| AvalohAlyn a întrebat:

Este Dumnezeu,Iisus Hristos si crestinismul Adevarul, Calea si Viata in aceasta lume? Cati dintre voi ati citit Noul Testament si ce parere v-a facut? Iisus Hristos a fost si este Cea mai importanta persoana care a trait pe Pamant? Este crestinismul aducator de fericire?
Este Iisus modelul suprem de urmat?
Eu cred ca da(parerea si credinta mea)
Voi ce credeti?

9 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Fiecare religie crede ca ea e cea adevarata si demna de urmat.

| AvalohAlyn explică (pentru J0B0MAT):

Tu ce parere ai despre crestinism si Iisus Hristos?happy (Curiosity)

| J0B0MAT a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ar fi multe de spus, dar sa rezum :crestinismul este o religie ca toate celelalte, nu mi se pare mai presus sau mai prejos, iar Iisus cred ca fost un om foarte evoluat spiritual cum a fost si buddha si multi altii.

| drutzix a răspuns:

Odin este modelul suprem de urmat, am citit vechile credinte nordice si sunt mult mai bune.
1. Odin spune ca a distrus gigantii de gheata. Nu exista giganti de gheata pe pamant deci trebuie sa fie adevarata povestea.
2. Odin nu se preface ca e atot-orice (asa cum minte Adonai) dar face tot ce poate.
3. Odin a facut sacrificii ca sa ajunga unde e acum, nu s-a nascut 'bogat'. Si-a dat ochiul stang pentru intelepciune.
3. Odin te primeste in Valhalla daca ai avut o viata dreapta si curajoasa spre deosebire de zeul crestin care te primeste in Rai daca te caiesti chiar si dupa ce ai omorat 1000 de oameni, si mai are tupeul sa spuna ca este drept.
Odin > YHWH in toate privintele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te intreb eu altceva... ai citit VT? Ce parere ti-a lasat? Ce parere ai despre acel zeu?

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Eu Il cunosc si cred doar in Iisus Hristos Dumnezeu.happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Eu altceva am intrebat. Ce parere ai de VT si ce parere ai de tatal lui Isus?

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Care e tot Isus laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit NT si cred ca Isus este cea mai importanta persoana care a trait pe pamant si este un model demn de urmat, lucru pe care l-am inteles din tot ce e scris despre El si toata activitatea care a desfasurat-o pe pamant. Din pacate lumea cunoaste foarte putine despre El, despre scooul pentru care a venit pe pamant si unii nu cred ca a trait pe pamant.