| PorumbRodica1965 a întrebat:

Dupa invatatura biblica, stim ca,sickcomemorarea mortii lui Isus, a luat locul,, pastelui evreiesc". Isus a poruncit (Luca 22:19, 20 ) sa fie comemorata moartea lui ca om perfect, lucru anuntat prin intermediul profetilor si implinit in persoana lui Isus.Tu ce preferi sa faci,? Sa comemorezi ceea ce a spus Isus(moartea sa de jertfa ), si sa respecti invatatura biblica? Sau sa respecti traditii si obiceiuri ce nu au nici o legatura cu ceea ce a spus Isus?

6 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

"Dupa invatatura biblica"
Voi traiti din Biblie! In viata reala oamenii traiesc de pe o zi pe alta si chiar nu-i ajuta cu nimic acele versete sau "marea" voastra divinitate sa-i scape de foame, razboaie sau boli.Eu am un prieten care se roaga la Dumnezeu, de cam 20 de ani, sa il scape de scaunul cu rotile.Pe el de ce nu il scapa Dumnezeu de aceasta povara? Iti raspund eu! Dumnezeu, ca si alte divinitati, este un persona dintr-o carte, nu din lumea reala

| Cyrano a răspuns (pentru MskDesign):

Tu privesti limitat, cu mintea de om! Nici nu ai putea altfel! Daca ai vedea realitatea asa cum este ea in complexitatea ei nu ai mai vorbi asa. Cine esti tu vasule de lut de-ti intrebi olarul de ce te-a facut asa?

| MskDesign a răspuns (pentru Cyrano):

Chiar deloc! Am o gandire destul de libera incat sa inteleg ca nu exista Mosi Craciun.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Cyrano):

Bravo!

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Iisus spune in noul testament ca regula din vechiul testament trebuie urmata
6. Isus le-a răspuns:
10. Căci Moise a zis: "Să cinsteşti pe tatăl tău şi pe mama ta"; şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit cu moartea."
http://bibliapentrusceptici.ro/marcu-7/
si iar ii acuza ca nu isi ucid copiii cand graiesc de rau pe parinti:
1. Atunci nişte farisei şi nişte cărturari din Ierusalim au venit la Isus şi I-au zis:

2. "Pentru ce calcă ucenicii Tăi datina bătrânilor? Căci nu-şi spală mâinile când mănâncă."

3. Drept răspuns, El le-a zis: "Dar voi de ce călcaţi porunca lui Dumnezeu în folosul datinii voastre?

4. Căci Dumnezeu a zis: "Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta" şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit negreşit cu moartea."
http://bibliapentrusceptici.ro/matei-15/

| Cyrano a răspuns:

Obiceiurile sunt pentru cei ce se ascund dupa deget. Cine vrea sa traiasca adevarul, pune mana pe cartea adevarului, Biblia si il Afla!