| HaoseBrap a întrebat:

Dumnezeu te iubeste atat de mult incat te trimite in Iad sa suferi in infern *troll*. Daca Dumnezeu l-a creat pe Diavol, de ce nu il distruge? Are Diavolul mai multa putere ca El? Daca da, e nasol de noi.

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu ne iubeste atat de mult incat a dat pe singurul Sau Fiu sa moara de dragul tau si al meu!

| shadovv a răspuns:

Tu iti concediezi angajatii cei mai productivi?

| anonim4565 a răspuns:

Dumnezeu e drept si e nevoit sa faca asta cu cei nedrepti si pacatosi ce nu vin cu smerenie si cu cainta inaintea Lui.Viata pe Pamant e ca o scoala... daca treci de pe a intaia pe a 12 asa dintrodata fara sa mai faci a doua a treia...etc.la ce ti-a folosit?
ce o sa stii sa faci cand esti mare? vei stii sa muncesti in vreun domeniu? aici avem libertatea de a alege:cu Satana sau cu Dumnezeu? noi trebuie sa trecem "scoala" si sa trecem cu brio peste "bac"si alte examene sa ajungem in Cer.dar intr-o zi deavolul va fi aruncat in Iad cu fii lui

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim4565):

Dumnezeu in sine,este o entitate nedreapta si care incalca porunci din Decalog. Daca este cel responsabil de a ne judeca pe toti,din postura de drepti sau nedrepti, smeriti sau laudarosi, cineva a gresit rau de tot lista cu atributii! Da' degeaba-mi bat gura cu tine, ca vad ca asculti scelerati muzicali propagandisti agresivi, mascati in muzica pasnica.

| danay72 a răspuns:

Satan cand a fost creat de Dumnezeu era un inger bun, un heruvim, dar care a dorit ceea ce de fapt i se cuvine lui Dumnezeu, adica ca oamenii sa se inchine lui.Nu a creat ceva rau, ci el a vrut sa devina asa.Dar Dumnezeu nu va permite la nesfarsit sa existe rautatea si Satan, ci curand il va distruge pe el si tot ce inseamna rautate.Psalmi37:9-11,Apocalipsa20:1-3,10.Cat despre iad, in Apocalipsa21:8 se arata ca se refera la moartea a doua sau distrugere eterna, deci locul in care sunt chinuiti oamenii e simbolic nu e ceva real. Dumnezeu chiar ne iubeste, dar Satan e cel care vrea sa ii faca pe oameni sa creada ca Dumnezeu e rau si incapabil sa conduca lumea. 1Ioan5:19

| 4b a răspuns:

Te duci tu de buna voie in iad ca nu-ti place ascultareawinking
PS: cel rau are putere, insa binele invinge intotdeauna...

| HoneyCocaine a răspuns:

Daca nu ar exista Diavolul, unde s-ar duce oamenii care au facut pacate mari? libertate-Dumnezeu, puscarie-Diavolul, cand cineva greseste, merge la inchisoare, daca nu ar exista inchisoarea[Diavolul], ar fi corect ca ei care au gresit sa locuiasca alaturi de cei care nu au facut nimic? [ parere proprie ]

| Miauti a răspuns (pentru HoneyCocaine):

Pacatele mari le distrugi, nu le ti in Iad ca sa le dai drumu dupa inca 7000 de ani.

Cum e in SUA, pedeapsa cu moartea pentru criminalii in serie... asa poti baga frica in om.

| Kremlin a răspuns (pentru HoneyCocaine):

Păi se zice că Dumnezeu iartă. Deci vă contraziceţi singuri pe aici. Nţnţnţ.

| RAY a răspuns:

. Daca Dumnezeu l-a creat pe Diavol, de ce nu il distruge?
pentru ca nu exista ambele personaje
Are Diavolul mai multa putere ca El?
nu exista acest personaj
Daca da, e nasol de noi.
nu-i nasol noi cream raul si binele, omul mereu da vina pe cineva pentru greselile facute e mai usor decat sa recunosti ca tu le faci spui ca tea ispitit satana nu prostia din capul tau sau incapatanarea, invata din greseli si evolueaza, invata, fi curios, ps profil -blog

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nu are putere diavolul deloc.
Pacatul il desparte pe om de Dumnezeu.
Pentru ca plata pacatului e moartea,
continuarea cauta-o in Biblie.
Dumnezeu sa te binecuvinteze.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu (Isus Hristos) este etern. Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei instinctiv, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;
fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat.
S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit;
Știm cu toții că Dumnezeu există, unii pur și simplu nu doresc să schimbe direcția!
Nu există nici măcar o ființă umană de pe pământ care nu știe că Dumnezeu există.
El a făcut ca toţi oamenii, ieşiţi dintr-unul singur, să locuiască pe toată faţa pământului; le-a aşezat anumite vremuri şi a pus anumite hotare locuinţei lor, ca ei să caute pe Dumnezeu şi să se silească să-L găsească bâjbâind, măcar că nu este departe de fiecare din noi.
Căci în El avem viaţa, mişcarea şi fiinţa, după cum au zis şi unii din poeţii voştri: „Suntem din neamul Lui…"
Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…"
Faptele Apostolilor 27:30
Nu există pace pentru cei răi, zice Domnul | http://www.youtube.com/......?/playlist
Cine este Dumnezeu: http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php Motivul pentru viață
https://www.youtube.com/watch?v=qxPZHkkTlLo&feature=youtube_gdata_player
De ce Biblia nu este Cuvântul lui Dumnezeu
http://www.youtube.com/watch?v=PwmpTgCoHKY
Intoarce te de la păcat sau pregăteste te pentru Infern. http://www.youtube.com/watch?v=VMnNVULxYco&feature=youtube_gdata_player
Strategiile lui Satan pentru Umanitate
http://www.youtube.com/watch?v=DRJqA-oKi20
Din experienta mea Dumnezeu a răspuns la rugăciunea mea, cum am spus în Biblie, cere și ti se va da!
Dumnezeu a iubit lumea atât de mult încât a dat pe Fiul Său să moară PENTRU ca oricin e crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Matei 24:35
Citeste cuvintele cuvintele Lui Isus inregistrate in evanghelile Matei, Marcu, Luca si Ioan.
Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.
Ioan 12:48
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
Matei 24:35

Deci fa ce spune El.
Daca vrei sa ajungi in RAI

| WR104 a răspuns:

Pai l-a creat pentru oamenii rai.
Deci nu are de ce sa-l distruga.
Nu are mai multa putere.
E nasol oricum de noi.
Bafta!

| Miauti a răspuns:

Ce nu te omoara, te face mai puternic.
Te trimite in Iad ca sa te faca mai puternic. laughing)

E vorba de echilibru. Si nu-l va distruge pe Diavol niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la tine spui tu astea? sau le-ai auzit pe aici de la altii? ori ai umblat cu sfantul clic pe la ateism? daca e asa.e nasol de tine.inseamna ca cineva a avut grija sa-ti prezinte un caracter total opus al creatorului.si tu l-ai crezut.

| 1Mihai1 a răspuns:

Tu singur te expediezi în Iad.

| 1Mihai1 a răspuns:

Aşa cum nu există lumină fară întuneric, nici întuneric nu exista fără lumină.

| mihaitaLGP a răspuns:

Nu realizezi ca sunt mesaje de indoctrinare?

Nu exista doi autori, autorul binelui si autorul raului.
Exista un singur autor.
Un sistem bolnav care conduce prin indoctrinare.

| DyNo a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Mare dreptate ai!

| charonmario a răspuns:

Diavolul a inceput sa se creada in rai mai frumos mai bun decat Dumnezeu si a inceput sa aiba adepti si sa comploteze impotriva lui Dumnezeu de asta Dumnezeu ia aruncat din cer si a creat iadul nu il distruge ca sa ne dea noua optiune de a alege intre bine si rau nu are putere diavolul mai mare decat Dumnezeu nu are cum pentru ca a fost inger si a fost creat tot de Dumnezeu

| casablanca40 a răspuns (pentru charonmario):

De fapt Diavolul a devenit gelos pe oameni, deoarece Dumnezeu iubea oamenii mai mult decat pe el. Acesta este motivul pentru care a fost izgonit din rai, si nu ce-ai scris tu acolo.

| maryand12 a răspuns:

Nu voi zice decat un lucru, apoi nu voi mai raspunde la intrebarea aceasta!
Din cauza oamenilor ca tine diavolul devine din ce in ce mai puternic, totusi el nu va fi mai puternic ca Dumnezeu nici o data!//crestinii vor fi de acord cu mine, ateii nu...//