| WhatheWow a întrebat:

Dumnezeu a creat pe Adam dupa care din coasta acestuia pe Eva; am putea spune atunci ca Eva era fica lui Adam?

9 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Nu. Eva era fiica lui Adam daca el impreuna cu alta femeie ar fi conceput-o. Dar faptul ca a fost creata din coasta lui, asta denota ca ea este perechea lui, ca ii este egala. Este ca si cum cineva dupa ce si-ar dona un rinichi cuiva, ar sustine ca respectivul este fiul/ fiica sa, ceea ce nu ar fi adevarat.

| WhatheWow explică (pentru morningstar):

Daca donezi un rinichi cuiva normal ca nu e fiul sau fica ta petru ca acea persoana exista si nu se naste din rinichiul tau. Vorbind insa despre creatia Evei din ADN-ul lui Adam atunci o putem numi fica lui.

| morningstar a răspuns (pentru WhatheWow):

Si atunci de ce in cazul asta o poti numi pe Eva fica lui Adam? Doar pentru ca au fost primii oameni de pe pamant? De ce nu o numesti fiica lui Dumnezeu pentru ca El a creat-o mai degraba, nu Adam. Cam acelasi lucru ca si donatul unui rinichi a facut si Adam: s-a luat din coasta lui pentru a se crea o persoana, dar lucrul asta l-a facut Dumnezeu, nu Adam; Adam nu are o participare directa, deci nu se poate considera ca Eva ar fi fiica lui.

| WhatheWow explică (pentru morningstar):

Pai nu are ADN-ul lui Adam?

| morningstar a răspuns (pentru WhatheWow):

Sincer, nu o sa stiu nici eu si nu ai sa stii nici tu vreodata. Crezi ca daca lui Dumnezeu nu i-a fost greu sa faca minunea asta, sa faca o fiinta dintr-o coasta, crezi ca i-a fost greu sa puna si alt ADN chiar daca s-a folosit de o 'materie' cu un anumit ADN? Nu poti sustine ca a avut acelasi ADN ca cel al lui Adam, este doar o presupunere, asa cum a facut minunea asta, Dumnezeu poate sa ii fi dat Evei alt ADN.

| victorasM a răspuns:

Nu, putem spune ca Eva este chip din chip Dumnezeiesc.Eva a preluat doar trupul nu si sangele. Funda?

| xxbyaxx a răspuns:

Nu.ea este perechea lui.....Este ca si cum cineva dupa ce si-ar dona un rinichi cuiva, ar sustine ca respectivul este fiul/ fiica sa, ceea ce nu ar fi adevarat.

| WhatheWow explică (pentru xxbyaxx):

Ce aveti mai cu exemplu cu rinichiul de-l da-ti toti, l-ati invatat la ora de religie?