| LoveToHate a întrebat:

Dumnezeu poate pacatui? In caz ca nu stiati el este omnipotent, deci poate face orice.

32 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca vrei, poti!

| Konata a răspuns:

Nu, Dumnezeu nu poate pacatui deoarece El este omnipotent insa sufletul Lui este bun si nu cred ca ar fi in stare sa faca rau sau sa pacatuiasca.

| LoveToHate explică (pentru Konata):

Tocmai,pentu ca este omnipotent poate pacatui si poate sa faca rau.

| Inferno a răspuns (pentru Konata):

Ha ha ha, ce logica.
Copii, lasati religia, mergeti la joca si jucati-va cu papusile mai bine.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Inferno imi spui si mie unde esueaza logica userului de mai sus? Sau iti trebuie ochelari - sa vezi ca bietul troll a postat o intrebare si (ceva ce crede el a fi) raspuns? Si, apropo, dintre noi toti, elevul esti tu...Nu ca ar fi ceva rau.

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

"Dumnezeu nu poate deoarece el poate orice." Asta-ti pare o afirmatie logica?
Ei bine, exact asta a spus utilizatorul acela? Crezi ca cel ce a postat intrebarea a postat si raspunsul? Te inseli, cunosc foarte bine utilizatorul care a postat intrebare si nu este troll.

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Si apropo, despre apropoul tau: "dintre noi toti, elevul esti tu..."
Nu zau? De unde ai mai scos-o si pe asta?

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Citeste si tu definitia troll-ului sa vezi ca se aplica cuvant cu cuvant... Eu nu cunosc foarte bine nici un troll, e pacat ca tu ai ocupatii din astea paguboase. Si, apropo, daca vrei lipsa de logica, priveste la explicatia: "Daca e fara pacat inseama ca nu poate pacatui si din asta rezulta ca nu e omnipotent, deci nu exista."

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

De la tine. Ai zis ca ai 11 ani. Eu ti-am mai dat 3 sau 4 de la mine, mai mult nu.happy

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Da mai, dar sunt troli separati. laughing
Un troll a pus intrebarea si alt troll a raspuns.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Tu stii mai bine. Eu nu am timp de verificat trollii, dar ma irita cand ii depistez.

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Am zis, da am zis. Stii ca eram ironic.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Stiu. Ti-ai si prins urechile in propria ironie, atunci. De-aia e bine sa ai grija. tongue

PS: Just joking and teasing, calm down. O seara faina

| Konata a răspuns:

Atunci daca stii raspunsul de ce ai mai pus intrebarea asta?

| martzian a răspuns:

Ce este pacatul?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Ce e cu intrebarea asta?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Logica întrebării tale ar putea fi iustrată astfel: forţa fizică a unui bărbat este pusă la îndoială doar pentru că el nu si-o foloseşte niciodată în mod greşit. Se poate afirma despre el că nu este puternic? Tu ce zici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar putea daca ar vrea dar nu e in natura lui si el va uri mereu pacatul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar putea daca ar vrea dar nu e in natura lui si mereu va uri pacatul.nu pacatuitorul.

| XatomisX a răspuns:

Nu poate pacatui pentru ca nu existawinking sa fim totusi realisti

| tasmania a răspuns:

Spun Parintii Bisericii: Dumnezeu poate cate vrea, dar nu vrea cate poate. Raul e exclus din Fiinta dumnezeiasca, el nu are consistenta proprie si nici existenta proprie - e doar lipsa Binelui. Dumnezeu, prin fiinta Sa, nu poate face rau tocmai pentru ca Raul nu are nici o partasie cu Dumnezeu.

| RisenLight a răspuns:

Poate dar nu o face... asta e raspunsul cel mai bun si multumesc mult LuLut598.
Raspunsul asta asa simplu cum pare este cheia prin care se inchide gura tuturor disperatilor care pun intrebarea asta big grin.

Asta era si inca odata Multumesc big grin

| TwiXXXie a răspuns:

Nope, Dumnezeu este neprihanit (fara prihana = fara pacat)

| LoveToHate explică (pentru TwiXXXie):

Daca e fara pacat inseama ca nu poate pacatui si din asta rezulta ca nu e omnipotent, deci nu exista.

| Inferno a răspuns (pentru LoveToHate):

"Daca e fara pacat inseama ca nu poate pacatui..."
Mai fetita, cum poti spune una ca asta? Daca este fara pacat inseamna ca este fara pacat dar nu implica nimic mai mult, tragi concluzii total eronate folosind o logica total eronata.
"din asta rezulta ca nu e omnipotent"
Din concluzia ta eronata, da asta rezulta, numai ca ce crezi, concluzia ta este eronata cum am spus. Apoi tragi o alta concluzie irelevanta: "...deci nu exista."

| OmulĂla a răspuns (pentru LoveToHate):

Hatestory, ai ucis vreodată?

| LoveToHate explică (pentru OmulĂla):

Am "ucis" sentimente si sperante, se pune?

| OmulĂla a răspuns (pentru LoveToHate):

Nu. Din faptul că tu nu ai ucis vreodată, rezultă că ești incapabilă să o faci?

| LoveToHate explică (pentru OmulĂla):

Ce sunt cu intrebarile astea? Normal ca nu as face asa ceva.

| OmulĂla a răspuns (pentru LoveToHate):

N-ai prins ideea.

| savvy12 a răspuns:

Un raspuns simplu, poate dar nu vrea, si sa nu uitam ca pacatul pentru el exista si nu exista, el fiind autorul pacatului.
Ex: Dumnezeu omoara un om, Dumnezeu nu-l percepe ca un pacat, deci nu este, el fiind autorul pacatului.
Acel exemplu este imposbil, Dumnezeu nu ar face asa ceva fara un sens anume, dar am vrut sa intelegi care este treaba cu pacatul.

| LuLutS98 a răspuns:

Poate, dar nu o facebatting eyelashes.