| Alphawolf a întrebat:

Exista posibilitatea ca logica lui Dumnezeu sa fie diferita de a noastra?

39 răspunsuri:
| Alphawolf explică (pentru 4b):

Eu trebuie sa fiu convins ca nu e bine sa fur, sa mint, sa ucid si blablabla... Degeaba ii spui copilului ce e bine si ce e rau daca nu-l ajuti sa si inteleaga.

| 4b a răspuns (pentru Alphawolf):

Tocmai d'aia trebuie sa-l inveti pe copil de mic ascultarea...

| Inferno a răspuns (pentru Alphawolf):

Stai putin, ecuatia lui Schrodinger nu are legatura cu ce am spus eu si este cea mai importanta ecuatie ceo egaleaza pe cea a lui Einstain E=mc2.
Cum a demonstrat, de fapt nu este o teorie ca sa fie demonstrata, este un fapt, el doar a concluzionat. Este vorba de efectul Zeno. Imagineaza-ti de exemplu că efectuezii un experiment folosind un atom radioactiv, iniţial nedescompus, aflat într-o cutie. Potrivit ecuaţiei lui Schrödinger, în orice moment de după începerea experimentului atomul se află într-un amestec, o superpoziţie de stări, dezintegrat ori nu. Fiecare stare are asociată o anumită probabilitate descrisă matematic prin intermediul unei funcţii de undă. De-a lungul timpului, atâta vreme cât nu privim sistemul cuantic, funcţia sa de undă evoluează odată cu creşterea lentă a probabilităţii asociate stării dezintegrate a atomului. De îndată ce privim, atomul "alege", de o manieră conformă cu probabilităţile descrise de funcţia de undă, sub ce stare ni se înfăţişează, iar funcţia de undă se prabuseste, iar atomul alege o stare precisa.
Este u nfapt stiintific ce a fost dovedit ptin multe alte experimente.

| Alphawolf explică (pentru 4b):

Te cam inseli. Copilul meu este o fiinta rationala ca si mine, nu un animal care trebuie sa asculte... Eu il invat cum sa gandeasca.

| Alphawolf explică (pentru Inferno):

Posibil, dar eu inca raman sceptic. Nu cred ca totul este o iluzie, dimpotrica, cred ca totul are o explicatie, doar e vorba de timp si genii. Stiu ca lumea subatomica se comporta diferit, dar inca nu se stie de ce.
Oricum asta este un subiect care pe mine ma depaseste.

| Inferno a răspuns (pentru Alphawolf):

Efectul Zeno este un fapt dovedit in nenumarate experimente.

| 4b a răspuns (pentru Alphawolf):

Pai eu ce tat iti explic aci? cum il inveti, asa il ai...

| dodicuta a răspuns:

Orice e posibil.

| TDman a răspuns:

Hmm... da si nu. Da, deoarece logica pe care o avem astazi, cum ziceai si tu 2+2=4, o avem pentru ca Dumnezeu a vrut asta, si Nu, pentru ca exista atatea concepte pe care noi nu le cunoastem.

Nu ne-a inzestrat Dumnezeu cu asa ceva, cunostintele logicii noastre sunt asa de limitate, ca este infricosator ca de multe nu putem sti. Si nu din cele ce exista, ci din cele ce nu exista.

Exemplu: Imagineaza-ti o noua culoarea. Un concept, pe care nu-l putem atinge.

Sau un semiconcept (e cam singurul pe care il stiu): Sti ce inseamna nimic nu? Adica nu exista ceva intr-o anumit domeniu„Nu e nimic pe masa" „Nu e nimic in testul dat de Andrei", si lista poate continua.

Imagineaza-ti, daca. nu ar fi fost nimic. Si incepi de jos. Nu ar fi fost tu, parintii tai, casa, orasul tara, planeta, daca nu ar fi fost Dumnezeu... ce era cu universul, si daca Dumnezeu este universul, imagineaza-ti sa nu fi fost nimic...

Gandeste-te de mai multe ori la asta, si o sa vezi ca nu poti. Mintea ta pur si simplu „explodeaza". De ce? Pentru ca logica noastra (care include conceptele, exact ceea ce ziceam eu) nu este aceeasi cu a lui Dumnezeu.