| MrNuggets a întrebat:

E sexul pacat? Argumentati

20 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Sexul in afara căsătoriei este păcat. Sexul în căsătorie e o porunca păcat sa îți refuzi sexual partenerul de căsătorie. "sa nu va lipsiți unul pe altul de datoria de soti" 1 Corinteni 7, 5

| anonimg a răspuns:

Plăcerea este de la Dumnezeu. Ea devine păcat atunci când este denaturată, adică când nu este folosită în cadrul Legii lui Dumnezeu, după voia lui Dumnezeu.
Sexul trebuie să existe doar în cadrul căsătoriei, și doar intre un bărbat și o femeie. Și chiar dacă este în cadrul căsătoriei, orice formă de perversitate este păcat.
Dumnezeu poate să ne schimbe (și doar El o poate face) inimile ca să dorim să trăim în ascultare de El. Tot ce avem de făcut este ca să nu mai luptăm împotriva Lui. Atât.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu!
dogmele bisericesti spun ca trebuie sa fii casatorit sa nu fie in zilele de post. Si cred ca fara prezervativ.Chiar in Geneza Dumnezeu a spus,, 28. Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"
Asadar sexul poate NU poate fi pacat daca este facut cand trebuie

In ziua de azi se face sex in draci
Daca nu esti credicios practicant, orice argument este de prisos.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu in casatorie. In afara casatoriei da. Argument: asa zice Biblia.

| MrNuggets explică (pentru CostinAlamariu):

N-are logica

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru MrNuggets):

De ce n-ar avea logică?

| MrNuggets explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Pentru că nu ii pasa nimănui că te-ai regulat cu cineva cu care nu ești căsătorit, e totuși 2023 nu mai tine nimeni cont de asta, dacă îi spui cuiva că te păstrezi intact pentru căsătorie va crede că ești nebun mintal

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru MrNuggets):

Nu contează ce an este. Moralitatea nu ține cont de timp. Dacă era imoral să te culci cu cineva în afara căsătoriei în 1223, este imoral și în 2023 și va fi imoral pentru totdeauna.
Nu contează ce zice lumea. Dacă ceva este moral sau nu nu este decis democratic.
Dar nu zice chiar Hristos că lumea-i va prigoni pe creștini și-i va urî? Dumnezeu decidă ce este moral, El fiind sursa moralității.

| MrNuggets explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Cred CA doar TU intelegi ce scrii acolo

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru MrNuggets):

Ceea ce voiam eu să spun este că ceea ce este moral nu se schimbă niciodată, nu contează ce an este. Tu ai spus că "suntem în anul 2023", dar asta este irelevant. Nu anul contează, nu ce zice lumea contează. Moralitatea nu este influențată de "Zeitgeist".
Dumnezeu decide ce este moral și ce nu, iar aceste lucruri nu se schimbă.

| Holiday a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

"Dumnezeu decidă ce este moral, El fiind sursa moralității."

Solomon avea cateva sute de amante si tiitoare, iar Dumnezeu nu avea nicio problema cu asta, ba dimpotriva, Solomon era printre preferatii lui.

Lot s-a imbatat ca porcu` si a facut sex cu fiicele lui doua seri consecutiv. Si astia erau printre preferatii lui Dumnezeu, doar pe el si pe fiicele lui i-a salvat de la moarte cand a distrus Sodoma si Gomora

Sunt doar doua exemple care imi vin acum in minte, dar daca ai citi Biblia sigur ai mai gasi.

| Holiday a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

"Ceea ce voiam eu să spun este că ceea ce este moral nu se schimbă niciodată, nu contează ce an este."

Care e momentul in care consideri ca doua persoane sunt "casatorite" una cu alta?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru MrNuggets):

Ai întrebat dacă sexul e pacat si ti-am raspuns că da e pacat si de ce. Asta nu are nicio legatura cu populatia seculară de azi. Bineinteles ca ateii nu considera asta ceva rau avand in vedere ca-s atei. Cand ai intrebat daca e pacat presupun ca te-ai referit daca Biblia il considera rău, nu?

| CostinAlamariu a răspuns:

Am și eu o întrebare pentru tine. De ce pui o întrebare a cărui răspuns știi că n-o să-ți placă?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că sexul este un păcat. Este o activitate naturală și sănătoasă, care poate aduce oamenilor o mulțime de plăcere și conexiune emoțională.
Totuși ar trebui să fim conștienți de riscurile implicate și să luăm măsuri pentru a ne proteja înainte de a ne angaja în activități sexuale.

| MrNuggets explică (pentru anonim_4396):

Asta e un răspuns de NPC

| Darius50boss a răspuns:

Iată câteva exemple unde zice că sexul in afara bibliei este păcat 1 Corinteni 6:18 Fugiți de curvie. Orice păcat pe care-l face omul este în afara trupului său; dar cel ce curvește împotriva trupului său păcătuiește 1 Tesaloniceni 4:3-5 Căci voia lui Dumnezeu este sfințirea voastră: să vă feriți de curvie; să știe fiecare să-și câștige vasul în sfințenie și în cinste, nu în patima poftei, ca neamurile care nu cunosc pe Dumnezeu Evrei 13:4 Căsătoria să fie cinstită de toți, și patul nespurcat, căci pe curvari și pe preacurvari îi va judeca Dumnezeu Galateni 5:19-21 Iar faptele cărnii sunt cunoscute, fiind acestea: desfrânarea, curvia, necurăția, desfrânarea bărbătească, închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mâniile, neînțelegerile, dezbinările, încăierările, pizmele, uciderile, beții, îmbuibările și lucrurile asemenea acestora; despre care vă spun mai dinainte, cum am mai spus, că cei ce fac asemenea lucruri nu vor moșteni Împărăția lui Dumnezeu

| Ortoandras a răspuns:

Este păcat sexul înainte de căsătorie (ceea ce înseamnă curvie). Și este păcat sexul cu cineva înafară pe cine ai căsătorit (preacurvie). Mai este păcat și sexul oral (păcatul gomorei) pe cât și sexul cu persoane de același sex (păcatul Sodomei). Însă sexul în căsătorie nu este păcat.