| anonim_4396 a întrebat:

Drogurile actioneaza la nivelul sufletului?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Da, si o lovitura puternica la cap il schimba. whistling De fapt, incetarea functionarii oricarui organ de simt il schimba, e logic, doar el e de natura spirituala si nu are legatura cu chestiile materiale (corpul). whistling

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Normallaughing

32 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

2corinteni 7:1

| danay72 a răspuns:

Da pentru ca sufletul e omul. Geneza 2: 7

| milan9 a răspuns:

Toate păcatele "acţionează" asupra sufletului...

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Atunci sufletul nu e asa divin daca poate fi deztabilizat de substante chimice.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Compromiterea" sufletului e de natura spirituala, pe axa bine-rau, nicidecum fizica. Nu vorbim de o afectare fizica, nici tehnica si nici biologica a sufletului (biologic este afectat doar trupul, sufletul in schimb se compromite in alti "termeni"). Sufletul este de o alta natura...

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Afectarea psihicul e ceva biologic draga, iar cand creierul e afectat un om se comporta rau? Deci cum vine, substantele chimice afecteaza creierul deci implicit si sufletul? Sau sufletul numai are nicio raspundere la nivelul psihicului?

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti face gafa de a defini psihicul unui om ca fiind de natura doar biologica.
Sufletul si continta omului nu sunt afectate de biologic.

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Serios, si cu Alhizemerul si schizofrenia cum ramane? E sufletul afectat de aceasta? Daca nu este cum le explici?

| milan9 a răspuns:

Atat memoria cat si starea constienta sunt in stransa legatura atat cu sufletul dar si cu trupul.
Anumite aspecte (precum boala, somnul, coma) pot suspenda starea constienta doar prin ceea ce tine de biologic.

Simbioza dintre trup si suflet il face pe cel din urma sa se supuna factorilor care influenteaza trupul, dar NU IN MOD EXCLUSIV ci doar datorita intrepatrunderii dintre suflet si trup.

In lipsa acestei legaturi cu siguranta starea de "constienta" a sufletului nu ar mai depinde intru nimic de factorii externi.

| milan9 a răspuns:

Desigur. E necesar mai intai sa fie bine inteles termenul de "suflet"...
Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

Unele culte, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

| sublime89 a răspuns:

Nu, pentru ca sufletul nu exista, cel mai probabil. Dar si daca ar exista, n-ar avea cum sa actioneze drogurile asupra lui, pentru ca sufletul n-ar fi alcatuit din materie obisnuita, deci drogurile n-ar putea avea un efect.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Eu fix de-asta am pus intrebarea sa vad ce au sa zica.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, scuze laughing

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Da, unele te duc in rai (fie si pentru cateva minute)

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Sufletul este persoana in sine. Sau individul (careia viata este intretinuta prin circulatia sangelui si respiratie ). Daca, creierul este afectat, tot corpul este afectat. Biblia ne indeamna sa ne ferim de tot ceea ce murdareste corpul (droguri, fumat, alcool in exces, imoralitate,...)

| anonim_4396 explică (pentru PorumbRodica1965):

Hm interesant? Atunci pun urmatoare intrebare: Crezi ca e posibila viata dupa moarte? Ce anume o intretine, avand in vedere ca viata nu exista daca creierul unui om numai functioneaza?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da este posibila, pentru ca va fi o noua recreiere,. Dumnezeu a promis ca va transforma pamantul in paradis (Apocalipsa 21:3, 4; 2Petru 3:13). Iar cei care au trait odinioara vor putea trai iar (Ioan5:28,29) > Desigur este important sa crezi si sa traiesti in conformitate cu vointa lui Dumnezeu, pentru a putea beneficia de promisiunile lui Dumnezeu 1Ioan 2:17; 1Corinteni 2:9, 10.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sufletul e o iluzie, deci iti crapa doar pipota, nu si sufletelu'.

| fearlessss a răspuns:

Aceasi intrebare am pus-o si eu unui raper care a devenit foarte credincios si are in melodii mesaj crestin ( Cedry2k pentru cunoascatori).El mi-a raspuns asa :bineinteles ca drogurile afecteaza sufletul, sufletul este o reflectie a ce e in suflet, absolut toate bolile fizice au o cauza sufleteasca.Sufletul este primul afectat
Opinia mea : Nu exista '' suflet'' despartit de creier, in creier exista EQ -inteligenta emotionala si IQ. Parerea mea e ca asa zisele sentimente si emotii si tot ce traim vin din creier... Desi eu sunt crestina...

| anonim_4396 explică (pentru fearlessss):

Hm l-ai cunoscut pe Cedry2k interesant. Acum urmatoarea intrebare: Ce te face sa crezi ca sufletul va supravietui mortii avand in vedere ca creierul nu poate face asta?

| fearlessss a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://www.yoda.ro/......tml...Daca stau sa iti explic probabil scriu 5 pagini si nu se intelege nimic. din tot ce am analizat pana acum, de a lungul anilor( nu ca as avea prea multi :)) ) asta mi se pare cel mai credibil...

| RexCuParuCret a răspuns:

Tot ce te departeaza de Dumnezeu si nu iti este cu adevarat de folos e clar ca te afecteaza spiritual.

| Diabolik94 a răspuns:

Da,iti aduc mai aproape moartea.

| anonim_4396 explică (pentru Diabolik94):

Daca, da inseamna ca sufletul depinde de trup sau nu exista, chestia e ca asta e un paradox, cum explici ca drogurile afecteaza comportamentul care se crede ca e dat de suflet.

| Diabolik94 a răspuns (pentru anonim_4396):

Comportamentul tau e dat de creierul. Sufletul e ceea ce te face sa te simti viu.

| anonim_4396 explică (pentru Diabolik94):

Eu stiam ca starea de viu e data de prelucrarea metabolica a unui organism si adn.

| ElenaRomann a răspuns:

Sufletul nu este 'persoana in sine'. Persoana umana are si trup, cel care e total diferit de suflet.

| anonim_4396 explică (pentru ElenaRomann):

Hm si daca e diferit de trup de ce persoana umana e afectata? De ce un om isi pierde memoria daca e lovit rau la cap (se presupun ca personalitate si memoria tine de suflet, de divinitate).

| ElenaRomann a răspuns:

Biblia are sute de versete care vorbesc despre sufletul diferit de trup.

| sisi6535 a răspuns:

Da

| dedy1999 a răspuns:

Buna ziua! In primul rand sufletul nu exista si logic ca drogurile nu actioneaza la nivelul sufletului.