| Theo94 a întrebat:

Pentru cei ce cred in fantome, de ce nu sa relatat niciodata observatii de fantome ale oamenilor primitivi, caveman ghosts? :))

"Why don’t people ever see cavemen ghosts?"
https://www.quora.com/Why-don-t-people-ever-see-cavemen- ghosts

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Observ ca si cei de pe quora sunt la acelasi nivel al discutiilor cu noi cei de pe TPU, deci aceeasi marie cu alta palariewinking

"Pentru cei ce cred in fantome, de ce nu sa relatat niciodata observatii de fantome ale oamenilor primitivi, caveman ghosts? laughing"

un posibil raspunswinking

pentru ca oamenii "primitivi" nu aveau precum "geniile" din ziua de astazi 'Ghost radare', detectoare de spirite si camp magnetic

actual se pare ca pe multi i-a influentat :

Who Ya Gonna Call? ...Ghostbusters!

| Theo94 explică (pentru Simpatic):

laughing)Adevarat, dar nici in evul mediu, sec. XIX nu existau ghost radar si alte chesti de genul.

| Simpatic a răspuns (pentru Theo94):

Da, iti dai seama ca eu sunt mai mult pe ironiewinking

| Theo94 explică (pentru Simpatic):

Da.

| Simpatic a răspuns (pentru Theo94):

Ma bucur ca avem si useri educati pe TPUwinking

| anonimg a răspuns:

Nu există fantome. Există doar manifestări ale îngerilor decăzuți. Ei pot face orice ca oamenii să creadă în orice îi îndepărtează de adevărul lui Dumnezeu, cu scopul ca oamenii să nu fie mântuiți.
Tot ce este în afara Sfintelor Scripturi este de la diavolul -adica tot ce este în contradicție cu Biblia.
Vrăjmașul oamenilor și al lui Dumnezeu caută întotdeauna să țină cunoștința adevărului departe de oameni, pentru ca ei să nu fie mântuiți. El le dă întotdeauna povești, basme și alte învățături străine.
În trecut Biblia era interzisă, și cei care au căutat să o traducă în limba maternă ca să fie înțeleasă, au fost arși pe rug de către biserica celui rău. Iar astăzi, când Biblia este gratuită, diavolul prin natura lui păcătoasă și pe care oamenii au luat-o de la el prin naștere, a trezit în ei scepticismul, îndoiala, neîncrederea în Dumnezeu.
Dacă în trecut creștinii și-au dat viața pentru ca astăzi Biblia să fie accesibilă tuturor, astăzi vrăjmașul a blocat iarăși Biblia față de populație trezind scepticismul în ea, și secularismul.
Scepticismul spune că nu există Dumnezeu și alte gândiri și filosofii de felul acesta; iar secularismul este credința în existența lui Dumnezeu, dar face ca stomacul, viața aceasta să fie mai importante decât Dumnezeu și viața veșnică. Secularismul este credința în existența lui Dumnezeu, dar lipsa totală de încredere în El.

Pe langa cei de mai sus mai sunt o categorie de așa ziși credincioși, care ei cred în tradiții, superstiții și obiceiuri mai mult decât în Dumnezeu. Cunoștința lor despre Dumnezeu nu este mai mare decât a vitelor care își cunosc staulul. Ei trăiesc și muncesc fără ca Dumnezeu să aibă parte în viața lor privată. Ei se închină lui Dumnezeu tot la fel cum asiaticii se închină la zeii lor; iar pentru creștinii aceștia Dumnezeu nu este mai de folos decât Acela care este pictat și zugrăvit. Tradițiile au luat locul lui Dumnezeu. Dacă le spui că închinarea lor la Dumnezeu este un păcat, ei te fac eretic; pentru că ei nu cunosc nici Scripturile și nici pe Dumnezeu.