| SaveOurSouls a întrebat:

De ce crestinii ne certam intre noi care este credinta cea mai "adevarata"? Pentru mine orice catolic, baptist, penticostal, evanghelist, luteran, calvinist este la fel de crestin ca un ortodox.

Adica toata America de nord protestanta, America de Sud catolica, Europa de vest protestanta si catolica nu au adevarata credinta crestina si vor ajunge in iad, iar noi crestinii ortodocsi, romani, rusi, greci vom ajunge in Rai? Si invers voi, toti protestantii veti ajunge in Rai si noi toti ortodocsii in iad? De unde monopolul "adevaratei" credinte din partea ortodocsilor, catolicilor, protestantilor?

Iisus nu a dat un model de Biserica ci a adus legile lui Dumnezeu, cainta pentru pacatele facute, ajutorarea aproapelui, iertarea, viata vesnica. Si toti crestinii indiferent de cult, denominatiune, confesiune, absolut toti crestinii credem in aceste legi. Dar forma in care o facem este diferita si este absolut normal asa pentru ca oamenii au temperamente, caractere, diferite, exprimari diferite, culturi diferite, au trait in situatii istorice diferite, au interpretari diferite. Dar adevarul, Iisus Hristos, este acelasi pentru toti crestinii. Nu asta este crestinismul indeplinirea mecanica a unor ritualuri, ci indeplinirea adevarului adus de Dumnezeu, Iisus Hristos iertarea, bunatatea, spovedirea pacatelor si siguranta vietii vesnice.

Este total necrestin cat de intoleranti putem fi unii din noi, crestini intre crestini si cat de orbiti de diavol incat sa credem toti in adevarul adus de Iisus Hristos, dar sa ne certam pe diferente de ritualuri. Cand eram mica imi placea sa ma joc cu toti copiii indiferent daca ei altadata ma invitasera sau nu sa ma joc cu ei. Pe urma la serviciu am vorbit cu absolut toti angajatii, inclusiv cu femeia de serviciu pentru ca ma interesa omul nu functia. Si pe atunci nu stiam sigur daca exista Dumnezeu, desi Dumnezeu era langa mine si ma facea sa ma comport egal cu toti oamenii. Iar acum, de 6 luni de cand prin propria mea experienta de viata stiu ca exista Dumnezeu, cu atat mai mult voi fi mai toleranta cu cei care ca si mine cred in Dumnezeu, Iisus Hristos, ii vor considera egali in credinta, chiar daca ca o fac sub forma diferita de-a mea. Dumnezeu inseamna deschidere, toleranta, libertate in bine, intelegerea celuilalt nu gandire de tip uniforma si "batic pe cap".

Oare cum ne priveste Dumnezeu cand vorbim de toleranta, de iertare cand tocmai intre noi, crestinii, nu suntem asa, nu suntem capabili sa trecem peste diferentele de ritual dintre noi si sa vedem ca suntem toti egal uniti in aceeasi credinta crestina in acelasi Dumnezeu Iisus Hristos?

Un exemplu de disputa, icoanele si sfintii. V-au explicat de foarte multe ori ortodocsii, ca nu ne inchinam la chip cioplit ci noi cinstim sfintii, care ne ajuta sa ne mantuim, atat. E dreptul fiecarui om sa accepte sau nu si ajutorul de la sfinti. Pe mine Fecioara Maria, sfantul Nicolae si arhanghelii Mihail si Gavriil m-au ajutat foarte mult acum 6 luni. Dar exista si cealalta extrema cand intre atatia sfinti, ortodocsii il incurca pe Iisus. Si am vazut ca multi ortodocsi se pierd, considera alte sarbatori mai mari decat Invierea. Protestantii au ales mai simplu si direct, ei si Dumnezeu.

Invers la noi la ortodocsi de atatea cantari bisericesti nu mai vezi cuvantul din Noul Testament. Mie imi place mult mai mult slujba de Maslu decat Liturghia pentru ca la Maslu se citeste doar din Noul Testament, legea data chiar de Dumnezeu insusi, nu se spun prea multe rugaciuni si cantari ca la Liturghie. Sunt oameni care au citit multe acatiste dar cuvantul adevarat al lui Dumnezeu, Noul Testament, nu l-au citit.

Asa ca fiecare cult, denominatiune, confesiune crestina are greselile teologice in ochii celeilalte, dar nu conteaza modul de exprimare al fiecarei Biserici ci faptul ca toti il recunoastem pe acelasi Dumnezeu, Iisus Hristos, si incercam sa traim cum ne-a invatat, facand bine celor din jurul nostru si considerandu-ne egali cu ceilalti, incercand sa respectam porunca suprema, "Aceasta este porunca Mea; sa va iubiti unul pe altul, precum v-am iubit Eu". Faptul ca apartinem de o anumita Biserica crestina nu ne asigura adevarata credinta. "Şi să nu credeţi că puteţi zice în voi înşivă: Părinte avem pe Avraam, căci vă spun că Dumnezeu poate şi din pietrele acestea să ridice fii lui Avraam".

Nu exista "adevarata" credinta crestina, toti suntem la fel de crestini pentru ca toti credem in Iisus Hristos:
Şi Iisus le-a zis: Eu sunt pâinea vieţii; cel ce vine la Mine nu va flămânzi şi cel ce va crede în Mine nu va înseta niciodată.
Tot ce-Mi dă Tatăl, va veni la Mine; şi pe cel ce vine la Mine nu-l voi scoate afară;
Pentru că M-am coborât din cer, nu ca să fac voia mea, ci voia Celui ce M-a trimis pe Mine.
Şi aceasta este voia Celui ce M-a trimis, ca din toţi pe care Mi i-a dat Mie să nu pierd nici unul, ci să-i înviez pe ei în ziua cea de apoi.
Că aceasta este voia Tatălui Meu, ca oricine vede pe Fiul şi crede în El să aibă viaţă veşnică şi Eu îl voi învia în ziua cea de apoi. Noul Testament, Ioan 6

16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Duucu a răspuns:

"Protestantii vor ajunge il Iad cu Biblia in mana..."

Răspuns utilizator avertizat
| dragos9234 a răspuns:

Pentru ca nu va dati seama ca adevaratul zeu este Zeus.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu (Isus Hristos) este etern. Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei instinctiv, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;
fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat.
S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit;
Știm cu toții că Dumnezeu există, unii pur și simplu nu doresc să schimbe direcția!
Nu există nici măcar o ființă umană de pe pământ care nu știe că Dumnezeu există.
El a făcut ca toţi oamenii, ieşiţi dintr-unul singur, să locuiască pe toată faţa pământului; le-a aşezat anumite vremuri şi a pus anumite hotare locuinţei lor, ca ei să caute pe Dumnezeu şi să se silească să-L găsească bâjbâind, măcar că nu este departe de fiecare din noi.
Căci în El avem viaţa, mişcarea şi fiinţa, după cum au zis şi unii din poeţii voştri: „Suntem din neamul Lui…"
Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…"
Faptele Apostolilor 27:30
Nu există pace pentru cei răi, zice Domnul | http://www.youtube.com/......?/playlist
Cine este Dumnezeu: http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php Motivul pentru viață
https://www.youtube.com/watch?v=qxPZHkkTlLo&feature=youtube_gdata_player
De ce Biblia nu este Cuvântul lui Dumnezeu
http://www.youtube.com/watch?v=PwmpTgCoHKY
Intoarce te de la păcat sau pregăteste te pentru Infern. http://www.youtube.com/watch?v=VMnNVULxYco&feature=youtube_gdata_player
Strategiile lui Satan pentru Umanitate
http://www.youtube.com/watch?v=DRJqA-oKi20
Din experienta mea Dumnezeu a răspuns la rugăciunea mea, cum am spus în Biblie, cere și ti se va da!
Dumnezeu a iubit lumea atât de mult încât a dat pe Fiul Său să moară PENTRU ca oricin e crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Matei 24:35
Citeste cuvintele cuvintele Lui Isus inregistrate in evanghelile Matei, Marcu, Luca si Ioan.
Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.
Ioan 12:48
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
Matei 24:35

Deci fa ce spune El.
Daca vrei sa ajungi in RAI

| vitbsk a răspuns:

Întâmplător ai argumente care seamănă cu cele ecumeniste.

Toleranța față de om este una.

Compromisul dogmatic forțat și iubirea mimată-exaltată, doar, de dragul de a face pe plac altora și a nu deranja nasurile sensibile la critica duhovnicească, ale pseudo-credincioșilor ipocriți, e altceva.

Nu Dumnezeu își adaptează poruncile după om, ci omul trebuie să facă efortul pentru a veni pe calea dreptății.

A face un "creștinism" în care păcatul și apostazia sunt aprobate tacit, în care omul se complace într-o autosuficiență comfortabilă, mințindu-se că doar prin credință și prin interpretarea proprie a principiilor Scripturii, va fi mântuit, este contrar misiunii lui Hristos și a mucenicilor care și-au jertfit viața pentru a transmite creștinismul.

Știi care e scopul real al ecumenismului?

Împigerea omenirii către un dumnezeu mort, într-o biserică fără taine, în care credința e înlocuită cu raționalismul și pragmatismul dogmatic.

Și ca orice lucru rațional, în momentul în care își va pierde rațiunea pentru care a fost creeat va fi înlăturat.

Da, exact oamenii se vor întoarce împotriva bisericii, care va pierde mult din mesajul ei profund, deoarece a fost spoliată de Taine și de credință, prin interpretări omenești, așa zise împăciuitoare
și nu va mai fi în stare să tămăduiască sufletul păcătoșilor, care nu-i vor mai vedea utilitatea.

Suntem toleranți față de oameni, dar, nu și față de erezii.

Din nefericire, nu scăpăm de ecumenism.

| Qinz a răspuns:

Pentru a exista o religie adevarata, ar trebui sa ai un popa, sau un predicator depinde de religie care sa fie la fel de bun ca Isus.
Este imposibil ca oameni, desi nu inteleg sa interpreteze Biblia la perfectie.
La scoala se preda religia ortodoxa: Profu meu a inceput sa zica pe acolo de Penticostali, de Iehova ca nu fac bine. si desi sunt ortodox mi-am dat seama ca nu are dreptate la fel ca si celelalte religii.
Religia perfecta ar fi aceea care ar respecta biblia la perfectie, dar asta nu existahappy

Răspuns utilizator avertizat
| Quasimodo a răspuns:

Sunt de aceeasi parere cu tine! happy
Pace si iubire!

| comandamente a răspuns:

Cand faxci afirmati de credinta dovedeste cu biblia.
nu toti care cred an Dumnezeu sunt cu adevarat crestini.Tu crezi că Dumnezeu este unul şi bine faci; dar şi dracii cred… şi se înfioară! - Iacov 2:19
este drept ca nu conteaza din ce denominatiune fac parte pentru. a fi un copil al lui D-zeu,
si anca ceva cum poti sa fi una an Hristos cand marjoritatea credem diferit? Biblia scrie.pentru ca să li se îmbărbăteze inimile, să fie uniţi în dragoste şi să capete toate bogăţiile plinătăţii de pricepere, ca să cunoască taina lui Dumnezeu Tatăl, adică pe Hristos, - Coloseni 2:2
Eu în ei, şi Tu în Mine – pentru ca ei să fie în chip desăvârşit una, ca să cunoască lumea că Tu M-ai trimis şi că i-ai iubit cum M-ai iubit pe Mine. - Ioan 17:23.
si anca ceva, uni din noi credem ca nu va anchinati direct la icoane, ci prin iele ca sa aratati cinstea si anchinarea la sfinti, dovedeste pe TPU. unde scrie ca trebuie sa adorati pesfinti si pe angeri?
Biblia scrie:În nimeni altul nu este mântuire: căci nu este sub cer niciun alt Nume dat oamenilor în care trebuie să fim mântuiţi." - Faptele apostolilor 4:12
Căci este un singur Dumnezeu şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos, - 1 Timotei 2:5
pentru ca toţi să cinstească pe Fiul cum cinstesc pe Tatăl. Cine nu cinsteşte pe Fiul, nu cinsteşte pe Tatăl, care L-a trimis. - Ioan 5:23
dac crezi din inima ta cele scrise aplicale an viata ta de zi cu zi, si vei fi binecuvantat an veci,
dac nu crezi aceste cuvinte atunci cinsteste pe cine vrei tu.

Răspuns utilizator avertizat
| comandamente a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Scrie destul de clar.Cine are poruncile Mele si le pazeste acela Ma iubeste; si cine Ma iubeste va fi iubit de Tatal Meu. Eu il voi iubi si Ma voi arata lui." (Ioan.14:21)
Cine zice: "Il cunosc", si nu pazeste poruncile Lui, este un mincinos, si adevarul nu este in el. (1Ioan.2:4)
Cine pazeste poruncile Lui ramane in El, si El in el. Si cunoastem ca El ramane in noi prin Duhul pe care ni L-a dat. (1Ioan.3:24)
Isus nu a calcat Sabatul, asa cum al calca crestini astazi.nu anseamna ca daca a vindecat bolnavi a desfintat sabatul sau la schuimbat!
Sa nu credeti ca am venit sa stric Legea sau Prorocii; am venit nu sa stric, ci sa implinesc. (Mat.5:17)
eu scriu adevarul biblic pentru. ca imi iubesc aproapele.nu ca sa bine contrazicem.
noi nu trebuie sa facem compromis cu legea sfanta al lui Dumnezeu de dragul nimanui.tre sa stam la ce sta scris.si atat,.sa ne ajute Dumnezeu.Amin

| LuizaAdina a răspuns:

Pt ca... unii se cred mai mari...