| AvalohAlyn a întrebat:

Este crestinismul o religie a pacii iar islamul o religie a terorii si a razboiului? Este Biblia(in special Noul Testament) o cartei Sfanta care promoveaza pacea si iubirea iar Coranul o carte a terorii,care promoveaza ura si razboiul?
De ce oameni ce vor sa sugereze ca ei cred in Allah(musulmanii) fac atentate unde mor oameni nevinovati?(Paris, 2015)?
Este Iisus Hristos un model demn de urmat,suprem si care promoveaza pacea, iubirea si speranta iar profetii musulmani niste barbari si absurzi?

Ce credeti despre crestinism? Dar despre Islam?

11 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Prin sec V-VI crestinismul a devenit caldicel. Oamenii s-au indepartat de porunca iubirii aproapelui si s-au apropiat de comfort si bogatie. Cred ca pentru asta a fost lasata de la Dumnezeu aceasta religie aspra a islamului. Noi am fost asupriti vreo 4 veacuri de turci. Alte popoare mai mult (sarbii, bulgarii, georgienii, armenii). Atentatele astea sunt nimic fata de ce au facut arabii, turcii, persii, tatarii. (dupa ce au trecut la islamism, fireste)

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai vazut un crestin sa se autodetoneze? Mai rar. La islamisti asta este sport national.

| doctorandus a răspuns:

Fac pariu ca n-ai citit Biblia. Coranul are multe parti copiate din Biblie si nu, nu e vorba de partile cele mai pasnice.

| T0T a răspuns:

În perspectiva lor e un lucru bun să omori necredincioșii.

| Mădă0611 a răspuns:

Crestinismul e religia iubirii si islamul religia pacii. rolling on the floor Ce ironic, fix iubire au aratat crestinii in trecut si fix pace arata islamul in prezent, de fapt de cand exista.
Inchizitorii foloseau versete din noul testament ca sa isi "iubeasca aproapele", asa cum musulmanii folosesc din coran. Toate religiile indeamna la iubire, dar doar fata de aproape, iar aproapele e doar cel de aceeasi credinta. Musulmanii omoara infideli, adica necredinciosi, Allah ii rasplateste pentru asta, cei care se sinucid pentru a omori multi infideli sunt martiri, merg direct in rai, unde primesc 1000 de fecioare. laughing 1000. Pentru o vesnicie. Rimeaza. Pam pam. 1000 pentru o vesnicie e infim de...infim, dar ce sa le ceri unor obsedati sexual?

| milan9 a răspuns:

Iata ce promoveaza ISLAMISMUL:
Sura (2:189) Luptati cu ei pana cand inceteaza amagirea si locul este preluat de credinta in Allah "

Sura (4:91) "Nu va faceti prieteni dintre ei ...cand isi intorc spatele, apucati-i si ucideti-i, oriunde ii gasiti".

Sura (8:17)"Nu voi i-ati ucis ci Allah i-a ucis"

Sura (8:40)"Luptati-va impotriva lor pana cand nu va mai exista nici un razboi civil si pana cand toti vor crede in Allah "

Sura (9:29) Luptati-va impotriva celor carora li s-a dat Scriptura, care nu cred in Allah.,,, Allah sa-i ucida pe toti! Cat de nebuni sunt ei!"

| syd2 a răspuns:

te-as sfatui sa citesti ce prevede islamul

Răspuns utilizator avertizat
| drutzix a răspuns:

Aceeasi Marie dar cu alta palarie.
Ambele sunt tampite, ambele au acelasi zeu si ambele au fanatici care vor sa aduca sfarsitul lumii sa il intalneasca pe Isus sau pe Mohamed.

| DonaldTrump a răspuns:

Ambele sunt facute sa manipuleze. Normal ca daca crezi ca o sa ai 72 de virgine si devi martir in Rai langa Allah scopul tau in viata o sa fie sa omori "infideli".

| Idris a răspuns:

Imi pare rau, dar nu poti asocia intregii religii faptele unor anumite persoane, dat fiind faptul ca ele pentru a-si motiva faptele se folosesc de unele versete interpretate dupa bunul lor plac. Asta in cazul in care acesti teroristi musulmani chiar exista, sau sunt altii in spatele lor care ii face pe oameni sa creda ca sunt musulmani. Si daca intrebati de ce? Pentru ca deja foarte multa lume isi da seama de adevarata religia care trebuie urmata, ceea ce ar deranja foarte multa lume, iar cu acesti teroristi ar patea aceasta religie.