| Ioana_Iona_1999 a întrebat:

Este maica domnului protectoarea copiilor? Daca nu, a cui e?
FUNDA

Răspuns Câştigător
| Kalla a răspuns:

Este protectoarea tuturor celor cu buna vointa.

6 răspunsuri:
| William a răspuns:

Citeste cateva din minunile Maicii Domnului si ai sa te vezi.

| costis a răspuns:

Nu numai a copiilor.

| danay72 a răspuns:

In Biblie nu scrie

| milan9 a răspuns:

Citind Scriptura vedem cum ea ne confirma faptul că rugăciunile sfinţilor sunt primite de Dumnezeu:

- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, 5, 20)

- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VIII, 3-4)

- "Şi când a luat cartea, cele patru fiinţe şi cei douăzeci şi patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută şi cupe de aur pline cu tămâie care sunt RUGĂCIUNILE SFINŢILOR." Apocalipsa 5, 8...

- Iacov cap.5, 16: "şi VĂ RUGAŢI UNUL PENTRU ALTUL, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." (Trebuie menţionat că drepţii din cer nu sunt oameni morţi! Ei "trăiesc" în imediata apropierea a lui Dumnezeu şi se pot ruga Lui, asemeni îndemnului apostolului Iacov!)

Maica Domnului atunci, cu atat mai mult ne poate ajuta, din momentce ea este prima intre sfinti.

| Delmoniko a răspuns:

Maica carui domn? Stefan cel Mare?

| sempreinvolo30 a răspuns:

Isus a spus in Ioan14:6,14:numeni nu vine la tatal decat prin mine. Daca veti cere ceva tatalui meu in numele meu, voi face.
Deci Isus este mijlocitorul prin care putem ajunge la Dumnezeu nu Maria.Tu nu vei gasi nicaieri in Biblie ca ar trebui sa ne inchinam Mariei sau ca ar trebui sa o consideram o protectoare.Chestiile astea le gasesti in traditiile bisericiii ortodoxe dar care nu au nici o baza biblica