| Fighter a întrebat:

De ce exista prejudecata ca fetele nu ar trebui sa fumeze? Ca unei fete ii sta rau sa fumeze? Adica si fetele si baietii sunt oamenii si in fond arata exact la fel cand fumeaza. De exemplu : eu am 18 ani, deci e legal sa fumez, imi cumpar tigarile din bani mei si totusi primesc de cele mai multe ori remarci cum ca nu imi sta bine, ca o fata nu ar trebui sa fumeze. Nu sunt genu care fumeaza pentru a se da mare, adica in toate pauzele la scoala sau unde sa ma vada toata lumea, dar daca merg la o cafea imi aprind o tigara sau pe drum undeva. De ce nu pot si fetele care fumeaza sa fie vazute la fel ca baietii?

Răspuns Câştigător
| AnYyCrZ a răspuns:

Sincer nici baietii, nici fetele nu ar trebui sa fumeze(fara suparare).Pe de alta parte ce-ti pasa ce crede lumea? Stii foarte bine ca ea va vorbi aiurea intodeauna, e viata ta si faci ce vrei cu eawinking

25 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Conceptia asta exita doar in mintea unora si crede-ma ca am vazut fete care fumeaza si le sta cu mult mai bine decat le sta la unii baieti si cei care comenteaza ar trebui sa si vada lungul nasului apoi sa-l vada pe al lui altii

| Fighter explică (pentru mona):

Asa gandesc si eu. Am primit astfel de comentarii "Ești fată logic că nu-ți stă bine... " de la mai multe persoane care probabil ca nici nu ma cunosc. Adica faptul ca fumez ma face mai putin inteligenta, amuzanta, etc? Sunt de parere ca judeca prea repede.

| Azµre a răspuns:

Ești fată logic că nu-ți stă bine...
Faci imagine proastă despre tine atâta tot.

| mona a răspuns (pentru Azµre):

Nu-i chiar asa

| Azµre a răspuns (pentru mona):

Ba așa este, își strică viața, cine observă treaba asta așa o să îi zică mereu, că îi stă prost cu țigara în gură. Și ăsta e adevărul.

| Fighter explică (pentru Azµre):

"logic că nu-ți stă bine" De ce sa fie logic? M-ai vazut cum arat cu tigarea in gura? Si in plus imaginea mea e una foarte buna si nu vad de ce as strica-o cu fumatul. Am mentionat clar ca nu sunt genul de persoana care fumeaza pentru ca e la moda si nici ca umblu toata ziua buna ziua cu tigarea in mana. De cele mai multe ori cand fumezi sunt fie singura, fie cu un grup restrans de prieteni. Asa ca nu vad cu ce afecteaza asta imaginea mea.

| Azµre a răspuns (pentru Fighter):

Eu nu mă refeream strict la tine. Eu mă refeream în general, asta e concepția unor oameni, faptul că strică imaginea persoanei respective. Sau mai pe scort, lasă un gust amar în gură. Nu ai întâlnit expresii de genul :
E fată bună, deșteaptă, dar săraca fumează/bea? sau despre bărbați nu numai despre femei.

| Lou222 a răspuns (pentru Fighter):

Lumea care vede fetele fumand spune ca sunt curvulite( nu si in cazul tau, dupa descriere). Ei bine adta e parerea lumii. Stiu ce spune lumea, deoarece ii aud adesea spunand adta dedpre fete... Mai ales prin statii. Plus ca fumatul iti strica sanatatea. Ar trebui sa te lasi... Scuze daca te- am suparat

| Fighter explică (pentru Lou222):

laughing Nu m-ai suparat.

| Fighter explică (pentru Azµre):

Ba da. Si nu mi se par corecte! Adica sunt aceiasi persoana chiar daca fumez sau nu. Am aceleasi ganduri etc. Si nu mi se pare corecta discriminarea asta pe motiv ca fumez.

| Azµre a răspuns (pentru Fighter):

Eu nu discriminez pe nimeni sunt fumător de 10 ani de zile. Știu cum e și eu sunt cicălit mereu cu fumatul, ies cu prietenii unii nu fumează mereu comentează sau prietena și așa mai departe. Știu prin ce treci, de aceea zic că tu ca fată treci prin aceleași lucruri ca și mine doar că amplificate cu 10!

| AliGab a răspuns:

Sunt absolut de acord cu cei care spun aceasta afirmatie cu care te confrunti tu, insa asta nu inseamna ca si unui barbat nu ii sade rau cu tigara in mana. Eu daca vad un barbat cu tigara in gura il exclud din start din lista mea de posibili pretendenti (sunt femeie). Parintii mei au fost fumatori ani de zile, dar pe maica-mea niciodata nu am vazut-o fumand in public (acum slava Domnului nu mai fumeaza de vreo 7 ani). Nu te inteleg ca si fumatoare pentru ca atunci cand am avut ocazia sa ma apuc de fumat am refuzat acest lucru, iar acum sunt anti-fumat, insa ca si parere persoanala, fumatul nu-i decat un consumator de sanatate si bani aruncati inutil iar gestul in sine mi se pare destul de urat si bizar (macar de ti-ar fi de vreun folos a baga atata fum in saracii plamani). Spor in toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand este vorba de aspect, arata urat o femeie cu tigara in gura, si in plus, daca la un baiat mirosul il mai treci cu vederea la o femeie nu e chiar asa.Sa fumeze poate sa o faca o persoana majora fie ca e baiat fie ca e fata dar ar trebui sa se gandeasca si la beneficiile pe care le are facand acest lucru.Si nu cred ca sunt.Nu arata exact la fel atunci cand fumeaza,una e sa vezi un baiat fumand si alta e sa vezi o fata facand asta,si daca pe langa faptul ca fumeaza mai vorbeste si urat,spune-mi, unde mai este feminitatea? poti fi cat vrei de sexy imbracata dar, din punctul meu de vedere, atunci cand scoti tigara din pachet ti-ai pierdut farmecul si daca mai vorbesti si urat esti cu adevarat urata, fie ca ai nu stiu ce haine de firma pe tine si chipul tau este angelic.Si nu vad de ce ai fuma pentru a te da mare...e o moda asta? te dai mare cu ce? ca ai bani sa iti cumperi tigari, cu faptul ca mirosi si ai dintii urati nu cred ca te dai mare.
Pararea mea este ca, desi sunt baieti care nu au nimic cu fetele care fumeaza si le simpatizeaza, pentru unul care nu este fumator, sa aiba o prietena fumatoare va fi deranjant la un moment dat.Acum fiecare face cum vrea, cum crede ca este mai bine in primul rand pentru el si apoi pentru cei din jur dar sa nu uitam ca majoritatea persoanelor care fumeaza nu se pot lasa. Poate se lauda unii ca ei pot dar ca nu vor sau mai stiu eu ce... vorba e vorba iar fapta e fapta.

| Fighter explică (pentru anonim_4396):

Ok. 1. chestia cu mirosul la mine nu se intampla nici o data. Nu sunt genul care poarta hainele cu saptamaniile deci fumul nu are cum sa se impregneze in haine si sa miroasa. In plus daca fumez mestec dupa o guma si ma spal dimineata si seara pe dinti deci nu am probleme cu dantura sau cu mirosul gurii. Din nou, am mentionat ca NU fumez ca sa ma dau mare, deci nu inteleg raspunsul tau.

| Azµre a răspuns (pentru Fighter):

Pot să completez, pentru unul care nu fumează se simte, mirosul chiar dacă tu îți schimbi hainele zilnic, iar treaba cu guma de mestecat, crede-mă miroase mai rău nicotina dacă mesteci gumă după ce fumezi.
Tu nu-ți dai seama că ești fumătoare dar un nefumător simte.

| Fighter explică (pentru Azµre):

Ba nu. Prietenele mele sunt majoritatea nefumatoare si nu simt. Si eu nu fumez din 10 in 10 minute, fumez cate 2 tigari pe zi cateodata deci sunt SIGURA ca nu am nici o problema cu miroasul. In plus, fumez afara.

| Azµre a răspuns (pentru Fighter):

Acum 2 mâine 4 și tot așa, gândește-te ce vrei să faci, să te apuci sau nu de țigări. Acum depinde și ce țigări fumezi. Presupun că slims dacă ești fată...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fighter):

Oricum as spune tu tot pe a ta o ti asa ca nu vad de ce nu as spune ceea ce vrei sa auzi: este in regula, si pe viitor o sa fumezi la fel, din cand in cand.

| Fighter explică (pentru Azµre):

Nu fumez slims, fumez kent lung. Si nu cred ca e "Acum 2 mâine 4 " pentru ca fumez asa de vreun an si nu am ajuns la mai mult de un pachet pe saptamana, chiar 2 saptamani

| Fantastic7 a răspuns:

Contează cum te vezi tu, nu alţii.

| Lou222 a răspuns:

Se spune ca fetele sunt mai inteligente si mai mature decat baietii.plus ca este scarbos sa vezi o fata cu tigara-n gura.

| ww2Totenkopf a răspuns (pentru Lou222):

Mai bine zis unii baieti!

| Lou222 a răspuns (pentru ww2Totenkopf):

Am scris " se spune ", nu ca sunt sigura de asta...

| Fighter explică (pentru Lou222):

De ce ar fi scarbos sa vezi o fata cu tigare? Nu inteleg

| Nibichan a răspuns:

Uni oamenii spun ca este dezgustator sa vezi o femeie fumand dar sincer fiecare are dreptul la ce vrea si cei ce judeca ar trebui sa isi tina gura inchisa ca nici ei nu sunt perfecti!