| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu este atotiubitor, bun?

Fiind el atotiubitor de ce permite sa se intample atatea lucruri rele, socante(crime, violuri, abuzuri etc)?

Chiar nu pot percepe cum cineva atotiubitor permite sa se intample monstruozitati de genu' thinking si va rog sa nu spuneti ca "nu e el de vina, ca ne-a dat liber arbitru si ca oamenii-s de vina pentru lucrurile care le fac" pentru ca intr-adevar asa este, oamenii omoara, maltrateaza etc, dar tu ca zeu care esti ATOTIUBITOR, cum poti lasa sa se intample asa ceva, cum poti sta acolo in cer(?) si sa te uiti la oameni cum se macelaresc?

Sau poate ca iubirea are alta definitie? astfel incat sa justifice atitudinea lui Dumnezeu?

Deci chiar ma depaseste chestia asta...va rog sa ma lamuritihappy

PS: Nu am pus intrebarea sa jignesc pe cineva, nici nu promovez ateismul(cum de altfel nici eu nu ma declar ateu), pur si simplu nu pot intelege chestia asta pe care o sustine religia sau poate sunt mai "limitat"... daca se poate fara raspunsuri la misto, deoarece n-am chef si nici timp de "chestii ieftine".

Multumesc. ツ

63 răspunsuri:
| Lucică1998 a răspuns:

Foarte simplu răspunsul, el a dat oamenilor de făcut o alegere si daca omul face alegerea greșita ce se întâmpla mai departe trece la cealaltă latura a lui Dumnezeu, aceea de judecător drept, care are obligația sa pedepsească păcatul, lăsând totuși posibilitate de iertare, aceasta dovedind ca si in judecată El e iubitor.

| colonelumorteni a răspuns (pentru LePotato):

Ce crezi tu ca vezi si ce se intampla pentru tine ca om are o logica dar pentru divinitate nu.De ce? Pentru ca sufletul e vesnic si suferinta acelui copil e doar asa trecatoare. Poate te referi la suferinta reala din iad aia e continuua dar copilul violat nu sufera continuu si daca moare ajunge in rai. Dumnezeu nu intervine. daca Dumnezeu a spus ca iubeste omu nu are cum sa atinga omul sau sa i se puna in cale ori sa-l dea la o parte ca sa nu violeze.Tu esti cu gandirea logica ca traiesti pe Pamant pentru Dumnezeu nu exista asemnea logici cum ar fi de ce il doare violul pe un copil. cand simti ca ti se intampla ceva grav gandeste-te ca Iisus Hristos ne-a aratat ce inseamna suferinta si a ajuns langa Dumnezeu Tatal.Si daca spui ca;,, Da totusi de ce ingaduie ca cineva sa o pateasca'? Nu pateste nimic ti se pare tie ca esti om ca o patesti dar tot de mana omului, Cum sa zic,, taicato cumpara un joc cu soldatei si tu incepi sa-l lovesti pe colegu tau nevinovat cu soldateii in cap.Ar trebuii ca tatal tau sa te rupa in bataie? Ti-ar convenii asta? Intelege ca daca te inchide intr-o gradina ca sa te protejeze nu-ti mai cade niciun copac in cap.Lui Dumnezeu ai e mila de copilu violat dar ai e mila si de violator.Nu face diferente bazate pe activitatea agresiva a unui individ ca suferinta aia e superficiala si fiecare face ce vrea nu intervine ca sa apere pe copil ca nu e ca tine sa bagi la puscarie pedofilu din contra regreta ca diavolul il fura de langa El pe pedofil si il doare ca unu abuzeaza un copil dar in acelasi timp il doare si de abuzator ca nu face diferente nu-l poate paraliza dar nici nu poate ridica copii in aer ca sa-i salveze din mainile violatorului.Asta ai face tu dar nu se face asa, Dumnzeeu daca atinge pamantul inseamna ca joaca gresit.Tu ai juca sah luand regele si dand cu el peste toti pionii de pe tabla? Dumnezeu e corect si liber arbitru nu se refera la mila ci la faptul ca nu are control asupra ta pe pamant deci daca nu are control nu se baga in lucruri superficiale ca crima sau violul ca sufera copilu dar sufletul e vesnic aia conteaza credinta nu faptul ca ti-a dat unu cu ciocanu in cap si,, de ce ma lasii sa sufar nu tie mila de mine Doamne'? Crezi tu ca e durere dar nu stii cum e durerea, nu e esti mort definitiv ars in Iad si durerea e dezamagirea eterna ca te doare sufletul nu corpul cand o sa fii inconjurat de demoni mult mai rai decat un violator

| colonelumorteni a răspuns (pentru LePotato):

Daca as fi violat de un pedofil sa-mi taie mainile ce te face sa crezi ca s-a terminat totul? Nu o sa-i zic Lui Dumnezeu sa ma razbune nici sa-l acuz ca nu a intervenit.Sunt constient ca si pedofilu e copilul Lui si este trist din cauza mea dar daca ma ia in brate nu mai conteaza nimic. Dumnezeu sufera cand vedea acel pedofil.Nu la distrus pe diavol doar la certat pentru ca e un inger chiar daca e rau, stie ca in momentul in care l-ar distruge l-ar durea ca face asta si no face.la pus deoparte ca sa nu faca rau in jurul ingerilor buni din cer si pe pamant diavolul face ce vrea cu corpul dar nu si cu sufletul uneori.Pe tine daca te bate cineva nu fugi repede la tatal tau sa te aline? Tatal tau nu poate taia cu cutitu pe cel care te-a batut sau poate ca o face dar nu si Dumnezeu.Tot ce are diavolul sunt partile negative ale lui Dumnezeu pe care Dumnezeu nu le foloseste ca e prea bun dar ar putea numai ca no face nici macar cu diavolul care este ingerul rau.Nu e vorba de faptul ca diavolul la tradat e vorba de faptul ca D-zeu la pus acolo unde ai e locul ca sa faca ce vrea cu oamenii care asculta de el.Copilu violat e nevinovat acel violator ia atins trupul dar nu si sufletul.Trupul care e trecator cu tot cu durerea provocata de sadism sau viol.sadism fata de suflet exista, rautatea cand distrugi sufleteste pe cineva..ehh..acolo intervine Dumnezeu si te vindeca daca ai sufletul chinuit de durere.Cand stii ca sufletul tau e bine de ce te mai intereseaza corpul macelarit de un criminal sadic sau de boala? Sufletu e vesnic boala e o chestie ca intepatura de ac decat ca, capata proportii imense ca diavolul te face sa te simti asa zicand;,, vezi,, te-a violat, suferi nu te salveaza nimeni' ia omoara-i pe toti ca sa nu-ti mai faca rau.Deja te-a cumparat si esti al lui iar Dumnezeu judeca corect, ai facut ca diavolul inseamna ca vrei sa stai langa el e alegerea ta nu exista;,, stai ca nu stiai ce faci hai ca te cred ca iti pare rau acu cand m-ai vazut ca aleg graul bun de neghina''Desi tot raul provocat pe care-l vezi tu sau i se face cuiva adica unui copil este arma diavolului.Dar cu ea nu poate distruge un om definitiv adica sa ia sufletul bun langa el E ca si cum un nebun face ce-l taie capu crezand ca e puternic dar nu e, asta e diavolul se joaca cu oamenii.Asa cum te joci tu cu legile Lui Dumnezeu si tot esti in viata dar fara sa stii faci jocul diavolului si o sa ramai langa el poate pentru ca L-ai judecat pe Dumnezeu ca nu e bun deci efectiv tu nu crezi ca exista nu mai e nevoie sa-ti demonstreze El ca exista esti deja acaparat de lucrurile lumesti ai pierdut divinitatea ai judecat divinitatea ca si diavolul, desii spui ca ai merita o sansa ca D-zeu e totusi bun acelasi lucru l-ai face si dupa pentru ca esti ispitit de satana si nu te mai schimbi iar Dumnezeu nu te poate face din violator preot batand din palme.Nu mai e violatorul langa copil e unde ai e locul langa diavol iar copilul e langa Dumnezeu.A fost violat si a alergat in bratele Tatalui Ceresc care stia ce i-a facut dar daca e langa El nu mai are nimeni puterea asta.Tu poti depasii momentul daca cineva ti-a zis ceva usor; nu stii sa vorbesti invata sa vorbesti mai bine" nu este o crima, asa nici acel viol nu este grav daca vezi neimportanta lui in comparatie cu eternitatea sufletului. Dumnezeu nu e sadic dar durerea trupului e inexistenta cand ai doar suflet bun.Deci care e ideea ca cineva iti rupe haina dar nu pe tine? haina e trupu plangi dupa un trup chinuit? plange trupu de durere da nu sufletu, intelegi acum? Dumnezeu vede ca te doare o palma dar il doare doar pe trup.Trupul care nu estea tat de puternic precum sufletul si poate fi batjocorit de un pedofil. face parte din tine ca om dar e degeaba.Cum ar fi;,, au ma doare mana c-am fost taiat dar inca am sufletul care e neatins ca nu are nimeni cum s-o faca, trupu asta oricum se duce si daca nu esti violat ramai cu sufletul.Pentru ce sa planga Dumnezeu atunci? Pentru trup sau pentru suflet? Odata ce ai sufletul curat nu plange pentru tine, odata cea i trupul bucati ramai cu sufletul curat si esti fericit ca te-ai indepartata de trup dar nu trebuie sa te sinucizi ca sa faci asta pentru ca distrugi totusi ce Dumnezeu a creeat deci faci rau, nici macar El nu te distruge fizic sa no faci nici tu.Nici tie nici altuia sa nu-i faci rau ca desii nu are importanta trupul sau raul fizic facut cuiva ai liber arbitru sa faci ce iti zice diavolul apoi mergi langa el ca nu poti face 2 alegeri sa alegi binele si raul in acelasi timp, ai ales raul ai demonstrat ca esti rau nu mai ai sansa sa demonstrezi ca esti bun la judecata nu pentru ca Dumnezeu nu-ti da voie sa alegi dar ai ales deja este alegere facuta de tine ar fi nedrept sa alegi iar ca insusi Dumnezeu alege o singura data la judecata omul bun si noi suntem ca El alegem ori pe diavol ori pe El pana la final cand se judeca totul alegem o singura data pentru totdeauna si Dumnezeu nu-si incalca Cuvantul ca este un Dumnezeu drept