| anonim_4396 a întrebat:

E pacat sa vrei sa mori?sadeu asta vreau! credeti ca daca vrem sa murim si daca se intampla Dumnezeu ne va ierta?sad

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Da,este pacat.Niciodata moartea nu este o rezolvare. Dumnezeu ne-a daruit viata si numai El are dreptul sa o ia. Orice problema are o rezolvare.Cu micile ei necazuri si bucurii, viata este frumoasa.Ea merita traita!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ema lasane cu porcarile legate de mos cu barba alba numitul dumnezeul jidanilor

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica,ce porcarii?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Basme / tampeni cu zei tai evrei / daca fata vrea sasi ea viata cine esti tu sai ordoni ce sa faca cu viata ei? o mai iei si cu vrajeli isi bati joc de fata ema

| Allrc24 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce porcarii mai ateule? esti atat de inradacinat in realitatea astea materiala, crezi ca le stii pe toate, crezi ca stii totul despre lume si principiile ei.dar de fapt nu stii nimic.Traiesti intr-o mare iluzie.http://www.youtube.com/watch?v=rhqtLefUvA4&feature=related

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca tu instigi copiii la suicid?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Nu draga ema din contra dar numai suport sa tot vad porcarile alea de versete scrise de tine mereu

| anonim_4396 explică (pentru Allrc24):

Lumea e condusa de cei care au banii asta stie toti nu-i ceva nou deloc si un copil stie asta / si eu is de acord ca masoni conduc lumea special pentru asta mi-am cumparat un dolar dovada ca ei conduc lumea asta e dar nu baga atei ca is satanici

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai,cine stie, poate ca asa o sa iti intre si tie in cap!

54 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Dacă nu ești bătrână sau bolnavă, da e păcat. Și nu mă refer la păcat în sensul teologic, ci e păcat că-ți ratezi viața degeaba, dorindu-ți să mori.
De la 40 de ani în sus te-aș înțelege, sau dacă ai fi bolnavă, altfel mai bine îți dorești să omori proștii.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Vreau sa-l omor pe Maidanezul.
E pacat?

| Allrc24 a răspuns:

Mirela este un pacat sa vrei sa mori si inca unul mare.acest paca nu se iarta, nici ni veacul asta nici in cel viitor.Cei ce se sinucid au sanse slabe sa ajunga in rai:( este pacat impotriva Sfantului Duh.Dar dc vrei sa mori? ce te determina sa gandesti astfel? ce fel de probleme ai? sa stii ca niciodata moartea nu este o solutie.Inteleg ca esti deprimata viata nu e intotdeauna roz dar trebuie sa nu permiti gandurilor negre sa-ti invadeze sufletul.asa e viata cu bune si cu rele,cu bucurii si necazuri,impliniri, esecuri, asta inseamna sa ai experienta de viata sa fii trecut prin cat mai multe situatii grele.Sursa nefericirilor tale sta in pacat.pacatul distruge fizicul si psihicul unei persoane.automat un pacat atrage pedeapsa Domnului.nu e neaparat sa fi facut pacate mari dar cateodata Domnul ne incearca, ne testeaza credinta, ne da greutati totul spre binele nostru de a ne invata si pentru a ne aduce spre calea credintei.dar trebuie sa nu uiti un lucru f important.Domnul ne iubeste pe toti nespus de mult, a dovedit asta cand sia sacrificat propriul fFiu sa putem fi mantuiti, sa putem petrece vesnicia cu el.Asemeni unui tata care isi pedepseste copilul cand face o boacana dar face asta petrnu binele lui sal invete ce e bine si ce nu tot asa si Dumnezeu face.Eu zic sa incerci sa tii postul craciunului(14 noiembrie-24 decembrie),tine neaparat post miercurea si vinerea, frecventeaza o biserica, participa duminica la Sfanta Liturghie in intregime(este f benefica).de dim pe stomacul gol bea trei inghitituri de aghiasma.roaga-te cat mai des(Tatal Nostru, Psalmul50 http://doarortodox.wordpress.com/2010/01/08/psalmul-50-2/ si Psalmul 90 http://ortodoxia.md/muzica/37-cintri-religioase) si Spovedestete.Prin Sfanta Spovedanie se iarta Dumnezeu iti iarta pacatele in totalitate cu conditia sa mergi cu dorinta de schimbare si cu parere de rau pentru pacatele comise si sa fii sincera(adica sa nu minti sa nu spui toate pacatele pentru ca in caz contrar este mai rau pacatele se dubleaza). totul e sa ai incredere in Dumnezeu sa iti pui nadejdea in El si fii sigura ca nu te va dezamagi.Doar El este Tatal Nostru:). Daca vrei sa mai vb imi poti lasa in privat id tau... Domnul sa te lumineze:)

| Rapunzell a răspuns:

Daca iei indreptarul pentru spovedaniei vei gasi acolo mentionat acest lucru. Fireste ca este pacat, pentru ca a-ti dori moartea din cauza suferintelor si necazurilor din viata de zi cu zi, inseamna sa-ti pierzi credinta si nadejdea in Dumnezeu.

| Bia_8599 a răspuns:

Unde te grabesti? oricum o sa mori mai devreme sau mai tarziu.
¨Nu exista oameni care nu au motive sa traiasca... exista doar oameni care nu au descoperit motive pentru a trai.¨

Răspuns utilizator avertizat
| Anonymus314 a răspuns:

Este pacat,inseamna sa necinstesti viata.
Oricat de grea ar fi viata,mergi mai departe, o viata ai, o moarte ai.Alege viata! chiar daca pare imposibila trebuie sa o traiesti pana la capat.
Sper sa scapi de starea asta si sa-ti revii.

| anonim_4396 explică (pentru Anonymus314):

I-ai dat tu viata asta ca sa poti sai ti filozofi?

| Anonymus314 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu eu,ci Tatal meuwinking
Si acum,iti zic sincer ca esti un prost,si stii de ce? pentru ca te bagi ca un prost unde nu-ti fierbe oala,a intrebat daca e pacat,tu acum cauti sa starnesti povesti nemuritoare, esti un prost.
PS:poti sa raportezi cat vrei, important e ca ai citit. happy

| anonim_4396 explică (pentru Anonymus314):

Numi pierd timpul cu tine pa

| Filip23 a răspuns:

Un duhovnic roman spunea ca le este iertat celor cu dureri mari (cum ar fi cei cu metastaze).

Printre crestini exista credinta ca viata ne este data pentru a dovedi ca ne putem purta bine, ca ajutam, chiar daca suferim si noi uneori. Nu stim ce se intampla dupa moarte din experienta altor oameni, insa daca credem in cuvintele lui Hristos si in marturiile sfintilor, ii dam inainte. Am cunoscut trei persoane care au facut asta, si cred ca din motive oarecum superficiale. Am avut un coleg parasit de sotie. Era un baiat super, cu un fizic si un intelect deosebit, cu o situatie materiala buna. Pur si simplu nu a inteles ca isi poate gasi zeci (eu zic si sute) de fete bune de unde sa aleaga. Acum insa nu mai este nimic de facut.

| mihaibrasov a răspuns:

Sinuciderea chiar se pedepseste... Este un pacat destul de grav, iar dincolo te asteapta chestii si mai dureroase decat iti poti imagina...

| kabaleon a răspuns:

Cu siguranta NU! Viata este un dar. Noi nu avem dreptul sa ne-o luam. Nu poti lua ceva ce nu este al tau! Cum poti sa-ti doresti sa mori cand nu sti ce e dincolo? Macar te-ai documentat inainte sa te gandesti la prostia asta? Sinucigasii vor ajunge cu siguranta in Iad! Tu nu ai trecut prin viata bine si deja iti doresti sa mori. Viata e frumoasa daca sti ce trebuie sa faci. Este pacat numai sa te gandesti la lucrul asta, dapai sa o faci. Cineva care ajunge la astfel de ganduri are nevoie de ajutor. Totul e sa fii puternica si sa treci peste greutatile pe care le ai. Totul este trecator, si sunt sigur ca si starea asta a ta deprimanta va trece. Ai grija de tine!

| 愛日本 a răspuns:

Normal că e păcat, sunt unii oameni care şi-ar da orice ca să trăiasca (cei bolnavi) iar tu sanatoasa vrei sa te omori, D-zeu ţi-a dat viaţa, du-o până la capăt lasă soarta să decidă

| InsanelyWicked a răspuns:

E o prostie. Fara suparare.

De murit vei muri pana la urma.Pana se va intampla, incearca sa te bucuri de viata, sa faci ceea ce-ti face placere sa experimentezei tot felul de lucruri. Sa traiesti.

Viata este un cadou, nu o povara

| AstralConfessor a răspuns:

Uite... imagineaza-ti ca trebuie sa faci inconjurul lumii, intr-un avion de sticla prin care sa poti vedea totul, iar tu in loc sa-ti maresti experienta prin cunoastere, alegi sa te inchizi intr-un cosciug chinuind-ute sa respiri... deci?

| Valentyno18 a răspuns:

Nu trebuie sa vrei sa mori.Viata ti-a fost data pentru a fi traita.A vrea sa mori inseamna a te sinucide.Si sinuciderea este o solutie pentru lasi, pentru cei care nu mai vor sa indure si sa paraseasca rusinos lumea si viata pe usa din spate.gandeste-te daca ai o problema si o rezolvi nu esti fericita ca a trecut si ai avut puterea de a o rezolva? Indiferent care ar fi motivul pentru care vrei sa mori tine minte: "fii fericit toate trec bah dale dracu"

| NoNameJunior a răspuns:

Mirela,ce s-a intamplat? de ce toata lumea vrea sa moara dintr-o data? de frica [,] ca vine sfarsitul lumii?laughing
asculta,nu este bine sa iti doresti asta! daca esti intr-o depresie sau ai o problema,daca iti doresti moartea inseamna ca esti lasa!(fara suparare).nu poti sa treci peste? BA DA! dar nu vrei. spune-ti:
-trebuie sa termin cu ideea asta! de ce sa mor? am o viata frumoasa! nu este bine sa imi doresc asta! nu! o sa trec peste la un moment dat!
chiar asa este! daca tu ai o dorinta,iar aceea este sa mori,Dumnezeu iti ia viata. Mirela, nu te-ai nascut ca acum sa iti doresti sa mori! deci, hai sa terminam cu ideile acestea...
linisteste-te!
Bafta!

| AmeMiss a răspuns:

Viata ni se da fara sa o cerem si ni se ia fara sa fim intrebati.Profita de ea cat o ai, ca pana la urma toti murim si e cel mai mare pacat daca iti doresti sa mori.Ce te poate face sa-ti doresti asta? Nu fii egoista si gandeste-te la cei din jurul tau cat ar suferi.Nu uita ca toate trec...

| 220V a răspuns:

Da de ce vrei sa mori?

| mirela07 a răspuns (pentru 220V):

Pai m-a intrebat 220V dc vreau sa mor pai vreau sa mor finca totul merge prost nimic in viata asta nu merge bine...crying

| monstrulet a răspuns (pentru mirela07):

"totul merge prost nimic in viata asta nu merge bine..." pana acum poate. Nu ai de unde sa stii cum o sa fie maine, sau peste un an. Poate castigi la lotto, cine stie ce o sa se intample?

| 220V a răspuns (pentru mirela07):

Presupun ca esti adolescenta, nu?

| mirela07 a răspuns:

Multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre...chiar m-au ajutatwinking

| Michael54654654 a răspuns:

Logic ca e pacat daca vrei sa mori.
Daca vrei sa mori inseamna sinucidere.
Sinuciderea este singurul pacat care nu se iarta de catre El.
Funda te rog?

| DanDannn a răspuns:

Nu lua ce Dumnezeu a datwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mirela o viata ai

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mirela mai bine casatoreste cu mine ce zici vrei?

| mirela07 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughinglaughingmai facut sa rad sincer.laughing
am 14 anilaughing)

| mirela07 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughingmai facut sa radlaughingam 14 anilaughing

| mirela07 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughingmai facut sa radlaughingam 14 ani

| anonim_4396 explică (pentru mirela07):

Nu-i nimic te astept eu inca 4 ani da-mi o poza cu tine facem nunta la 16 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sau pus crestini pe dat sfaturii mor de ras

| Allrc24 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mori de ras pentru ca ai vaz cat de imbecil esti.Esti sanatos la cap instigi lumea la suicid? dc ai cont pe TPU sa raz de altii si sai critic? sa le dai sfaturi in bataie de joc.mai bine te lipseai.e plina ro de oameni ca tine.

| anonim_4396 explică (pentru Allrc24):

Ce drog ai cosumat? cand am instigat eu sa se sinucida fata aia? i-am explicat la ema ca nu-i frumos sai scrie versete cum o vor ajuta?

| mirela07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine sa consume drog? eu una nu ma drogez nu am atins un drog macar nici nu stiu cum ar arata! deci nu ma droghezwinkingdaca asta insinuezi...eu nici nu fumez nu am pus mana nici pe o tigare dapi sa ma si droghez

| anonim_4396 explică (pentru mirela07):

Tu nu vezi cui i-am trimis mesajul?

| mirela07 a răspuns (pentru anonim_4396):

A da scuze nu am fost atentawinking

| anonim_4396 explică (pentru mirela07):

Tu vrei sa si iei viata?

| mirela07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa cat am observat Dumnezeu nu ma va ierta nici odata deci...sadincerc sa trec peste.straight face

| Allrc24 a răspuns (pentru mirela07):

Te iarta mirela doar sa arati c iti pare rau pentru pacatele tale sa te spovedesti si sa nu le mai repeti.

| mirela07 a răspuns (pentru Allrc24):

Mersi pentru toate sfaturile tale m-au ajutat f f f foarte mult straight faceo sa ma rog mai mult si o sa merg mai des la bisericastraight face

| Allrc24 a răspuns (pentru mirela07):

Ok mi-a facut placere sa te ajut doar suntem oameni trebuie sa ne ajutam reciproc si sa ne sprijim la necaz. am avut si eu asa perioade.stiu cum e.dar chiar daca iti pare greu acum o rugaciune de dim si aghiasma fac minuni. spun din experienta proprie.happy daca ai nev de sfaturi.imi lasi id in privat.Domnul fie cu tine. numai bine

| NuDauFunda a răspuns (pentru Allrc24):

A, deci e o formula magica...ai o problema - te rogi si bei aghiasma si gata, totul e bine si frumos. Poate incerc si eu.

| EnvyU a răspuns:

Asta depinde doar de cat de credincioasa esti tu. Si eu vreau sa mor, insa nu sa ma omor, dar nu am nici o problema cu faza ca poate ajung in iad, pentru ca nu cred in Dumnezeu. Acum sa vorbesc din partea unui credincios, parerea lui cred ca ar fi "nu te va ierta pentru ca ti-a dat viata iar tu vrei sa dai darul cel mai mare" cred.

| EllyEllutz a răspuns:

Probabil de nimic.straight face