| Labyrinth a întrebat:

Dacă Dumnezeu este omnipotent se poate sinucide?

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Poate, dar nu vrea. El este suveran, Imparat, Domn si Stapan!

| dracu14 a răspuns (pentru EmaS):

E dictator.hitler a omorat evrei, dumnezeu omoara din toate natiile de la aparitia vietii pana in prezent

| morningstar a răspuns:

Dumnezeu nu face lucruri fara sens. Nu se joaca cu puterile Sale. Deci daca nu se sinucide, nu putem spune ca nu face asta pentru ca nu ar putea sa faca, ci pentru ca nu are sens.

| Labyrinth explică (pentru morningstar):

Lol.

| morningstar a răspuns (pentru Labyrinth):

Poate te si justifici?

| Labyrinth explică (pentru morningstar):

Sau poate că nu mă justific. Aşa sunt eu, mai zâmbăreţ.
Totuşi, ai zis că Dumnezeu nu face lucruri fără sens. Crearea răului ţi se pare un lucru logic? Sau punerea propriei creaţii în contact cu răul?

| morningstar a răspuns (pentru Labyrinth):

Deci nu te justifici dar totusi te justifici big grin
Crearea raului a venit de la Diavolul care l-a ispitit pe om, el a creat raul, nu Dumnezeu. Oricat de zambaret ai fii, cred ca tot nu esti tu mai inteligent ca Dumnezeu sa il judeci ca a ingaduit ca omul sa fie ispitit. Greseala a apartinut omului, nu lui Dumnezeu.
Stii ce lucruri nu erau logice sau mai bine spus 'meritate'? Nu meritam sa isi dea Fiul ca jertfa pentru noi Dumnezeu. Si totusi a facut-o. Nu e logic ca nu acceptam jertfa Lui, daca tot suntem la capitolul 'logic sau nu'.

| Labyrinth explică (pentru morningstar):

Şi pe Diavol cine l-a creat?

| morningstar a răspuns (pentru Labyrinth):

Diavolul a fost mai intai un Inger pe nume Lucifer. Pe acest Inger, Dumnezeu L-a creat. Faptul ca a fost transformat in Diavol, nu este decat pedeapsa Lui. Dar El initial a fost destinat sa fie inger si asa a fost creat. Deci pe Diavol nu l-a creat Dumnezeu, ci pe Ingerul Lucifer L-a creat Dumnezeu; sunt doua entitati diferite. A doua nu mai tine de Divinitate.

| Labyrinth explică (pentru morningstar):

Dumnezeu fiind omiscient el se presupune că ştia că Lucifer o să devină un înger rău.

| morningstar a răspuns (pentru Labyrinth):

Stia pentru ca El este atotstiutor, dar asta nu inseamna ca Dumnezeu a si decis ( programat) ca lucrurile trebuie sa se intample astfel.

| Labyrinth explică (pentru morningstar):

E omnipotent, dăăăă.

| morningstar a răspuns (pentru Labyrinth):

Bineinteles ca e si omnipotent.

| Labyrinth explică (pentru morningstar):

Lol, cât mai aştepţi să fii prostită în halul ăsta?

| OOOLEOOO a răspuns:

''poate Dumnezeu sa creeze o piatra asa de mare incat nu o poate ridica?''

Sunt tot felul de intrebari, pe care poate nici un asa numit Dumnezeu nu le poate explica.

| Dandanache a răspuns:

Omnipotenta divina tine de alegerea divina, nu de logica umana. Notiunea de omnipotenta e, in sine, contradictorie in termeni logici. Omnipotenta divina trebuia discutata in termeni teologici: Dumnezeu poate sa faca orice vrea.

| NAdrian a răspuns:

Duh este Dumnezeu şi cei ce I se închină trebuie să i se închine în duh şi în adevăr.(Ioan 4:24)
Duhurile nu au sfarsit, trupurile au, Dumnezeu nu este marginit in trup, de aceea este pretutindeni si ca un ocean infinit;
Eu sunt cel ce sunt (Iahve)... Acesta este numele meu pe veci (Iesire 3:14-15)

Răspuns utilizator avertizat
| LanaSpectrum a răspuns:

As prefera sincer sa o faca!

| gaby140 a răspuns:

Hmm, interesanta intrebare. Cati ani ai ca sa pot sa iti explic mai detaliat?

| Labyrinth explică (pentru gaby140):

Am 20 de ani. M-ar interesa în special părerea creştinilor.