| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu este atotiubitor, bun?

Fiind el atotiubitor de ce permite sa se intample atatea lucruri rele, socante(crime, violuri, abuzuri etc)?

Chiar nu pot percepe cum cineva atotiubitor permite sa se intample monstruozitati de genu' thinking si va rog sa nu spuneti ca "nu e el de vina, ca ne-a dat liber arbitru si ca oamenii-s de vina pentru lucrurile care le fac" pentru ca intr-adevar asa este, oamenii omoara, maltrateaza etc, dar tu ca zeu care esti ATOTIUBITOR, cum poti lasa sa se intample asa ceva, cum poti sta acolo in cer(?) si sa te uiti la oameni cum se macelaresc?

Sau poate ca iubirea are alta definitie? astfel incat sa justifice atitudinea lui Dumnezeu?

Deci chiar ma depaseste chestia asta...va rog sa ma lamuritihappy

PS: Nu am pus intrebarea sa jignesc pe cineva, nici nu promovez ateismul(cum de altfel nici eu nu ma declar ateu), pur si simplu nu pot intelege chestia asta pe care o sustine religia sau poate sunt mai "limitat"... daca se poate fara raspunsuri la misto, deoarece n-am chef si nici timp de "chestii ieftine".

Multumesc. ツ

63 răspunsuri:
| KillMePlease a răspuns:

Eu îs aici numa' ca să citesc comentariile.
Amin

| LePotato a răspuns (pentru KillMePlease):

Ok.

| KillMePlease a răspuns (pentru LePotato):

Puteai să taci şi tu din gură...
Ooof,,, pa MadPotato!"

| LePotato a răspuns (pentru KillMePlease):

Nu inteleg la ce te referi....si am zis daca se poate fara raspunsuri de genu' thinking

| Alcyon a răspuns:

Vezi ca au fost deschise nspe topicuri pe tema asta. Da-i un search.

| KillMePlease a răspuns (pentru LePotato):

because nu există

| LePotato a răspuns (pentru Alcyon):

Si daca s-au deschis n topicuri de genu'? poate vreau sa vad si alte pareri.

| LePotato a răspuns (pentru Doub):

As prefera ca tu sa-mi dai un raspuns.

"Imagineaza-ti o cursa in care toata lumea termina pe locul 1 in fiecare an" -Deci el zice ca practic ca trebuie sa existe rau(si aici intra tot raul, oricat de mare sau mic), pentru ca ar fi aiurea sa iasa toata lumea pe locul 1, adica e aiurea sa fie doar bine in lume? ciudat.

"Un robot, de altfel si el urmeaza niste reguli impuse de un creator si anume omul in cazul acesta"(ceva de genul) -Si omul poate sa respecte niste legi ale societatii, nu ai nevoie de Dumnezeu ca sa fii o persoana morala, buna...pentru ca tu daca esti o persoana buna datorita lui Dumnezeu inseamna ca esti constrans("fac fapte bune pentru ca asa zice Dumnezeu") gresit, bun esti cand o faci din proprie initiativa, nu cand iti este impus de un zeu.

"Daca trebuie sa puna capat raului, ar trebui sa inceapa cu noi..." -Intr-adevar toti am facut, facem si vom face ceva rau, insa chestia asta nu se compara cu ce fac violatorii, criminalii etc. Nu spun ca in viata asta Dumnezeu ar trebui sa ne faca pe toti bogati etc etc etc, ci doar sa impiedice sa se intample lucruri rele, asta daca chiar este atotiubitor, sau ma repet... oare definitia pe care a dat-o omul iubirii este gresita?

"Inlaturarea raului, ne-ar transforma in niste roboti" -Asa si? ce preferi sa fim toti la fel, sau sa existe crime si altele?

"Cand raul se intampla, eu inteleg ca Dumnezeu are rabdare" -Hai nu zau, atunci cand pedofilii isi bat joc de niste copilasi, el sta in cer, priveste...si ghici, are rabdare!

"Tu de ce decizi sa faci rau, cand faci?" -Cand fac rau(ca am facut si eu ca oricare alt om) nu ucid pe nimeni, nu violez, nu abuzez...deci iarasi o comparatie absurda...

Deci te rog sa imi raspunzi tu altadata, ca sa nu stau sa urmaresc un videoclip si sa selectez afirmatii din el si pentru ca vreau sa vad parerea ta, nu a altuia. ツ

| sublime89 a răspuns:

Tot ceea ce observam in lume, inclusiv lucrurile la care te referi tu, sunt cel mai usor explicabile prin lipsa vreunui creator bun si iubitor care sta si ne supravegheaza. Asta e o copilarie de care oamenii isi vor da seama mai devreme sau mai tarziu, si vor rade de gandirea stupida a stramosilor lor. Uita-te in ce Univers traim. Uita-te la imensitatea lui de neinteles. Uita-te la trilioanele de planete si stele care exista in atatea sute de miliarde de galaxii. Cum ar putea creatorul unui astfel de univers sa stea cu ochiul nu doar pe o planeta, nu doar pe o specie aparuta in ultima secunda a istoriei universului, ci chiar pe anumite popoare individuale sau persoane? Pur si simplu nu ar fi logic si proportional, ci e doar relexia unei gandiri primitive si paranoice. Oamenii s-au uitat la cer si si-au imaginat ca ce bine ar putea fi supravegheati si spionati de un super-om invizibil din acea pozitie atat de "strategica". Iar toata gandirea asta a lor vine si din faptul ca nu stiau ce e cerul. Putem gasi asta in biblie. Cerul e descris ca fiind facut dintr-un material solid, in care exista mici ferestre prin care curge ploaia sau vedem stelele.

| LePotato a răspuns (pentru sublime89):

Sa fie oare de fapt cea mai mare minune, faptul ca atatia oameni cred in ceva ce a fost inventat tot de oameni? (nu neg existenta acelui "ceva", ci momentan mi se pare mai credibil ce spune stiinta).

| sublime89 a răspuns (pentru LePotato):

Am putea s-o numim si "minune". Singurul lucru la care oamenii sunt extrem de buni e sa se pacaleasca singuri. Uite cati pamanteni cred in tot felul de povesti, superstitii si pseudostiinte, care intr-o proportie enorma sunt clar eronate. Oamenii vor crede tot timpul ceea ce vor dori si le va placea, ceea ce li se va parea cel mai "logic" intr-o anumita epoca, ceea ce va fi in interesul lor, si vor inventa "adevarul" daca nu au acces la el prin intermediul altor procese, precum stiinta. Titlul cartii lui Richard Dawkins, "The God Delusion" e foarte bine ales.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Pentru că El are cuvîntul drept, tu vrei să spui că Iarba nu crește sau florile nu înfloresc? o formă de răspuns pentru întrebarea ta, Dacă cel drept se abate de la dreptatea sa și face nelegiuire și din pricina aceasta moare, apoi el moare pentru nelegiuirea sa, pe care a făcut-o, Nu știu dacă ai înțeles.

| danut a răspuns:

Graul creste, soarele rasare, respiram, traim, Dumnezeu ingaduie inca sa traim, El este foarte Iubitor.
Dumnezeu ne-a dat ca rascumparare pentru rautatile noastre pe FIUL SAU, Isus Hristos, El este ENORM de iubitor.
Acum Dumnezeu asteapta ca noi ca indivizi SA-L ascultam si SA-I cerem ajutorul, oare asa se intampla? De cerut ajutorul il mai cerem cand dam de necazuri dar cu ascultarea cum ramane?

| Jardelin a răspuns (pentru Doub):

Imi place baiatul asta. In general spune bine. Am mai vizionat vreo doua clipuri de-ale lui.

Foarte bun sfatul de la min 7:48, sper sa-l bage in seama seama si unii de pe aici care se joaca de-a ateismul. Chiar foarte bun sfatul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

"Deci el zice ca practic ca trebuie sa existe rau(si aici intra tot raul, oricat de mare sau mic), pentru ca ar fi aiurea sa iasa toata lumea pe locul 1, adica e aiurea sa fie doar bine in lume? ciudat."
Nu, comparatia e prost pusa, eu vad raul ca o indepartate voita a omului Dumnezeu, eu nu cred in libertate in adevaratul sens al cuvantului cred ca exista doar libertatea de-a alege a fi dependent de Dumnezeu sau de tine insuti ( si nu poti fi dependent de tine insuti, ci de materia care te incojoara), asfel raul apare ca o "dependenta" negativa, omul voind "autonomia", cade in capacana autosatisfactie spirituale prin lucruri naturale, de exemplu un criminal in serie, nu se va satura niciodata sa ucida, fiindca acea crima ii alimenteaza spiritul, fara sa comita crime viata lui nu ar avea sens (si datorita instictului de supravietuire, sansa sa alegeaga suicidul in locul crimei e mai mica). Deci in opinia mea rau nu e decat lipsa "Dependentei cea Buna", deoarece libertatea sta doar in alege de ce vrei sa depinzi in acesta viata, in ce vrei sa iti gasesti placerea?
"Si omul poate sa respecte niste legi ale societatii, nu ai nevoie de Dumnezeu ca sa fii o persoana morala, buna...pentru ca tu daca esti o persoana buna datorita lui Dumnezeu inseamna ca esti constrans("fac fapte bune pentru ca asa zice Dumnezeu") gresit, bun esti cand o faci din proprie initiativa, nu cand iti este impus de un zeu."
Normal ca poate, moralitatea e intriseca, iar in cazuri de amoralitate e o deraiere mare chiar si de la acesta stare asa-zis "normala".
"Intr-adevar toti am facut, facem si vom face ceva rau, insa chestia asta nu se compara cu ce fac violatorii, criminalii etc."
Poate o sa-ti sune ciudat, dar ba da se compara, pentru un Dumnezeu atotdrept nu exista un rau mai mic. In orice caz o violator sau un criminal va suferi el insusi la un moment dat consecintele intrseci ale faptelor sale (cel putin la inceput, deoarece omul nu e tolerant din prima la rau, acesta se adapteaza). In cazul unui criminal nu ar vedea ceia ce face el mai imoral ca ceia ce face un betiv sau un drogat, ambele sunt rele, chiar daca societatea le catalogheaza diferit. Pur si simplu un asfel de om va urmari doar placere indiferent de consecinte.
"Asa si? ce preferi sa fim toti la fel, sau sa existe crime si altele?"
Dumnezeu a vrut ca omul sa fie el insusi autorul binelui. Vezi ce-am zis mai sus, noi suntem creatii sa fim dependenti de Dumnezeu, dar omul a avut liberatea sa aleaga "independenta" de El si implicit rau care vine odata cu aceasta. Pomul binelui si raului nu era un pom care avea un fruct magic care te facea bun sau rau, ci era un pom al alegerii, omul cunostea rau prin faptul ca stia ce e bine, iar lipsa binelui e rau, iar cand omul a "cunoscut" rau, citatul Biblic se refer la acel gen de cunoastere intima prin experienta ( acelasi cuvant e folosit pentru a evidentia relatiile sexuale).
"-Cand fac rau(ca am facut si eu ca oricare alt om) nu ucid pe nimeni, nu violez, nu abuzez...deci iarasi o comparatie absurda..."
Rau se poate defini, sau raporta la un "abuz" sau "dependenta" de materie.
Intr-un final, as spune ca rau facut e mai mic de cat binele, iar consecintelele celui care-l in face sunt mai mari.
Un simplu exemplu:
Eu ma duc si jefuiesc pe cineva, bun, sa zicem ca in timpul jafului persoana respectiva moare, eu deschid portofelul persoanei si sunt in portofel doar 2 lei. Bun sunt prins de politie judecat si condamnat la moarte.
Acum judecata mi-a fost dreapta? Cu siguranta? Dar sunt vrednic de mila, adica atat de disperat sa am banii incat mi-am sacrificat ceva mult mai important VIATA. No exact asa cred eu ca e si cu cei care fac raul, sunt vrednici de mila, oricat rau au facut, au platit un pret mare pentru ceva mult mai neinsemnat, si acel lucru neinsemnat nu e viata persoanei ucise ci placere care a resimtit-o din actiunea lui daunatoare.
Idee ca daca Dumnezeu "tolereaza" raul nu e nicicand nedrept, caci ce care si-l asuma vor plati cu varf si indesat, iar cei asupriti pentru durerea lor vremelnica vor fi vesnic mangaiati.
Si ca si concluzie rau exista, pentru ca sa exista si binele ( adica noi sa fim cei care fac acel bine respectiv acel rau), doar de noi depinde cum va fi viitorul, si implicit soarta noastra si acelor din jur, noi in salvam sau noi in condamna, dar chiar si acest lucru e vremelnic, caci nimic din ce e aici nu merita un asfel de pret, insa dreptatea lui Dumnezeu e justa.

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci totul depinde de actiunile omului? bun, intreb iarasi...de ce trebuie sa sufere o persoana din cauza altuia? si de ce permite Dumnezeu chestia asta, fiind atotiubitor...tot nu sunt lamurit

Ce religie ai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

Crestin-Ortodox, insa cred ca punctul meu de vedere nu a dereiat prea tare din Ortodoxie.
"Deci totul depinde de actiunile omului? bun, intreb iarasi...de ce trebuie sa sufere o persoana din cauza altuia? si de ce permite Dumnezeu chestia asta, fiind atotiubitor...tot nu sunt lamurit"
La asta nu stiu exact cum sa iti raspund, insa consider ca Dumnezeu sacrifica din libertatea Sa, in favoarea libertatii noastre, din moment ce are dreptul sa ne faca cum zici tu niste "roboti biologici" si nu ne face.
Totusi cum am zis punand totul in balanta, pana la urma raul e mult mai mic ca binele, iar consecintele raului sunt mult mai mari pentru cel care care il infaptuieste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa le luam pe rand :

Zici ca raul e "o indepartate voita a omului de Dumnezeu". Ok, dar din pacate pentru tine, raul se aplica si zeului tau deci definita ta nu e tocmai buna.

1 - Zi-mi ce anume experimenteaza zeul tau cand el insusi comite rau. Sau indiferent de ce face, el face bine? Daca zice "sclavia e ok", inseamna ca e bine? Noi oamenii din prezent zicem ca sclavia nu e ok. Cine are dreptate in acest caz? Eu zic ca oamenii.

2 - Zeul tau e atotorice motiv pentru care e prezent la locul unui viol in devenire si poate sa previna actul. Cu toate acestea, el nu intervine. Pune-te in locul victimei. Vezi ca pe langa voi trece cineva care are posibilitatea sa opreasca actul. Strigi dupa ajutor dar el alege sa nu intervine si sa respecte libertatea persoanei care violeaza. Dupa ce se termina, persoana care a trecut pe langa voi iti zice "dar stai linistit/a, o sa il / o prindem noi". Consideri ca persoana respectiva e buna, iubitoare, etc? Mai mult ca sigur nu. Acum pune-te in locul persoanei care trece pe langa. Poti sa opresti actul. O faci sau nu? Mai mult ca sigur vei zice da.

Pai daca tu opresti actul iar cel care nu opreste nu comite o fapta buna, nici zeul tau care e prezent la locul faptei si alege sa nu faca nimic nu comite o fapta buna. Avand in vedere ca a facut un rau, ce anume a experimentat acel zeu?

Ai 2 cazuri in care zeul tau comite / permite fapte rele. Ce anume experimenteaza el? Experimenteaza si el o indepartare de sine?

Sau indiferent de faptele sale, zeul tau face doar bine? In cazurile de mai sus, zeul tau face bine sau rau?

| Seba2013 a răspuns:

Nu este atotiubitor, pentru ca nu iubeste pe toti...EL SI URASTE.
El inainte guverna si comunica cu oamenii, dar oamenii si-au cerut dreptul, si el le-a permis, nu pentru ca a vrut ci pentru a cerut ei.

| Dorugar a răspuns:

Daca Dumnezeu ar fi iubitor de oameni nu si-ar fi propus sa distruga omenirea care este propria sa creatie, iar Dumnezeu si-a propus acest lucru si acest lucru este aratat chiar in Biblie in capitolul Geneza

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Zici ca raul e "o indepartate voita a omului de Dumnezeu". Ok, dar din pacate pentru tine, raul se aplica si zeului tau deci definita ta nu e tocmai buna."

Depinde cum te definesti raul si la ce il raportezi.

| Mataoanu_Alexandru_1997 a răspuns:

Sincer...ma pregateam sa-ti raspund cu proprile mele cuvinte dar mi-am adus aminte de acesti videoclip si cred ca el va raspunde mai bine decat mine: https://www.youtube.com/watch?v=X8MY98av7lI daca vrei, si nu te-a lamurit acest videoclip, pot sa-mi pun si eu propria-mi amprenta in legatura cu intrebarea ta, tu doar incepe sa-l cauti si-L vei gasi! nu lasa intrebarea asta sa treaca ci cerceteaza in continuare... daca eu l-am gasit si tu il poti gasi :) Dumnezeu exista!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ti-am dat cateva exemple. Consideri ca in acele exemple, zeul tau face bine sau rau?

"la ce il raportezi"... sa inteleg ca tu raportezi raul la zeul tau corect? Bun. Vezi exemplele de mai sus. Consideri ca zeul tau face bine sau rau in ele?

Zeul tau poate face rau? Aparent, poate. Daca zici ca nu poate, inseamna ca toate atrocitatile comise si permise de acel zeu sunt bune.

Zeul tau zice ca sclavia e ok, oamenii zic ca nu e ok. Cine are dreptate si de ce?

| LePotato a răspuns (pentru Mataoanu_Alexandru_1997):

Care Dumnezeu? ca-s vreo 4000 si ceva de religii...

Si da, as vrea sa vad raspunsul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

-Răul este un cuvânt creat de om pentru a descrie absenţa lui Dumnezeu. Răul este ceea ce se întâmplă atunci când din inima omului lipseşte dragostea lui Dumnezeu. Este ca frigul care apare când nu există căldură sau ca întunericul care apare când nu există lumină.-
Nu putem da vina pe Dumnezeu pentru lucrurile pe care noi le comitem.
Noi trebuie să ne schimbam şi când zic noi îi includ pe toți, de ce nu înțelegem odată pentru totdeauna acest lucru, că nu o să vină nimeni să ne controleze viața.Asta inseamnă libertate, omul face aceste lucruri nu Dumnezeu.

| Doub a răspuns (pentru LePotato):

Hm, am vrut sa-ti dau video-ul pentru ca asta e exact si parerea mea.

| LePotato a răspuns (pentru Doub):

Iar eu ti-am raspuns ce cred despre "parerea ta" ツ