| anonim_4396 a întrebat:

Cum este la o biserica baptista? Cu ce e diferit fata de biserica ortodoxa? E adevarat ca daca esti ortodox nu ai voie sa mergi la alta biserica? de ce?

Răspuns Câştigător
| gingergirl1 a răspuns:

Foarte frumos! happy >adica la mine la biserica puppy dog eyes
E foarte diferita fata de biserica ortodoxa,cantarile sunt diferite (eu langa bloc am o biserica ortoxoda si sincer iti spun ca sa si sperii cand aud poii cand (virgulaaa laughing canta duminica]-asa ca o paranteza ) alti oamneni,alta mentalitate,se organizeaza evanghelizarii,tabere de vara(yeii la vara ma duc si eu,DEABIA ASTEPT big grin,conferinte,intalniri cu tineretul,cu surorile si etc happy Ca si program de duminica :se tine predica,ca si incapere nu exista icoane si locul in sine :banci sau scune,locurile din fata une stau pastorii/pastorul,se canta cantari, se recita poezii cateodata, bine dar eu de obicei stau la scoala duminicala si acolo am cunoscut prieteni pe viata, si alt fel de anturaje happy
Deci te sftuiesc din toata imina sa te duci si tu la o biserica baptista, o sa intelegi mult mai bine "care e faza" cu Dumnezeu, Isus si ce trebuie sa faci in viatawinking
Si ca sa iti raspuns si la a doua intrebare, da nu ai voie dar nu e pacat.

| gingergirl1 a răspuns (pentru gingergirl1):

Vaii de mine, acum am vazut cate greseli de scriere am facut laughing Sorry puppy dog eyes dar eram moarta de somn laughing
P.S : mersi de funda big grin

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cel mai simplu este sa vezi cu ochii tai. Si nu, nu iti interzice nimeni sa mergi la o alta biserica, mai ales la una crestina.
Si bineinteles, cand esti la Roma, poarta-te ca romanii...

| Musique a răspuns:

Nu, nu e adevărat.Am fost recent și nu m-a dat nimeni afară.
Diferențele sunt enorme...

| milan9 a răspuns:

Acest cult, baptist, ca si altele spre exemplu, au pierdut şi au renunţat la lucrurile esenţiale: -transmiterea harului preoţiei, ierarhia preoţească confirmată de Hristos în Biserică, cele şapte taine, Predania - ca al doilea izvor al Revelaţiei divine (Sf. Tradiţie - spaţiul în care a apărut biblia), etc...

- Ei afirmă cu falsitate că nu reprezintă o religie, dar adevărul este că sunt aproape 40000 de culte ce pretind fiecare în parte că oferă singura cale a mantuirii, în timp ce Biserica lui Hristos (clar definită în Noul Testament) este Una Singură!

- Nimic esenţial nu s-a schimbat în Biserică de 2000 de ani. Obiceiurile care au comportat schimbări (texte de rugăciune, cantari, vestimentatie, arhitectura, simbolistica didactică) nu sunt tocmai elementele esenţiale ale Ortodoxiei, sunt sunt doar elemente "auxiliare", de nuanţă, ţin de un simbolism.

- Elementele cu adevărat esenţiale sunt tocmai cele pe care Biserica unică a Noului Testament le avea (unicitate susţinută vehement de Hristos), primele comunităţi le aveau, elemente esenţiale pe care din păcate, cele 39000 de contracandidate ale Bisericii le-au pierdut deja fără mustrări de conştiinţă.

- Oricât ar încerca unele culte să mintă, să spună că important este doar un comportament moral, ele însele stau închistate într-un set de reguli, într-un format ce defineşte o religie, un cult.

- Nu poate un intemeietor al unui grup sectant să garanteze in nici un chip mântuirea. Singurul care a facut-o a fost Întemeietorul Bisericii - Fiul lui Dumnezeu.
Biserica (ramasa neschimbata- Biserica Ortodoxa) este aceea care a primit harul şi promisiunea EXCLUSIVITĂŢII până la sfârşitul veacurilor.

| Saw3Danny a răspuns (pentru milan9):

Neschimbata? Tu ai citit vreodată sa vezi cum erau bisericile primare și cum s au schimbat pe parcursul veacurilor, asa cum evreii se abateau și se întorceau la Dumnezeu asa și ortodocșii doar ca pe ortodocși nu I mai mustra Dumnezeu sa I întoarcă din erezie... după răspunsul tău se vede ca nici măcar nu ai citit biblia dar apoi s o înțelegi și nici nu te a pasionat sa sapi adânc în istorie sa vezi etapele schimbării creștinismului și introducerea ereziilor în biserica primara, tocmai pentru. ca e primara au profitat sa facă bani și au căzut în erezie... Dumnezeu sa ne lumineze calea.

| milan9 a răspuns:

Atunci cand este vorba de mântuirea sufletului, de veşnicie, de insistenta cu care Dumnezeu a subliniat unicitatea Biserici Sale, in toate aceste conditii nu culoare presului de la intrarea unei cladiri conteaza si nici faptul ca un dascal are sau nu are voce, sau daca melodiile se încadreaza intr-un repertoriu preferat de noi. sad
Altele sunt creiteriile...

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură - Fapte 20, 28;

| KhludCiprian a răspuns:

Am fost baptist pentru 15 ani, si pot sa iti zic urmatoarele:
E la fel cu ortodocsii in ideea ca ambele pozitii accepta:
- Biblia ca o carte sfanta
- Isus Hristos e "baza" crestinatatii
- preotii se casatoreasca

Totusi diferentele care sunt:
- Sfanta Traditie, icoanele sunt vazute de baptisti ca fiind a nu fi in armonie cu Biblia, astfel ai sa vezi icoanele ca fiind lipsa. Poti vedea versete sau o poza de pe o insula, ca sa nu fie
- corul e de copii, si daca esti tanar, s-ar putea sa vezi prieteni de-ai tai care canta in cor

La final ai dreptate: nici o biserica nu prea vrea sa mergi la altii, ei vor cati mai multi enoriasi. Un motiv cred ca e ca atunci oamenii doneaza bani, si mai multi enoriasi, mai multe posibilitati de profit
winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si ii rog pe cei neseriosi sa nu raspunda

| KhludCiprian a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper ca nu e comentariu la adresa mea, as putea sa iti citez multe lucruri dar ai adormi langa.
Mai cunoscuti sunt crestinii dupa evanghelie, iar "marea diferenta" daca ii stii pe evanghelici e ca: fetele nu poarta batic la baptisti (sau esarfa) pe cand fetele poarta batic la evanghelisti; si au ca si "conducator"/"preot" numit pastor nu batran.

In rest as putea zice ca sunt aceleasi "obiceiuri" ca la evanghelisti (ce-s mai cunoscuti)

| anonim_4396 explică (pentru KhludCiprian):

Nu, dar am uitat sa mentionez asta la intrebare. Nu e la adresa ta

| anonim_4396 explică (pentru KhludCiprian):

Aici vorbim, de bisericile neo-protestante, in cazul celor protestante, au inca oarecare o forma de ierharie, pe cand la neo-protestanti nu exista asa ceva.

| eternitate15 a răspuns:

Sunt destule diferente...dar oricine este binevenit.

| Freeeagle a răspuns:

Secta baptista si celelalte asazise iudeo-crestine,sunt diferite de ortodoxie in dogma,deoarece fiecare isi i-a ca le convine din mitologia biblica si astfel formand o,,IDEE'' ce a prins. In rest, pastorii sunt tot niste popi, dar la costum, tot niste căpușe ce traiesc fara munca, din fraierirea turmei. Divinitatea universului nu are absolut nici o,, legatura'' cu asemenea aberatii!

| PoneiulFERICIIIIIT a răspuns:

Nu are rost sa te convertesti, ortodoxia e okay din punct de vedere financiar(si eventual si moral) pentru ca nu trebuie sa cotizezi. Ce iti recomand eu e sa lasi religia si sa te alaturi luptei impotriva clericilor malefici care vor sa ne impuna regulile lor de 2 parale. Stii expresia aia crestina bolnava "Fa ce zice popa nu ce face popa". Sper ca te-am convins, funda?

| Saw3Danny a răspuns (pentru PoneiulFERICIIIIIT):

Ehe, cotizezi la parastase, nunti, botezuri, maslu, Acatiste dacă nu o sa te duci în iad ca nu ai dat jertfa, nu te ai documentat sau ești ortodox nepracticant doar cu numele...