| KodrutZ a întrebat:

Esti ateu, iar fiica-ta de 3 ani juma' in tramvai isi face cruce cind vede o biserica. Deh, imitatia. Te intreaba de ce nu iti faci si tu. Ce ii raspunzi? (Eu i-am explicat foarte frumos ca eu imi fac cruce in fata bisericii doar cind zboara porcii pe afara)

Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns:

Citesc ce ai scris aici si mi se face parul maciuca. Esti un exemplu perfect de dezumanizare produsa de ateism. Ii plâng de mila fetitei tale care este indepartata de Dumnezeu si care in loc sa fie tratată cu dragoste si tandrete de tatal sau, este admonestata verbal cu "dumnezeii mă-tii"! Trist, foarte trist!

Dar, ma rog, fiecare o sa aibă copii asa cum si-i creste! Sper ca intr-o buna zi (cat mai repede) sa-ti dai seama de greseala pe care o faci cu propriul copil.

"Lăsati copiii si nu-i opriţi sa vina la Mine,..." (Matei 19:14) a spus Hristos binecuvantand copiii. Esti ateu? Foarte bine! Dar lasa-ti copilul sa invete credinta, sa se apropie de Dumnezeu, sa colinde, sa spuna poezii frumoase, sa iubeasca, sa fie milos, sa invete sa ierte, si apoi mai tarziu daca el nu-si va gasi fericirea in Dumnezeu, nu are decat sa-L paraseasca si sa devina ateu.

Fetita ta are acum 3 ani si jumatate dar va ajunge la 12 ani, la 13 ani si daca nu stii sa o pregatesti pentru perioada tentatiilor care se apropie rişti foarte mult cu ea. Fără Dumnezeu e foarte greu! Ma voi ruga pentru tine si fetiţa ta.

68 răspunsuri:
| ionutzz223 a răspuns:

Salut!
Omule bun eu nu am copii dar nu asa se explica unui copil care vede lumea inca in roz ca de ce nu faci cruce mi se pare stupid raspunsul care i l-ai dat.
Un raspuns ma gandesc eu dupa mintea mea de proaspat adult: "Tata nu isi face cruce pentru ca are o alta religie, vei intelege cand vei m-ai creste putin"
Ii dai si tu un raspuns mai frumos nu ii zici un raspuns asa dur.
Bafta!

| KodrutZ explică (pentru ionutzz223):

Explica-i tu unui copil de 3 ani juma' ce e aia religie.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru KodrutZ):

Pai asta depinde in ce spirit e educat. la 3 ani nu stie el sa faca cruce si sa intrebe de ce nu iti faci si tu doar prin imitatie daca nu a fost invatat ce e aia cruce si ce legatura are cu biserica.

| Diurpaneus a răspuns:

Copilul isi facea cruce de cate biserici au aparut dupa `99. Tu trebia sa spui ca faci cruce cand apuci sa intri in ele big grin; D

| KodrutZ explică (pentru suntserios):

A invatat-o bunica-sa ca cruci, biserici, doamne-doamne, prostii. La fel cum a invatat de la mine "dumnezeii ma-tii" dupa doar doua-trei "auditii". Absoarbe tot ca un burete.

| KodrutZ explică (pentru Diurpaneus):

Jos palaria! Da', sa ii explic ca faci stinga-dreapta cu bidonul de benzina, si sus-jos cind arunci chibritul aprins...winking

| ionutzz223 a răspuns (pentru KodrutZ):

M-ai omule bun nu-s eu un sfant desi sunt ortodox dar ma dore undeva pe mine de religia asta oricum e doar un mijloc de manipula a populatiei in fine.
Nu-i poti explica nici asa de dur unui copil de 3 ani ma-i lasa-l un pic sa creasca explica-i ceva mai frumos gaseste niste cuvinte dulci, nu-i da sa muste din realitate de la varsta asta. oricum la ce educatie ii dai cred ca ai probleme mai mari ca mine la mansarda.

| anonimg a răspuns:

Omul daca n-are o religie(educatie) o va asimila pe cea majoritara din popor. Nici cei care isi fac cruce nu inseamna ca sunt mai credinciosi fata de cei care nu isi fac.
Cand copilul va creste mare si-l vei intreba la randul tau de ce isi face el cruce, raspunsul va fi inteligibil, fara greutate si fara noima, identic cu al majoritatii: "Pentru ca asa am pomenit".
Un lucru este cert: toti parintii care au neglijat sa-si conduca copii la mantuire, la Dumnezeu, vor fi trasi la raspundere. Copilul va muri in pacatele lui, dar sangele lui va fi cerut din mana parintilor lui care au fost neglijenti. Caci si un copac sau o planta nu sunt lasati sa creasca in voie de capul lor; caci daca pomul creste stramb, se vor face eforturi pentru a-i oferi o pozitie dreapta; si orice planta va fi sapata la radacina, taiata si udata la timpul ei. Numai copii sunt lasati sa creasca in voie; plantele primesc mai multa ingrijire decat primesc copii educatie.
"Invata pe copil calea pe care trebuie s-o urmeze, si cand va imbatrani, nu se va abate de la ea." - (Proverbe.22:6)

| KodrutZ explică (pentru ionutzz223):

Ce educatie ii dau? I-am explicat foarte frumos. S-a uitat, afara, a vazut ca nu zboara porcii, si a zis "Ok".

| KodrutZ explică (pentru anonimg):

Pina va creste mare copilul, o sa o fac eu sa inteleaga ca are lucruri mai bune de facut decit sa isi faca cruci fara rost. Mai ales ca poti sa pici in nas, sa faci vreun accident sau alte chestii cind esti distras de treaba asta. La fel ca imbecilii care merg cu nasul in smartfon pe trecerea de pietoni sau pur si simplu pe trotuar - oriunde.

De la al treilea paragraf te-am pierdut. Iar nu ti-ai luat medicamentele.

| anonimg a răspuns (pentru KodrutZ):

N-ai cum sa-l inveti(educi) pe copil dupa metodele tale. Si eu am fost ortodox; dar religia(confesiunea) asta nu mi-a satisfacut nevoile sufletului. Vroiam ceva mai inalt decat lipsa de educatie pe care am vazut-o in lume. La fel se va intampla si in familia ta, fie ca-ti va place sau nu.
Poti sa satisfaci toate nevoile fizice ale copilului; dar daca acestuia nu-i sunt satisfacute nevoile sufletesti, este egal cu zero. Numai Dumnezeu poate satisface nevoile sufletului, pentru ca numai la El gasim dragoste deplina, pace deplina, bucurie deplina. Ai vazut ca se repeta cuvantul "deplin". Acest "deplin" nu-l poate oferi lumea cu toate bogatiile ei la un loc. Si ca oameni avem nevoie de aceasta deplinatate. Toti oamenii o cauta; de aceea s-au format atat de multe religii. Totusi, deplinatatea numai Dumnezeu o poate oferi. Ea nu este departe nici de tine. Ca Dumnezeu sa o puna in noi -ca El sa locuiasca in noi- trebuie sa ne golim de noi insine: sa recunoastem starea noastra, sa o acceptam, si sa o cautam. Intr-un cuvant, sa fim sinceri, sa facem ceea ce trebuie facut. Sa fim ca niste copii -adica fara rautate si cu inimile deschise fata de tot ceea ce este bine, si cu inimile inchise fata de tot ceea ce este rau.

| KodrutZ explică (pentru anonimg):

Cind o sa am nevoie de somnifere o sa citesc raspunsul asta. Pina una-alta, ia uite ce de-a dragoste ofera dumnezo' lumii. Juma' de planeta merg cracanati din cauza asta.

| KodrutZ explică:

Ehem... care e adevarul? Ca pe bunica-sa a mincat-o in dos sa o invete asta, pe linga treaba cu imitatia? Nu de alta, dar nu e maimuta si nu imita chiar toate timpeniile pe care le vede in jur. Si ca restul sint niste crestinopati nenorociti care isi fac cruce da' nu sint in stare sa astepte cu putin bun simt cind se urca in tramvai si se ingramadesc ca jitele?

| KodrutZ explică:

A, da, nu imit pe nimeni. Fac ce mi-e logic si de bun simt. De exemplu mergeam cu un autocar acuma vreo luna si din vreo 30 de insi eram singurul cu centura de siguranta pusa. Inafar de sofer, desigur. Daca se dadea peste cap, trebuia sa ii multumesc lui dumnezo'? De ce oare nu m-a imitat nimeni?

| Inferno a răspuns (pentru ionutzz223):

"mai",nu "m-ai".

| Buresbista123 a răspuns (pentru ionutzz223):

Ateismul nu e o religie, e o denumire data de cei care cred in prieteni imaginari celor care nu o fac, de aici iti poti da seama pana unde s a ajuns

| Buresbista123 a răspuns (pentru KodrutZ):

Poti sa o faci foarte usor, sunt n si n exemple, trebuie doar sa ti pui mintea la contributie

| anonimg a răspuns (pentru Inferno):

Nu-i vremea pentru corectări gramaticale. Caracterul este mai important decât caligrafia.

| anonimg a răspuns (pentru Jardelin):

Jardelin, cuvintele răutăcioase nu-si au locul aici. Biblia spune că cel ce se stăpânește pe sine face mai mult decât cel ce cucerește cetăți.

| anonimg a răspuns:

Raspuns pentru ionutzz223:
Hei, nu suntem cu toții în aceeași oală? Critica si etichetarea nu-s bune pentru nimeni. E timpul sa înveti să-i accepti pe oameni așa cum sunt; e timpul să-i ajuti.

| Jardelin a răspuns (pentru anonimg):

Te rog vezi-ti de scrierile tale. Jignesti si scrii prostii mai mult decat o fac eu.

| KodrutZ explică (pentru Jardelin):

Nu am afirmat ca am admonestat-o pe ea verbal cu dumnezei. Faptul ca am folosit expresia cu ea de fata e o greseala pe care mi-o asum la fel cum imi asum si scaparile cu diverse organe. "Puii mei" e acceptabil. E misto cum astia dumnezeiosi presupuneti imediat ca ateii/agnosticii sint niste monstri inumani, fara suflet, parinti abuzivi si alte alea fara a avea elemente suficiente care sa te duca la o astfel de presupunere.
O sa imi las copilul sa invete credinta cind o sa stie ce e aia si o sa aiba cu ce sa o compare. Ce va place sa va agatati de prostia aia de citat cu copchiii... si pedofililor le plac proaspeti, cu cit mai putin discernamint. Care e diferenta intre un pedofil care isi da organul cu miere si un crestin cu crucea de ciocolata in mina? A, da, faptul ca pe al doilea nu il pedepseste legea...

Cu educatie si exemplu personal e foarte simplu, nu ai nevoie de dumnezei. Inca de mic m-a dezgustat biserica si toate riturile religioase (au incercat ai mei una-alta, dar s-au lasat pagubasi pina la urma, mai ales ca am citit biblia din proprie initiativa pe la 12-13 ani si i-am luat la tocat subiectul frumos de tot de s-au lamurit si ei ca mai bine ma lasa cu ale mele). Ca sa vezi ca acuma am 34 de ani si nu fumez, nu ma imbat ca porcul si nici nu imi abuzez familia ca sa aiba popa ce sa imi ierte! A, si chiar donez bani pentru cauze nobile, uneori si peste un sfert din cistigurile lunare, fara a aparea la televizor si fara a astepta ingerasi in viata de apoi. Ptiu, mama mea de ateu nenorocit ce sint!
P.S. Poti sa te rogi doar pentru aia mica. Fara nici o urma de ironie sau de misto aici, apreciez intentia/gestul. E vorba de semnificatie, nu de valoarea lui intrinseca.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu vad nimic rau in a face cruce cand te afli in fata unei biserici.Totusi nu e bine sa o faci prea des. Povestea cineva ca un nene chiar ingenuchia in fata bisericilor si isi facea cruce!
E rau sa furi, sa minti.sa faci rau voit, a face cruce e un simplu gest nevinovat mai ales la un copils asa mic.

Iti poti poti spune fetitei tale ca ai uitat.Si ca tati se gandea la altceva si nu a vazut biserica.

Mai tarziu cand creste mai mare iti poti explica cum sta treaba cu religia.

| KodrutZ explică (pentru Fatamuntilor):

In tramvai e infricosator sa vezi juma' de tramvai facindu-si cruce din 30 in 30 de secunde. Iasi, ce vrei, biserici la fiecare 100 de metri. E infricosator cind te gindesti in ce hal a ajuns orasul asta tocmai din cauza mosnegilor si babelor care voteaza comunisti de 25 de ani incoace. Si mai infricosator cind te gindesti ca biserica ca institutie face fix opusul a ceea ce facea in primii ani de comunism si in secolele trecute. De la a fi un stilp de baza a societatii, biserica a ajuns unul dintre cei mai mari factori care saboteaza societatea. Nu ii pot explica astea acum, dar nici nu o pot minti ca am uitat. Mai degraba scuip in fata bisericii decit sa ma gindesc macar la cea mai mica urma de respect/consideratie. Nu ma refer la credinta si la "turma" credinciosilor, ci strict la instutia mafioata a carei sedii sint lacasele de cult.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru KodrutZ):

Te inteleg! Cumpara masina si evita zona cu biserici!

PS:O solutie ar fi sa te muti pe Marte ca am inteles ca acolo se vrea se populeze aceasta planeta..Cu siguranta ca acolo (inca) nu sunt biserici!rolling on the floor

| KodrutZ explică (pentru Fatamuntilor):

Lol, nu cumpar masina pentru ca tin la planeta asta mai mult decit 90% dintre auto-declaratii crestini... plus ca nu vreau sa aiba statul inca un motiv sa ma mulga de bani.

| KodrutZ explică (pentru Fatamuntilor):

Inainte sa apucam sa populam se duc astia si trag vreo douaj' de biserici ca sa fie siguri...winking

| bogdan324 a răspuns:

Este un copil, nu stie ce sa creada mai ales ca de abia a ajuns in lumea asta plina de belele si nenorociri.Si eu eram la fel cand eram mic,stateam la bunica si ma invata sa ma inchin la icoane,biserici si toate prostiile astea inutile,dar tata mi-a explicat mai tarziu ca toate lucrurile astea nu isi au rostul,am acceptat ideea asta foarte usor vazand cum e de fapt lumea,eu nu sunt ateu,dar cand ma ''inchin'' o fac in gandul meu,nu la niste amarate de bucati de lemn pictate/constructii fiindca din cate stiu se zice ca nu trebuie sa te inchini la idoli,iar acele lucruri fizice sunt niste idoli daca le pot zice asa si cam toata lumea se inchina,ba chiar am vazut idioti care se inchina si la preoti,de parca ei ar rezolva problemele lor. Oricum,dupa toata povestea ce am scris-o mai sus, fiind ateu, i-as zice ''Dulceata, poti sa te inchini cat de mult vrei, dar ai sa vezi ca pe viitor asta nu te va ajuta''

| KodrutZ explică (pentru bogdan324):

Exact, uite fix asta nu inteleg si nu apreciaza crestinopatii. Plus de asta, nici un ateu sanatos la cap nu poate avea ceva impotriva celor ce isi pastreaza credinta pentru ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sun convis ca la 3 ani, chiar dand dovada de perpicacitate, nu te-a inteles. Daca avea cel putin 7, cred ca se mai inchina odata, spunand:

"da-i Doamne tatalui meu mintea de apoi"
Daca asa apreciezi tu ca se raspunde unui copil pentru a-i face educatie, indiferent de domeniu, imi explic de ce unii copii sunt mai putini dezvoltati psihic la 7 ani.