| KodrutZ a întrebat:

Esti ateu, iar fiica-ta de 3 ani juma' in tramvai isi face cruce cind vede o biserica. Deh, imitatia. Te intreaba de ce nu iti faci si tu. Ce ii raspunzi? (Eu i-am explicat foarte frumos ca eu imi fac cruce in fata bisericii doar cind zboara porcii pe afara)

Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns:

Citesc ce ai scris aici si mi se face parul maciuca. Esti un exemplu perfect de dezumanizare produsa de ateism. Ii plâng de mila fetitei tale care este indepartata de Dumnezeu si care in loc sa fie tratată cu dragoste si tandrete de tatal sau, este admonestata verbal cu "dumnezeii mă-tii"! Trist, foarte trist!

Dar, ma rog, fiecare o sa aibă copii asa cum si-i creste! Sper ca intr-o buna zi (cat mai repede) sa-ti dai seama de greseala pe care o faci cu propriul copil.

"Lăsati copiii si nu-i opriţi sa vina la Mine,..." (Matei 19:14) a spus Hristos binecuvantand copiii. Esti ateu? Foarte bine! Dar lasa-ti copilul sa invete credinta, sa se apropie de Dumnezeu, sa colinde, sa spuna poezii frumoase, sa iubeasca, sa fie milos, sa invete sa ierte, si apoi mai tarziu daca el nu-si va gasi fericirea in Dumnezeu, nu are decat sa-L paraseasca si sa devina ateu.

Fetita ta are acum 3 ani si jumatate dar va ajunge la 12 ani, la 13 ani si daca nu stii sa o pregatesti pentru perioada tentatiilor care se apropie rişti foarte mult cu ea. Fără Dumnezeu e foarte greu! Ma voi ruga pentru tine si fetiţa ta.

| anonimg a răspuns (pentru Jardelin):

Jardelin, cuvintele răutăcioase nu-si au locul aici. Biblia spune că cel ce se stăpânește pe sine face mai mult decât cel ce cucerește cetăți.

| Jardelin a răspuns (pentru anonimg):

Te rog vezi-ti de scrierile tale. Jignesti si scrii prostii mai mult decat o fac eu.

| KodrutZ explică (pentru Jardelin):

Nu am afirmat ca am admonestat-o pe ea verbal cu dumnezei. Faptul ca am folosit expresia cu ea de fata e o greseala pe care mi-o asum la fel cum imi asum si scaparile cu diverse organe. "Puii mei" e acceptabil. E misto cum astia dumnezeiosi presupuneti imediat ca ateii/agnosticii sint niste monstri inumani, fara suflet, parinti abuzivi si alte alea fara a avea elemente suficiente care sa te duca la o astfel de presupunere.
O sa imi las copilul sa invete credinta cind o sa stie ce e aia si o sa aiba cu ce sa o compare. Ce va place sa va agatati de prostia aia de citat cu copchiii... si pedofililor le plac proaspeti, cu cit mai putin discernamint. Care e diferenta intre un pedofil care isi da organul cu miere si un crestin cu crucea de ciocolata in mina? A, da, faptul ca pe al doilea nu il pedepseste legea...

Cu educatie si exemplu personal e foarte simplu, nu ai nevoie de dumnezei. Inca de mic m-a dezgustat biserica si toate riturile religioase (au incercat ai mei una-alta, dar s-au lasat pagubasi pina la urma, mai ales ca am citit biblia din proprie initiativa pe la 12-13 ani si i-am luat la tocat subiectul frumos de tot de s-au lamurit si ei ca mai bine ma lasa cu ale mele). Ca sa vezi ca acuma am 34 de ani si nu fumez, nu ma imbat ca porcul si nici nu imi abuzez familia ca sa aiba popa ce sa imi ierte! A, si chiar donez bani pentru cauze nobile, uneori si peste un sfert din cistigurile lunare, fara a aparea la televizor si fara a astepta ingerasi in viata de apoi. Ptiu, mama mea de ateu nenorocit ce sint!
P.S. Poti sa te rogi doar pentru aia mica. Fara nici o urma de ironie sau de misto aici, apreciez intentia/gestul. E vorba de semnificatie, nu de valoarea lui intrinseca.

68 răspunsuri:
| KodrutZ explică:

Ehem... care e adevarul? Ca pe bunica-sa a mincat-o in dos sa o invete asta, pe linga treaba cu imitatia? Nu de alta, dar nu e maimuta si nu imita chiar toate timpeniile pe care le vede in jur. Si ca restul sint niste crestinopati nenorociti care isi fac cruce da' nu sint in stare sa astepte cu putin bun simt cind se urca in tramvai si se ingramadesc ca jitele?

| KodrutZ explică:

A, da, nu imit pe nimeni. Fac ce mi-e logic si de bun simt. De exemplu mergeam cu un autocar acuma vreo luna si din vreo 30 de insi eram singurul cu centura de siguranta pusa. Inafar de sofer, desigur. Daca se dadea peste cap, trebuia sa ii multumesc lui dumnezo'? De ce oare nu m-a imitat nimeni?

| anonimg a răspuns:

Omul daca n-are o religie(educatie) o va asimila pe cea majoritara din popor. Nici cei care isi fac cruce nu inseamna ca sunt mai credinciosi fata de cei care nu isi fac.
Cand copilul va creste mare si-l vei intreba la randul tau de ce isi face el cruce, raspunsul va fi inteligibil, fara greutate si fara noima, identic cu al majoritatii: "Pentru ca asa am pomenit".
Un lucru este cert: toti parintii care au neglijat sa-si conduca copii la mantuire, la Dumnezeu, vor fi trasi la raspundere. Copilul va muri in pacatele lui, dar sangele lui va fi cerut din mana parintilor lui care au fost neglijenti. Caci si un copac sau o planta nu sunt lasati sa creasca in voie de capul lor; caci daca pomul creste stramb, se vor face eforturi pentru a-i oferi o pozitie dreapta; si orice planta va fi sapata la radacina, taiata si udata la timpul ei. Numai copii sunt lasati sa creasca in voie; plantele primesc mai multa ingrijire decat primesc copii educatie.
"Invata pe copil calea pe care trebuie s-o urmeze, si cand va imbatrani, nu se va abate de la ea." - (Proverbe.22:6)

| KodrutZ explică (pentru anonimg):

Pina va creste mare copilul, o sa o fac eu sa inteleaga ca are lucruri mai bune de facut decit sa isi faca cruci fara rost. Mai ales ca poti sa pici in nas, sa faci vreun accident sau alte chestii cind esti distras de treaba asta. La fel ca imbecilii care merg cu nasul in smartfon pe trecerea de pietoni sau pur si simplu pe trotuar - oriunde.

De la al treilea paragraf te-am pierdut. Iar nu ti-ai luat medicamentele.

| anonimg a răspuns (pentru KodrutZ):

N-ai cum sa-l inveti(educi) pe copil dupa metodele tale. Si eu am fost ortodox; dar religia(confesiunea) asta nu mi-a satisfacut nevoile sufletului. Vroiam ceva mai inalt decat lipsa de educatie pe care am vazut-o in lume. La fel se va intampla si in familia ta, fie ca-ti va place sau nu.
Poti sa satisfaci toate nevoile fizice ale copilului; dar daca acestuia nu-i sunt satisfacute nevoile sufletesti, este egal cu zero. Numai Dumnezeu poate satisface nevoile sufletului, pentru ca numai la El gasim dragoste deplina, pace deplina, bucurie deplina. Ai vazut ca se repeta cuvantul "deplin". Acest "deplin" nu-l poate oferi lumea cu toate bogatiile ei la un loc. Si ca oameni avem nevoie de aceasta deplinatate. Toti oamenii o cauta; de aceea s-au format atat de multe religii. Totusi, deplinatatea numai Dumnezeu o poate oferi. Ea nu este departe nici de tine. Ca Dumnezeu sa o puna in noi -ca El sa locuiasca in noi- trebuie sa ne golim de noi insine: sa recunoastem starea noastra, sa o acceptam, si sa o cautam. Intr-un cuvant, sa fim sinceri, sa facem ceea ce trebuie facut. Sa fim ca niste copii -adica fara rautate si cu inimile deschise fata de tot ceea ce este bine, si cu inimile inchise fata de tot ceea ce este rau.

| KodrutZ explică (pentru anonimg):

Cind o sa am nevoie de somnifere o sa citesc raspunsul asta. Pina una-alta, ia uite ce de-a dragoste ofera dumnezo' lumii. Juma' de planeta merg cracanati din cauza asta.

| anonimg a răspuns:

Raspuns pentru ionutzz223:
Hei, nu suntem cu toții în aceeași oală? Critica si etichetarea nu-s bune pentru nimeni. E timpul sa înveti să-i accepti pe oameni așa cum sunt; e timpul să-i ajuti.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu vad nimic rau in a face cruce cand te afli in fata unei biserici.Totusi nu e bine sa o faci prea des. Povestea cineva ca un nene chiar ingenuchia in fata bisericilor si isi facea cruce!
E rau sa furi, sa minti.sa faci rau voit, a face cruce e un simplu gest nevinovat mai ales la un copils asa mic.

Iti poti poti spune fetitei tale ca ai uitat.Si ca tati se gandea la altceva si nu a vazut biserica.

Mai tarziu cand creste mai mare iti poti explica cum sta treaba cu religia.

| KodrutZ explică (pentru Fatamuntilor):

In tramvai e infricosator sa vezi juma' de tramvai facindu-si cruce din 30 in 30 de secunde. Iasi, ce vrei, biserici la fiecare 100 de metri. E infricosator cind te gindesti in ce hal a ajuns orasul asta tocmai din cauza mosnegilor si babelor care voteaza comunisti de 25 de ani incoace. Si mai infricosator cind te gindesti ca biserica ca institutie face fix opusul a ceea ce facea in primii ani de comunism si in secolele trecute. De la a fi un stilp de baza a societatii, biserica a ajuns unul dintre cei mai mari factori care saboteaza societatea. Nu ii pot explica astea acum, dar nici nu o pot minti ca am uitat. Mai degraba scuip in fata bisericii decit sa ma gindesc macar la cea mai mica urma de respect/consideratie. Nu ma refer la credinta si la "turma" credinciosilor, ci strict la instutia mafioata a carei sedii sint lacasele de cult.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru KodrutZ):

Te inteleg! Cumpara masina si evita zona cu biserici!

PS:O solutie ar fi sa te muti pe Marte ca am inteles ca acolo se vrea se populeze aceasta planeta..Cu siguranta ca acolo (inca) nu sunt biserici!rolling on the floor

| KodrutZ explică (pentru Fatamuntilor):

Lol, nu cumpar masina pentru ca tin la planeta asta mai mult decit 90% dintre auto-declaratii crestini... plus ca nu vreau sa aiba statul inca un motiv sa ma mulga de bani.

| KodrutZ explică (pentru Fatamuntilor):

Inainte sa apucam sa populam se duc astia si trag vreo douaj' de biserici ca sa fie siguri...winking

| Mayar a răspuns:

Of Doamne. Om de varsta ta sa aiba asemenea mentalitate! Mai mare rusinea! De tineri mai zic, dar tu...

| KodrutZ explică (pentru Mayar):

Nu ti se pare mai mare rusinea sa iti faci cruci prin fata bisericii la volan sau pe jos, timp in care ai fi putut ajuta pe unul care cade pe linga tine/evita o balta? De fapt stai, ca daca iti faci cruce la volan si intri intr-o balta, inseamna ca dumnedzau i-a pedepsit pe pacatosii aia pe care i-ai stropit, nu?

| Mayar a răspuns (pentru KodrutZ):

Ce prostii indrugi,,,, Tu te auzi ce zici? D-zeu sa te ierte! sad

| KodrutZ explică (pentru Mayar):

Mdah, tu esti printre aia pe care dom' shaf sigur nu prea ii are la suflet. Una e sa fii credincios, si alta e sa fii imbecil. Crezi ca e de preferat sa ai 10 cruci atirnate la oglinda care sa iti obstructioneze vederea sau una mica la git, sau chiar si in bord, fixata bine, care sa nu prezinte nici un risc? E de preferat sa faci cruci ca fariseul la fiecare 50 de metri, sau sa respecti niste principii de bun simt, care se intimpla ca unele dintre ele sa fie cuprinse si de invataturile crestinismului? Divinitatea e una, iar nenorocitele de institutii care pretind ca ti-ar intermedia legatura cu aceasta, sint cu totul alta. Prin fata a 99% din bisericile de la noi merita sa scuipi. Asta ca sa nu zic ca merita sa scuipi pe ele. Si sa le dai si foc dupa aia. Restul de 1%... pentru alea poate mai e oleaca de speranta. Si mai ales datorita celor care slujesc in ele. Buba e ca "turma" de credinciosi e fix turma de mioare - nu ia absolut nici o pozitie si prefera sa urle in cor "blasfemie" din cind in cind dar nu stau sa se intrebe de ce oare s-a ajuns ca multi crestini/credinciosi chiar sa se pise cu bolta (figurativ vorbind) pe asa-zisa casa a domnului? Poate fiindca s-a transformat intre timp in casa satanei si trebuie' sa fii un pic prea orb ca sa nu vezi asta?

| Mayar a răspuns (pentru KodrutZ):

Principiile de 'bun simt' cum le numeste tu s-au nascut din religie. Altfel ar fi fost o mare debandada, poate chiar canibalism - avem unele modele.
Ce Treaba am eu daca unii is agata o mie de chestii la masina? Asta chiar e un exemplu,,,, sa nu zic cum.

La varsta ta, ma uimesti! Trebuie sa respecti biserica, sa il slujesti pe Dumnezeu, nu sa iei in considerare eroarea umana si societatea! Sunt doua chesiti diferite : religia si societatea. La varsta ta, nu ar mai trebui sa existe asemenea erori. Adica, or fi ei mai mult copii pe site-ul asta, insa tu, ca un om bine trecut de tinerete, ar trebui sa fi mai cu mintea la cap.

| KodrutZ explică (pentru Mayar):

Ete fis, sigur ca da. "Trebuie sa respecti biserica, sa il slujesti pe Dumnezeu, nu sa iei in considerare eroarea umana si societatea!" Mai retrograd de atit, nu aveai ce sa spui. Biserica e o institutie mafiota care reprezinta tot jegul societatii dus la paroxism. Exceptiile din sinul ei sint, din pacate, minore. Mai sint doua chestii intre care tu vad ca nu faci diferenta - religie si credinta.

| Mayar a răspuns (pentru KodrutZ):

Tu esti real? Te auzi ce prostii spui? la varsta ta sa gandesti asa [daca o faci].,,,,,, Te rog sa te corectezi si sa te documentezi. E mai mare rusinea pentru noi cei varstnici sa avem o mentalitate de copil/adolescent...

| KodrutZ explică (pentru Mayar):

Hai, documenteaza-ma. Nemernicii in sutana sint reprezentantii divinitatii pe pamint, nu? Dacii erau crestini inca dinainte de Burebista. Hai, zi-mi de-astea, ca ma distreaza. Zi-mi despre netarmurita opera caritabila a bisericii.
P.S. Lasa exceptiile. Exceptii stiu si eu. Am si preot in familie care s-a facut preot la 60+ de ani si asta pentru a ajuta cum poate mai bine comunitatea, fiindca a pierdut fotoliul de primar avind coloana vertebrala si refuzind sa sara in barca nemernicilor din USL. A, pardon... tu votezi cu de-alde Ponta, nu?

| Mayar a răspuns (pentru KodrutZ):

Diavolul vede ca o provocare foarte mare sa atace tocmai pe preoti si cei mai apropiati de Dumnezeu. Ai auzit de " Fa ce zice popa, n uce face popa"? Ei bine, la asta se refera.
Omul de rand, mai... ignorant asa de felul lui, ce ar fi fara religie? Fara acele reguli morale? Spune-mi, ce ar fi? Ce 'frana' ar mai avea in a savarsi ce vrea inimioara lui? Religia e necesara.

| KodrutZ explică (pentru Mayar):

Penibil, in continuare. Ia vezi tu unde e omul de rind prin tari ca Elvetia sau Norvegia. Aud? Suedia, care mai recent a cam inceput sa isi inchida inchisorile pe motiv ca sint goale? Cum se face ca in america si nu numai, majoritatea covirsitoare a celor inchisi sint religiosi si doar un procent foarte mic atei si agnostici? "Fa ce zice popa, n uce face popa" e fix pentru a tine sclavii sub papuc. "Ciocul mic si joc de glezne, fii prost si tine capul jos, avem noi grija de banii tai" Ia arunca un ochi prin cartea aia asa-zis sfinta si scrisa de dumnezeu si vezi ce a facut fii-su si ce a zis despre religia organizata. Cumva le-a rasturnat tarabele din templu si a zis ca rugaciunea e modul de comunicare direct cu tac'su si nu ai nevoie de mijlocitori? De ce nu a tras o fuga pina la primul popa cind l-a tentat uciga-l toaca in gradina Ghetsemani?
P.S. BOnus round - oare de ce nu dau foc bisericilor si nu omor crestini in timpul liber? Timp liber am destul, niste benzina si un topor bine ascutit imi permit...

| Mayar a răspuns (pentru KodrutZ):

Ce treci la alte tari? Dai exemple despre oameni din tari unde nu esti si nu ai trait la fel de mult ca in Romania. Ti s-au termnat argumentele?

Te invarti in jurul cozii si nu spui nimic concret. In SUA sunt multi criminali in serie, si in alte tari. Cauta mai bine si o sa vezi. Nu te lasa manipulat asa de usor de orice 'ambalaj' vezi. Mai intai gandeste si cerceteaza.

In Elvetia si Norvegia oamenii apartin unei religii : catolici, protestanti. Nu sunt oameni fara religie. Daca nu ar exista religia, ar fi o debandada. Esti prea orgoliossa recunosti, sau ce e cu tine?

Mai mare rusinea, un om ca tine sa fie asa ingust la minte...

| KodrutZ explică (pentru Mayar):

Apelezi la "Ai auzit de " Fa ce zice popa, n uce face popa"?" si imi zici mie ca am ramas fara argumente? "Daca nu ar exista religia, ar fi o debandada." Esti cu capul... Ai omis sa imi raspunzi la ultimele intrebari. http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_atheism
China, Canada, Cehia! - According to a 2010 Eurostat Eurobarometer poll, 51% of European Union citizens responded that "they believe there is a God", whereas 26% answered that "they believe there is some sort of spirit or life force" and 20% that "they do not believe there is a spirit, God, nor life force". Results were widely varied between different countries, with 94% of Maltese respondents stating that they believe in God, on the one end, and only 16% of Czechs stating the same on the other
Deci doar 16% dintre cehi cred in boo-boo. Dupa cum stim, Cehia e rau de tot in urma noastra, salariile sint mai mari, in spital cind te duci nici macar nu ai nevoie de popa dupa aia... iar alocatiile pentru copii sint jenante. Ia uite, mama lor de necredinciosi - Financial support available to families includes an income-tested one-off birth grant of 13, 000 CZK (ca. €490), and a child allowance which is also income-tested and varies between 500 and 700 CZK (ca. €19–27) per month, depending on the child's age. - 500 EUR ajutor la nastere si alocatie de la 19 la 27.
Chiar nu suporti ideea ca un om normal la cap, cu un pic de educatie, se poate ghida in viata fara jugul nici unei religii dupa git, asa-i? Dumniedzau sa te ajute, atunci.

Răspuns utilizator avertizat
| bogdan324 a răspuns:

Este un copil, nu stie ce sa creada mai ales ca de abia a ajuns in lumea asta plina de belele si nenorociri.Si eu eram la fel cand eram mic,stateam la bunica si ma invata sa ma inchin la icoane,biserici si toate prostiile astea inutile,dar tata mi-a explicat mai tarziu ca toate lucrurile astea nu isi au rostul,am acceptat ideea asta foarte usor vazand cum e de fapt lumea,eu nu sunt ateu,dar cand ma ''inchin'' o fac in gandul meu,nu la niste amarate de bucati de lemn pictate/constructii fiindca din cate stiu se zice ca nu trebuie sa te inchini la idoli,iar acele lucruri fizice sunt niste idoli daca le pot zice asa si cam toata lumea se inchina,ba chiar am vazut idioti care se inchina si la preoti,de parca ei ar rezolva problemele lor. Oricum,dupa toata povestea ce am scris-o mai sus, fiind ateu, i-as zice ''Dulceata, poti sa te inchini cat de mult vrei, dar ai sa vezi ca pe viitor asta nu te va ajuta''

| KodrutZ explică (pentru bogdan324):

Exact, uite fix asta nu inteleg si nu apreciaza crestinopatii. Plus de asta, nici un ateu sanatos la cap nu poate avea ceva impotriva celor ce isi pastreaza credinta pentru ei.

| Jardelin a răspuns:

Am mers multi ani la rand, eu locuind langa Liceul Negruzzi, la Biserica Sf. Nicolae Domnesc de langa casa Dosoftei. Un lucru putin ciudat la prima vedere este ca de fapt biserica are titlu de manastire. Si stii de ce biserica mai are in denumire si cuvantul "Domnesc"? Pentru ca in aceasta biserica erau intronizati domnitorii Moldovei. Este cea mai veche biserica din Iasi si una din cele mai frumoase, avand poate cele mai frumoase picturi interioare dintre bisericile din Iasi.

Kodrutz, astazi la biserica am purtat in gândurile mele pe tine si pe fetita ta. M-am gandit la ea, am incercat sa mi-o inchipui si i-am transmis toata dragostea mea. I-am cerut in rugaciune Mântuitorului nostru Iisus Hristos sa o ocroteasca si sa vegheze asupra ei.

As vrea sa te rog un lucru. In biserica Sf. Nicolae Domnesc, duminica la Liturghie se intampla un lucru usor neobisnuit pentru bisericile ortodoxe. Chiar in timpul slujbei, in fata scaunului episcopal din naos (cel din stanga) se formeaza un grup de vreo 8-10 copii ai parintilor care participa la slujba, iar acesti copii deseneaza, discuta, au masinute, papusele si stau cuminti pe treptele din fata scaunului. Sa stii ca sunt cuminti, nu deranjeaza.

Daca fetita ta are insuflata de la bunici credinta in Dumnezeu cred ca ar fi o idee excelenta ca duminica incapand de pe la 9.30 - 9.45 sa mergi cu ea la Biserica Sf. Nicolae Domnesc sa se joace si ea cu acei copii si in acelasi timp sa fie prezenta la Sf. Liturghie. O faci pentru ea, nu pentru tine, si crede-ma Kodrutz, ii faci un mare bine. Chiar daca tu esti ateu, lasa-ti copilul educat (si) de biserica. Nu-i va strica absolut cu nimic in viata, din contra o va ajuta enorm. Fi-i intelept, pe vremuri domnitorii si boierii isi trimiteau copiii la manastiri sa fie educati, sa invete carte, credinta in Dumnezeu, morala crestina.

Preoti la Nicolae Domnesc sunt Parintele C-tin Naldac si Parintele Dan Radu, amandoi profesori la Facultatea de Teologie Ortodoxa din Iasi. Primul tine niste predici ceva mai duhovnicesti insa al doilea, Parintele Radu, vorbeste extraordinar, are o predica foarte clara si captivanta. Multe probleme isi gasesc raspunsul in predicile sale.

Ti-am spus toate lucrurile de mai sus in speranta ca vei intelege ca bisericile nu sunt niste locuri triste si deplorabile. Este minunat sa vezi acei copii de 3-4-5 anisori jucandu-se cuminti unii cu altii, in timp ce corul canta dumnezeeste (apropo, nu ti-am spus de cor - "face toti banii!" happy ) apoi ascultand si o predica mai mult decat interesanta!

Aceasta a fost rugamintea si recomandarea mea pentru tine. Daca iti vei duce copilul la biserica, pentru el o faci, si mai tarziu ai sa vezi roadele bune. Am citit un studiu in care se spunea ca elevii care cred au rezultate mult mai bune la invatatura decat elevii atei. Fi-i intelept Kodrutz! Oricum fetita ta va decide singura mai tarziu, dar e mai bine sa decida din situatia de cunoscatore a credintei si a iubirii lui Dumnezeu.

| KodrutZ explică (pentru Jardelin):

Zici foarte bine, PE VREMURI. Acum vremurile sint ca biserica e mina in mina cu mafiotii care ne conduc. Bunicii nu au nici o treaba cu credinta, doar ca au inceput sa se ramoleasca si i-a lovit religia. Multumesc pentru sfat si pentru bunele intentii, insa nu o sa ajunga prea curind pe la biserica asta mica.
P.S. Legat de rezultatele elevilor atei. Cind am avut bacul oral la engleza imi strecurase bunica-mea o iconita in buzunar la blugi. De-aia de carton, "sfintita", care e importata cu vreo 0.1 RON si se vinde cu 2-3 RON (stiu asta de la om care lucreaza in domeniu, nu fac presupuneri). Am gasit-o, am facut-o bucatele si, ca un ateu cu bun simt, am aruncat-o la primul cos de gunoi. Ghici cine a luat 10 cu felicitari personale din partea sefului comisiei? Si nu, nu prea ploua cu note maxime pe acolo, mai putin cu felicitari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Legat de acel studiu...
Si eu sunt una dintre credincioase si am fost la o scoala buna si acum sunt intr-un liceu bun si mereu sunt cea mai buna din clasa. Am participat la multe concursuri de chimie, mate si franceza. Si la toate am castigat.

Aveam in clasa copii atei care nu ieseau din meditatii si tot nu pricepeau nimic. Si cunosc ceva persoane care sunt credincioase si sunt chiar foarte destepte rezultatele constand in medalii si diplome.

La cum va exprimati, demonstrati cat de inteligenta sunteti.
Mi-a placut ce ati scris.

| KodrutZ explică (pentru anonim_4396):

Esti inteligenta, ai capacitate de concentrare si putere/chef de munca. Puteai fi wicca, pastafariana, budista, satanista sau orice altceva. E irelevant ca esti credincioasa.
Ateii la care te referi erau cel mai probabil genul cu parinti care cred ca meditatiile rezolva un rahat atita vreme cit ei nu se ocupa efectiv de copii nici ca sa ii motiveze, nici ca sa ii indrume direct.
Cine si unde a facut studiul respectiv? Si eu pot sa ma apuc sa fac un studiu la bulau si sa concluzionez ca homosexualii sint predominant infractori, nu au studii superioare, si au tatuaje de doi bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sun convis ca la 3 ani, chiar dand dovada de perpicacitate, nu te-a inteles. Daca avea cel putin 7, cred ca se mai inchina odata, spunand:

"da-i Doamne tatalui meu mintea de apoi"
Daca asa apreciezi tu ca se raspunde unui copil pentru a-i face educatie, indiferent de domeniu, imi explic de ce unii copii sunt mai putini dezvoltati psihic la 7 ani.

| KodrutZ explică (pentru anonim_4396):

Da-i doamne lui metanie nickul de apoi. Amin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Imi pare bine ca ai inteles mesajul. Daca nu spuneai nimic, era si mai bine. Dadeai dvada intelepciune.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"perspicacitate',nu "perpicacitate".

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"dovada", nu "dvada".

| KodrutZ explică (pentru anonim_4396):

Mi se rupe de mesajele celor ca tine. Daca stai sa te holbezi un pic, poti sa vezi ca am putut sa port un dialog civilizat cu Jardelin, desi avem opinii diametral opuse, insa pot spune ca am toata stima si respectul pentru el si modul in care isi expune pozitia. Nu pot spune acelasi lucru despre exemplarele de genul tau...

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nici nu ti-am cerut asa ceva.Constat numai ca imi confirmi ca, uneori, adevarul doare. Atata tot.

| KodrutZ explică (pentru anonim_4396):

Lol? Lol! ROFLMAO!

| KodrutZ explică (pentru anonim_4396):

Esti al doilea crestinopat care da un astfel de raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

'' Ingeras happy Tati e mai atent la tine decat la drum '' - cred ca asa merge

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii spui ca nu faci ce fac si restul. plus, ca ii explici cand va creste mai mare. invatul are si dezvat. nu m-ai crede daca ti-as zice cat de mult eram pe la biserica pana la 14 ani, cum pupam ca un dobitoc fiecare iputiciune de icoana din curte care altii 200 de persoane au pupat-o inainte si altele. si de la 15 ani nu mai am obiceiurile alea tampite. cum am zis, invatu are si dezvat. asta daca va creste o fata care gandeste "in afara cutiei". am vazut si familii cu parintii atei si copii mai religiosi. cel putin se vad oamenii crescuti de alti oameni si nu de idioti, aceia nu aveau probleme ca aveau fata religioasa, fata de un fanatic care isi da afara copilul daca e gay sau ateu. se vede diferenta de iq. am vazut cateva posturi in care ziceai ca cineva tot ii baga in cap prostii, ai face bine sa ii spui sa inceteze, ca pana la urma tu si nevasta ta sunt parintii si de la voi ttrebuie sa invete, nu de la toti spalatii pe creier. "no disrespect" pentru cine i-a bagat in cap prostii, ca numai stiu cine era laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate...
Cum sa-i zici asa ceva?

Mai ziceai ca ai mai invatat-o nu știu ce cuvinte.

Las-o sa creadă în Dumnezeu măcar pana când termina clasa a 8 a pentru ca va avea de suferit la școală.
Toți copii cred etc.
Și din cauza asta o vor izola.

Vor zice ca e o ciudata etc.

Când intra la liceu explica-i frumos ce și cum.

Ii faci rău.
Gândește-te bine.

| KodrutZ explică (pentru anonim_4396):

MDah, nu stie inger ingerasu' meu si nici sa pupe mina popii, in schimb stie sa numere pina la 10+ in engleza si franceza mai bine decit stiu multi religiosi in clasa a opta. Si engleza o prinde foarte bine. Si nu o sa aiba de suferit la scoala. Nu de alta, dar cum vine asta cu "toti copiii cred etc" ma rog? Daca toti copchii maninca McCacat, trebuie' sa o duc si eu? Nu e idioata, se prinde si singura care e treaba. Crezi ca mie mi-a explicat careva cum sta treaba si am pus botul de mic? Au incercat ei ceva doamne-doamne, dar nu a functionat nici la 4-5 ani. Credinta e ceva personal, daca cumva la scoala publica o sa fie prea plin de idioti, o dau la privat. Cum pot sa o tin la gradinita privata, o sa o tin si la scoala privata. O motivatie in plus sa muncesc mai cu spor. Rau faci cind invelesti cacatul in staniol si ii bagi galuste cu "asa zic eu, deci e adevarat" in loc de "hai sa vedem cum s-ar putea sa fie treaba asta, ca nici eu nu stiu sigur".

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Și crezi ca aia de la privat nu cred în Dumnezeu?
Și eu am fost crescut cu înger îngerașul meu și m-am schimbat pe parcurs...

Ai grija...

Eu zic s-o lași sa creadă măcar pana la 14 ani.
Atunci ii vei explica ce și cum.
.
Chestiile astea legate de ateism au un impact psihologic puternic asupra copiilor și poate rămâna cu sechele toată viata.

Dacă vrea sa se roage pentru tine ce faci?
Nu o lași pentru ca nu EXISTA?

Religia are un efect benefic.
Autosugestia.
Efectul placebo.

Vezi sa nu te reclame careva pe la protecția copilului cum ca nu o lași sa creadă în zei sau mai știu eu ce.
Au fost cazuri...

| KodrutZ explică (pentru anonim_4396):

Aia de la privat pot crede sau nu pot crede, doar ca nu isi baga BOR-ul coada acolo. Aia pot fi si homosexuali, si vegani, si ce vor ei, diferenta e ca nu sint timpiti ca multi de la stat. Tu ca profesor trebuie' sa fii neutru, si mai ales ca scoala. Prefer sa invete in o scoala tapetata cu oameni de stiinta si scriitori, nu cu toti sfintii. Pentru asta exista biserica. Eu o las sa creada, dar NU O FORTEZ. Nici intr-un sens, nici in celalalt. Cel mai important e sa iti pui mereu intrebari. Exista meditatie, exista yoga, se poate si fara barbosi si sfinti. Revenind... e imposibil sa nu poti lasa pe cineva sa creada sau sa nu creada. Credinta nu o porti tatuata in frunte. Si nici lipsa ei.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Asa cum bunica ei a invatat-o sa isi faca cruce (cacofonie intentionata :) ) asa o poti si tu invata de ce sa nu isi faca. invata copilul sa gandeasca logic. gasesti carti pentru copii pe www.jocuriEducationale.tk

| ionutzz223 a răspuns:

Salut!
Omule bun eu nu am copii dar nu asa se explica unui copil care vede lumea inca in roz ca de ce nu faci cruce mi se pare stupid raspunsul care i l-ai dat.
Un raspuns ma gandesc eu dupa mintea mea de proaspat adult: "Tata nu isi face cruce pentru ca are o alta religie, vei intelege cand vei m-ai creste putin"
Ii dai si tu un raspuns mai frumos nu ii zici un raspuns asa dur.
Bafta!

| KodrutZ explică (pentru ionutzz223):

Explica-i tu unui copil de 3 ani juma' ce e aia religie.

| suntserios a răspuns (pentru KodrutZ):

Pai asta depinde in ce spirit e educat. la 3 ani nu stie el sa faca cruce si sa intrebe de ce nu iti faci si tu doar prin imitatie daca nu a fost invatat ce e aia cruce si ce legatura are cu biserica.

| KodrutZ explică (pentru suntserios):

A invatat-o bunica-sa ca cruci, biserici, doamne-doamne, prostii. La fel cum a invatat de la mine "dumnezeii ma-tii" dupa doar doua-trei "auditii". Absoarbe tot ca un burete.

| ionutzz223 a răspuns (pentru KodrutZ):

M-ai omule bun nu-s eu un sfant desi sunt ortodox dar ma dore undeva pe mine de religia asta oricum e doar un mijloc de manipula a populatiei in fine.
Nu-i poti explica nici asa de dur unui copil de 3 ani ma-i lasa-l un pic sa creasca explica-i ceva mai frumos gaseste niste cuvinte dulci, nu-i da sa muste din realitate de la varsta asta. oricum la ce educatie ii dai cred ca ai probleme mai mari ca mine la mansarda.

| KodrutZ explică (pentru ionutzz223):

Ce educatie ii dau? I-am explicat foarte frumos. S-a uitat, afara, a vazut ca nu zboara porcii, si a zis "Ok".

| Inferno a răspuns (pentru ionutzz223):

"mai",nu "m-ai".

| Buresbista123 a răspuns (pentru ionutzz223):

Ateismul nu e o religie, e o denumire data de cei care cred in prieteni imaginari celor care nu o fac, de aici iti poti da seama pana unde s a ajuns

| Buresbista123 a răspuns (pentru KodrutZ):

Poti sa o faci foarte usor, sunt n si n exemple, trebuie doar sa ti pui mintea la contributie

| anonimg a răspuns (pentru Inferno):

Nu-i vremea pentru corectări gramaticale. Caracterul este mai important decât caligrafia.

| Jardelin a răspuns (pentru KodrutZ):

Ok, respect optiunea ta. Numai bine!

| Diurpaneus a răspuns:

Copilul isi facea cruce de cate biserici au aparut dupa `99. Tu trebia sa spui ca faci cruce cand apuci sa intri in ele big grin; D

| KodrutZ explică (pentru Diurpaneus):

Jos palaria! Da', sa ii explic ca faci stinga-dreapta cu bidonul de benzina, si sus-jos cind arunci chibritul aprins...winking