| iusy98 a întrebat:

Existentia lui Dumnezeu.Pro sau contra (fara argumente din Biblie sau din stiinta), doar argumentele voastre.Cer seriozitate.

34 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ce argumente pot da, din moment ce-mi este interzis sa ma bazez pe realitatea aceasta.(fara stiinta) Dar daca insisti am sa dau:
Dumnezeu nu exista pentru ca Mocolog (creatura din alta realitatea) spune asta.
Dumnezeu exista pentru ca pastaia uriasa din alta realitate spune asta.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Crede în ceea cu nu vezi!
Pa, pa.

| OOOLEOOO a răspuns:

Pro.
Daca eu sunt convis ca am fost creat, asta devine realitatea mea.

| danay72 a răspuns:

Faptul ca ori de cate ori m-am rugat pentru ajutor, Dumnezeu mi l-a acordat si nu au fost pure coincidente, pentru ca nu avea cum.Alte argumente din creatie si Biblie nu ti le ofer ca ai spus ca nu vrei, dar exista, important e sa le vezi.

| RAY a răspuns:

Din nimic nu apar zeii, nu cred ca exista dumnezeu e doar produsul dorintelor umane

| Lizzu a răspuns:

Eu inca sunt in tratative cu existenta asta a lui d-zeu.

Tot ce pot sa spun este ca niciodata nu se va dovedi ca exista ceva superior decat daca va ateriza ceva pe planeta Pamant si toata lumea va vedea cu ochii lor ceea ce acea fiinta are de spus omenirii.
--Nu mai cred in ce ne arata mass-media, e o mare mincinoasa--

| HueyFreeman a răspuns:

Pro existenta: Nu exista argumente.
Contra existenta: Nu exista argumente pro.

| iusy98 explică (pentru HueyFreeman):

Ai mai zis asta odata!

| HueyFreeman a răspuns (pentru iusy98):

Si crezi ca s-a schimbat ceva?

| Hombre a răspuns (pentru HueyFreeman):

Da s-a schimbat au aparut catârii, adica calea de mijloc.laughing

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Orice efect are o cauză, nimeni nu a demonstrat contrariul. Dacă Dumnezeu nu ar exista atunci cum a apărut Universul cu tot ce cuprinde el, inclusiv noi?

| dracu14 a răspuns:

Cum a aparut dumnezeu?
cum au aparut negrii?(daca vreti sa ziceti ca sunt negrii din cauza climei inseamna ca teoria evolutiei se aplica)
daca dumnezeu exista si el e bun, nu ar trebui ca toata lumea sa fie fericita, fara boli, fara crizei, fara razboaie?
au fost inventate circa 2000 de zeitati, deci exista o sansa la 2000 sa existe dumnezeu...

| LegionarulRoman a răspuns:

Minunile Sfintilor lui Dumnezeu, care au salvat atatia oameni de la cancere si boli incurabile, desi medicii le-au recomandat sa-si faca testamentul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Eu cred in Dumnezeu si atat, cu asta am spus tot.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata,intamplarile,valorile si cunoasterea,m-au convins ca Dumnezeu exista, ca este izvorul tuturor legilor fizice, chimice, pamantesti cosmice, universale dupa care se conduc toate cele vazute si nevazute nefiind nimic la voia intamplarii.nu trebuie decat sa deschid ochii in fistecare dimineata, sa vad si sa consider aceasta o minune. faptul ca vad, ca am ochi, atat de complecsi creati.e doar cel mai mic si nesemnificativ exemplu.

| BlackSulphur a răspuns:

Eu numai pe contra am. In primul rand, dupa cum a zis AkagamiNoShanks, nu exista argumente pro.
Note*:Motiunea (Problema) este astfel: "Dumnezeu exista", nu "Dumnezeu NU exista", deoarece negarea are nevoie de o afirmatie. Daca nu exista afirmatie, inseamna ca gurvernul(Afirmatorii) nu-si face treaba, deci automat castiga opozitia (Negatorii). Nu ma credeti? Invatati debate.

Alt argument este ca nu am simtit fizic, nici macar spiritual nimic, oricat am incercat, oricat am vrut, oricat am sperat.
Pe deasupra, toti cei ce declara ca l-au "simtit" pot spune ca mai mult l-au constientizat de fapt, in realitate ne-manifestandu-se in nici un fel.
In plus (Asta pune capac peste toate), dovezile (Ca de exemplu biblia) se contrazic singure, ceea ce nu este foarte frumos.

Astfel am ajuns sa nu mai cred in povesti.

| iusy98 explică (pentru BlackSulphur):

Te-ai rugat vreodata lui Dumnezeu si El nu te-a ajutat?

| Mikhtarian a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu.
Doar uitandu-ma in fiecare primavara,cat de mareata e natura,nici nu pot lua in calcul ca totul s-a facut singur, pentru ca n-are cum.
Rugaciunea, este calea de a te elibera de toate, stiind ca esti ascultat mereu, oriunde.
Sa-ti mai spun..cand ma simt rau,o rugaciune ma face mai puternic,ma simt mai bine.
Gandindu-ne si stiind ca Iisus a trait cu adevarat,de ce ar fi trecut prin toate durerile,pentru pacatele noastre, daca voi ziceti ca nu El, este Dumnezeu.
Cum, anumiti martiri au murit pentru credinta lor, eu sunt sigur ca Dumnezeu exista.

Răspuns utilizator avertizat
| RedheadOnTheRun a răspuns:

Cred,pentru ca ma simt fericita,implinita sa Ii simt prezenta atunci cand am nevoie. Nu pot explica sentimentul de bine,de pace pe care il simt atunci cand intru in biserica (chiar daca o fac atat de rar) sau ma rog. Cred pentru ca am o nevoie egoista de El. Cred in Dumnezeu,in puterea Lui,in judecata lui dreapta (chiar daca nu imi e mie favorabila si de multe ori,spre rusinea mea,o contest),in ajutorul pe care mi l-a dat (desi nu merit).
Nu sunt un bun crestin si probabil nu voi fi niciodata dar cred in El pana la capat, in toate frumusetile Pamantului pe care nu le-a lasat si in toate minunile pe care le-a infaptuit.
Este greu pentru cei "contra" sa inteleaga ceva ce nu pot simti, dar nu judec pe nimeni. Eu cred in El, nu in preoti.
Cred pentru ca asa am ales, pentru ca ma implineste si ma face fericita (asa cum am mai spus) pentru ca Il simt si Il vad cu mintea atunci cand am nevoie sau nu.
Ar mai fi multe de spus dar imi e greu sa gasesc cuvintele necesare sa descriu emotia pe care o simt cand e vorba de Dumnezeu. Nu imi e rusine sa fiu numita "crestin" dar imi este rusine ca nu sunt crestin adevarat.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Dumnezeu exista si exista suficiente dovezi de minuni care multi sunt orbi sni nu le vad sau mai bine spus nu vor sa le vada si le batjocoresc.

| andreiush25 a răspuns:

Nu exista dumnezeu.
Si acum o sa argumentez si eu CA CRestinii de pe aici doar ca o sa schimb cate ceva.
Ma uit in jurul meu si asta ma convinge zilnic ca nu e nici un nene care are vila in ceruri.

| Apocaliptic a răspuns:

Esti om? Esti.
Exista crucea? Exista.
Exista Biblia? Exista.
Exista moartea? Exista.
Exista Pastele? Exista.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Apocaliptic):

What the-? Si ce-a vrut sa fie asta, un argument in favoarea existentei lui doamne-doamne? She drecu?

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Apocaliptic):

Exista carti? Exista.
Exista mere si aur? Exista.
Exista gradini? Exista.
Exista om? Exista Praslea cel voinic si merele de aur.

Cam asa suna argumentul tau.

| Krokodil a răspuns:

La caterinca oarecum.
benzi desenate cu superman exista, da? filme exista, carti exista.e el crezut de toata lumea ca exista? nu.
exista legende despre zana maseluta si alte d-astea care sunt considerate povesti..deci nimeni nu crede in ele..si tot tacamu' asta cu dumnezeu e o poveste dar lumea crede.

| Guildo a răspuns:

Oamenii mor din diferite motive, indiferent daca sunt copii, oameni buni la suflet, saraci sau speciali. Oamenii puternici continua sa ii controleze pe cei slabi. Nu exista dreptate in lume si nu a existat vreodata. Nimeni nu poate sa dovedeasca existenta unei forte, care a creat Universul si care inca controleaza totul. Noi abia daca reusim sa descifram cateva din secretele lumii care ne inconjoara, mai e foarte mult timp pana sa descifram toate secretele, poate nu o sa reusim niciodata. Uita-te la stele de pe cer, ne este imposibil sa ajungem la ele, putem doar sa le privim si sa ne punem intrebari despre ele. Incercam sa gasim explicatii aici pe pamant, dar unele lucruri pur si simplu ne depasesc.

| iusy98 explică:

PS:sunt ortodox

| snAke3 a răspuns:

PRO : Eu cred. nu trebuie sa-i spui mai mult la profa o sasi deie seama
Contra: Ce zici Iisus a venit pe pamant? Daca El a venit pe pamant atunci si Dumnezeu exista. Nu exista dovezi cum ca n-ar exista Dumnezeu.

| Lizzu a răspuns (pentru snAke3):

De unde stii sigur ca iisus a venit pe Pamant si de fapt, nu a fost doar un om cu mai multe scaune la cap decat restul populatiei de atunci, un bun orator si un om foarte cult, chiar daca era dulgher?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Lizzu):

Facea minuni, atestate de documente ale vremii.

| Thunderstruck a răspuns (pentru snAke3):

Isus a venit pe Pamant, adevarat.Si? Asta inseamna ca a fost pui de zeu? Uite ca si Mohamed a venit pe Pamant, si Buddha si toti profetii, asta inseamna ca exista zeci de zei? Ce argument e asta fratele meu? Penibil.Iar "nu exista dovezi cum ca n-ar exista Dumnezeu"...you just went full retard, sa stii ca nici dovezi ca nu exista Mos Craciun nu sunt.

| Lizzu a răspuns (pentru LegionarulRoman):

De unde stim ca documentele vremii nu au fost masluite de inaltii acelor vremuri?