| EmaS a întrebat:

Dumnezeu, pe baza jertfei lui Isus Hristos, ofera tuturor oamenilor iertarea pacatelor. De ce nu da Dumnezeu o armistitie generala pentru pacatele tuturor oamenilor?

Răspuns Câştigător
| Kramerwalt a răspuns:

Dumnezeu ne-a oferit iertare prin jerta lui Isus tuturor, dar mantuiti putem fi doar daca ne predam viata in mana Lui si devenim faputiri noi. Putere asupra pacatului dobandim atunci cand spunem cu incredere ca apostolul Pavel in epistola catre Galateni "M-am răstignit împreună cu Hristos; şi nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăieşte în mine. Şi viaţa de acum, în trup, o trăiesc în credinţa în Fiul lui Dumnezeu, Care m-a iubit şi S-a dat pe Sine însuşi pentru mine."El nu doar ne curata de nelegiuirile noastre, ne si scoate din ele daca lasam lupta cu raul in mainile Lui. Dumnezeu sa ne ajute sa ne apropiem de El cat mai mult si sa ne intareasca.

34 răspunsuri:
| EmaS explică:

Pentru toate acestea exista o explicatie!

| EmaS explică:

Inainte de caderea in pacat nu a exista moarte nici suferinta, nici durere sau altceva din ceea ce ne provoaca astazi asa de multe probleme.Alegand liber, omul a mers pe caile lui proprii, care l-au indepartat de Dumnezeu.,, Tu singur te pedepseşti cu răutatea ta şi tu singur te loveşti cu necredincioşia ta, şi vei şti şi vei vedea ce rău şi amar este să părăseşti pe Domnul Dumnezeul tău şi să n-ai nicio frică de Mine, zice Domnul Dumnezeul oştirilor.,, - Ieremia 2:19

| MMihai a răspuns:

ARMISTÍȚI//U ~i n. Înțelegere dintre părțile beligerante de a înceta temporar operațiile militare. A încheia un ~. [Sil. -țiu] /

| Hombre a răspuns:

Pai nu ai zis ca prin jertfa lui Isus ofera iertarea tuturor pacatelor, ce rost mai are amnistia. Hai si te balaceste la mine in jacuzzi sa-ti dau niste "mantuiala" ca ai pacatele anticipat iertate.

| EmaS explică (pentru Hombre):

Ofera iertare doar celor care o cer si parasesc pacatul!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Pai ce mai stai, cere iertare si hai la desrabalare.

| EmaS explică (pentru Hombre):

Pai tu nu ai citit a doua parte din raspunsul meu?

| dragos9234 a răspuns:

Dar de ce pe baza jertfei lui Hristos?
Ce a castigat dumnezeu prin sacrificare unui amarat de corp?

| fllu07 a răspuns:

Vrei sa zici ca nu exista dumnezeu?
iti inteleg argumentele, dar. nu te-ai gandit ca poate un motiv intemeiat pentru care permite toate aceste probleme?

| fllu07 a răspuns:

Alex, formularea DUmnezeul lui Israel, nu mai este valabila.
totul o inceput de la Avraam, unul dintre oamenii care a obtinut prietenia lui DUmnezeu, conform Bibliei. apoi Dumnezeu i-a promis ca prin samanta lui avea sa binecuvanteze toti oamenii de pe pamant.
la 90 de ani i-a dat putere de procreare, la nascut pe isaac, apoi, isaac la nascut pe iacob si iacob a avut 12 baieti. din astia 12 s-a format natiunea israel, care ulterior a fost dusa in robia egipteana, acolo a fost matratata, asuprita, iar natiunea striga la DUmnezeu dupa ajutor invocand promisiunea ce Dumnezeu i-a facut-o lui Avraam. dumnezeu ia eliberat, si ia numit natiunea sa, proprietatea sa speciala, daca ascultau de El. dupa cum se stie, imediat dupa ce au iesit din egipt si-au facut un vitel de aur, si i se inchinau lui si spuneau ca el, vitelul ia scos din robie. apoi Dumnezeu ia plimbat 40 de ani prin desert ca sa moara toti cei care se inchiasera vitelului, si doar copii lor sa ajunga in tara promisa. ulterior si copii lor au pacatuit, au practicat idolatria in cel mai josnic mod, au devenit adulteri, nesocoteau poruncile lui Dumnezeu, au ajuns pana acolo sa zica ca era mai bine in egipt. pe o perioada mai lunga de ani, cateva sute, dumnezeu a trimis judecatori, care sa ii ajute, dar ei spuneau ca se caiesc, apoi iar se inchinau la Baal, tamuz, si alti dumnezei creati de ei, sau de canaaniti. apoi Dumnezeu a trimis profeti care le vorbeau despre judecatile lui DUmnezeu, apoi Dumnezeu a permis ca natiunea sa fie infranta si cucerita, in 539 inainte de cristos, si tot a incercat sa ii restabileasca dar ei, prin purtarea lor refuzau. in cele din urma l-a trimis pe Isus care a fost omorat de natiunea lui Dumnezeu, de evrei. de acolo Dumnezeu ia renegat, insa cum Dumnezeu nu minte, el Si-a tinut juramntul facut lui Avraam. si-a ales un israel Spiritual format din 144.000 de oameni care se numeste Israelul spiritual al lui Dumnezeu care vor fi luati de pe pamant sa guverneze cu Cristos timp de 1000 de ani, si prin intermediul lui Isus, si al celor 144.000 de oameni alesi de el vor fi binecuvantati toati oamenii ascultatori, mostenind viata vesnica aici pe pamant.

| fllu07 a răspuns:

Alex, pe scurt, Diavolul la sfidat pe Dumnezeu spunand ca guvernarea sa este mai buna, in aceasta situatie, fiind un Dumnezeu drept, i-a dat timp sa demonstreze intrgii creatii ce poate face el, Diavololul. si uite ce face: razboaie, boli, crime, moarte, invidii, dusmanii, ii tine pe oameni ii tema, si intuneric, arunca cu noroi in dumnezeu. toate aceste sunt permise de dumnezeu, dar nu pentru mult timp. adica nu mai dureaza mult si ii va pune capat. si va arata tuturor, ca el, Dumnezeu, are dreptul de a guverna.

| fllu07 a răspuns:

Atunci, daca exista Dumnezei malefici, precum spui, de ce nu ar exista si o putere absoluta buna?
si sa stii ca a creat totul perfect, si fizic si spirtual, el lu face greseli. Omul sa ravratit. Dumnezeu i-a dat posibilitatea de a alege, si nu ia ingradit dreptul acesta, iar omul a ales raul fiind manat si de Diavol.

| fllu07 a răspuns:

Alex, Dumnezeu ii Iubeste pe oameni, nu ii va chinui in Iad niciodata, astea sunt minciuni ale diavolului. el va restabili viata vesnica aici pe pamant, a promis asta, iar el nu minte! toati oamenii au acum o sansa unica in viata, in curand timpul va expira, va trage linie, si ii va distruge pe toti cei ce sut impotriva lui, oamnei, demoni, si diavol. cu EL sau impotriva Lui. cale de mijloc nu este.

| fllu07 a răspuns:

Uite vezi? aici este problema. Diavolul a creat un sistem in care sa ii inrobeasca pe oameni, sa munceasca sa plateasca si sa gaseasca bucurie in lucruri care nu aduc bucurie. acest sistem le abate privirea de la ceea ce Dumnezeu promite. tu crezi ca asta este scopul lui Dumnezeu: ca omul sa se nasca, sa chinuie, sa imbatraneasca sa se imbolnaveasca, si dupa 70-80 de ani de suferinte care mai de care, sa moara? crezi ca asa vrea Dumnezeu?

| fllu07 a răspuns:

Asa cum singura sansa de al cunoaste pe un poet este aceea de ai citi operele, tot asa singura sansa de al cunoaste pe dumnezeu este aceea de a studia biblia. Biblia este o carte scrisa de aproximativ 40 de barbati inspriati de Duhul Sfant al lui Dumnezeu. in ea gasin sfaturi pentru absolut orice aspect al vietii noastre, cum sa gasim adevara fericire, cum sa rezolvan neintelegerile, cum sa ne castigam existenta, care sunt adevaratele valor in socitate, cum sa fim oameni model, ce prieteni sa ne alegem, cum sa ne alegem un partener de casatorie, cum sa ne traim viata sa obtinem aprobarea lui, aflam raspunsuri la intrebari precum:
de ce suferim?
traim noi in ultimele zile?
care este starea mortilor?
ce inchinare aproba Dumnezeu?
cum poti fi prieten cu dumnezeu?
cum poti avea o viata de falimilie fericita?
ce speranta exista pentru cei morti?

si lista poate continua. Isus a spus ca, cunostinta despre Dumnezeu si despre el duce la viata vesnica in conditii perfecte de sanatate si siguranta. atunci sa invatam despre Dumnezeu si sa ne traim viata in armonie cu ceea ce invatam, asta ii singura sansa de a trai vesnic. si in plus, daca ne dorim sincer sa il cunoastem si sa traim asa cum vrea El, Dumnezeu ne ajuta. tot ce trebuie sa faci este sa studiezi biblia. accepta un studiu gratuit al bibliei, si nu o sa regreti niciodata!

| dracu14 a răspuns:

Pentru ca nu exista...

| Ichnat a răspuns:

Atunci ce rol mai avea Isus Hristos? Cum ar mai incasa bisericile dupa urma "credinciosilor" bani, fara cartea cu subiectul principal "Isus Hristos"?batting eyelashes

| Serenade a răspuns:

Fiindca Dominus Deus este bolnav mintal si pentru el plata pacatului este moartea, bine inteles el nu accepta greseala, desi el avea in planul lui o creatie infecta si de proasta calitate ca aceasta, el stiind viitorul. Cand o unealta se strica nu dai vina pe unealta si pe creatorul ei ca a facut-o de proasta calitate, nu te apuci sa pedepsesti "unealta" pentru propia ta incompetenta.
Dar asta cu sacrificiile pentru imbunarea zeilor este un act facut de oameni cu mult inaintea aparitiei iudaismului. Crestinismul a venit doar cu o idee amuzanta, gata cu sacrificiile deoarece zeul nostru s-a sacrificat pentru noi, ca noi sa nu mai ardem animale aiurea.
Pana la urma crestinismul creaza probleme false ca sa vina cu rezolvari, bine inteles tot false avand in vedere ca problema este falsa. A si inca ceva, Dominus Deus nu stie ce este aia iubire adevarata avand in vedere ca nu poate ierta neconditionat.

| alexandra281099 a răspuns (pentru Serenade):

Cum poti sa spui asa ceva......nu pot sa cred ca oamenii din ziua de azi au ajuns sa dea asemenea raspunsuri mai bine taci daca nu ai de spus ceva valors si inca ceva Dumnezeu sa aive mila de tine!

| Serenade a răspuns (pentru alexandra281099):

Dar din punctul meu de vedere am spus ceva folositor, asa ca daca nu ai ceva serios sa sa spui la ceea ce am raspuns eu la intrebare, taci te rog ca ocupi spatiu degeaba. Allah sa aiba mila de tine copila mea si sa iti mai dea intelepciune.

| dragos9234 a răspuns (pentru alexandra281099):

Dar tu consideri ceva gresit din cea ce a spus el?
Daca da, ce?

| EmaS explică (pentru Serenade):

Dar vedem ca Dumnezeu ofera posibilitatea fiecarui om ca sa vina la mantuire. Avem exemplu talharii de pe cruce. Amandoi erau pacatosi, insa unul si-a recunoscut starea si si-a cerut iertare. De aici vedem ca Dumnezeu nu decreteaza o amnistie generala, ci actioneaza potrivit luberei decizii de vointaa fiecaruia. Cine cauta intr-adevar iertarea, va avea parte de ea in ciuda celor mai mari greseli. Omul nu este pierdut din pricina pacatului, ci din pricina vointei lui, adica a faptului ca nu este gata de pocainta. In cerul lui Dumnezeu vor exista odata numai cei care au vrut de bunavoie sa ajunga acolo, nu vor fi adusi cu forta.

| EmaS explică (pentru dragos9234):

Omul prin neascultare de Dumnezeu a pacatuit si plata pacatului este moartea. Dumnezeu este sfant si drept.El in sfintenia Lui trebuie sa pedepseasca pacatul.Plata pacatului este moartea.Sangele reprezinta viata.Inainte,in dragostea Lui accepta sangele animalelor ca substitut in locul pacatosului. Apoi, vazand ca omul pacatuia din ce in ce mai mult, a trimis pe Fiul Sau ca sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.El a facut totul pentru noi, noi alegem.

| Serenade a răspuns (pentru EmaS):

Toata lumea vrea sa fie iertata pentru anumite fapte facute, iar crestinismul exploateaza la maxim aceasta nevoie a omului prin asa zisa mantuire. Ii gresesti cuiva, totul se rezolva simplu, te rogi lui Isus, te caiesti de faptele tale si gata esti iertat, nu conteaza ca poate i-ai omorat mama vecinului si el nu te va mai ierta niciodata, deoarece pe tine te-a iertat cineva mai important si anume Dumnezeu, creatorul universului.
Nu poti sa ii ceri iertare cuiva a carui existenta o negi. E ca si cum eu te-as pune pe tine sa ii ceri iertare lui Zamolxe, dar tu nici macar nu crezi in existenta lui si bine inteles dupa ce mori si vei vedea ca Zamolxe este real, el nu iti va mai oferi o a doua sansa, gata cu tine, in ulei la rumenit pentru o eternitate.

"In cerul lui Dumnezeu vor exista odata numai cei care au vrut de bunavoie sa ajunga acolo, nu vor fi adusi cu forta. "
Acum serios tu crezi ca cineva ar prefera sa arda in iad pentru o eternitate si ar trebui sa il forteze Dumnezeu sa plece de acolo?

| EmaS explică (pentru Serenade):

Atata timp cat esti in viata poti sa alegi locul unde iti vei petrece vesnicia. Dupa moarte va fi prea tarziu.

| Serenade a răspuns (pentru EmaS):

Si ti se pare corect? Uite ca eu nu am ce sa aleg din moment ce nu cred in existenta lui Dumnezeu, daca as fi stiut ca exista atunci si numai atunci as fi putut sa aleg. Daca scepticismul meu la adresa lui Dumnezeu este atat de condamnabil incat merit sa fiu torturat pentru o eternitate, atunci imi este mila de Dumnezeu, chiar il compatimesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Atunci cand dupa moarte rasplata nu v-asteapta
Faceti ca-n asta lume sa aiba parte dreapta,
Egala fiecare, si sa traim ca fratii...
Nu stiu daca am reprodus corect versurile bardului nostru, dar esenta asta este.

| EmaS explică (pentru Serenade):

Mie imi este mila de tine.Cum poti sa stai nepasator fata de o mantuire asa de mare?!

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Dar adevarul este ca rasplata noastra va fi mare in cer. Ce o sa va faceti voi cand o sa va treziti fata in fata cu realitatea? O sa spuneti: vezi ca avea dreptate Ema cand ne vorbea despre Imparatia lui Dumnezeu!

| Serenade a răspuns (pentru EmaS):

La fel cum si tu stai indiferenta la mantuira oferita si de alti zei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Sa lasam asta, ca iar am ajuns la dialogul surzilor.Am vazut o postare a ta, ca raspuns la o intrebare a lui Sviri, in care apreciezi corecta traducerea Bibliei de catre Dimitrie Cornilescu.Te rog sa te uiti pe saitul: http://www.odaiadesus.ro/cornilescu.html

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Nu Ema, cand o sa ajung la judecata de apoi, voi spune.Doamne,o parte din vina o are si Ema, care nu a stiut sa ma aduca pe calea cea dreapta, desi ai inzestrat-o cu calitatile necesare. Ce vei raspunde?

| dragos9234 a răspuns (pentru EmaS):

Dar fara sacrificiul unui trup uman nu putea?

| Ad1tza a răspuns:

Poi atuncea in imparatia lu Dumnezeu ar intra si cei care l-au slujit toata viata si au incercat sa nu pacatuiasca, cu ceilalti care au facut ce au vrut ei toata viat alor ar fi corect?
Noi avem o gandire liber nu suntem ''infecti'', noi gandim infect cu propria nostra stiinta.
Daca il iubesti pe Isus ii respecti poruncile, cum sa te ia in ceruri cu el daca tu nu il vrei aratandu-i asta prin necredinta, pacate, si numele lui luat in desert?