia pe parcursul vietii si mor in religia(musulmana, crestina, baptist, evanghelist, etc), care este vina lor?
Daca Dumnezeu, ne da intelepciune, sa alegem "religia corecta", inseamna ca daca ceilalti nu se muta in religia noastra sunt prosti? Lui Dumnezeu nu-i plac prostii? Dacal le-a dat intelepciune. Oare ei intentionat raman in religia lor, sau cum?
Oare, membrii celorlalte religii, nu il iubesc pe Dumnezeu, sau ceea ce fac, nu fac din iubire pentru DUMNEZEU?
Oare nu acesta este pacatul suprem?, egoismul acesta, sa credem fiecare, ca a noastra e religia corecta, De ce, pentru ca ne-am nascut asa? si spre norocul nostru ne-am nascut in cea corecta? Dar ceilalti ce vina au, ca urmeaza niste rerligii in care s-au nascut, cresc si mor. si slujindui toata viata lui Dumnezeu, din iubire!
Dumnezeu este iubire! Oare poate trimite pe cineva in iad, pentru ca nu e ortodox, sau catolic, sau baptist, sau evanghelist?
Noi ii asteptam pe cei din alte religii cu bratele deschise, ei ne asteapta pe noi!
Nu e total gresit, sa ne adjudecam raiul, dupa religie?
Credeti voi ca sunteti in religia corecta? si islamicii, iudeii, abrahamii nu.Si aveti se explicatii!
Fiecare religie are.Si daca te nasteai in alta religie, aveai explicatii pentru acea religie!
Gresesc oare daca spun, ca si silamici vor ajunge in rai, si baptisti vor ajunge in rai, si evanghelisti, si martori luk iehova, si protestanti.
Sau nu? de ce nu?, pentru ca nu au avut "insipartia sa se nasca in religia corecta? sau sa se transfere in cea corecta?
Oare nu doar faptele conteaza?
Oare daca unul Il numeste Dumnezeu, altul altcumva
Oare lui Dumnezeu ii pasa daca noi il vedem in 3, sau in 2, sau in 1?
Si sa zicem ca noi am avut norocul sa ne nastem in religia corecta, pentru ca stiu clar ca aproape nimeni nu si-o schimba.
Ce se intampla cu ceilalti? ajung in iad?
Oare nu toate religiile au o tinta comuna Iubirea fata de Dumnezeu?
Oare cel care nascandu-se in religia islamica, crescand in religia islamica, si murind in religia islamica, si dedicandu-si toata viata lui Dumnezeu va ajunge in iad, traind pentru Dumnezeu? pentru ca nu a avut inspiratia sa se nasca in religia corecta, sau sa se transfere in cea corecta?
Lui Dumnezeu ii pasa, in care sfinti credem, si in care nu? in ideologii, in superstitii?
Voi personal a-ti arunca pe cineva in foc, pentru ca nu va stie numele corect, sau pentru ca va cere ajutorul intr-un mod gresit, sau pentrui ca va ofera cadoul gresit, sau pentru ca nu va stie varsta corecta? atunci Dumnezeu de ce ar arunca in iad pe cineva care din iubire pentru Dumnezeu traieste si moare islamist, baptist, evanghelist!
Stiti cate miliarde de oameni mor in alte religii din generatie in generatie in proapria lor religie.Alta decat a voastra!
Oare asta vrea Dumnezeu?
Oare nu sa ne iubim si sa-l iubim? Nu asta conteaza?
Stiu pentru Dumnezeu nu conteaza doar religia, ar spune multi, dar oare conteaza religia?

Răspuns Câştigător
| FerLin a răspuns:

Parerea mea este ca religia este mai degraba o forma de organizare, o forma a birocratiei spirituale. Conteaza ce e in sufletul tau si de constiinta ta fata de Dumnezeu.
Dumnezeu iubeste pe toti oamenii si pe aia destepti si pe cei prosti. De aceea el ne judeca dupa intentiile noastre rele sau bune, dupa grija noastra in a nu-l supara, dupa iubirea ca o manifestam fata de aproapele nostru si indirect fata de el.
Nu stiu daca pentru Dumnezeu conteaza ca eu scriu in formularul de la recensamant, ortodox si colegul meu de servici scrie musulman, si nici nu cred asta. Dumnezeu nu are o religie a lui din care face parte, Dumnezeu este Dumnezeu la fel cum noi toti suntem oameni si nu oameni, umanoizi, omulani, omulatri etc.
Diversificarea religiilor a aparut odata cu caderea oamenilor in pacat nu odata cu slavirea lui Dumnezeu de catre intreaga omenire, de aceea nici nu am curajul sa-mi dau cu parerea care dintre confesiunile relogioase este cea dreapta si prefer sa urmez ideile de baza care provin de la Dumnzeu (iubire de aproape, smerenie, etc) si sa incerc sa ma fac placut lui mergand mai departe din punct de vedere social in religia in care m-am nascut.
Subiectiv fiind pot sa spun ca ma bucur ca m-am nascut crestin ortodox pentru ca mi se pare cea mai "cinstita" si "naturala" confesiune religioasa fata de ceea ce asteapta Dumnezeu de la noi si din frica de a nu ma razvrati pe religia mea pentru faptul ca ceva anume din dogma mi se pare exagerata si sa ajung si eu un Lucifer al oamenilor, am sa urmez si am sa cred pe deplin toate oranduirile ortodoxiei la fel cum cred in Dumnezeu. Daca gresesc in vreun fel, Dumnezeu va vedea in sufletul meu ca nu am vrut decat sa-i fiu pe plac si ma va ierta pentru ca Dumnzeu si-a trimis fiul pe pamant din iubire fata de oameni si nu din ironie sau masochism, deci nu ma va baga in iad pentru niste greseli "birocratice" in manifestarea noastra pamanteasca a iubirii fata de El.
Pentru orice indoiala sau incertitudine roaga-te la Dumnezeu sa-ti lumineze mintea si calea pentru a cunoaste voia Lui pana in momentul in care te vei lamurii si totul va fi bine. Daca te vei ruga toata viata pentur asta si vei ajunge la nici o concluzie, Dumnezeu de lua langa El in rai pentru ca ti-ai dedicat viata Lui si cunoasterii Lui.
Sper ca ai inteles punctul meu de vedere si ti-a fost de ajutor.
Doamne ajuta si nu uita: "Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!"
P.S. Cauta un duhovnic bland, ingaduitor (calugar de preferat) si pune-i si lui toate intrebarile astea.

| SaveTheNature explică (pentru FerLin):

Multumesc pentru raspuns! Mai rar sa gandeasca cineva atat de rational! Oamenii de obicei cad in extreme.(ori devin atei,ori cred cu tarie in religia lor)
M-i s-ar fi parut nedrept, ca eu sa cred ca religia mea"catolica" e cea corecta, iar celelalte nu.Si eu o sa fiu privigeliat sa ajung in rai, iar evanghelisti sau musulmanii sa nu aiba sanse! Foarte nedreapt! Incat nu cred ca Dumnezeu ar putea face asa ceva!
Nici eu ca pamantean nu as putea sa judec oamenii dupa religie si dupa "felul lor de a-i arata iubire".Dar Dumnezeu nici atat.Ne iubeste prea tare sa poat face asa ceva.Sa ne judece dupa religie.E u cred cu tarie ca numai si numai dupa fapte.As vrea ca un preot sa-mi comfirme astea,desi cred ca cu greu imi va comfirma ca e asasadsad De ce, pentru ca altfel nu se mai faceau preoti, Si nu se mai rugau pentru ceilalti din celelalte religii sa"Deschida ochii"Daca umacar 2 preoti imi vor comfirma ca Dumnezeu nu judeca oamenii dupa religie, atunci o sa inteleg si necesitatea religiilor! si corectitudinea lor!

41 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature explică:

Tu ce parere ai? totusi?

| SaveTheNature explică:

Sincer nu stiu parerea ta, Dar vad ca ai o poza cu un preot ortodox.Deci sa inteleg ca ceilalti din alte religii, nu prea au sanse sa ajunga in rai?

| soimos a răspuns:

Este clar CA Crezi!
Mai ales atunci cand nici nu STII ce e aia o cacofonie!
Dar te crezi atoate stiutor ca te lumineaza credinta si ca nu trebuie sa INVETI ca sa STII!
Tu esti un privilegiat al Domnului, pentru ca poti sa crezi atatea fara nici un efort intelectual, cat nimeni altul nu poate STII, nici chiar daca ar invata toata ziua la greu!

| Alex a răspuns:

M-ai innebunit cu Dumnezeu al tau. Nu toata lumea Il roaga pe Dumnezeu a lui Avraam! Unele religii au mai multi zei. De ex: unii oamenii (ce-i drept sunt putini) cred in religia antica greceasca si zeii lor antici, dar ei nu cred in Dumnezeu al lui Avraam. Nu toate religiile ii invata ca dupa moarte oamenii se duc direct in rai si iad. In religia crestina mormona, dupa moarte omul se duce in mai multe regate. Sau in religii aparute din India (hinduism, budism etc.) ei sunt invatati sa creada in reincarnare. De ce romano-catolicii au purgatoriu si ortodoxi rasariteni nu au purgatoriu?
http://ro.wikipedia.org/wiki/Religie
http://en.wikipedia.org/wiki/Religion
http://ro.wikipedia.org/wiki/Portal:Religie
http://en.wikipedia.org/wiki/Portal:Religion
http://ro.wikipedia.org/wiki/Categorie:Religie
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Religion
http://ro.wikipedia.org/wiki/Divinitate
http://en.wikipedia.org/wiki/Divinity
http://en.wikipedia.org/wiki/Deity
http://ro.wikipedia.org/wiki/Dumnezeu
http://en.wikipedia.org/wiki/God
http://ro.wikipedia.org/wiki/Via%C8%9Ba_de_apoi
http://ro.wikipedia.org/wiki/Moarte_%28mitologie%29
http://en.wikipedia.org/wiki/Afterlife

| sinx a răspuns:

De fapt nu toti oamenii se inchina aceleiasi fiinte. Sunt oameni care sustin ca de fapt, in alte religii, tot dumnezeu este venerat dar sub alt nume. Am gasit pe un site oficial metoda de convertire la crestinism. Dumnezeu blesteama vehement alte forme de religie, nicidecum nu poate fi vorba despre toleranta. Mai jos aveti ''metoda'' convertirii. Enjoy:

Întâiu te întreb pre tine de te lepezi cu adevărat de toată credinţa jidovească, şi de toate basmele lor şi de toată cea cu Dumnezeu luptă a lor, carea au asupra Domnului nostru Iisus Hristos, şi asupra prea curatei Maicii sale, şi asupra tuturor Sfinţilor şi asupra tuturor creştinilor, şi de hula lor ca de a unor protivnici lui Dumnezeu, şi îi blestemi pre ei?

Răspuns: Mă leapăd de toată credinţa jidovească, şi de toată hula lor, carea au asupra Domnului nostru Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu, şi asupra prea curatei Maicii lui, şi asupra tuturor creştinilor, ca de a unor protivnici lui Dumnezeu, şi îi blestem pre ei.

Întrebare: Te lepezi de tăerea împrejur, de Sâmbăta, de azime, şi de toate sărbătorile lor, şi de spălări, şi de mâncări, şi de alte obiceiuri jidoveşti, şi le blestemi pre ele?

Răspuns: Mă leapăd de cele ale legii vechi ca de cele ce acum au trecut, şi de alte obiceiuri jidoveşti ce sunt potrivnice lui Dumnezeu, şi le blestem pre ele.

Întrebare: Te lepezi de învăţătura cea protivnică lui Dumnezeu a cărţii ce se chiamă Talmud, carea rabinii jidoveşti cu însuflare drăcească l-au făcut asupra dumnezeeştilor Scripturi, schimbând tâlcuirea lor într'alt chip, scriind şi învăţând basme şi hule asupra Domnului nostru Iisus Hristos şi a tuturor Sfinţilor, te lepezi şi le blestemi pre ele?

Răspuns: Mă leapăd de toate învăţăturile jidoveşti, cele de Dumnezeu hulitoare, şi de blestemata lor carte, carea se chiamă Talmud, şi de toate tălmăcirile lui, şi le blestem pre ele.

Întrebare: Te lepezi de şcoala jidovească, şi de posturile lor, şi de rugăciunile lor, şi de obiceiurile, şi meşteşugurile lor, şi le blestemi pre ele?

Răspuns: Mă leapăd de toate acestea din toată inima mea, şi le blestem pre ele.

Întrebare: Te lepezi de mesia cel mincinos aşteptat de jidovi, şi îl blestemi pre el, şi pre toţi cei ce aşteaptă venirea lui cea pieritoare?

Întrebare: Te lepezi de toate eresurile Calvinilor, sau Luteranilor, ca de ale unor protivnici lui Dumnezeu şi ai adevărului, şi ca pre cele ce sunt pierzîtoare de suflet, le defaimi şi le blestemi pre ele?

Răspuns: Mă lepăd de toate eresurile Calvinilor şi ale Luteranilor, ca de ale unor protivnici lui Dumnezeu şi adevarului, şi ca pre cele ce sunt pierzătoare de suflet, le defaim şi le blestem pre ele.

Întrebare: Te lepezi de toţi mai marii eresurilor, şi împreună şi de împreună cu_ aceia şi de adunarea,. obiceiurile şi de toţi învăţătorii lor, şi ca pre nişte protivnici sfintei Biserici a răsăritului, îi blestemi pre ei?

Răspuns: Mă lepăd, şi îi blestem pre ei.

Sursa: http://ortodoxia.md

| Maariiaa a răspuns:

Nu îți pot răspunde la aceste întrebări. Sunt prea multe,cu răspunsuri la fel de nedumerite ca întrebarea ta. Crezi că noi,ceilalți care credem în Dumnezeu avem alte informații pe care le ai tu, din biserică, biblie și alte cărți? Și noi ne punem aceste întrebări și nu găsim răspunsul nicăieri.

| Alinaga a răspuns:

Pai eu cred ca toate religiile sunt corecte chiar daca difera se aseamana putin si de diferit difera traditiile si obiceiurile insa toate religiile au la baza credinta intr-un creator oricare ar fi numele lui si mai au in comun faptle bune, iubirea aproapelui.si cam in toate religiile se considera pacte trufia lacomia egoismul etc.in concluzie toate sunt corecte. daca respecti religia in care te ai nascut este de ajuns ca esentialul, adica ceea ce important in fata lui dumnezeu il gasesti in toate religiile si din orice religie ai fii trebuie sa respecti acelasi lucru pentru a ajunge in rai

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature explică (pentru lolosaurus):

Majoritatea oamenilor nu neaga existenta lui Dumnezeu(fie ca e denumit Dumnezeu,sau oricum altcumva). Pentru cei ce nu stiu ca El exista,si pentru cei ce il vad dublu sau triplu, sau oricum si-l inchipuiesc. Dumnezeu ii va judeca dupa faptele lor.
Este lasat scris:
Stii mult t-i se va cere mult
Stii putin ti se va cere putin.
Si daca nu ai reusit sa realizezi cum arata si ce este Dumnezeu, vi fi judecat dupa faptele tale.Sunt de acord cu Dan 33! La baza toate religiile au iubirea!

| SaveTheNature explică (pentru Alinaga):

De acord:d Am dat funda altcuiva.Dar in mare aveti aceeasi ide!big grin

| Alinaga a răspuns (pentru lolosaurus):

Da ai dreptate dar fiecare religie are un zeu suprem(cum ar fi la crestini dumnezeu)de exemplu pe vreamea dacilor zeul suprem era zalmoxis pe care l-ai mentionat si tu si faceau rugaciuni asa cum facem noi lui Dumnezeu. toate cele bune!

| SaveTheNature explică (pentru Alinaga):

Dupa parerea mea.Si pana acum, Dumnezeu e ceea ce Isus Cristos ne-a invatatbig grin

| Alinaga a răspuns (pentru SaveTheNature):

Da intr-un fel ai dreptate

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature explică (pentru lolosaurus):

Nu doar crestinii cred in Dumnezeu.Mai sunt o gramada de religii si secte.Dar iti pot spune clar, Ca cele 10 porunci ale lui Dumnezeu stau la baza fiecarei religii! Promoveaza"binele", "iubirea fata de aproapele"(indiferent de religia lui,culoarea lui etc). Respinge preacurvia,crima, furtul, minciuna.Interpretarile sunt diferite.Dar eseneta este aceeasi.
Oamenii au incalcit totul, si au amestecat lucrurile. Dumnezeu ramane acelasi.
Dumnezeu este iubirea suprema, dragostea suprema! Raul este opusul
Fiecare om are cultivat in el si bine si rau.Proportiile sunt diferite.
Toti pacatuim, indiferent de religie, multi facem bine indiferent de religie.
Dumnezeu ne cere 1 singur lucru,sa ne para rau atunci cand pacatuim, si sa incercam pe cat posibil sa nu mai pacatuim!
Unii oameni sunt deadreptul intruchiparea raului, altii sunt intruchiparea binelui!(din absolut toate religiile)

| Alinaga a răspuns (pentru lolosaurus):

Esentialul e acelasi se contrazic in istorie, dar cam in toate iti spune sa ti iubesti aproapele etc.nu stau eu sa ti spun acum.mai documenteaza te si singur. daca vrei iti facebookul uni preten care este student la teologie

Răspuns utilizator avertizat
| Alinaga a răspuns (pentru SaveTheNature):

Exact asta am spus si eu.ai perfecta dreptate

| คlєxヅ a răspuns:

Isus subliniaza clar ca cei care nu-l urmeaza nu au ce cauta langa el, iar dumnezeu in vechiul testament e clar pornit impotriva cei care nu cred in el ("Iar tot cel ce nu va căuta pe Domnul Dumnezeul lui Israel să moară, ori mic de va fi, ori mare, ori bărbat de va fi, ori femeie." II Cronici 15:13).

Acu e treaba ta daca vrei sa te identifici in continuare cu religia asta (cautand tot felul de pretexte mai mult sau mai putin trase de par) sau nu.
Nu am ales vreo religie!Nu am mentionat nici un nume,nici un sfant.Insa cred cu tarie ca DUmnezeu exista!sunt prea multe dovezi. Insa nu inteleg,de ce isi adjudeca oamenii religia corecta(de obicei cea in care se nasc.)

Nu îți pot răspunde la aceste întrebări. Sunt prea multe,cu răspunsuri la fel de nedumerite ca întrebarea ta. Crezi că noi,ceilalți care credem în Dumnezeu avem alte informații pe care le ai tu,din biserică,biblie și alte cărți? Și noi ne punem aceste întrebări și nu găsim răspunsul nicăieri.
Pai...Nu prea iti mai gasesc raspunsuri. sad
Tu chiar crezi ca am stat sa citessc tot? O sa-ti raspund scurt si la obiect. Exista o singura religie (ma rog in afara de atei), dar fiecare natie la numit pe Dumnezeu cum a crezut de cuviinta. Asta e parerea mea.
Este clar CA Crezi!
Mai ales atunci cand nici nu STII ce e aia o cacofonie!
Dar te crezi atoate stiutor ca te lumineaza credinta si ca nu trebuie sa INVETI ca sa STII!
Tu esti un privilegiat al Domnului, pentru ca poti sa crezi atatea fara nici un efort intelectual, cat nimeni altul nu poate STII, nici chiar daca ar invata toata ziua la greu!
Cica sunt prea multe dovezi... dami si mie mcar unul in care sa spuna ca exista dumnezeu.dc crezi ca toti oamenii de stiinta spun ca nu exista dumnezeu?ii respect si onorez pe cei care au scris biblia si care lau inventat pe dumnezeu dar in acelasi timp ii blestem ptca au prostit toata lumea facandui sa creada in ceva ce nu exista.(este doar parerea mea daca u vrei sa crezi in ceva ce dupa parerea mea nu exista bv tie mie numi pasa si nici nu trebuie sami pese.)

Dumnezeu , Alah,God... sau alte feluri de a se numi in alte religi este unul si acelasi.Difera modurile de a ne arata iubirea si credinta in el .Aceste feluri se regasgasesc in fiecare religie .De exemplu (eu) ortodoxii cand trecem pe langa biserica ne inchinam ne rugam intr-un anumit fel etc. iar alti din alte religi procedeaza altfel.

Daca ne gandim ca doar o religie este corecta iar ceilalti venereaza zei falsi atunci noi ortodoxi si alte tari care cred in dumnezeul adevarat cum ar fi romania ;franta ...etc.(parerea mea) am ajunge in rai pentru ca ele cred in purgatoriul care te purifica dupa moarte.

Daca crezi in religia noastra vei ajunge in rai (daca esti credintios).Asa ca vei putea ajunge in rai . Sper ca ai inteles nu prea explic bine.

Oricum continua sa FI CREDINTIOS si totul va fi bine.
Parerea mea este ca religia este mai degraba o forma de organizare, o forma a birocratiei spirituale. Conteaza ce e in sufletul tau si de constiinta ta fata de Dumnezeu.
Dumnezeu iubeste pe toti oamenii si pe aia destepti si pe cei prosti. De aceea el ne judeca dupa intentiile noastre rele sau bune, dupa grija noastra in a nu-l supara, dupa iubirea ca o manifestam fata de aproapele nostru si indirect fata de el.
Nu stiu daca pentru Dumnezeu conteaza ca eu scriu in formularul de la recensamant, ortodox si colegul meu de servici scrie musulman, si nici nu cred asta. Dumnezeu nu are o religie a lui din care face parte, Dumnezeu este Dumnezeu la fel cum noi toti suntem oameni si nu oameni, umanoizi, omulani, omulatri etc.
Diversificarea religiilor a aparut odata cu caderea oamenilor in pacat nu odata cu slavirea lui Dumnezeu de catre intreaga omenire, de aceea nici nu am curajul sa-mi dau cu parerea care dintre confesiunile relogioase este cea dreapta si prefer sa urmez ideile de baza care provin de la Dumnzeu (iubire de aproape, smerenie, etc) si sa incerc sa ma fac placut lui mergand mai departe din punct de vedere social in religia in care m-am nascut.
Subiectiv fiind pot sa spun ca ma bucur ca m-am nascut crestin ortodox pentru ca mi se pare cea mai "cinstita" si "naturala" confesiune religioasa fata de ceea ce asteapta Dumnezeu de la noi si din frica de a nu ma razvrati pe religia mea pentru faptul ca ceva anume din dogma mi se pare exagerata si sa ajung si eu un Lucifer al oamenilor, am sa urmez si am sa cred pe deplin toate oranduirile ortodoxiei la fel cum cred in Dumnezeu. Daca gresesc in vreun fel, Dumnezeu va vedea in sufletul meu ca nu am vrut decat sa-i fiu pe plac si ma va ierta pentru ca Dumnzeu si-a trimis fiul pe pamant din iubire fata de oameni si nu din ironie sau masochism, deci nu ma va baga in iad pentru niste greseli "birocratice" in manifestarea noastra pamanteasca a iubirii fata de El.
Pentru orice indoiala sau incertitudine roaga-te la Dumnezeu sa-ti lumineze mintea si calea pentru a cunoaste voia Lui pana in momentul in care te vei lamurii si totul va fi bine. Daca te vei ruga toata viata pentur asta si vei ajunge la nici o concluzie, Dumnezeu de lua langa El in rai pentru ca ti-ai dedicat viata Lui si cunoasterii Lui.
Sper ca ai inteles punctul meu de vedere si ti-a fost de ajutor.
Doamne ajuta si nu uita: "Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!"
P.S. Cauta un duhovnic bland, ingaduitor (calugar de preferat) si pune-i si lui toate intrebarile astea.
De fapt nu toti oamenii se inchina aceleiasi fiinte. Sunt oameni care sustin ca de fapt, in alte religii, tot dumnezeu este venerat dar sub alt nume. Am gasit pe un site oficial metoda de convertire la crestinism. Dumnezeu blesteama vehement alte forme de religie, nicidecum nu poate fi vorba despre toleranta. Mai jos aveti ''metoda'' convertirii. Enjoy:

Întâiu te întreb pre tine de te lepezi cu adevărat de toată credinţa jidovească, şi de toate basmele lor şi de toată cea cu Dumnezeu luptă a lor, carea au asupra Domnului nostru Iisus Hristos, şi asupra prea curatei Maicii sale, şi asupra tuturor Sfinţilor şi asupra tuturor creştinilor, şi de hula lor ca de a unor protivnici lui Dumnezeu, şi îi blestemi pre ei?

Răspuns: Mă leapăd de toată credinţa jidovească, şi de toată hula lor, carea au asupra Domnului nostru Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu, şi asupra prea curatei Maicii lui, şi asupra tuturor creştinilor, ca de a unor protivnici lui Dumnezeu, şi îi blestem pre ei.

Întrebare: Te lepezi de tăerea împrejur, de Sâmbăta, de azime, şi de toate sărbătorile lor, şi de spălări, şi de mâncări, şi de alte obiceiuri jidoveşti, şi le blestemi pre ele?

Răspuns: Mă leapăd de cele ale legii vechi ca de cele ce acum au trecut, şi de alte obiceiuri jidoveşti ce sunt potrivnice lui Dumnezeu, şi le blestem pre ele.

Întrebare: Te lepezi de învăţătura cea protivnică lui Dumnezeu a cărţii ce se chiamă Talmud, carea rabinii jidoveşti cu însuflare drăcească l-au făcut asupra dumnezeeştilor Scripturi, schimbând tâlcuirea lor într'alt chip, scriind şi învăţând basme şi hule asupra Domnului nostru Iisus Hristos şi a tuturor Sfinţilor, te lepezi şi le blestemi pre ele?

Răspuns: Mă leapăd de toate învăţăturile jidoveşti, cele de Dumnezeu hulitoare, şi de blestemata lor carte, carea se chiamă Talmud, şi de toate tălmăcirile lui, şi le blestem pre ele.

Întrebare: Te lepezi de şcoala jidovească, şi de posturile lor, şi de rugăciunile lor, şi de obiceiurile, şi meşteşugurile lor, şi le blestemi pre ele?

Răspuns: Mă leapăd de toate acestea din toată inima mea, şi le blestem pre ele.

Întrebare: Te lepezi de mesia cel mincinos aşteptat de jidovi, şi îl blestemi pre el, şi pre toţi cei ce aşteaptă venirea lui cea pieritoare?

Întrebare: Te lepezi de toate eresurile Calvinilor, sau Luteranilor, ca de ale unor protivnici lui Dumnezeu şi ai adevărului, şi ca pre cele ce sunt pierzîtoare de suflet, le defaimi şi le blestemi pre ele?

Răspuns: Mă lepăd de toate eresurile Calvinilor şi ale Luteranilor, ca de ale unor protivnici lui Dumnezeu şi adevarului, şi ca pre cele ce sunt pierzătoare de suflet, le defaim şi le blestem pre ele.

Întrebare: Te lepezi de toţi mai marii eresurilor, şi împreună şi de împreună cu_ aceia şi de adunarea,. obiceiurile şi de toţi învăţătorii lor, şi ca pre nişte protivnici sfintei Biserici a răsăritului, îi blestemi pre ei?

Răspuns: Mă lepăd, şi îi blestem pre ei.

| MâţulMov a răspuns:

Tu chiar crezi ca am stat sa citessc tot? O sa-ti raspund scurt si la obiect. Exista o singura religie (ma rog in afara de atei), dar fiecare natie la numit pe Dumnezeu cum a crezut de cuviinta. Asta e parerea mea.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu (Isus Hristos) este etern. Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei instinctiv, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;
fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat.
S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit;
Știm cu toții că Dumnezeu există, unii pur și simplu nu doresc să schimbe direcția!
Nu există nici măcar o ființă umană de pe pământ care nu știe că Dumnezeu există.
El a făcut ca toţi oamenii, ieşiţi dintr-unul singur, să locuiască pe toată faţa pământului; le-a aşezat anumite vremuri şi a pus anumite hotare locuinţei lor, ca ei să caute pe Dumnezeu şi să se silească să-L găsească bâjbâind, măcar că nu este departe de fiecare din noi.
Căci în El avem viaţa, mişcarea şi fiinţa, după cum au zis şi unii din poeţii voştri: „Suntem din neamul Lui…"
Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…"
Faptele Apostolilor 27:30
Nu există pace pentru cei răi, zice Domnul | http://www.youtube.com/......?/playlist
Cine este Dumnezeu: http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php Motivul pentru viață
https://www.youtube.com/watch?v=qxPZHkkTlLo&feature=youtube_gdata_player
De ce Biblia nu este Cuvântul lui Dumnezeu
http://www.youtube.com/watch?v=PwmpTgCoHKY
Intoarce te de la păcat sau pregăteste te pentru Infern. http://www.youtube.com/watch?v=VMnNVULxYco&feature=youtube_gdata_player
Strategiile lui Satan pentru Umanitate
http://www.youtube.com/watch?v=DRJqA-oKi20
Din experienta mea Dumnezeu a răspuns la rugăciunea mea, cum am spus în Biblie, cere și ti se va da!
Dumnezeu a iubit lumea atât de mult încât a dat pe Fiul Său să moară PENTRU ca oricin e crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Matei 24:35
Citeste cuvintele cuvintele Lui Isus inregistrate in evanghelile Matei, Marcu, Luca si Ioan.
Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.
Ioan 12:48
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
Matei 24:35

Deci fa ce spune El.
Daca vrei sa ajungi in RAI

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste pilda cu cei doi fii unul ascultator si unul neascultator si vei intelege.

| Titanos a răspuns:

Dumnezeu, Alah, God... sau alte feluri de a se numi in alte religi este unul si acelasi. Difera modurile de a ne arata iubirea si credinta in el. Aceste feluri se regasgasesc in fiecare religie.De exemplu (eu) ortodoxii cand trecem pe langa biserica ne inchinam ne rugam intr-un anumit fel etc. iar alti din alte religi procedeaza altfel.

Daca ne gandim ca doar o religie este corecta iar ceilalti venereaza zei falsi atunci noi ortodoxi si alte tari care cred in dumnezeul adevarat cum ar fi Romania; franta ...etc.(parerea mea) am ajunge in rai pentru ca ele cred in purgatoriul care te purifica dupa moarte.

Daca crezi in religia noastra vei ajunge in rai (daca esti credintios).Asa ca vei putea ajunge in rai. Sper ca ai inteles nu prea explic bine.

Oricum continua sa FI CREDINTIOS si totul va fi bine.

| Alex_2466 a răspuns:

Daca o sa mai citesti si acest mesaj vreau sa iti raspund la toate intrebarile. Toate intrebarile care leai pus sunt pentru un raspuns. Fiecare dintre noi isi alege o credinta la care crede el ca e dreapta si fiecare il vedepeDumnezeu in felul sau, noi oamenii nu gindim la fel. De exemplu Ortodoxii il vad intr-un fel pe Dumnezeu si credin ceia ce cred ei ca e drept, Baptistii il vad alt fel, Penticostalii alt fel, Catolicii altfel si asa mai departe. Da la venirea Domnului noi vom fi judecati dupa credinta noastra, in ce am crezut si n-am facut asa ca nu conteaza in ce religie esti princpalu e sa il slujesti pe Dumnezeu sa il iubesti din toata inima ta din tot cugetul tau si cu toata puterea ta si astfel vei ajunge in inparatia lui Dumnezeu happy (nu stiu pe cit am fost de explicit si de clar da cred ca m-ati inteles ceia ce am vurut sa va explic)

| Micr0b a răspuns:

Cica sunt prea multe dovezi... da-mi si mie mcar unul in care sa spuna ca exista dumnezeu.dc crezi ca toti oamenii de stiinta spun ca nu exista dumnezeu? ii respect si onorez pe cei care au scris biblia si care lau inventat pe dumnezeu dar in acelasi timp ii blestem ptca au prostit toata lumea facandui sa creada in ceva ce nu exista.(este doar parerea mea daca u vrei sa crezi in ceva ce dupa parerea mea nu exista bv tie mie nu-mi pasa si nici nu trebuie sami pese)

| SaveTheNature explică (pentru Micr0b):

Care sunt dovezile? Daca oamenii ar respecta poruncile lui Dumnezeu, pe pamant ar fi pacea absoluta! Si in general tot ce ne inconjoara e dovata,Nu avea cum sa iasa tot universul asta perfect din nimic!
Si in oamenii simpli saraci, si umili il vad pe Dumnezeu, in oamenii aia de care isi bat joc toti oamenii! si le da cu piciorul!

| Micr0b a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ok faza cu pacea absoluta e chiar o tampenie absoluta din extrem de multe motive care n-am chef sa le insir acum.ah da si universul a fost creat dintr-un big bang toata lumea stie asta. daca nu crezi ca a fost creat din big bang sati explic...cand o stea se transforma in pitica alba iese gaura neagra care absoarbe totul pe o raza anume.si se spune ca in univers sunt miliarde de planete si stele.atunci cand o gaura neagra se intalneste cu o alta aceste doua se maresc si isi maresc raza de atragere.atunci cand se face f mare acea gaura neagra explodeaza formand un nou big bang si odata cu big bangul formeaza un nou univers...nu stiu daca ai inteles dar oricum nici nu ar trebui sami bat capul

| FerLin a răspuns (pentru Micr0b):

Ca ateu nu ai sa intelegi nicidoata ce inseamna pacea absoluta si nici nu ai sa ai ocazia vreodata sa fi pe aproape de asa ceva. Pacea absoluta e pentru crestini mai degraba un ideal deoarece pantru a o simtii trebuie sa fi aproape de masura dumnezeiasca. Pentru simplu fapt ca tie toate astea ti se par niste aberatii nu ai dreptul sa ii critici pe oamenii care cred. Daca ai pretentia ca ai o gandire limpede si cat mai rationala, accepta ideea de disputa pe un ton civilizat fara sa-i jignesti pe cei ce nu sunt de acord cu tine.
Daca tot ai explicat cum s-a format universul, cum iti explici aparitia tuturor elementelor care au creat primul big bang despre care vorbesti?

| SaveTheNature explică (pentru Micr0b):

Pe Dumnezeu il vad peste tot,in multi oameni simpli,carora toti le da cu picioru,In acei oamenipe care ii respingem si ii hulim in fiecare zi.Cei saraci,cei in suferinta, cei marginalizati!
In big bang chiar nu pot crede, sincer.In ceva ce s-a intamplat de mutl? cine a creat big bangul? stii cat de infinit este universul? nimeni nu stie unde ii este capatul.Si s-a trezit cineva sa spuna din ce s-a format acest infinit?

| Micr0b a răspuns (pentru FerLin):

Imi pare rau daca am jignit pe cineva am vrut doar sami spun parerea si atat happy.si ca sa-ti raspund la intrebarea ta oamenii de stinta au observat ca dispar si apar tot timpul molecule.asa ca banuiesc ca prima oara a aparut o molecula in spatiu sa inmultit a format mai multe elemente si asa a dus la aparitia planetelor, stelelor etc.prin urmare si gaurile negre.inca odata daca am jignit sau am vorbit cu un ton pe care unii ii deranjeaza(cu toate ca am incercat sa nu fac asta...)imi cer scuze.

P.S:stiu ca explicatile mele destre astronomie laughing par a decurge in cateva minute dar un big bang se formeaza in cateva miliarde de ani big grin

| FerLin a răspuns (pentru Micr0b):

De acord cu tine in privinta big bangului privit din punct de vedere stiintific, dar, totusi, ce a determinat prima aparitie a moleculelor? Si in afara de asta, se stie ce anume cauzeaza disparitia si aparitia moleculelor? Intrebarea este si se vrea a fi abordata din punct de vedere stiintific. happy
P.S. Cred ca pentru a nu devenii "nefolositori" ar trebui sa revenim la subiectul/subiectele intrebarii adresate de Naturalpronatura happy