| LionKiller7 a întrebat:

Eu nu sunt de acord cu prostitutia,si nici cu inselarea propriului sot sau sotie, dar ce este atat de rau daca fci sex inainte de casatorie cu cineva pe care il iubesti cu adevarat si care si el te iubeste? Sau este pacat daca faci sex cu cineva pe care il iubesti cu adevarat si dupaceea te casatoresti cu el?

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca eu merg la prostituate de ce nu esti de acord cu ceea ce fac eu pe banii mei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Tu trebuie sa fi de acord in cazul asta, nimeni altcineva, dar sa mergi doar la ele, fara sa mai revi la sotia ta. E de ajuns sa te nenorocesti tu. Daca vrei sa-ti pui viata in pericol si ai asa incredere in tipele solicitate la maxim fi raspunzator de fapta. Nimeni nu are de pierdut doar tu primind boli in schimbul banilor tai. Succes! mi-a fost greu sa ma retin de la comentariulaughing iti dai seama tu cand te vezi in fata fapului implinit. N-ar fi trebuit sa te avertizez ca esti si tu constient de asta.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am sotie, iubita, amanta, si da daca ai sotie si mergi acolo esti un porc nu spun ca nu, eu nu vad iubire cand vine vb vorba de interese, eu nu vad iubire in lumea asta in fine

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Daca iti urmaresti interesele vei ramane doar cu ele. Totodata, e normal sa nu vezi iubirea in lumea asta cand tu nici nu vrei sa o descoperi.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Las ca o vad destul in jurul meu

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Experientele tale nefericite au pus stapaniere pe tine bine. Ai o viziune nu tocmai buna despre lume. Nu te contrazic cu asta, lumea e chiar rautacioasa, pe interese si mincinoasa, insa iubirea exista in unele persoane. Sper sa treaca repede perioada asta in care te afli si sa gasesti o fata care sa nu te dezamageasca si sa te iubeasca asa cum meriti

| Doub a răspuns:

Da, e pacat. Relatiile sexuale sunt permise doar dupa casatorie. (daca esti crestina)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Pai de ce e pacat?

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

" Totuşi, din pricina curviei, fiecare bărbat să-şi aibă nevasta lui şi fiecare femeie să-şi aibă bărbatul ei.
3 Bărbatul să-şi împlinească faţă de nevastă datoria de soţ şi tot aşa să facă şi nevasta faţă de bărbat.
4 Nevasta nu este stăpână pe trupul ei, ci bărbatul. Tot astfel, nici bărbatul nu este stăpân peste trupul lui, ci nevasta."

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Si eu care te credeam fata inteligenta sad, se pare ca " ca restul ai nevoie de cineva sa iti spuna ce sa faci si sa iti dea voie sa faci ceva. naspa de voi

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Hm, si eu care te credeam baiat inteligent. Nu e vorba ca am nevoie de ceva sau de cineva sa-mi spuna ce sa fac, ideea e daca accept sau nu sa fac asta. Atata timp cat mi se pare o idee geniala, cat si eu imi doresc asta, (fara sa fiu fortata sau ceva de genul) nu vad care e problema.

Neeahhh, de fapt, eu sunt extrem de fericita fix asa cum sunt. Nu mi se pare deloc "naspa".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Sa nu uiti acest sentiment, sa te gandesti din nou in 15 20 de ani sa vezi daca mai esti sau nu fericita.

| Drolja a răspuns (pentru Doub):

L-ai crezut băiat inteligent?! mare prostie.

| Holiday a răspuns:

Nu e rau daca faci inainte de casatorie cu cineva si daca iubesti si daca nu, rau e daca faci cu altcineva cand esti intr-o relatie, si nu e vorba doar de casatorie, aia e doar o hartie care ajuta doar din punct de vedere birocratic.

| sublime89 a răspuns:

Ce e casatoria de fapt? Semnarea unor hartii? Juramantul din fata unui preot? Unde e dovada ca toate acestea semnifica ceva in realitate, si nu sunt toate doar in imaginatia noastra? Unde e dovada ca d-zeul nostru exista, si ca el va tine cont de faptul ca ne-am casatorit? Astea sunt toate traditii si obiceiuri umane. Simple ritualuri. Natura nu face diferenta intre cuplurile necasatorite si cele casatorite. Asa ca tu intrebi despre pacate, sex inainte sau dupa casatorie, iubire adevarata etc. Toate acestea nu au nicio legatura cu religia, natura sau realitatea. Sunt toate in capul nostru. Asa ca traieste-ti viata cum iti place si cum crezi tu ca e bine, tinand tot timpul cont de aceste adevaruri.

| Alcyon a răspuns:

Astea-s niste obiceiuri pe care tu alegi daca vrei sa le respecti sau nu. Nu exista retete. Sunt persoane care abia dupa ce trec printr-un divort ajung sa-si cunoasca sufletul pereche. Sunt cupluri care se formeaza inca din copilarie/adolescenta si nu se destramă pana la moarte. Nimic nu-i bătut un cuie. Din punctul meu de vedere, cred ca-i mai mare pacatul sa te casatoresti din interes (cum se intampla adesea), decat sa faci sex inainte de casatorie. Mai demult se punea mare pret pe asta, fiindca nu existau metode contraceptive ca acum.

| pufulescu a răspuns:

Nu mai asculta tot ce se vorbeste in jurul tau, nu mai tine cont de traditii, barfe, obiceiuri fiindca nu iti folosesc la nimic si iti irosesti viata punandu-ti intrebari si raspunzand la ele. Principiile acestea despre care vorbesti au fost create in alte epoci, alte situatii si nu au NICI O LEGATURA cu lumea de azi.
In problema sexului inainte de casatorie intervin traditiile vechi de cateva secole caci in acea perioada varsta casatoriei era in adolescenta, 15 ( chiar 13 ) pana la 19 ani. Ce aplicabilitate mai are aceasta traditie azi? Varsta medie a casatoriei bate spre 30. Ar trebui sa ramanem virgini / virgine pana atunci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te cred ca nu esti de acord,da cu avortul ori cu a scapa de un copil pe care nu l-ai dorit,esti de acord? ca sexul e placut,da bolile venerice, sida, sarcinile, si despartirile nu prea iti plac asa e? apai astea sant riscurile nenica, si daca te f.i inainte de casatorie ce garantie ai din partea cuiva ca vrea sa fie cu tine pana moartea te va desparti? nici una.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacatul e un termen putin cam invechit din punctul meu de vedere.Pacatele astea sunt de fapt greseli impotriva propriei persoane si impotriva celor de langa tine. Dumnezeu nu le-a lasat ca sa iti ia libertatea ci ca sa te ajute sa te ghidezi si sa nu cazi in groapa.E o mare greseala si te pacalesti singur la treaba cu sexul inainte de casatorie pentru ca langa tine poti sa ai pe unul care numai pentru asta te vrea si nu sa iti ramana alaturi pentru toata viata.Am intalnit o gramada de fete care puteau sa jure ca cei de langa ei le iubesc si o sa se insoare cu ele si dupa ce au ajuns in patul lor le-au aruncat ca pe niste carpe vechi.Nu zic ca toti sunt asa, dar asta e un risc mare.Cred ca Dumnezeu a lasat si regula asta ca sa te apere de idiotii care te santajeaza emotional

| Drolja a răspuns:

Tu nu înţelegi mai nimic. Ba încă te-ai contrazis şi, în acelaşi timp, ţi-ai dat şi răspuns singură mai sus. Dar, după cum spuneam, nu înţelegi tu prea multe.

Dacă chiar susţii că cei care se iubesc au voie să facă sex indiferent dacă sunt căsătoriţi sau nu, ai folosi aceeaşi logică pentru a-ţi da seama că şi cel care iubeşte pe altcineva decât pe soţul/soţia lui, are voie să facă sex cu persoana de care e îndrăgostit.

Pentru că tu afirmi mai sus că iubirea este cea care scuză contextul la cei doi necăsătoriţi, prin urmare, iubirea scuză şi înşelarea soţului/soţiei.

| alexandruiasi a răspuns:

Pai daca o iubesti cu adevarat de ce nu te casatoresti? Ai zis de pacat, da este pacat daca faci sex inainte sa te casatoresti http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/corinteni-1/7/#2
"nevasta lui" si "barbatul ei" adica sot si sotie nu prieten si prietena, iubit si iubita.

| LionKiller7 explică:

Drojila,sunt baiat.Si nu am zis niste scuze pentru a-ti insela sotul sau sotia. Iubirea scuza sexul persoanelor necasatorite, dar din puct de vedere ce unul e castorit si celalalt nu, atunci nu e scuza.Trebuie sa fie amandoi ori casatoriti ori necasatoriti.

| LionKiller7 explică:

Eu nu ma dic la prostituate, ba chiar din contra urasc prostitutia si eu sunt single, momentan