| Mihăiță234 a întrebat:

Dumnezeu are planuri cu cei care sunt nascuti dintr-o greseala?

Răspuns Câştigător
| EestiSodalane a răspuns:

Nimeni nu e născut din greșeală. Doar fiindcă părinții tăi te-au conceput fără să intenționeze nu înseamnă că ești "născut din greșeală". Dumnezeu este cel care creează sufletul omului și îl trimite în trup când ovulul este fertilizat de spermatozoid. Dumnezeu este cel care a permis părinților tăi să fie împreună. Gândește-te că nu orice contact sexual are succes chiar și dacă intenția părinților e de a avea un copil. Unii încearcă cu lunile sau chiar cu anii. Dacă contactul a avut succes fii sigur că în mod absolut clar persoana concepută nu e în niciun fel o greșeală.

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cu siguranta are, daca nu avea nu se mai nasteau...din greseala

Acum revenind la intrebarea intr-un mod serios, nimeni nu stie cu adevarat Cine sau Ce este Dumnezeu!
Pentru mine este Stapanul Universului, dar nu cred ca explicatiile din Biblie IL caracterizeaza corect
Cineva care stapaneste Universul nu poate sa fie inteles cu logica noastra! De aceea putem doar specula si spune cate si mai cate lucruri

Este ca si cum o maimuta ar vrea sa construiasaca o racheta ca sa mearga cu ea pe Marte, cam asta sunten noi raportati la Stapanul Universului, ca si cunoastere ca si putere ca orice...practic sa putem sa intelegem noi logica Sa este imposibil...

| anonimg a răspuns:

Omenirea este obligată să colaboreze cu divinul în absolut toate aspectele vieții, tot la fel cum oamenii sunt obligați să inspire și sa expire aerul ca să trăiască.
Nici fătul avortat nu este o greșeală. Lipsa colaborării cu Dumnezeu duce inevitabil la condamnare.
Mântuitorul a spus că este mai bine pentru un om să-și lege o piatră de moară de gât și să se arunce în mare decât să facă pe un copil să păcătuiască. Dar în același fel un om ai cărui copii nu sunt crescuți pentru a fi mântuiți, este mai bine pentru omul acela să-și lege o piatră de moară de gât și să se arunce în mare, decât să de-a naștere la copii care să nu fie mântuiți.
Majoritatea care dau naștere la copii sunt iresponsabili. Și asta se vede astăzi în toate clasele sociale. Imoralitatea abundă peste tot, și este în creștere. Părinții celor imorali vor fi răspunzători pentru educația copiilor lor. Nelegiuiții vor fi înviați și tot vor da socoteală pentru faptele lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu are planuri pentru fiecare om în parte. Nimeni nu se naște din "greșeală", dacă un om se naște, vine pe lume cu un scop.

| KovacsB a răspuns:

Nu exista greseli si nici coincidente.

Răspuns utilizator avertizat
| T0Teu a răspuns:

Nu exista oameni născuți din greșeală. Poate părinții nu și au dorit copilul dar Dumnezeu a rânduit totuși ca el sa se nască. Deci da, poate avea un plan cu el, deoarece chiar El Însuși i-a dat viața

| Xena20 a răspuns:

Nu cred că știe nimeni ce planuri are. Dar e trist că se ajunge la așa ceva când exista atâtea metode contraceptive. Sunt distruse doua vieți practic, și a femeii care ajunge victima unei sarcini nedorite și nu o ajuta nimeni și ajunge sa o mai și ducă la capăt, și a copilului care vine pe lume nedorit. Nu cred că Dzeu vrea sa sufere oamenii așa. Soluția este una singură: metode contraceptive!

| Goebbels a răspuns:

Dumnezeu nu poate avea planuri pentru noi, pentru simplul fapt că nu există. Nu avem dovezi, nu avem argumente solide care să susțină existența unui entitate divină. Așa că întrebarea despre planurile lui Dumnezeu pentru cei născuți dintr-o greșeală este ca și cum am vorbi despre planurile lui Moș Crăciun pentru adulți cuminți.

Să fim clari aici, această idee a unui plan divin pentru oameni născuți dintr-o greșeală este doar o creație imaginară, o poveste care încearcă să găsească sens într-o realitate care nu necesită intervenția divină. Așa că hai să lasăm miturile și să ne orientăm către realitate, unde nu există un "plan divin" pentru niciunul dintre noi.

| BogdanIvasciuc a răspuns:

Nu exista oameni născuți din greșeală. Poate fi vorba despre acei oameni care moștenesc păcatul de la strămoși sau pruncii care mor la naștere și sunt mântuiți sau cei care moștenesc anumite boli tot din greșelile celor de dinainte. Dumnezeu ne oferă toate posibilitățile în viața că să scăpăm de la moarte și de la păcat, noi trebuie doar să acționăm.

| BogdanIvasciuc a răspuns:

"Să ascultăm dar încheierea tuturor învăţăturilor: Teme-te de Domnul şi păzeşte poruncile Lui. Aceasta este datoria oricărui om. Căci Dumnezeu va aduce orice faptă la judecată, şi judecata aceasta se va face cu privire la tot ce este ascuns, fie bine, fie rău." (Eclesiastul 12:13-14).