| KodrutZ a întrebat:

Esti ateu, iar fiica-ta de 3 ani juma' in tramvai isi face cruce cind vede o biserica. Deh, imitatia. Te intreaba de ce nu iti faci si tu. Ce ii raspunzi? (Eu i-am explicat foarte frumos ca eu imi fac cruce in fata bisericii doar cind zboara porcii pe afara)

Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns:

Citesc ce ai scris aici si mi se face parul maciuca. Esti un exemplu perfect de dezumanizare produsa de ateism. Ii plâng de mila fetitei tale care este indepartata de Dumnezeu si care in loc sa fie tratată cu dragoste si tandrete de tatal sau, este admonestata verbal cu "dumnezeii mă-tii"! Trist, foarte trist!

Dar, ma rog, fiecare o sa aibă copii asa cum si-i creste! Sper ca intr-o buna zi (cat mai repede) sa-ti dai seama de greseala pe care o faci cu propriul copil.

"Lăsati copiii si nu-i opriţi sa vina la Mine,..." (Matei 19:14) a spus Hristos binecuvantand copiii. Esti ateu? Foarte bine! Dar lasa-ti copilul sa invete credinta, sa se apropie de Dumnezeu, sa colinde, sa spuna poezii frumoase, sa iubeasca, sa fie milos, sa invete sa ierte, si apoi mai tarziu daca el nu-si va gasi fericirea in Dumnezeu, nu are decat sa-L paraseasca si sa devina ateu.

Fetita ta are acum 3 ani si jumatate dar va ajunge la 12 ani, la 13 ani si daca nu stii sa o pregatesti pentru perioada tentatiilor care se apropie rişti foarte mult cu ea. Fără Dumnezeu e foarte greu! Ma voi ruga pentru tine si fetiţa ta.

68 răspunsuri:
| Mayar a răspuns (pentru KodrutZ):

Diavolul vede ca o provocare foarte mare sa atace tocmai pe preoti si cei mai apropiati de Dumnezeu. Ai auzit de " Fa ce zice popa, n uce face popa"? Ei bine, la asta se refera.
Omul de rand, mai... ignorant asa de felul lui, ce ar fi fara religie? Fara acele reguli morale? Spune-mi, ce ar fi? Ce 'frana' ar mai avea in a savarsi ce vrea inimioara lui? Religia e necesara.

| KodrutZ explică (pentru Mayar):

Penibil, in continuare. Ia vezi tu unde e omul de rind prin tari ca Elvetia sau Norvegia. Aud? Suedia, care mai recent a cam inceput sa isi inchida inchisorile pe motiv ca sint goale? Cum se face ca in america si nu numai, majoritatea covirsitoare a celor inchisi sint religiosi si doar un procent foarte mic atei si agnostici? "Fa ce zice popa, n uce face popa" e fix pentru a tine sclavii sub papuc. "Ciocul mic si joc de glezne, fii prost si tine capul jos, avem noi grija de banii tai" Ia arunca un ochi prin cartea aia asa-zis sfinta si scrisa de dumnezeu si vezi ce a facut fii-su si ce a zis despre religia organizata. Cumva le-a rasturnat tarabele din templu si a zis ca rugaciunea e modul de comunicare direct cu tac'su si nu ai nevoie de mijlocitori? De ce nu a tras o fuga pina la primul popa cind l-a tentat uciga-l toaca in gradina Ghetsemani?
P.S. BOnus round - oare de ce nu dau foc bisericilor si nu omor crestini in timpul liber? Timp liber am destul, niste benzina si un topor bine ascutit imi permit...

| Mayar a răspuns (pentru KodrutZ):

Ce treci la alte tari? Dai exemple despre oameni din tari unde nu esti si nu ai trait la fel de mult ca in Romania. Ti s-au termnat argumentele?

Te invarti in jurul cozii si nu spui nimic concret. In SUA sunt multi criminali in serie, si in alte tari. Cauta mai bine si o sa vezi. Nu te lasa manipulat asa de usor de orice 'ambalaj' vezi. Mai intai gandeste si cerceteaza.

In Elvetia si Norvegia oamenii apartin unei religii : catolici, protestanti. Nu sunt oameni fara religie. Daca nu ar exista religia, ar fi o debandada. Esti prea orgoliossa recunosti, sau ce e cu tine?

Mai mare rusinea, un om ca tine sa fie asa ingust la minte...

| KodrutZ explică (pentru Mayar):

Apelezi la "Ai auzit de " Fa ce zice popa, n uce face popa"?" si imi zici mie ca am ramas fara argumente? "Daca nu ar exista religia, ar fi o debandada." Esti cu capul... Ai omis sa imi raspunzi la ultimele intrebari. http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_atheism
China, Canada, Cehia! - According to a 2010 Eurostat Eurobarometer poll, 51% of European Union citizens responded that "they believe there is a God", whereas 26% answered that "they believe there is some sort of spirit or life force" and 20% that "they do not believe there is a spirit, God, nor life force". Results were widely varied between different countries, with 94% of Maltese respondents stating that they believe in God, on the one end, and only 16% of Czechs stating the same on the other
Deci doar 16% dintre cehi cred in boo-boo. Dupa cum stim, Cehia e rau de tot in urma noastra, salariile sint mai mari, in spital cind te duci nici macar nu ai nevoie de popa dupa aia... iar alocatiile pentru copii sint jenante. Ia uite, mama lor de necredinciosi - Financial support available to families includes an income-tested one-off birth grant of 13, 000 CZK (ca. €490), and a child allowance which is also income-tested and varies between 500 and 700 CZK (ca. €19–27) per month, depending on the child's age. - 500 EUR ajutor la nastere si alocatie de la 19 la 27.
Chiar nu suporti ideea ca un om normal la cap, cu un pic de educatie, se poate ghida in viata fara jugul nici unei religii dupa git, asa-i? Dumniedzau sa te ajute, atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate...
Cum sa-i zici asa ceva?

Mai ziceai ca ai mai invatat-o nu știu ce cuvinte.

Las-o sa creadă în Dumnezeu măcar pana când termina clasa a 8 a pentru ca va avea de suferit la școală.
Toți copii cred etc.
Și din cauza asta o vor izola.

Vor zice ca e o ciudata etc.

Când intra la liceu explica-i frumos ce și cum.

Ii faci rău.
Gândește-te bine.

| KodrutZ explică (pentru anonim_4396):

MDah, nu stie inger ingerasu' meu si nici sa pupe mina popii, in schimb stie sa numere pina la 10+ in engleza si franceza mai bine decit stiu multi religiosi in clasa a opta. Si engleza o prinde foarte bine. Si nu o sa aiba de suferit la scoala. Nu de alta, dar cum vine asta cu "toti copiii cred etc" ma rog? Daca toti copchii maninca McCacat, trebuie' sa o duc si eu? Nu e idioata, se prinde si singura care e treaba. Crezi ca mie mi-a explicat careva cum sta treaba si am pus botul de mic? Au incercat ei ceva doamne-doamne, dar nu a functionat nici la 4-5 ani. Credinta e ceva personal, daca cumva la scoala publica o sa fie prea plin de idioti, o dau la privat. Cum pot sa o tin la gradinita privata, o sa o tin si la scoala privata. O motivatie in plus sa muncesc mai cu spor. Rau faci cind invelesti cacatul in staniol si ii bagi galuste cu "asa zic eu, deci e adevarat" in loc de "hai sa vedem cum s-ar putea sa fie treaba asta, ca nici eu nu stiu sigur".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Și crezi ca aia de la privat nu cred în Dumnezeu?
Și eu am fost crescut cu înger îngerașul meu și m-am schimbat pe parcurs...

Ai grija...

Eu zic s-o lași sa creadă măcar pana la 14 ani.
Atunci ii vei explica ce și cum.
.
Chestiile astea legate de ateism au un impact psihologic puternic asupra copiilor și poate rămâna cu sechele toată viata.

Dacă vrea sa se roage pentru tine ce faci?
Nu o lași pentru ca nu EXISTA?

Religia are un efect benefic.
Autosugestia.
Efectul placebo.

Vezi sa nu te reclame careva pe la protecția copilului cum ca nu o lași sa creadă în zei sau mai știu eu ce.
Au fost cazuri...

| KodrutZ explică (pentru anonim_4396):

Aia de la privat pot crede sau nu pot crede, doar ca nu isi baga BOR-ul coada acolo. Aia pot fi si homosexuali, si vegani, si ce vor ei, diferenta e ca nu sint timpiti ca multi de la stat. Tu ca profesor trebuie' sa fii neutru, si mai ales ca scoala. Prefer sa invete in o scoala tapetata cu oameni de stiinta si scriitori, nu cu toti sfintii. Pentru asta exista biserica. Eu o las sa creada, dar NU O FORTEZ. Nici intr-un sens, nici in celalalt. Cel mai important e sa iti pui mereu intrebari. Exista meditatie, exista yoga, se poate si fara barbosi si sfinti. Revenind... e imposibil sa nu poti lasa pe cineva sa creada sau sa nu creada. Credinta nu o porti tatuata in frunte. Si nici lipsa ei.