| DanM1990 a întrebat:

Este fumatul un pacat? Cunosc multi tineri, mai ales fete, care merg la biserica si apoi isi aprind tigara. Te mai si cheama ca sa aiba companie cand fumeaza.

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

2 Corinteni 7:1 „Fiindcă avem aceste promisiuni, iubiţi fraţi, să ne curăţim de tot ce murdăreşte carnea şi spiritul şi să ne desăvârşim sfinţenia în teamă de Dumnezeu."
Trage singur concluzia din Biblie daca e permis sau nu fumatul.

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da.Biblia spune sa nu ne murdărim corpul. 2Corinteni7:1

| Mayhem666 a răspuns:

Fumatul iti distruge sanatatea. Atat am avut de spus.

| GdX a răspuns:

Orice viciu este pacat.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Si Dumnezeu tragea pe nas fum la greu din orice, fum sa fie:
Sa aduceti ca ardere de tot o jertfa mistuita de foc, de un miros placut Domnului: treisprezece vitei, doi berbeci si paisprezece miei de un an fara cusur. (Num.29:13)
Sa-i franga aripile, fara sa le dezlipeasca; si preotul sa arda pasarea pe altar, pe lemnele de pe foc. "Aceasta este o ardere de tot, o jertfa mistuita de foc, de un miros placut Domnului."
Fiii lui Aaron sa le arda pe altar, deasupra arderii de tot care va fi pe lemnele de pe foc. Aceasta este o jertfa mistuita de foc, de un miros placut Domnului. (Lev.3:5)
Preotul sa le arda pe altar. Aceasta este mancarea unei jertfe mistuite de foc, de un miros placut Domnului. Toata grasimea este a Domnului. (Lev.3:16)
Preotul sa ia toata grasimea, cum se ia grasimea jertfei de multumire, si s-o arda pe altar, si ea va fi de un miros placut Domnului. Astfel va face preotul ispasirea pentru omul acesta, si i se va ierta. (Lev.4:31)
Preotul sa ia un pumn din floarea fainii si din untdelemn, cu toata tamaia adaugata la darul de mancare, si s-o arda pe altar ca aducere aminte, de un miros placut Domnului. (Lev.6:15)
Preotul sa le stropeasca sangele pe altarul Domnului, la usa Cortului intalnirii; si sa arda grasimea, care va fi de un miros placut Domnului. (Lev.17:6)

| DanM1990 explică (pentru TrăieşteClipa):

Acestea sunt example din Vechiul Testament. Dumnezeu crea sa implinim Noua Lege, si vrea altfel de jertfe de la noi.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru DanM1990):

Iisus a zis ca nu a venit sa schimbe legea ci sa o implineasca.
Altii au schimbat-o ca sa castige mai multi bani de pe urma naivilor.
Da-mi si mie citatul din Biblie unde scrie de noua lege.

| RAY a răspuns (pentru DanM1990):

Iisus a spun ca a venit sa implineasca vechea legea nu sa o nege

| RAY a răspuns (pentru DanM1990):

E pacat de sanatatea ta si de banii, ce naiba o viata ai si bagi in tine fum sa ai cancer in viitor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i ma pacat ba chiar e bine, am auzit chiar ca la biserica se va face loc pentru fumatori, unul pentru betivi, si unul pentru prosti.

| Mihαi a răspuns:

Salut, Dan!
Fumatul este pacat, la fel ca si consumul de alcool.
Aceste vicii iti dauneaza trupului.
Si tatuajele sunt considerate a fi pacat, nu conteaza ca-ti "desenezi" pe corp chipul Mantuitorului, citate din Biblie s-a.m.d, tot pacat ramane. big grin

| iurii75 a răspuns (pentru Mihαi):

"la fel ca si consumul de alcool." - e păcat dacă abuzezi. Biblia condamnă beți nu și consumul cu moderație.

| Mihαi a răspuns (pentru iurii75):

Ai dreptate,

| AZŞeEduardAZŞBorta a răspuns:

Da, fumatul este un păcat! Ellen White scrie în cartea,, Temperanţă"Fumatul şi alcoolul — Ca două rele gemene, tutunul şi alcoolul merg împreună. — The Review and Herald, 9 iulie, 1901.
Cei care folosesc tutun nu pot face decât o firavă opoziţie faţă de îmbătarea cu alcool. Două treimi din băutorii din ţara noastră şi-au dobândit apetitul pentru alcool prin folosirea tutunului. — The Signs of the Times, 27 octombrie, 1887. {Te 72.3}
Fumătorii şi lucrarea pentru temperanţă — Cei care folosesc tutun nu pot fi lucrători acceptabili pentru cauza temperanţei, pentru că nu există consecvenţă în pretenţia lor că sunt bărbaţi ai temperanţei. Cum pot vorbi ei celui care-şi distruge judecata şi viaţa prin alcool, când buzunarele lor sunt pline cu tutun şi de-abia aşteaptă să rămână singuri pentru a mesteca şi fuma ceea ce le place? Cum ar putea ei pleda cu oarecare consecvenţă pentru reforme morale, de pe platforma temperanţei, înaintea unor foruri ale sănătăţii, când ei înşişi se află sub stimulul tutunului? Dacă vor să aibă putere pentru a-i influenţa pe oameni să-şi învingă iubirea pentru stimulente, cuvintele lor trebuie să vină dintr-o respiraţie pură şi de pe buze curate. — Testimonies for the Church 5:441. {Te 72.4}
Ce putere poate avea un fidel al tutunului în stoparea progresului necumpătării? Este nevoie de o revoluţie în materie de tutun, înainte ca securea să fie pusă la rădăcina copacului. Ceaiul, cafeaua şi tutunul sunt, la fel de bine precum băuturile alcoolice, diferite gradaţii pe scala stimulentelor artificiale. — Christian Temperance and Bible Hygiene,

| 333GULL888 a răspuns:

Da. Fumatul este un păcat.

| FlorinFlorin17 a răspuns:

Da.Daca mori din cauza fumatului (exista numeroase cazuri) e ca si cum te-ai fi sinucis(sinuciderea e un pacat)