| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara la toti membrii TPU! M-a ambitionat o intrebare a unui camarad, si vroiam sa incerc si eu una!
Stiinta vs. Religie!?!?
Vreau sa veniti fiecare cu cate un argument pro sau contra!
Deci cum a fost pana la urma? omul a fost creat de Dumnezeu sau a evoluat din maimuta!
Nu voi acorda funda la aceasta intrebare decat daca ajungem la o concluzie, chiar daca va dura ani de zile de dezbateri happy
Vreau ca fiecare sa-si dea cu parerea si cum am mai spus, argumente contra, etc, intrebari din biblie, care sa puna in incurcatura pe celalalt care vine cu argumentele pro!
Ia sa vedem ce o sa iasa!
Repet, nu cereti funda, acest topic va ramane multa vreme deschis, daca va fi popular!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
45 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu. Mi-a demonstrat mie personal ca El exista, am citit si vazut numeroase documente, documentare, vad in viata de zi cu zi multe lucruri care toate m-au convins ca Dumnezeu exista, un Creator exista. E doar credinta mea, atata tot, parerea mea.
Iata cateva argumente pe linkul urmator:

http://www.gotquestions.org/Romana/Exista-Dumnezeu.html

| Alphawolf a răspuns:

@buldog, intrebarea "Pe El cine l-a facut?" este o intrebare logica. Indiferent din ce material-imaterial ar fi facut presupusul creator, intrebarea ramane logica si in picioare. De ce? Oricat m-as stradui sa accept existenta eternitatii, degeaba, ea nu poate prinde niciun fel de valoare in capul meu. Tu poti intelege eternitatea? Ma indoiesc ca cineva poate. Creatorul omniscient si etern s-a apucat dintr-o data sa creeze? Cum i-a aparut ideea?

| Alphawolf a răspuns:

@buldoc, stiu ca timpul este relativ, subiectiv sau poate imaginar, dar conform realitatii timpul da valoare existentei. Ceva in afara timpului intrece orice imaginatie si devine fara sens. Creatorul etern, omniscient si omnipotent nu are nevoie de spatiu, de timp, de energie, nu are nevoie de nimic, pe el nimic nu-l atinge, iar asta ma duce la gandul ca nu poate exista. Cum poate exista ceva ce nu are nevoie de nimic si nu este atins de nimic? Consider ca, este imposibil sa existe o minte fara sa aiba nevoie de energie care sa o sustina. O minte eterna are nevoie de energie eterna, deci ar trebui sa faca regres infinit. La fel de aiurea suna omniscienta si omnipotenta creatorului. Cum poate exista ceva omniscient? Plin 100%! Omniscientul este fara ganduri sau idei...

| Alphawolf a răspuns:

@buldog, inteleg ce spui tu, sunt de acord, dar cele spuse de tine nu demonstreaza existenta supranaturalului, nu-mi raspunde la intrebari si nici nu ma incurca sa-mi pun intrebari. Intrebarile mele sunt normale atata timp cat sunt persoane care sustin si fac afirmatii, fara dovezi sau argumente solide, existenta supranaturalului, sau atata timp cat religiile fac parte din viata noastra. Faptul ca presupunem o a 5-a dimensiune, sau faptul ca presupunem o forta supranaturala independenta de timp si spatiu, asta nu inseamna ca ele exista. Golurile cunoasterii si limita in a gandi ne indeamna sa facem asfel de presupuneri, insa aceste presupuneri, probabil, ne invata sa nu excludem aprioric din lipsa de cunoastere, sa fim mai sceptici, dar ele nu pot prinde o valoare fara dovezi.

| Alphawolf a răspuns:

Am citit articolul, dar nu este nici frumos, nici convingator, este speculant. Articolul mai mult ameninta necredinciosii decat sa-i convinga de existenta divinului. Unele afirmatii din acel articol sunt chiar amuzante. Doar al treilea argument este consistent(la stiinta din prezent), celelalte argumente, de fapt nu sunt argumente...

| Angel0 a răspuns:

Demonstrati unui orb din nastere existenta culorilor, unui surd din nastere existenta melodiilor, unui idiot teoria relativitatii, daca reusiti e floare la ureche sa-i demonstati lui sir danyel si celor ca el existanta lui Dumnezeu.

| Angel0 a răspuns:

Sirdanyel
[Cele mai importante dovezi ar fi cele foto-video. Adica as vrea sa aduceti filmulete cu d-zeu, fotografii, eventual carti scrise de el si cu autograful lui.] [Ateii nu sunt persoane obtuze]

Deja te contrazici.

| DorelSudoru a răspuns:

Argumente zici. Nu cred in nimic. Nici d-zeu nici stiinta pentru. ca nu ma intereseaza. Ce rost are sa aflam ceam fost decat sa fim cea ce suntem? Si da tin sa cred ca e ca stiinta pentru. ca se pot aduce dovezi cat de cat credibile nu ca in religie niste carti scrise si atat!

| Pomar a răspuns:

Stiinta are niste baze solide, experimente, teorii demostrate, teorii in curs de demonstrare, stiinta avanseaza tot timpul si poate demonstra nevoia oamenilor de a crede intr-o divinitate pe care si-au creeato ei insasi. Pe cand religia este o inventie, nu are baze solide, este o creatie menita sa ajute omul sa treaca prin viata, dar religia pierde foarte multi adepti pentru ca din ce in ce mai multi oameni isi dau seama ca este o inventie, nu mai suntem acum 2000 de ani cand anumite fenomene naturale nu puteau fi intelese si atunci erau explicate drept minuni/pedepse ale lui dzeu.In plus oamenii de stiinta ii inteleg si ii respecta pe cei care cred in dzeu si ii considera doar oameni mai slabi, in schimb religia ii condamna pe atei, ii considera inferiori lor, orbiti de lumea materiala si ii ameninta ca vor arde in iad. Oamenii de stiinta nu isi iau nici o masura de precautie imotriva religiei pentru ca stiu ca religia nu ii poate afecta iar ei nu au nevoie de babe care merg in fiecare zi la biserica ci de oameni cu capul pe umeri; in schimbi religia se apara impotriva stiintei "crede si nu cerceta" pentru ca stie ca, cu cat stiinta evolueaza mai mult, cu atat oameni isi vor da seama ca religia este doar o inventie...
In concluzie stiinta este complexa si in continua dezvoltare pe cand religia este o poveste pentru copii care pierde din ce in ce mai multi adepti si care in curand va disparea...

| Pomar a răspuns:

Si eu sunt liceean( a 10-a) big grin Cred ca o sa mai primesti argumente religie vs stiinta fiindca e un subiect interesant, sunt curios care ste punctul tau de vedere RS4?

| Pomar a răspuns:

Buldog argumentul tau este cel mai bun in sprijinul religiei.Desi nu sunt de acord cu tine macar sti sa iti susti punctul de vederebig grin Omul nu pleaca din pamant si singurul motiv pentru care ajunde in pamant este ca oamenii nu aveau unde sa ii puna altundeva...Nu este corect spus ca exista sexul masculin din care s-a desprins si cel feminin deoarece animalele care au un sg sex il au neutru si nu masculin, iar omul nu este in varful piramidei toate animalele dezvoltanduse continuu big grin

| Pomar a răspuns:

Daca prin varful piramidei te referi la "cel mai dezvoltat" sunt de acord cu tine bineinteles; oricumcrearea lumi din punctul de vedere al religiei este logica si seamana cu creearea Universului dar exista multe alte lucruri pe care le sustine biserica si care nu pot fi adevarate:
Toti oameni de pe pamant au aparut din inrucisarea a 2 oameni, ca toate speciile de animale au incaput si supravietuit pe arca lui Noe, ca soarele se invarte in jurul pamantului si ca acesta este centrul universului, ca pamantul este plat; ma rog de unele nu sunt sigur daca inca le mai sustine dar sunt si momente in care religia se contrazice pe ea insasi: De ce exista "rau" pe pamant, ori dzeu nu este atotputernic cea ce contrazice biblia, oridzeu a lasat raul pe pamant cea ce il face rau si contrazice din nou biblia, sau dzeu l-a lasat pe om cu posibilitatea de a alege intre bine si rau si atunci il pedepseste pentru ca se comporta cum l-a lasat dzeu.
Si totusi daca stiinta este "transpunerea in planul concret celor facute de Dumnezeu in plan spiritual" atunci ce este religia si de ce tocmai religia care reprezinta invataturile si regulile pe care ar trebui sa le urmam se impotriveste ata de tare stiintei? big grin

| Minks a răspuns:

Probabil o sa primesti raspunsuri de la fanatici religiosi care nu isi pot sustine cu argumente alegerea. O sa zica ca ei cred in Dumnezeu fiindca asa e bine. Eu ma abtin sa mai raspund la intrebari de genul.

| Minks a răspuns:

Anonim: Cum spuneam, un fanatic religios care nu isi poate sustine credinta recurge la jigniri. Nu ai demonstrat ca esti decat unul dintre sutele de mii de mancatori de ****. Nu o sa continui sa te jignesc fiindca n-are rost. Si daca aveai taria de caracter, nu dadeai raspunsul ca si anonim.
Plus ca nu vad de unde ai atata inversunare. Am venit eu la tine si te-am jignit? Toti ne dam cu parerea, dar unii fraieri nu se pot controla si trebuie sa jigneasca continuu. Iti spun eu, ca daca m-ai intalni pe strada ti-ar cam pieri cheful de jignit. Nu m-as cobori la nivelul tau, fiindca nu obisnuiesc sa vorbesc sau sa lovesc animalele. Tu esti dovada clara pentru care astia nu ar mai trebui sa livreze internet si televiziune la tara.

| Minks a răspuns:

Buldog : Nu chiar, (daca e adevarat) el spune si cand este rastignit "Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac" referindu-se la cei ce l-au rastignit. Teoretic ar trebui sa fie iertati si cei ce au pus la indoiala existenta lui. Eu repet, nu cred in Dumnezeu in forma prezentata de biserica, nici in biblie. In existenta unei zeitati cred. Nu cred ca Dumnezeu ar avea nevoie de niste intermediari din moment ce el e atotstiutor, atotputernic, deci dupa parerea mea Iisus a fost doar unu' ce stia sa minta frumos. Nu sunt dovezi clare (decat relatari) ca el chiar a facut minuni, s-a inaltat si eu stiu ce-a mai facut. Si eu pot sa zic ca am zburat mai repede ca un avion Concorde, dar cum nu am dovezi nu o sa fiu crezut. Iarasi, Dumnezeu n-ar avea nevoie de slujitori precum preotii pentru a-si raspandi "invataturile". Deasemenea nu gasesc rostul postului si al trairii in pustietate. De ce mai suntem oameni? Ca sa stam singuri sus pe un munte mancand numai insecte? La ce ne-ar mai fi creat? Sa se uite la noi si sa rada? Iarasi, nu cred in existenta iadului si a diavolului. Dupa cum am zis, daca Dumnezeu este atotputernic n-ar permite existenta unei forte malefice cum ar fi iadul, si nici nu ne-ar lasa sa ne chinuim vesnic in "cazanele" din iad. El teoretic ne-a facut din iubire, si ar trebui sa ne iubeasca asa demult incat sa ne ierte.
Iarasi, biblia a fost scrisa dupa relatarile unor apostoli care erau cam analfabeti.
Si ajung la exemple clare din viata cotidiana.
Cand au ars copilasii aia la maternitatea Giulesti cine a fost de vina? Erau doar niste sufletele de cateva zile si totusi au trebuit sa plateasca cu moartea. Au pacatui ei cu ceva? De ce lumea moare de foame din cauza secetei si a saraciei, pentru asta cine a pacatuit? Iar ceva ce m-a scarbit enorm, la o biserica oarecare din sudul tarii, am fost in ziua de paste, ca toata lumea sa iau si eu parte la acest ritual ( la rugamintile mamei, daca era dupa mine nu serbam nimic si ziua trecea neobservata peste mine). La un moment dat o femeie trecuta de 80 de ani l-a rugat pe distinsul parinte sa o spovedeasca si pe ea ca poate nu mai apuca. Si raspunsul a fost stupefiant: "Lasa bre, macar sa mori matale ca te-oi spovedi eu"
Si inca ceva, la pomenile facute pentru tatal meu, parintele pleaca de la noi cu cel putin 2 litri de vin, 3 sticle de suc (vrea din toate sortimentele), mancare si restul de alimente. Vi se pare normal, voi astia credinciosi?
Acum puteti sa sariti cu stupidele si cu nefolositoarele, etc.

| GyeBaek a răspuns:

Dumnezeu, pentru ca ce nu poate demonstrastiinta a demonstrat-o EL, si stiinta nu a reusit sa faca ceva ce contrazice biblia.

| greudespus a răspuns:

Intrucat nu se poate dovedi nici existenta si nici neexistenta unei fiinte desavarsite (Dumnezeu), totul este religie.(adica cred ceva pentru ca pare ca este asa, desi nu pot demonstra altuia ca ceea ce cred eu este 100% exact ). Deci ateismul este o religie, ca multe altele.
Galilei, scria asa: exista 2 carti din care il putem percepe pe D-zeu.Prima este biblia, si din ea aflam de ce exista ceea ce exista.
A doua este cartea naturii (stiinta), de unde aflam cum exista de altfel tot ce exista (adica legile fundamentale care guverneaza universul).
Deci ambele au acelasi autor, si nu se contrazic, insa se ocupa de domenii diferite (de ce exista viata / cum exista viata ).

| greudespus a răspuns:

Recomand oricui www.oxigen2.net, in care exista un studiu pe geneza, dar este explicata prin prisma descoperirilor stiintifice, de un roman din chicago. Era bine daca mai multi romani gandeau asa.

Răspuns utilizator avertizat
| buldog a răspuns:

CITITI ACEST RASPUNS:Am citit o parte din raspunsurile de aici si ma intristez cand vad atata naivitate in fiinta omeneascawinking
Oameni buni, DUMNEZEU A CREAT UNIVERSUL, implicit si OMUL. Stiinta...Stiinta este transpunerea in planul concret celor facute de Dumnezeu in planul spiritual. Nu va ganditi la Dumnezeu ca la o persoana Pamanteasca asa ca nu mai puneti intrebarea "Pe El cine l-a facut?". Dumnezeu este tot ce e bun! Daca ai facut o fapta buna azi, L-ai avut pe Dumnezeu cu tine.
In biblie, la fel! Acolo s-a folosit un limbaj conotativ, cu adevaratele sensuri in spatele cuvintelor banale!
Haideti sa facem o analogie, ok?
Dumnezeu a creat Lumea in 6 zile si in a 7-a s-a odihnit(cred ca si cei care nu cred in ei au pretentia la o "duminica" de odihna) si a facut pe rand, in fiecare zi cate un element din univers.Omul stim (din biblie) ca a fost facut in ultima zi, in ziua a6-a! Acum facand analogie cu stiinta, prima data nu a aparut universul, soarele, pamantul, apa, animalele etc. si ultima data omul? Nu omul este in varful piramidei vietuitoarelor de pe Pamant? Nu Omul este ultimul"Creat" si de stiinta...Nu stiinta spune ca omul s-a format dintr-o evolutie si ca este ultimul stadiu al dezvoltarii pe Pamant? Asta este transpunere a ceea ce zice biblia si anume ca Omul a fost ultimul creat?
Uitati-va, interesati-va in ce oridine a facut Dumnezeu Lumea(ce a facut in prima zi, in a doua zi etc.) si corelati-le cu evloutia stiintifica. Se spune ca Dumnezeu a facaut lumina care poate fi vazuta in lumea reala ca Soarele.
Cu siguranta Dumnezeu exista, universul este prea coordonat pentru a nu fi o fiinta rationala care sa il fi infaptuit!
Inca odata: Stiinta este doar proiectia in planul concret, viziual al infaptuirii lumii din planul spiritualwinking
Sper ca ma intelegeti! Asa cum spune biblia, omul a fost facut din pamant da? Pai ganditi-va ce ar insemna asta in concret: Ca omul pleaca din Pamant si se intoarce de la sursa(unde s-or inmormanta mortii? In apa?). Femeia, in biblie spune ca a fost creata dupa barbat... bun! In stiinta nu genul masculin a fost primul, apoi pe la nivelul cefalopodelor(mi se pare) s-a "rupt" din acesta si genul feminin?
Ce este clar e ca Dumnezeu exista, Supravegheaza in continuare, ne ajuta, ne ocroteste si ne indruma. Care este rolul nostru pe Pamant? Sa ne mantuim sufletul, sa ajungem la o impacare cu D-zeu si sa trecem la dreapta Lui. Misiunea Pamanteasca doar El o stie si daca ar fi sa incheiem analogia "Religie-Stiinta", noi acum am fi in a7-a zi. Cand va fi sfarsitul acestei zile? Raspunsul este dat in biblie de un inger"Nu va fost voua dat sa stiti, nici Fiul nu stie!". Daca vreti sa ma intrebati ceva, sa argumentez ceva, sunt deschis la discutie mult si binehappy
Multumesc si sper ca m-ati inteles!

| buldog a răspuns:

A...era sa uit! Albert Einstein, cel mai mare om de stiinta care la propriu a revolutionat lumea a avut un celebru citat. Acesta a contribuit la descoperirea si evolutie "Principiului de incertitudine" care spune ca totul este creat la intamplare in acest univers si ca nimic nu este sigur. Einstein, cand a ajuns la concluzie, desi a contribuit la aceasta, foarte indihnat a spus ca este o greseala ca "DUMNEZEU NU JOACA ZARURI"! Deci si Einstein, care era pro stiintei a spus'o foarte clar! Asa ca nu avd de ce alte "genii" dau raspunsuri ca stiu ei stiinta si ca nu are cum ca Dumnezeu sa exista...Multumesc

| buldog a răspuns:

Eu cerd ca omul chiar este in varful priamidei! Ce e cert, e ca deocamdata suntem cei mai evoluati dintre toate speciile de pe Pamant(asta am vrut sa spun cu "in varful piramidei"). Si cu Pamantul, comparam ceea ce se zice in biblie si anume ca D-zeu ne-a facut din "tarana". Pe o parte (religioasa) tarana este "sursa" omului, exact locul unde se intoarce omul dupa ce moare.
La cum ai spus tu, ca nu aveau unde sa ii puna, nu sunt de acord. Arfi fost multe posibilitati. In ape(Se descompuneau mult mai repede-asta pana in epoca moderna cand omul si-a dat seama de importanta apei), in paduri pentru a-i manca animalele, in munti(prapastii, stanci etc). O sa spui "da, dar ei voiau sa pastreze cumva trupurile" si pentru asta ideal era incinerarea, apoi pastrandu-le cenusa. In concluzie, puteau sa faca altceva cu trupurile mortilor, dar pamantul este "mama" materiei(cel putin terestre).
Imi place ca vi cu pareri contrarii si mai astept intrebari.happy

| buldog a răspuns:

"Dacă oamenii sunt buni doar pentru că le e frică de pedeapsă şi pentru că speră la o recompensă, atunci suntem într-o stare jalnică"-se poate interpreta pro religieiwinking
Depinde din ce unghi privestihappy Eu raman la parerea ca Einstein credea in D-zeu.Reiese din simplu fapt ca si-a negat rezultatul, concluzia cu cu fraza"Dumnezeu nu joaca zaruti"winking
Alphawolf: Nu poti percepe eternitatea pentru ca tu, ca si mine, ca si restul' suntem facuti in TIMPwinking
TIMPUL este iar o legatura in ceea ce scrie in biblie si ce a descoperit stiinta(verifica Teoria Relativitatii Generale si pasajele din biblie care descriu neuniformitatea timpului si neexistenta lui in "Sfera" lui Dumnezeu)happy

| buldog a răspuns:

Ice: Tu ai spus-o, Dumnezeu a lasat omului puterea de a alege. Raul exista din simplu fap ca in dimensiunea in care omul traieste exista bine. Oamenii au gresit enorm la inceput(in biblie este vorba de "Marul Rusinii") si au sarit in pacat.
Cum ca Soarele se invarte in jurul Pamantului si ca Pamantul este centrul universului si celelalte sunt sustinute poate si azi de biserica catolica, care in 1054 s-a rupt de cea ortodoxa prin simplu fapt ca nu acceptau ca Dumnezeu Tatal sa fie una cu Fiul SI Duhul Sfant. Au modifacat crezul si alte "norme" ale crestinismului ortodox si au deviat de la ceea ce era adevarat. Va rog sa ma scuzati daca aici sunt persoane catolice, nu vreau sa jignesc pe nimeni. Raul omul si l-a facut, iar Iisus a venit pe Pamant ca Tatal si cu noi sa fim impacati. El a rupt poarta iadului si a biruit moartea.Pana la Iisus, toti oamenii cadeau in pacatul stramosesc, dar Moartea lui Iisus este calea prin care Omului i s-a dat sansa de a alege.
Alphawolf: Si pentru mine e imposibil sa inteleg, trebuie doar sa crezi! Cele 3 virtute teologice: Iubirea, Nadejdea si CREDINTA.
Pentru o minte a carei supravieturi ii trebuie energie, care este dependenta de timp si sptiu, o minte limitata(a omului) ii este imposibil sa gandeasca dincolo de infinit, dincolo de spatiu, dincolo de timp. Noi am fost facuti si traim sin spatiul cvadridimensional si nu putem percepe o a 5-a dimensiune sau altele superioare.Cu atat mai mult dincolo de acestea. Incearca sa iti dai seama de ce vreau sa zic si renunta sa gandesti logic, pentru ca logica este data de o minte umana, care nu poate intelege ce este dincolo de limitele sale.Nu continua sa intrebi "dar cum este El atotputernic, cum este omniprezent si omniscient?". Nu vei rezolva nimic prin intrebarea asta:"CUM?" Nimeni nu-ti va putea explica, ci doar tu daca renunti sa gandesti logic. Asa e, pentru noi e imposibil sa stii totul, sa poti orice si sa fii oriunde, pentru ca noi nu am fost facuti sa fim asa. Noi am fost limitati.Imagineaza-ti daca in spatiu nu era o a3-a dimenisiune si noi depindeam oar de lungime si latime(+timpul), atunci nu am fi putuit percepe o a 3-a dimensiune, categoric. Am fi vazut doar in lung si'n lat.Acum ca privim de undeva de "sus" ni se pare evidenta si inaltimea ca dimensiune.
Sper ca ai inteleshappy