| Alphawolf a întrebat:

Exista posibilitatea ca logica lui Dumnezeu sa fie diferita de a noastra?

39 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu vede lucrurile dintr-o alta perspectiva, El doreste fericirea noastra eterna.Iar noi ca oameni, nu putem sa intelegem multe lucruri care desi par rele, ele lucreaza spre binele nostru etern.,, Căci gândurile Mele nu sunt gândurile voastre, şi căile voastre nu sunt căile Mele, zice Domnul.,,

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns:

Avem mare nevoie in aceasta lume sa invatam, din cuvinte limpezi si tari, logica lui Dumnezeu care este''mai presus de lume''. Logica Lui nu se potriveste cu a noastra.

| Inferno a răspuns:

Serios?

| Alphawolf explică (pentru Inferno):

Serios! Arata-mi rational unde gresesc. Vezi raspunsurile, sunt "pro si contra". Eu am intuit gandirea crestinilor, ca ei considera ca logica Dumnezeului pe care il sustin este diferita de a noastra, motivul intrebarii mele. De prea multe ori am vazut afirmatii in care sustineu ca: "Noi suntem limitati, nu-l putem intelege pe Dumnezeu", sau ca "El gandeste diferit de noi, bla bla..." Plus ca, sunt multe chestii ilogice in religia lor pe care ei le trec cu vederea. Motivul? Noi nu putem intelege!
Eu nu pot intelege ce anume ii face sa gandeasca asa.
As vrea sa vad mai multe pareri. Deci, sa presupunem ca exista Dumnezeul crestin, care-i parerea ta privitor la aceasta intrebare?

| Inferno a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu gresesti, dar intrebarea e prea evidenta. Logic ca daca exista oentitate suprema logica ei este mult superioara logicii noastre, doar daca tu nu crezi ca logica umana a atins apogeul.
Intrebarea este echivalenta cu 2+2=4?
E mult prea evidenta ca sa necesite un raspuns.

| Alphawolf explică (pentru Inferno):

...o logica superioara, clar, dar nu diferita. Conform realitatii, ce este logic in unanimitate trebuie sa fie adevar.

| Inferno a răspuns (pentru Alphawolf):

Superior pentru mine inseamna si diferit. Poate pentru logica umana multe sunt imposibile dar pentru o logica atat de avansata totul ar trebui sa fie posibil.

| Alphawolf explică (pentru Inferno):

Diferit poate fi unde este loc de relativism si/sau subictivism, dar nu la un adevar evident, unanim.

| Inferno a răspuns (pentru Alphawolf):

Exista adevaruri evidente, da-mi un exemplu de asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns:

Pai normal ca e o problema grava...d'aci si faptul ca omul nu prea Il intelege; din iubire pentru mine, mi-a spus sa nu fur, sa nu mint, sa nu ucid si blablabla...

| Alphawolf explică (pentru 4b):

Eu trebuie sa fiu convins ca nu e bine sa fur, sa mint, sa ucid si blablabla... Degeaba ii spui copilului ce e bine si ce e rau daca nu-l ajuti sa si inteleaga.

| 4b a răspuns (pentru Alphawolf):

Tocmai d'aia trebuie sa-l inveti pe copil de mic ascultarea...

| Alphawolf explică (pentru 4b):

Te cam inseli. Copilul meu este o fiinta rationala ca si mine, nu un animal care trebuie sa asculte... Eu il invat cum sa gandeasca.

| 4b a răspuns (pentru Alphawolf):

Pai eu ce tat iti explic aci? cum il inveti, asa il ai...

| dodicuta a răspuns:

Orice e posibil.

| TDman a răspuns:

Hmm... da si nu. Da, deoarece logica pe care o avem astazi, cum ziceai si tu 2+2=4, o avem pentru ca Dumnezeu a vrut asta, si Nu, pentru ca exista atatea concepte pe care noi nu le cunoastem.

Nu ne-a inzestrat Dumnezeu cu asa ceva, cunostintele logicii noastre sunt asa de limitate, ca este infricosator ca de multe nu putem sti. Si nu din cele ce exista, ci din cele ce nu exista.

Exemplu: Imagineaza-ti o noua culoarea. Un concept, pe care nu-l putem atinge.

Sau un semiconcept (e cam singurul pe care il stiu): Sti ce inseamna nimic nu? Adica nu exista ceva intr-o anumit domeniu„Nu e nimic pe masa" „Nu e nimic in testul dat de Andrei", si lista poate continua.

Imagineaza-ti, daca. nu ar fi fost nimic. Si incepi de jos. Nu ar fi fost tu, parintii tai, casa, orasul tara, planeta, daca nu ar fi fost Dumnezeu... ce era cu universul, si daca Dumnezeu este universul, imagineaza-ti sa nu fi fost nimic...

Gandeste-te de mai multe ori la asta, si o sa vezi ca nu poti. Mintea ta pur si simplu „explodeaza". De ce? Pentru ca logica noastra (care include conceptele, exact ceea ce ziceam eu) nu este aceeasi cu a lui Dumnezeu.

| Alphawolf explică:

De ce? Lamureste-ma.

| Alphawolf explică:

Eu nu am luat in calcul subiectivismul, eu iau in calcul doar logica. Matematica nu greseste, nu este subiectiva, ea este logica.

| ven0m a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu poti demostra prin metode stiintifice inexistenta a ceva ce nu exista(in forma materiala)

| DrugFree a răspuns (pentru Alphawolf):

Deci, in mintea lui Dumnezeu 1+1=3 o femeie+un barbat =un copil?

| Inferno a răspuns (pentru DrugFree):

Pe ratonamentul acesta stupid pot sa-ti demonstrez ca ratiunea unei lacuste este similara cu a omului.
Deci, in mintea lacustei firul de iarba nu exista, si nu are nevoie de mancare.

Deci pentru ca ratiunea lacustei daca putem sa o numim asa, este similara din anumite puncte de vedere cu a omului inseamna ca ratiunea lacustei este egala cu a omului, dar stai putin, lacusta nici nu are ratiune, deci cum lacusta este=om rezulta ca omul nu are ratiune.

Foarte corect rationamentul tau, din moment ce esti om si implicit nu ai ratiune cum de ai scris mesajul acela?
Deci ajungem la o contradictie.
Din moment ce esti om si ai putut rationa acest lucru inseamna ca omul nu este lipsit de ratiune, deci rationamentul meu care se baza pe rationamentul tau este gresit. Rezultatul: Rationamentul tau este gresit.

| Alphawolf explică:

Dragi crestini, nu-mi vine sa cred!
Daca logica lui Dumnezeu difera de a noastra apare o problema grava. Informatia si implicit morala biblica nu este pentru a o gandi, ci pentru a o executa, iar pentru Dumnezeu nu suntem alceva decat niste marionete. In cazul asta Dumnezeu nu este corect, nici nu poate aprecia rational(suntem ilogici lui), nici nu iubeste, el doar se distreaza si dicteaza. Noi suntem fara ratiune pentru el, suntem doar absurzi si aberanti. Suntem spalati pe creiere. Adevarul il tine doar pentru el.
Vreau pareri, spuneti-mi unde gresesc.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Exact cum ti-a explicat foarte bine Jasser. Dumnezeu vede totul de la inceput si pana la sfarsit.El cunoaste absolut totul.Dar nu intervine in alegerile noastre. Dumnezeu a lasat liber arbitru, El nu ne-a creat niste roboti care sa execute niste comenzi.A lasat pe Adam si Eva sa aleaga de cine vor sa asculte.

Răspuns utilizator avertizat
| Alphawolf explică:

Se gaseste in explicatia mea, 2+2=4.

| Inferno a răspuns (pentru Alphawolf):

Fizica cuantica te contrazice: 2+2= 4 + 1, 0 × 10-5

| Alphawolf explică (pentru Inferno):

Fizica cuantica este inca frageda si foarte confuza, insa 2 copaci + 2 copaci rezulta 4 copaci, si asta de mii de ani... si asa va ramane in vecii veciilor. Acest adevar se va schimba doar daca legile fizice se vor schimba(parerea mea).

| Inferno a răspuns (pentru Alphawolf):

Esti sigur? Sa facem o analogie cu celebra pisica a lui Schrodinger,daca am o pisica intr-o cutie si cutia este acoperita, atunci pisica este si vie si moarta simultan, cand descoperim cutia pisica alege una din cele doua stari, pentru ca interactioneaza cu un observator.
Tu stii ca doi copaci adunati fac doi pentru ca interactionezi cu substanta la nivel molecular, dar daca nu mai interactionezi nu stii? Nici nu stii daca acei copaci mai exista si nu alterneaza intre doua stari de existenta si inexistenta.

| Alphawolf explică (pentru Inferno):

Si cum demonstrezi, sau cum a demonstrat ca este si adevarat ceea ce sustine? Am vazut si eu un documentar in care era prezentata teoria lui Schrodinger, dar nu i-am dat prea multa atentie.

| Inferno a răspuns (pentru Alphawolf):

Stai putin, ecuatia lui Schrodinger nu are legatura cu ce am spus eu si este cea mai importanta ecuatie ceo egaleaza pe cea a lui Einstain E=mc2.
Cum a demonstrat, de fapt nu este o teorie ca sa fie demonstrata, este un fapt, el doar a concluzionat. Este vorba de efectul Zeno. Imagineaza-ti de exemplu că efectuezii un experiment folosind un atom radioactiv, iniţial nedescompus, aflat într-o cutie. Potrivit ecuaţiei lui Schrödinger, în orice moment de după începerea experimentului atomul se află într-un amestec, o superpoziţie de stări, dezintegrat ori nu. Fiecare stare are asociată o anumită probabilitate descrisă matematic prin intermediul unei funcţii de undă. De-a lungul timpului, atâta vreme cât nu privim sistemul cuantic, funcţia sa de undă evoluează odată cu creşterea lentă a probabilităţii asociate stării dezintegrate a atomului. De îndată ce privim, atomul "alege", de o manieră conformă cu probabilităţile descrise de funcţia de undă, sub ce stare ni se înfăţişează, iar funcţia de undă se prabuseste, iar atomul alege o stare precisa.
Este u nfapt stiintific ce a fost dovedit ptin multe alte experimente.

| Alphawolf explică (pentru Inferno):

Posibil, dar eu inca raman sceptic. Nu cred ca totul este o iluzie, dimpotrica, cred ca totul are o explicatie, doar e vorba de timp si genii. Stiu ca lumea subatomica se comporta diferit, dar inca nu se stie de ce.
Oricum asta este un subiect care pe mine ma depaseste.

| Inferno a răspuns (pentru Alphawolf):

Efectul Zeno este un fapt dovedit in nenumarate experimente.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Nu posibilitatea asa si este.

| Alphawolf explică (pentru Allrc24Orthodox):

Cum ai dedus ceea ce afirmi. Am sa te rog sa-ti dai si tu cu parerea la explicatia mea adresata userului @NEXAM.

| ven0m a răspuns:

Punerea la indoiala a logicii lui D-zeu e un pacat. Gandirea oamenilor e alterata de fortele raului, deci nu poate fi similara cu a Lui.

| NEXAM a răspuns:

Stiinta spune asa : ''Pot sa explic tot ce exista in acest univers! Ce este dincolo de el nu am cum explica!'' Ori Dumnezeu este in afara de timp si spatiu El este transcendent si ratiunea Lui depaseste orice imaginatie si orice inchipuire. In Biblie lipsa timpului este tradusa ca ''SANIOIOS''.
Deci raspunsul logic, este ca logica lui Dumnezeu este cu totul si cu totul alta decat cea umana.
Salut, o zi buna!

| Alphawolf explică (pentru NEXAM):

Conform realitatii logica ne spune ca 2+2=4, si toti suntem de acord cu asta. Nu este un adevar absolut, este relativ acest adevar? In ratiunea lui Dumnezeu, care depaseste orice imaginatie si orice inchipuire, 2+2=4 nu este un adevar, sau este doar pe jumatate adevar?