| Laura20035647 a întrebat:

E păcat sa fii împreuna cu o persoana care e ateu sau care are vicii(fumat,băut, droguri)?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă vorbești de o prietenie în vederea căsătoriei, a fi împreună cu un ateu nu cred că îți poate aduce o împlinire deplină, asta deoarece nu nu ar putea să te înțeleagă atunci când îi vei împărtăși dragostea ta pentru Dumnezeu...iar aceasta ar deveni frustrant la un moment dat. straight face
Cât despre cealaltă situație, la fel, nu consider că e potrivit să intri în mariaj cu o persoană în a cărei viață există vicii. Dar aceasta nu înseamnă că nu poți încuraja acea persoană să renunțe la ele și să o susții prin rugăciune și chiar post. În Hristos există eliberare! happy

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru Hristos au fost cruciade, de ele ce mai zici? rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Simplă inconștiență umană. Creștinismul adevărat nu promovează așa ceva.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Crestinismul este inconstienta umana mascata de legalitate, insa nu va dati voi seama happywinking

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Creștinismul adevărat nu promovează așa ceva."

Crestinismul este doar un instrument, o scula. El este "adevarat" sau "fals" in masura in care serveste sau nu celui/celor care promoveaza o anumita orientare.
Cu alte cuvinte, crestinismul altora e fals pentru tine, cum la fel e al tau e fals pentru ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Sau poate nu.winking

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

"nu consider că e potrivit să intri în mariaj cu o persoană în a cărei viață există vicii" - da mami, voi ăștia se pare că sunteți perfecți!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Nimeni nu este decât prin har... Dar o căsnicie în care unul dintre ei este alcoolic de exemplu (sau chiar ambii) poate deveni un iad.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

" Crissi99 a răspuns : Nimeni nu este [perfect] decât prin har"

deci printre voi (bigoții) mișună și d-ăștia, perfecți - trebuie să-nțelegem?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Da, perfecți, sfinți. Prin har.winking

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru mine că nu-nțeleg: ce-i aia har sau sfinți? Persoane ce umblă printre noi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Harul este un dar nemeritat, iertarea de la Golgota, prin care ni se anulează păcatul, ceea ce ne face sfinți (separați de păcat, puși deoparte), perfecți în ochii Lui Dumnezeu pe aceia ce credem că Isus este Hristos, Mesia cel așteptat și Fiul Lui Dumnezeu.
Și da, printre noi încă mai umblă sfinți, nu sunt sfinți doar acei reprezentați prin icoane.winking

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

" Crissi99 : da, printre noi încă mai umblă sfinți"

- mami, noi vorbim limbi diferite și probabil trăim și in lumi diferite (alte argumente decât biblia - pe care o susții prin ea insăși - nu ai?)

23 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E pacat să fii împreuna un un religios bigot așa-zis cast

| Celcestietot a răspuns:

Conform Bibliei, nu este deloc pacat.

| LPCTSTR a răspuns:

Este pacat sa fii inconstienta cat vei trai, in rest, n-am auzit.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e pacat. Toata lumea are vicii. Desi daca e ateu ai responsabilitatea de a-l indrepta spre Dumnezeu. O casnicie in care exista o astfel de tensiune religioasa e una șubreda. Ori tu il vei convinge sa creada in Dumnezeu, ori el te va trage in jos si vei avea mai putina motivatie sa asculti de Dumnezeu.

Deci in concluzie este pacat? Nu.
Este riscant pentru sufletul tau, casnicia ta si fericirea ta in viitor? Cam da.

Acum ca o opinie personala si subiectiva... am auzit basmul asta de la fete tot timpul.
"Îl pot schimba"
"Îl pot aduce pe drumul cel bun"
In 99% din cazuri nu s-a putut si casnicia a fost un dezastru. Tu stii, e viata ta si tu iti asumi anumite riscuri.

| Panamax a răspuns:

Este doar daunator sa fii impreuna cu un alcoolic drogat indiferent la ce spiridus invizibil crede ca se inchina sau nu.

| Nilsson a răspuns:

Relațiile de acest gen pot deveni periculoase și nefericite în timp, e greu să se consolideze o iubire când caracterele celor doi sunt total diferite.
În plus de asta, trebuie să te gândești ce model de părinte își vor alege copiii pe viitor.

| Algo098 a răspuns:

Trebuie intai defint ce inseamna pacat.
Daca pacat inseanma lucru rau, atunci sa fii impreuna cu o persoana plina de vicii e un lucru rau, deci un pacat.
Daca pacat inseamna sa faci ceva ce contravine unor scrieri primitive, aberante si mincinoase, e posibil sa fie pacat sa fii impreuna cu un ateu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trăiești într-o societate în care ai dreptul deplin în a-ți alege persoana potrivită ca soț.
Deci da, este păcat să alegi o persoană păcătoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca il suporti lasa restul, doar o sa fie cam neplacut sa fi langa un asemenea om, o sa iti faca haos in viata si nu vei mai avea liniste din cauza lui. (asta e altceva) Partea cu ateul nu conteaza, asa l-a dus pe el "dzeu" totusi. Fiecare are dreptul sa gandeasca cum vrea, sa traiasca cum vrea, fara sa fie controlat de ameninatrile unor nerusinati. N-are nimeni nici un drept sa iti zica ce sa faci cu viata ta personala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu e păcat. Ateismul e o alegere personală iar viciile la fel.

| Whateverrr a răspuns:

"Nu vă înjugaţi la un jug nepotrivit cu cei necredincioși. Căci ce legătură este între neprihănire și fărădelege? Sau cum poate sta împreună lumina cu întunericul?".
Biblia este clară în privința asta.