| PorumbRodica1965 a întrebat:

Dragi tineri, care sunteti interesati de ceea ce pretinde Dumnezeu de la noi, ce atitudine aveti fata de,, fornicatie (relatii sexuale inainte de casatorie )? Ce ne spune Biblia Argumentati.

12 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Refuz sa privesc situatia asta doar din punct de vedere religios. Desi gandurile mele s-au indreptat si vor continua sa se indrepte si inspre religii si divinitate.

Inainte de toate sunt anumite persoane care sunt constiente de realitatea lumii in care traim. Sentimentele, tot ce tine de minte si de suflet, sunt aceleasi de cand lumea. Insa lumea s-a schimbat. Ne ducem traiul diferit. Avem mijloace de comunicare si calatorie diferite. Avem alte standarde. Unde mai pui si ca mesajul bibliei s-a pierdut dupa atatea traduceri si interpretari.
Unii dintre noi nu credem in institutia casatoriei. Pana la urma e doar o hartie si un statut. Acestea doua nu tin loc de caldura, fie ea in suflet sau in pat.
E mai pozitiv cred eu sa nu te incapatanezi sa fii toata viata alaturi de cineva si sa crezi ca stii ce e mai bine pentru el. Uneori drumurile noastre trebuie sa se desparta. Si daca stii ca asta se poate intampla maine sau peste 1 saptamana, trebuie sa nu iubesti persoana cu care esti? Atunci cand este o decizie comuna si fiecare are nevoia asta cred ca e mult mai bine decat rau sa se intample.
De iubit fara partea fizica pana la urma iubesti toti oamenii daca ai aceasta credinta in divinitate. Si atunci care este rostul partenerului? De ce l-ai mai avea? Sexul este un lucru extraordinar care ne-a fost daruit. Pentru ca si atunci cand vrei doar o seara cu cineva, daruiesti sentimente si stari, te vindeci si vindeci pe celalalt si va mintiti amandoi ca faceti doar sex, fara implicare.
Iar apoi, cand esti intr-o relatie cu cineva si ii vrei binele, vrei sa il ajuti sa se vindece si sa te vindeci de toata ura din tine. Si nu stiu o cale mai buna decat de a iubi complet pe cineva. Fara sa fie nevoie de masti, de vestminte. Sa il iubim asa cum a venit pe lume. Sa ii penetram lumea atat fizic cat si psihic si emotional.
Singurul lucru la care te ajuta sa astepti este sa iti confirmi ca iubeai persoana de la bun inceput. Dar este ceva care mi se pare inutil. Sa vrei sa iubesti pe cineva este ceva ce decizi atunci cand incepi o relatie. Si iubirea asta capata forme mai nobile, mai intelepte cu cat trece timpul si sexul nu dauneaza cu nimic acestor lucruri. Ba indraznesc sa spun ca lipsa lui ar afecta, pentru ca apar ganduri de indoiala si neincredere in sine, ganduri distrugatoare, lipsite de armonie.
Da, o relatie nu inseamna doar sex. Dar asta o stim cu totii. Si da, ajuta sa cunosti omul inainte sa faci pasul asta. Insa de indata ce amandoi partenerii sunt pregatiti si niciunul nu se simte fortat, este recomandat si chiar ar fi o crima la adresa sufletului sa nu se intample.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Bacemi):

Bine draga, iti place sa filozofezi. De fapt toate nu duc nicaieri. Dar cu siguranta ca toate lucrurile sunt facute cu un scop, insa este important cand din scopul tau face parte Dumnezeu cu prioritate. Insa stii cum suntem noi oamenii? Foarte slabi. Cand suntem tineri si ne este cat de cat bine, nu avem trebuinta de Dumnezeu si principiile sale, iar cand ajungem in extrema negativa, cautam divinitatea si am dori ca in acel moment sa ne vina in ajutor. Insa nu este asa cum credem unii, ci asa cum spune Dumnezeu, omului, prin intermediul Bibliei Iata ce citim in : (daca ai Biblia citeste in Isaia 48:17-20; Mica 6:8; Daca te gandesti putin ce rezultate au majoritatea cuplurilor de concubini, cata siguranta au, in viitorul familiei lor? Iata rezultatele lumii in care traim, o lume lipsita de pietate incotro se indreapta? Ce bucurii pot avea copii care se nasc nedoriti, sau cand cei doi, se plictisesc unul de altul isi iau talpasita si unul pleaca, cauta o alta victima, nenoroceste alti copii. Dumnezeu nu are loc in viata lor. Totul iau in deradere, doar ei sunt viteji si iresponsabili. Care este scopul vietii lor?

| Bacemi a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Daca faci sex inainte de casatorie asta nu inseamna automat ca se va naste un copil nedorit sau ca cei doi se plictisesc unul de altul. Casatoria nu tine loc de suflet, inteligenta, iubire si respect.
Scopul a doua persoane care vor o relatie ar trebui sa fie iubirea pura, sa vrei binele celuilat si sa ii oferi afectiune, nu doar sexual dar si asa.
Nu vorbim aici de oameni pentru care sexul e scopul in sine. E cu totul alta discutie.

| Doub a răspuns:

"Totuşi, din pricina curviei, fiecare bărbat să-şi aibă nevasta lui şi fiecare femeie să-şi aibă bărbatul ei. Bărbatul să-şi împlinească faţă de nevastă datoria de soţ şi tot aşa să facă şi nevasta faţă de bărbat. Nevasta nu este stăpână pe trupul ei, ci bărbatul. Tot astfel, nici bărbatul nu este stăpân peste trupul lui, ci nevasta."

| PorumbRodica1965 explică (pentru Doub):

Da aici este asa, se refera versetele la imoralitatea sexuala comisa in afara casatoriei sau adulterul, dar referitor la ceea ce am intrebat eu,, inainte de casatorie? P.s. multumesc pentru atentia si raspunsul tau.

| sanboss a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Relatia intima inainte de casatorie este socotita CURVIE.
Relatia in casnicie cand unul dintre soti inseala partenerul se numeste preacuvrvie.

deci curvia este de neiertat precum si alte pacate pe care omul le face din bunavoie.

Corinteni 6:9 Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă înşelaţi în privinţa aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacur.varii, nici malahii, nici sodomiţii,
10. nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici defăimătorii, nici hrăpăreţii nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.
sau

Căsătoria să fie ținută în toată cinstea, și patul să fie nespurcat, căci Dumnezeu va judeca pe curvari și pe preacurvari. (Evrei 13:4)

Poate te intrebi de ce CURVIA este asa de grava?

Pentru ca atunci cand cu.rvesti, pacatuesti impotriva trupui si trupul este?
Templul Duhului Sfant.

| mentholinks a răspuns (pentru sanboss):

Lasa-l pe Pavel. Nu stii ca Isus le-a spus carturarilor si fariseilor si cei care se ingrijeau de aceste legi ca "vamesii si prostituatele ajung inaintea lor in imparatia cerurilor"? Lasa ca nu e trupul niciun templu, sunt alte lucruri mai importante pe care ar trebui sa le faca oamenii si tocmai alea nu le fac, de exemplu sa aiba grija de sarmani. De aceea toti acesti asa-zisi credinciosi vor lua o mai mare osanda.

| sanboss a răspuns (pentru mentholinks):

Ai dreptat in ce spui, ca trebuie ajutati sarmani, dar e total alt subiect decat cel dezbatut de porumrodica1965

| oprescudorin11 a răspuns:

Biblia a spus bine ce a spus, uneori preotii au calcat regulile, ei trebuiau sa explice omului! Din acest motiv si din altele, au aparut secte 'corectoare', din interese comerciale si manati de diavoli deci.
Eu sunt batran, am vazut multe, mai multe decat tinerii, nu ca un merit afirm, nici ca meritul de supercredincios sau superinteligent. Am observat si am coroborat cu faptele!
Si Biblia nu greseste cand spune sa ne inmultim.Ne spune si ca asta trebuie facut intr-un cadru legal, o singura data si in iubire. De fapt prima conditie este IUBIREA.
Iubirea nu inseamna instinctul animalic, tineresc, hormonal. Iubirea inseamna sa iubesti pe cel sau cea aleasapana ce moartea ii va desparti! Din acest motiv, se face logodna, care presupune cunoastere si in momente bune si grele intre cei doi (barbat si femeie-nici caine cu femeie, nici barbat cu barbat sau alte combinatii...).
Casatoria fiind pe viata, copiii sa apara cand vrea Dumnezeu, crescuti cu grija si intru Dumnezeu!
Asta inseamna ca oamenii, cuplurile sa nu tanjeasca (inutil ) dupa altceva, sa-si sprijine sotul, sotia cand este greu, sa munceasca cot la cot, fara sa se uite in urma, fara sa se judece unul pe altul, cata vreme respecta Scriptura.
Au fost vremuri mai vechi, bunicii, parintii mei nu au divortat.
Au trait liberi intru Dumnezeu si a fost bine!
Acum Europa, America este in situatia in care demografia a scazut, asa de dramatic incat sunt implacabil desfiintati ca neam in maxim 10 ani! Preacurvia, ateismul, toate regulile calcate in numele libertatii! Dar Dumnezeu a spus ca Libertatea este in cadrul LEGILOR:alea amarate 10 nu sunt multe. Iisus a accentuat si Iubirea. Iubirea semenului, a dusmanilor a familiei, nu iubirea in sens 'cateleala'.Asa cum au priceput unii, din pacate majoritatea acum.Biserica a pacatuit grav incercand din lacomie sa faca rabaturi la poruncile LEGII!
Rezultatele sunt in derulare!
Apocalipsa asa cum e descrisa in Biblie, este eufemism fata de ce ni se va intampla!

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa ti cont de religie, de exemplu daca esti necredincios.
E o chestiune morala ce tine de respectul de sine al fiecarei femei, barbat.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Dar tu te-ai pastrat virgina pentru casatorie? dar spui altora ca ar trebui sa o faca desi e greu? esti o ipocrita.