| KhludCiprian a întrebat:

Exista Monstrul de Spaghetti Zburator?

Situl debate.org a testat credinta oamenilor si 71% au votat ca ei cred in existenta lui:
http://www. debate.org/opinions/does-the-flying-spaghetti-monster-ex ist

Nu numai ca exista diferite dovezi evidente ale existentei lui: http://www.venganza.org/category/sightings/

Dar adevarata Biserica a Monstului Zburator de Spaghetti e cea mai activa biserica in a imprumuta oameni in nevoie (situl Kiva.org):
http://www.kiva.org/team/fsm?default_team=fsm
Ei sunt mai activi decat: Baha, mormonii si catolicii!

Cei ce vor sa citeasca evanghelia, o pot citi aici:
http://www.klps.pl/pliki/gospel_fsm_eng.pdf

Sper sa primiti indrumare pe drumul vietii si sa alegeti corect!

Răspuns Câştigător
| JohnnyWylde a răspuns:

Monstrul de Spaghetti Zburator...suna perfect adevarat!

23 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Vai de poponetzu tau. Ce-ai fost si ce-ai ajuns, cu spaghetti al tau.

| KhludCiprian explică (pentru costis):

Vai de inteligenta ta, mai gandeste!

Cei mai multi oameni au ceva intre urechi: creier! Incearca sa il folosesti!

| costis a răspuns (pentru KhludCiprian):

Noroc ca ai tu acea ata care iti tine urechile apropiate.

NOname
| NOname a răspuns:

Iar mi-e poftă de nişte chiftele cu sos peste spaghete. love struck

Ai un zeu apetisant.hee hee

| KhludCiprian explică (pentru NOname):

Si recunoscut nu numai in state dar si in Polonia din 2014:
http://www.telegraph.co.uk/......oland.html

| sublime89 a răspuns:

Nu stiu cum poti vorbi astfel de blasfemii, cand toata lumea stie ca monstrul de spaghetti zburator nu exista. Exista un singur mare creator al intregului univers, si ala e inorogul roz invizibil. Ai merita sa fii ars pe rughee hee

| Moisie a răspuns:

CONCURS mare cu premiu de 1 milion de dolari, la tema religie!
Si anume profetul Jim Henderson da un premiu de 1 milion de dolari aceluia care dovedeste ca nu exista in ceruri Dumnezeul numit Flying Spaghetti Monster!

| Ben00 a răspuns:

Explica-le celor de la Jasna Gora, treaba cu fsm.
http://02varvara.wordpress.com/......ims-08-11/

| KhludCiprian explică (pentru Ben00):

Intrebarea e publica pe TPU. Nu stiu poloneza, dar stii ca din 2014, credinta in FSM a devenit oficiala in Polonia, nu?

| JohnnyWylde a răspuns:

I demand respect!

| KhludCiprian explică (pentru JohnnyWylde):

Respectul se castiga!

| KhludCiprian explică (pentru JohnnyWylde):

Sa mai vii pe la noi! Vezi FSM lucreaza in mod deosebit!

Scriu aici un raspuns ce l-am vazut pe TPU inainte si mi se pare cel mai bun argument (dar nu stiam ca o intrebare similara a fost pusa):
"Asa e. Eu cand vad atatea spaghete in jur, in case si la restaurante, mi-e greu sa cred ca au aparut asa, din nimic. Trebuie sa fii orb sa nu vezi maiestria Monstrului Zburator de Spaghete in grandetea si savoarea lor. Cat de perfect se imbina intre ele. "

| JohnnyWylde a răspuns (pentru KhludCiprian):

Monstrul de Spaghetti Zburator...suna perfect adevarat!

| angus35 a răspuns:

Nu mai exista Monstrul de Spaghetti Zburator pentru ca l-am mancat la cina.Nu mi-a putut rezista.A fost prea slab si nu s-a putut apara in fata apetitului meu ucigator.Ar trebui sa fiu arestat pentru asta?

| KhludCiprian explică (pentru angus35):

Era doar o iluzie pentru caracterul tau slab!

Nu, dar ai grija pe viitor sa nu te mai lasi inselat!

| angus35 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Multumesc pentru grija si protectia ta culinara. Daca exista Monstrul de Spaghetti Zburator dupa ce mor sa ma biciuiasca pentru ca am luat in van numele lui. Poti sa ma biciuiesti si tu pentru ca tu esti profetul acestui monstru in Romania sau in Minsk sau undeva, nu?

| KhludCiprian explică (pentru angus35):

Nu te pot biciui, sunt adevarat pastafarian!
http://www.wikihow.com/Become-a-Pastafarian

"11. Do not persecute any one who does not believe in the FSM "

Ai aici cele 8 "comenzi" ce trebuie sa le urmam:
http://rationalwiki.org/......ti_Monster

Prima comanda e:
"1. I’d Really rather you didn’t act like a sanctimonious holier-than-thou ass when describing my noodly goodness. If some people don’t believe in me, that’s okay. Really, i’m not that vain. Besides, this isn’t about them so don’t change the subject."

Si a doua la fel:
2.
I'd Really Rather You Didn't Use My Existence As A Means To Oppress, Subjugate, Punish, Eviscerate, And/Or, You Know, Be Mean To Others. I Don't Require Sacrifices, And Purity Is For Drinking Water, Not People.

| angus35 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Mai bine cred in ei:
http://www.youtube.com/watch?v=IRaNahGhGKA
Ateii astia sunt maestri in a duce discutia intr-un punct mort.Ratiunea este dumnezeul lor.Fac tot ce le sta in putinta pentru a-i face pe oameni sa accepte niste minciuni drept adevaruri.Cand sunt pe moarte urla ca Voltaire care dorea sa mai traiasca dar stiinta nu a putut sa ii mai prelungeasca viata nici cu 5 minute.Filmul este clasic:acelasi inceput si acelasi sfarsit.Niciodata nu poate fi schimbat.Ce este mai rau:sa crezi ceva ce nu este adevarat sau sa nu crezi ceva ce este adevarat?

| KhludCiprian explică (pentru angus35):

"...dar stiinta nu a putut sa ii mai prelungeasca viata nici cu 5 minute."
Speranta ta de viata e cu 30 ani mai mult decat acum 2 secole si tot acest timp cu mult mai putine boli majore si traind absolut mai bine!

Ma mir ca tocmai stiinta vrei sa o ataci!

"Ce este mai rau:sa crezi ceva ce nu este adevarat sau sa nu crezi ceva ce este adevarat? "
Cred ca nici una, doar sa fii onest si sa accepti noile argumente! A fi nascut pe o pozitie nu inseamna ca detii adevarul, mai ales cand stim cate stiam gresite inainte:
- cine acum 200 de ani accepta evolutia?
- sau vaccinarea?
- sau pasteurizarea laptelui?
- sau vitamine
- sau electricitatea si internetul

A accepta un lucru ca se poarta mi se pare putin dizonest. Nu am vazut multi crestini pe aici cercetand argumentele islamice sau budiste si in multe cazuri desi interactioneaza cu ateii, argumentele contra ateilor sunt o caricatura a pozitiei acestora.

Crezi ca daca Iehova ar exista (e foarte ipotetic, stim ca FSM e cel adevarat) ar aprecia un crestin ce discrimineaza ateii sau un ateu care ajuta crestinii?

| angus35 a răspuns (pentru KhludCiprian):

"Stim ca FSM e cel adevarat"? Vorbeste in numele tau. Speranta de viata a crescut cu 30 de ani in 200 de ani? Fiecare om traieste cat ii este dat sa traiasca. Uita-te cat a trait Adam si nu exista stiinta pe vremea aia.Repet pana iti intra in cap. Oamenii iubesc minciuna si doresc ca sa aiba o speranta falsa.Ei doresc ca Biblia sa nu fie adevarata ca urgiile care sunt scrise in ea sa nu fie adevarate.Ratiunea este judecatorul suprem.Ce trece de ratiune nu conteaza si nu exista.
"The love of God is demanding, which is why people don’t want the real love of God. They want the nice, slushy chocolate human substitute. Let’s all just swim in chocolate until we fall into Hell."

| KhludCiprian explică (pentru angus35):

Mi se pare sau n-ai raspuns la ultima intrebare si ai facut alt atac la adresa stiintei!

E clar ca stiinta iti si imi ofera o viata masurabil mai buna si mai lunga daca nu se intampla nici un accident mai rau. De exemplu eu sunt foarte alergic la polen si acum sunt sub pastile. Nu poti sa intelegi ce diferenta mare e intre a fi "plangacios" si "cu nasul apa" daca nu erau pastile pana plopii si teii opresc din inflorit si faptul ca beneficiez de medicina moderna.

Ce sa zic, cam arogant din partea ta!

De asta intrebarea mea finala este foarte fireasca, bineinteles daca presupunem ca un zeu drept exista la final!

Daca ti-a sarit cu vederea, intrebarea era:
"Crezi ca daca Iehova ar exista ( aici sunt partile ce vad ca nu le poti citi rational... ) ar aprecia un crestin ce discrimineaza ateii sau un ateu care ajuta crestinii?"

| angus35 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Nu crezi ca adevarul discrimineaza toti oamenii? Nu crezi ca Biblia discrimineaza toti oamenii? Nu exista atei.Acest cuvant este doar o eticheta si o scuza ieftina pentru a nu crede adevarul si a iubi minciuna."Sunt ateu deci pot sa imi bat joc de orice divinitate ca nu exista nimic dupa ce mor."
"...let God be true, but every man a liar".

| KhludCiprian explică (pentru angus35):

"Nu crezi ca adevarul discrimineaza toti oamenii? Nu crezi ca Biblia discrimineaza toti oamenii? "
"Biblia si adevar" cred ca tocmai ai zis un oximoron! Poate imi explici cum iepurele rumegator, liliacul pasare si Pi ca fiind 3 pot fi explicate de o entitate ce stie adevarul absolut!

De asemeni, mi se pare ca ma repet pentru a 3-a(!?) oara ca nu raspunzi la intrebare!

In fapt, in loc sa ma ataci pe mine (sau alti atei) e mult mai simplu sa faci altceva: arata dovezile "zeului viu"!

Dar pana atunci, ai o intrebare de raspuns! Nu ma intereseaza ca Eva n-a aparut acum 6000 de ani! Mergi la orice universitate ce are sectia de biologie, cauta orice profesor ortodox si vezi daca iti poate explica atat evolutia si de ce oamenii nu au doar 6000 de ani! Si nu au sa zica de 7500 de ani (ca unii ortodocsi cred ca Septuaginta are goluri in genealogie ce pot duce pana la 7500 de ani!).

Eu raman cu FSM, ca nu l-am vazut falsificat si e mai de bun simt decat Iehova.

Dar repet: ai o intrebare de raspuns ce un raspuns direct cred ca ar spune destule despre moralitatea lui Iehova!