| SupMates a întrebat:

Relații sexuale înainte sau doar după căsătorie?
Argumentați!

Răspuns Câştigător
| FAnonima9990 a răspuns:

Parerea mea este ca prima relatie sexuala trebuie sa fie ceva de neuitat, si cu o persoana pe care o iubesti cu adevarat. Cat despre căsătorie nu mai suntem pe timpul lui Ceaușescu, nici de la 14 ani nu e ok sa iti incepi viata sexuala pe la 17 ani e ok mai vii de acasa. Trebuie sa faci cand simti tu si cu cine te merita! Nu te arunca in vânt dupa vorbe goale

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este cat se poate de logic sa intretii relatiile sexuale atunci cand apare o astfel de posibilitate, oportunitate. Probabil ca cea mai impardonabila dar si absurda greseala pe care o poti comite in viata, o reprezinta ratarea cu buna stiinta a oportunitati ivite de a intretine sex, indiferent cat ar fi de mica sansa respectiva. big grin Sanatate!

| cristimihailov a răspuns:

Personal cred ca inainte: trebuie sa te saturi de a incerca noutati cu alte tipe, pentru ca de la sotie sa stii ce vrei.

Asa ca raspunsul meu: inainte. In felul asta vezi inainte sa tragi o viata...

| Furnicuta000 a răspuns:

Si daca in noaptea nuntii descoperi ca nu sunteti deloc compatibili din acest punct de vedere sau ca partenerul nu se comporta cum vrei tu in pat ori nu te vrea? Daca viata sexuala e proasta, apare frustrarea si poate distruge casnicia.

| SandraEve a răspuns (pentru Furnicuta000):

Niciodata nu am inteles faza cu "nu suntem compatibili". Ce vrea sa insemne asta? Din moment ce exista iubire, se pot mula unul pe celalalt. Daca ei ii place mai soft si lent, barbatul se poate mula cumva pe dorintele ei. La fel, daca barbatului ii place hard si are nu stiu ce fantezii, fata se poate mula dupa dorintele lui. Acea conexiune in pat se poate observa si prin alte momente intime, preludiu. Actul sexual propriu-zis nu e decat un " du-te vino" continuu care nu dureaza mai mult de 10 minute. De aici iti dai tu seama de compatibilitate?!

| Furnicuta000 a răspuns (pentru SandraEve):

Citeste prima mea intrebare.
Oamenii nu se schimba, daca ceri prea mult de la partener poate sa se simta inconfortabil.

| SandraEve a răspuns (pentru Furnicuta000):

Am citit. Asa e, dar fostul tau nu era tandru absolut deloc, nici in cadrul preludiului, nici in timpul sexului, nicicand. De astfel de lucruri iti poti da seama si fara acel act.
Nu stiu daca ma fac inteleasa. Daca un baiat te atinge, saruta, ii place sa te faca sa te simti bine, e clar ca exista acea conexiune. Iti poti da seama daca te potrivesti cu el. Daca te poate aduce la extaz fara sex propriu-zis, iti poti inchipui ca o poate face si prin actul in sine

| Furnicuta000 a răspuns (pentru SandraEve):

Ba chiar era. Nu mai scapam de el ca ma saruta incontinuu, ma tinea de mana, in brate, ma alinta, dar cand ajungeam in pat era cu totul alta persoana.

| GirlOnline81 a răspuns:

" Votez" in mod absolut pentru "sex înainte de căsătorie".
De ce?
Pentru ca, in afara de ceea ce a punctat Furnica008 in legătura cu incompatibilitatea sexuală, as vrea sa adaug ca sexul sau mai bine zis lipsa vieții sexuale te poate face sa crezi ca iubești pe cineva deși s-ar putea sa nu fie adevărat. Foarte mulți confunda iubirea cu dorința.

| SalutCeFaceti a răspuns:

Inainte! Tinerii/adolescentii/"copiii" trebuie sa fie nebunatici, sa isi traiasca viata la maxim pentru ca:
1. De la 14 la 20-25 ani e cea mai atragatoare perioada (in mod fizic) din viata lor si daca nu o fac atunci, o sa le para rau pentru ce au pierdut;
2. La aceeasi varsta, sunt mai nebunatici si pot incerca diferite pozitii sexuale + ca sunt in conditie fizica mai buna, ceea ce ii ajuta cand, de exemplu, o sa se ridice unul pe altul in brate sau etc. Fanteziile sexuale le vor cutreiera toata mintea, incercand toate variantele posibile de sex si astfel largindu-si orizonturile in materie...;
3. Dupa o anumita varsta, persoanele incep sa foloseasca pretexte ca cica sunt obositi sau prea ocupati si sa tot amane, ceea ce va reduce sexul zilnic la sex saptamanal, lunar sau chiar deloc, ceea ce va duce la distrugerea relatiei, persoanele de varsta mijlocie neputand accepta ca se poate sa fie si vina lor, nu doar a altcuiva;

Sper ca te-am ajutat!

| Delilahhh a răspuns:

Traim intr-o lume in care daca gasesti pe cineva sa stea pe uscat pana la nunta, ori nu e normal la cap ori e f credincios.
Eu zic ca nu merita. Cel mai bine e sa intretii relatii sexuale cu partenerul in momentul in care simti sa o faci, te simti confortabil sa o faci si simti ca relatia este sigura.

| Kvitrafn a răspuns:

In ziua de astazi trebuie sa te asiguri ca ce are in pantaloni e ceea ce te asteptai sa aiba, sa nu ai surprize dupa casatoriehee hee