| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu iti da ploaie ca mai apoi sa-ti ofere o umbrela... ii considera pe toti oamenii pacatosi ca mai apoi sa-i ierte de ceva ce nu au facut, oferindu-se lui ca sacrificiu iar oamenii trebuie sa-i fie recunoscatori pentru asta altfel vor fi torturati. Chiar nu vi se pare absurda ideea de sacrificiu? Vi se pare treaba asta "iubire absoluta"? De ce sa fie toti vinovati pentru ce au facut 2 persoane cu mult timp in urma? Vi se pare corect daca furati un mar, tot arborele vostru "ginecologic" cat si ceilalti oameni care nu va sunt inruditi sa faca inchisoare pentru fapta voastra?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este sfant si drept.El in sfintenia Lui trebuie sa pedepseasca pacatul.Plata pacatului este moartea.Sangele reprezinta viata.Inainte,in dragostea Lui accepta sangele animalelor ca substitut in locul pacatosului. Apoi, vazand ca omul pacatuia din ce in ce mai mult, a trimis pe Fiul Sau ca sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.El a facut totul pentru noi, noi alegem.

Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24 a răspuns:

Daca faci ceva care sa atraga ploaia umblrea e binevenita.
daca faci pacat automat Dumnezeu te va pedepsi. frate, era o simpla porunca: sa nu mananci din pomul cunostiintei binelui si raului.
pacatul se transmite din tata in fiu cum s-ar zice. pacatul este asemenea unuei maladii genetice nu scapi de el asa usor si este ereditar.
tu spui ca nu aveai nevoie de sacrificiu, era mai bine sa stai sa arzi in iad pentru vesnicie? e chiar atat de greu sa crezi in Hristos.nu te duce nimeni la biserica cu forta sau sa asculti de preoti.doar atat crede in Hristos caci in El ai viata. e asa de greu?

| anonim_4396 explică (pentru Allrc24):

Mi se pare absurda ideea sacrificiului. Pentru un zeu iubitor, metodele pentru iertare sunt destul de barbare. Inainte era sacrificiul uman si animal, acum cica s-a oferit el ca sacrificiu (cam inutil si ilogic) pentru a ierta "pacatele" oamenilor. Din moment ce adam si eva au dobandit cunoasterea binelui si raului dupa ce au mancat, ei nu au stiut ca ce vor face este gresit... deci de ce sa fie pedepsiti pentru asa ceva? Daca ai un copil si ii fura jucaria altuia te apuci sa-l iei la bataie pentru ca a furat sau ii explici ca ce a facut se cheama furt, nu e bine si de ce nu e bine? Nu crezi ca Adam si Eva ar fi meritat sa li se explice ca nu e bine sa nu-l asculte pe dumnezeu, sa le explice de ce nu e bine apoi sa le mai dea o sansa? Sa inteleg ca ti se pare corect daca tu furi un mar toate generatiile de dupa tine, inclusiv cei pe care nu i-ai cunoscut si nu-ti sunt rude sa faca inchisoare pentru ce ai facut tu?

| Allrc24 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai Dumnezeu le-a spus inainte de incalcarea poruncii ca daca cumva vor gresi vor muri negresit. Le-a spus clar!

| anonim_4396 explică (pentru Allrc24):

Chiar daca le-a spus, ei nu aveau cum sa inteleaga ce e bine si ce e rau pana dupa ce au mancat deci ce le-a zis a fost inutil. Raspunde-mi si la celelalte 3 intrebari din comentariu daca vrei.

| Allrc24 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr-adevar nu stiau dar erau datori sa respecte porunca(crede si nu cerceta). De fiecare data cand omul a cercetat a cazut in pacat. de aceea Dumenzeu nu i-a iertat imediat ci dupa ani de zile tocmai pentru a vedea gravitatea pacatului.

| Angel0 a răspuns:

Dumnezeu ti-a dat creier si doreste doar sa-l folosesti.

| 4b a răspuns:

laughing eu stiu ca atunci cand faci o prostie, o platesti cu varf si indesat. Darurile Lui sunt date cu un scop, iar daca tu nu le apreciezi, asta nu inseamna ca toata lumea face la fel.
Dragostea adevarata nu te sufoca, nu-ti pasa de ea, e problema ta, dar asta nu-ti da dreptul sa-I desconsideri iubirea pentru ca tu nu-i apreciezi sacrifiul.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Biblia e doar o explicatie primitiva pentru timpurile alea ce vrei era o explicatie buna

| RaduMarin a răspuns:

Gaia...te bagi in taratze, te mananca porcii laughing