| IEHOVADUMNEZEU a întrebat:

Dumnezeu ne invata la ucidere
chiar el in vechiul testament indeamna la omor
dumnezeu in biblie e insetat de sange
am multe versete unde indeamna la ucidere si chiar o si face

15 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Spiridusii astia, in general, nu doar cel evreiesc sau crestin apoi, te "invata" exact ce vor cei care il au in administrare. Deaia uneori e nevoie de update-uri la povestile astea, pentru a ajunge sa coincida cu interesele celor care au ajuns la un moment dat proprietarii povestii si implicit a spiridusului.

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu cred ca Vechiul Testament nu e deloc inspirat de Dumnezeu.E o jignire la adresa lui Dumnezeu ca i se insuseste astfel de cuvinte de niste salbatici evrei.

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru AvalohAlyn):

Toata biblia este cuvantul lui dumnezeu nu poti sa zici ca vechiul testament nu e inspirat de dumnezeu

| AvalohAlyn a răspuns (pentru IEHOVADUMNEZEU):

Dumnezeu niciodata nu indeamna la omor fiindca El e dragoste...cei ce au scris VT s-au inselat si nu au avut nimic divin in ce au scris.Cum poti sa consideri ceva divin in a indemna la omor?
Urmeaza si respecta doar Noul Testament...doar El e divin.

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru AvalohAlyn):

Ma faci sa rad cum poti sa zici sa cred numai noul testament?
banuiesc ca esti crestin
biblia este compusa din vechiul testament si noul testament
si sunt zeci de versete unde scrie ca dumnezeu omoara si indeamna la ucidere

| Holiday a răspuns (pentru AvalohAlyn):

"Eu cred ca Vechiul Testament nu e deloc inspirat de Dumnezeu."

Desi ai dreptate, se pare ca nu te ajuta cu nimic. In sensul ca, fara tampenia numita VT, NT nu are nici un sens. Spiridusul din NT, e tot ala din VT, caruia doar i s-a facut un facelift, asa ca doar cu putina logica, ai ajunge la concluzia ca si NT e tot un bullshit.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru IEHOVADUMNEZEU):

Te contrazic vezi că nu ști nimic bilia nu este cuvîntul lui Dumnezeu cuvîntul lui Dumnezeu este iisus hristos și biblia e cartea legii

| SuNaM a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ba Dumnezeu era suparat, plus ca la vremea aia, evreii nu aveau cum sa cucereasca Tara Fagaduintei, promisa de Dumnezeu lui Moise cu vorba.Asa ca au trebuit sa ucida paganii care erau acolo.Hai sa ne gandim:Nu violenta--->Nu Tara Fagaduintei--->Nu Hristos(pentru ca evreii pana atunci erau hoinari nu aveau un loc al lor)--->Nu Mantuire---->Moarte

| Mayar a răspuns:

Dumnezeu sa te ierte, om lud!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma asa e.si dracul te invata numai bune mai ales intai si intai ca el nu exista, si aspoi ca bunul Dumnezeu e rau. criminal, tiran si ucigas.iar NOI, astia destepti inteligenti si rationali santem niste ingerasi nevinovati, tinuti sub amenintarea tiraniei inalt prea slavirii si sfintirii sale.ai dreptate, slava domnului ca a deschis ochii pruncilor ca sa vada slava sa.si a inchis urechile si mintile desteptilor ca sa nu priceapa prea multe pentru a se mantui.cum esti tu de pilda.prea prost ca sa intelegi ceva din ce ai cetit.pacat de timpul pierdut.

| Drolja a răspuns (pentru anonim_4396):

Cineva e pe stop...

| SuNaM a răspuns (pentru anonim_4396):

Aroganta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru SuNaM):

Da ma. adica nasul pi sus, sarcasm si gheata.adica,coctail.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica la ciclu? cine LUNA? aseara era luna plina?

Răspuns utilizator avertizat