| AvalohAlyn a întrebat:

Dumnezeul adevarat este implicat in creatie sau mai degraba Observator?

15 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Eu tiind să cred că e însăși creația, mecanismul de funcționare a universului, nu vreo vietate.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Omniprezent, omniscient.

| oz_1736 a răspuns:

Eu cred ca daca s-ar implica, l-ai acuza ca face favoruri. Daca ajuta pe unul, va pierde altul. Ajutand mai multi, distrugi mai multi. Si totusi exista ideea de destin.

| Octavian199 a răspuns (pentru RobertG101):

Liber arbitru? Daca gresim ce se intampla? rolling on the floor

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Octavian199):

Exista consecinte. Dar tu ai liber arbitru: Tu alegi.

| Octavian199 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Ete na rolling on the floorAla nu mai e liber arbitru.Deci. Dumnezeu se razbuna ca nu l-am ales pe el.

| DeyCj a răspuns:

În creație.Defapt aici vorbim despre energia creatoare a universului.

| Octavian199 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

''Alege-ma pe mine, altfel iti dau un cancer sau alte boli, chiar si daca ma alegi pe mine, tot iti dau boli, dar ajungi in rai'' rolling on the floor

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Octavian199):

Liberul arbitru al acțiunii implică în esență existența libertății alegerii acțiunii, ca stare de fapt, nu doar ca o stare mentală, simulantă de posibilitate acțiune, căreia nu îi corespunde ceva efectiv.

Libertatea are mai multe planuri de exprimare și manifestare, anume:

1-Libertatea numai mentală-conceptuală, libertatea de a gândi ce vrei.

2-Libertatea de a spune ce vrei, libertatea cuvântului.
3-Libertatea de a face ce vrei.

Răul și eroarea devin astfel REZULTATELE alegerilor conștiente dar greșite ale omului, incapabil să le predetermine consecințele.

Chiar nu poti face diferenta cauza -efect?

| Octavian199 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

De ce nu starpeste raul din oameni? Fara sa ii afecteze.

| Octavian199 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Parca e atotputernic, nu?

| Octavian199 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Atat cat timp nu afecteaza pe nimeni acel rau, nu are nici o treaba cu pedeapsa.

Răspuns utilizator avertizat
| Octavian199 a răspuns (pentru RobertG101):

Si aceii copii bolnavi cu ce au gresit?