| gingergirl1 a întrebat:

E adevarat ca nu ai voie sa mergi in Biserica cand esti pe "stop"? Dar de ce?

46 răspunsuri:
| passispass a răspuns:

Pt ca sangele ala nu este "bun", este "rau" de aia le curge si este un pacat, sa aprinzi candela sau sa mergi la biserica cand esti pe stop. Funda :*

| drhotzu a răspuns:

Pentru ca mentalitatea bisericii nu s-a schimbat din evul mediu cu nimic, drept urmare din punct de vedere religios femeia este necurata si este inferioara barbatului! dar mai am o intrebare: cine o sa stie ca esti sau nu pe stop?

| drhotzu a răspuns:

Si plus de asta nu imi aduc aminte in nici o parte a bibliei in care spune: femeia care este la ciclu nu are voie in biserica... asa ca este doar un obicei care s-a impamantenit... un alt exemplu de idiotenie religioasa, care te face sa te intrebi: de ce imi bat capul?

| HueyFreeman a răspuns:

*Menstruatie

Superstitii imbecile.

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns:

Din pacate, unii iau din VT doar ce le convine lor, iar ce e de luat evita!
Poti merge linistita ca nu ti se intampla nimic!

| costis a răspuns:

Da ce are daca mai astepti oleaca, sa intri pe liber?

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Ptr ca ortodoxii sunt misogini. Femeia nu este si nici nu trebuie sa fie mai prejos ca un barbat

| AFR81 a răspuns:

A ramas aceasta " traditie " din evul mediu. Este adevarat, nu ai voie sa mergi la Biserica cand esti pe stop.

| AndraRox a răspuns:

"Sfânta noastră Tradiţie, păstrată neschimbată de două mii de ani, ne spune că femeia este murdară în perioada lunii când sângerează din organul născător de prunci. Părintele Argatu sfătuia să ne rugam acasă şi să nu intrăm în Biserică până în ziua a opta. Nici in curte nu poţi asculta Liturghia lipită de zidul Bisericii, pentru ca curtea oricărei Biserici este sfinţită de episcopul locului.

De asemenea, în această perioadă femeia nu are voie: să se împărtăşească, să ia anafură, să bea apă sfinţită, să se împreuneze cu bărbatul. Iată cuvintele lui Dumnezeu, aşa cum apar ele la Scriptură, în Levitic 15, versetele 19-28:
Femeia care va avea o scurgere, şi anume o scurgere de sînge din trupul ei, să rămînă şapte zile în necurăţia ei. Oricine se va atinge de ea, va fi necurat pînă seara.
Orice pat în care se va culca ea în timpul necurăţiei ei, va fi necurat; şi orice lucru pe care va şedea ea, va fi necurat.
Oricine se va atinge de patul ei, să-şi spele hainele, să se scalde în apă, şi va fi necurat pînă seara.
Oricine se va atinge de un lucru pe care a şezut ea, să-şi spele hainele, să se scalde în apă, şi va fi necurat pînă seara.
Dacă este ceva pe patul sau pe lucrul pe care a şezut ea, cine se va atinge de lucrul acela, va fi necurat pînă seara.
Dacă se culcă cineva cu ea, şi vine peste el necurăţia femeii aceleia, el va fi necurat timp de şapte zile, şi orice pat în care se va culca, va fi necurat.
Femeia care va avea o scurgere de sînge timp de mai multe zile, afară de soroacele ei obicinuite, sau a cărei scurgere va ţinea mai mult ca de obicei, va fi necurată tot timpul scurgerii ei, ca pe vremea cînd îi vine sorocul.
Orice pat în care se va culca în timpul cît va ţinea scurgerea aceasta, va fi ca şi patul din timpul cînd ea este la scurgerea dela soroc; şi orice lucru pe care va şedea, va fi necurat ca atunci cînd este ea la scurgerea dela soroc.
Oricine se va atinge de ele, va fi necurat; să-şi spele hainele, să se scalde în apă, şi va fi necurat pînă seara.
După ce va fi curăţită de scurgerea ei, să numere şapte zile, şi apoi va fi curată.

Mulţi vor zice că asta e legea veche, dar Măicuţa Domnului a respectat-o, deşi era pururea curată fecioară! De aceea, tu ca femeie trebuie să urmezi acest exemplu, să nu vii la Biserică şi să nu te atingi de cele sfinte atunci când borhotul pântecelui se revarsă. Nerespectarea acestei rânduieli este MARE PĂCAT, pentru care vei da seamă."
Sper ca te-am putut convinge. Dar nu este atat de greu sa astepti pana ti se termina...

| AndraRox a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

In primul rand se scrie "ortodocsii"winking iar in al doilea rand, de ce ai ajuns tu la concluzia ca acestia sunt misogini?

Răspuns utilizator avertizat
| AndraRox a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Doamne fereste! Acuzi Biserica si preotii de comiterea unor pacate foarte grave. Cine esti tu sa judeci si sa interpretezi cum si ce vrei tu? Iar ce legatura are "boala" cu faptul ca nu se intra in biserica atunci cand ai scurgere de sange? Teoriile tale nu sunt demne de nimic.

| HueyFreeman a răspuns (pentru AndraRox):

Nici tu nu ti-ai citit propria-ti carte sfanta?

| AndraRox a răspuns (pentru HueyFreeman):

Chiar nu inteleg ce vrei sa spui.

| HueyFreeman a răspuns (pentru AndraRox):

" de ce ai ajuns tu la concluzia ca acestia sunt misogini?"

| AndraRox a răspuns (pentru HueyFreeman):

Da. Nu mi-am citit "propria-mi carte sfanta". Dar de ce? Crestinii sunt misogini?

| HueyFreeman a răspuns (pentru AndraRox):

Nu crestinii, ci cei care au scris acea carte.

| AndraRox a răspuns (pentru HueyFreeman):

Răspuns utilizator avertizat
| AndraRox a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Ce incerci sa-mi spui? Mai precis si un raspuns al tau, te rog.

| AndraRox a răspuns:

Esti ateu?

| BlitzkriegJack a răspuns:

Mama cat de chinuiti sunteti...

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru AndraRox):

Are vreo inportanta? ti se pare normala discriminarea asta a bisericii?

| AndraRox a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Daca nu te intereseaza religia asta nu ai cum sa o intelegi. Stii, si eu m-am saturat de toti acesti atei care vin in contradictie cu crestinii si sustin in continuare ca la ei se afla adevarul. Ce adevar? Comoditate si dezinteres total pentru viatawinking De ce vreti sa judecati religia asta si unii dintre voi, nu stiu nimic despre ea dar cu toate astea interpreteaza cum au ei chef. Veniti cu teorii... Conflictul asta nu se va termina niciodata? Voi vedeti doar partea "rea" (desi nu exista)? Crezi ca eu te inteleg? Mie mi se pare o "prostie" mai mare faptul ca voi nu aveti frica de nimic, va credeti superiori dar nici macar nu stiti de unde veniti. Incetati cu explicatiile lipsite de sens.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru AndraRox):

2 ani am fost mai crestin ca multi de aici, mergeam la biserica in fiecare dumnica plus sarbatori. Aveam o dorinta arzatoare sa cunosc tot despre dumnezeu. tocmai dorinta asta ma indepartat, mai intai agnostic, si apoi ateu.
Veniti cu teorii. nu noi venim cu teorii, ci oamni de sttinta. sunt tot felul de congrese, in care oamenii de sttinta propun tot felil de teorii, pe care noi, le acceptam sau le refuzam, fara aceste teorii, nu ar exista evolutia.
Si da eu unul ma cred superior fata de crestini, tocmai pentru ca ei refuza sa gandeasca, se bazaza pe instinc, de obicei dovezile crestinilor au nuanta mistica, iar eu unul nu pot sa accept. intr-un an, voi deveni ingininer, eu cred in chestii palpabile, demonstrabile fizic si matematic, nu in basme si povesti pentru copii mici

| AndraRox a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Vezi, asta spun... De ce nu lasati oamenii in pace, au dreptul sa creda in Dumnezeu, la fel si voi, nu vreti nu credeti dar totusi... Si serios, am auzit sute de teorii dar nu puteti schimba conceptiile unui om doar pentru ca asa credeti ca este corect. Iar daca tu consideri ca noi refuzam sa gandim doar pentru simplul fapt ca te-ai razgandit si pentru tine este doar o joaca si toate sunt povesti pentru copii mici, te inseli. Asa ati putea si voi sa fiti considerati inferiori deoarece, cum am spus, nu va vad rostul in aceasta lume. Dar gata, am inteles ca esti convins si poti sa faci ce vrei, e viata ta happy Mi-a parut bine sa vorbesc cu tine si sper ca si tu sa ma intelegi. Numai bine :*