| Anonima6775 a întrebat:

Vreau o mică dovadă că există Dumnezeu întrebarea asta este pentru cei care zic că există Dumnezeu

8 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Cum ar arata genul de dovada care te-ar convinge?

| pacatosulBogdan a răspuns:

De ce exista ceva mai degraba decat nu exista? De ce este existenta preponderenta inexistentei? Cum vor fi rasplatiti integral cei care au facut binele in aceasta viata? Cum vor fi pedepsiti integral cei care au facut raul in aceasta viata? Cine va face integral dreptate?
Existenta lui Dumnezeu este o necesitate ontologica, fiindca altfel niciun lucru nu poate fi explicat. Existenta lui Dumnezeu este si o necesitate morala fiindca altfel nu ar exista altcineva care sa restabileasca dreptatea integral. Dumnezeu este principiul ontologic pentru toate lucrurile, dar El este si singurul Judecator drept.

| EestiSodalane a răspuns:

În domeniul științific când o teorie trebuie testată se face un experiment, iar la sfarsitul acelui experiment se trag niște concluzii. De ce nu procedezi la fel? Trăieste-ti viata ca si cum ar exista Dumnezeu, roagă-te, citeste din Scripturi, tine post, mergi la slujbe, fă milostenie aproapelui tau o perioada de timp si dupa vreo 6 luni, un an, doi ani sau cat ai hotarat tu sa dureze experimentul vezi daca te-ai convins de existenta lui Dumnezeu sau nu. E simplu.

| Răzvănykă a răspuns (pentru EestiSodalane):

Tu nu erai ateu? ce te-a facut sa te schimbi?

| EestiSodalane a răspuns (pentru Răzvănykă):

Nu, nu am fost niciodată ateu.

| T0Teu a răspuns:

Ce dovada? Ceri dovezi si ca sa crezi in anumite personalitati din istorie? Nu. Doar crezi ca au existat ptc asa spune cartea de istorie. Daca Biblia spune ca exista Dumnezeu nu mai crezi.
Dovezi... sunt multe persoane care L au vazut pe Isus fie in vis, fie in realitate, fie intr o vedenie. altii I au auzit vocea lui Dumnezeu cand le-a transmis un mesaj.
Chiar Biblia insasi e o dovada importanta a existentei lui Dumnezeu. Dar in Dumnezeu trebuie sa crezi, nu trebuie neapărat sa ai astfel de dovezi palpabile ptc Dumnezeu nu Se descopera in acest mod tuturor. Mie mi S a descoperit personal prin Biblie, prin prorocii sau vedenii, in rugaciune si in cantare (cantari crestine) etc.

| filin a răspuns:

Dumnezeu nu există, este doar un concept apărut din mintea fricoasă a omului.

| Cristinel7266 a răspuns (pentru filin):

Religia este o alinare pentru minți bolnave