| SG1995 a întrebat:

Daca Dumnezeu poate fi doar bun, nu e constransa sa faca bine? Daca da, atunci cum poate fi omnipotent?

Răspuns Câştigător
| Andreea19Alina a răspuns:

Dumnezeu reprezinta iubire. Iubirea poate fi privita la un lucru bun sau rau, dupa cum considera fiecare, prin urmare bunatatea lui Dumnezeu poate fi considerata rautate de catre unii oameni.
Daca Dumnezei reprezinta iubire, atunci am putea considera ca el este constrans sa ne iubeasca?! Nu, este un mod extrem de gresit de a gandi. Fiecare ofera ce are. Atata timp cat Dumnezeu are doar dragoste, grija, bunatate in El, atunci acest lucru ne va oferi mereu. El ofera ceea ce oameni necesita: nu cred sa existe cineva care sa aiba nevoie de durere, ura sau suferinta, opuse bunatatii.

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dumnezeu poate să facă toate lucrurile pe care vrea să le facă, nu e constrâns să facă un lucru și și contrariul lui, ca să demostreze cuiva că nu e limitat.

| T0T a răspuns:

Oricine face chestii rele la un moment dat, iar dacă ești oprit, te plângi după că nu ai libertate. E cum ai avea un fiu și l-ai bate și l-ai pedepsi în continuu și nu l-ai lăsa să facă nimic. Cât de recunoscător va fi? Nu va fi deloc căci nu are discernământul sau vrea să se gândească decât la el și rezultatul va fi negativ. Dacă există un Dumnezeu eu cred că multora dintre noi ne-a făcut ce meritam. Noi conviețuim între noi și e obligația noastră să ne ajutăm între noi. Dacă nu o facem, omul e adevăratul demon umblător pe Pământ.

| AnastasiaK a răspuns:

Nu cred ca exista o regula cu "poate fi doar bun". Mai degraba el e omnipotent, deci poate face orice, dar alege sa faca doar lucruri bune, iar asta il face bun. Bine, ipotetic vorbind...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu da energie si la cei rai si la cei buni. Dumnezeu e cauza buna. Dumnezeu a creat libertatea de alegere din iubire. Insa din libertatea de alegere a aparut raul. Deci raul e rezultatul indirect al cauzei primare iubitoare adica Dumnezeu. Dumnezeu isi respecta decizia de a fi creat libertatea de alegere si de aceea intretine si evenimentele rele pentru ca toata energia ( energia-materie ) din Univers e a Lui Dumnezeu. happy

| MisuN99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte frumos spus

| ZiZi_ZDiana_1912 a răspuns:

Daca vrea, Dumnezeu poate fi rau. Doar ca nu vrea.