| SexyGirlSweet1998 a întrebat:

Exsista Dumnezeu? (parerea voastra categoric)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

30 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Prea nechibzuit ar trebui sa fiu pentru a avea o parere categorica despre un asemenea subiect.

| Zenithf a răspuns:

Da, Dumnezeu este Universul. Universul este infinit in spatiu si timp, asa ca de ce nu s-ar putea sa aiba si constiinta de sine. Pai daca noi oamenii, care suntem atat de limitati, avem asta, atunci cum ceva nelimitat nu ar putea sa o aiba?

| mODIN a răspuns:

Nu.

| RAY a răspuns:

Eu nu cred ca exista nici un fel de creator dumnezeu sau o energie etc, natura nu are nevoie de creatori

| OnuOnulică a răspuns:

Da, exista!

| milan9 a răspuns:

Necesitatea existenţei lui Dumnezeu se justifică şi prin complexitatea, perfecţiunea absolută a materiei vii, nemuritoare prin multiplicarea ereditară, "organizarea" universului. happy

Pentru a crede că viaţa a apărut în mod întâmplător, accidental, ar fi trebuit îndeplinite un lanţ întreg de,, coincidenţe’’, de întâmplări norocoase, de probabilităţi care însă tind spre zero (ca posibilitate de realizare):

-,, Coincidenţe’’ referitoare la univers (pentru ca naşterea panetelor şi a stelelor să poată fi posibilă): mărimea potrivită a exploziei iniţiale, mărimea potrivită a gravitaţiei, mărimea potrivită a forţei nucleare tari;

-,, Coincidenţe’’ referitoare la sistemul planetar (pentru a se putea susţine viaţa): mărimea şi masa exactă a soarelui, distanţa potrivită dintre soare şi centrul galaxiei, distanţa potrivită dintre soare şi cel mai apropiat braţ din spirala galactică, distanţa exactă dintre pământ şi soare, mărimea Pământului şi valoarea potrivită a forţei gravitaţionale a acestuia.

-,, Coincidenţe’’ referitoare la planeta Pământ (care să poată susţine viaţa); Câteva calcule simple pot demonstra că probabilitatea apariţiei vieţii în mod întâmplător (prin amestecul de aminoacizi de tipul dextro şi levo) este foarte mică, practic imposibilă chiar dacă s-ar considera vârsta universului de 30 miliarde de ani (aşa cum se consideră în prezent), ceea ce ar însemna 10,, la puterea" 18 secunde. Dacă s-ar considera foarte optimist că pe pământ ar fi existat un milion de locuri care să întrunească condiţiile ideale potrivite în care să se fi efectuat câte 10 încercări de aranjare pe secundă a celor 410 de structuri de aminoacizi, probabilitatea să apară înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10,, la puterea" 98, deci cu foarte mult sub limita de 1 din 10,, la puterea" 40 admisă ca limită de discuţie de către fizicieni. Deci şansa de apariţie a vieţii în mod accidental este infimă, practic nu exista!

| zurick a răspuns:

Da

| Lizzu a răspuns:

Nu cred ca exista ceva atotstiutor,inteligent,personificat.

Cateodata lumea ne da impresia ca e creata intr-o inlantuire anume de evenimente care se leaga perfect ca un puzzle.
Ma gandesc ca e posibil sa existe ceva la baza aparitiei lumii asa cum o stim,la baza proceselor ei, acelea care o conduc, ceva care sa le dirijeze intr-un anume mod, intr-o ordine, sa nu fie haos.

--Acest ceva nu cred a fi ceva personificat, asa cum oamenii il personifica pe un dzeu care ne vede si ne da pedepse (?).
Poate fi orice altceva. Sau poate natura insasi cu legile ei.

Nu o lume cu stapan.
Si atat.

| AlexanderAdrian a răspuns:

La modul in care il portretizeaza biserica? Categoric nu. Ca o constiinta superioara? Nu as crede. Ca o forta pe care nu o putem intelege pe deplin si care a creat intentionat universul? Asta e posibil dar poti sti sigur?

| Zenithf a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Iti dai seama ca a creea intentionat presupune ca cel implicat sa aiba constiinta?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Zenithf):

Conceptul nostru de constiinta? poate e o intentie dintr-o altfel de constiinta inaccesibila noua.

| ErrorFound a răspuns:

Nu.

| Moisie a răspuns:

Da! Exista chiar miliarde de Dumnezei, ma mir ca nu-i vezi ca sunt si in jurul tau, macar doi, adica Mama si tatal tau! Ei te-au creat, ei te-au crescut si tot ei s-au sacrificat pentru tine ...NERECUNOSCATORULE!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Romani 1:20 - Căci calităţile sale nevăzute, da, puterea sa eternă şi dumnezeirea sa, se văd clar de la crearea lumii, deoarece sunt percepute prin lucrurile făcute.

Universul cu tot ce cuprinde el - lucruri înţelese într-o mică măsură de om - constituie o dovadă convingătoare pentru mine că există un Creator. Este părerea mea categorică? Da, sunt convins că nu existăm fără niciun scop, sunt convins că am fost creaţi de Dumnezeu şi că nu se sfârşeşte totul cu viaţa actuală dar putem avea o speranţă minunată de viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Nu cu sensul de Dumnezeu asa cum il stim din biblie si cu sensul de inteligenta universala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai di mini si di mini cat interes.da.da nu exista ci ESTE.tu egzisti.el este.asa cum singur a spus, eu sant cel ce sant.

| dragos38 a răspuns:

Biblia spune, la inceput a fost cuvantul, de fapt la inceput a fost energia care a a creat materia.astronomia cl XI spune asa ca materia nu poate fi distrusa ci se transforma.si pe langa materie exista si energie, deci materia nu ar exista fara energie.concluzia exista o energie pe care noi nu o putem cuprinde pt.ca este infinita in timp si spatiu.noi suntem finiti nu putem cunoaste totul.cunoastem doar partii din adevar.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Dumnezeu, asa cum este el prezentat in biblie cel mai probabil, NU.
Dar exista o energie, o forta care pune toate lucrurile astea in balanta si le face sa functioneze. Nimic in natura nu este pus haoticwinking

| sempreinvolo30 a răspuns:

Daca un ceas de mare precizie este facut de cineva inteligent nu crezi ca universul si crierul nostru care sant de o complexitate mult mai mare au un proiectant.
Pentru informatii mai detaliate cautama pe giorgio_eagle@yahoo.it sau intra pe jw.org

| Thunderstruck a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Un ceas de mare precizie nu are nevoie de creator, e foarte foarte foarte posibil sa existe un ceas de mare precizie, in acest Univers, care sa se fi format din intamplare. Socant, nu? Si chiar daca n-ar fi adevarat, nu are nicio importanta argumentul tau, doar pentru ca un ceas are nevoie de creator, nu inseamna ca zeuletul tau exista. Apropo, s-au inventat si virgulele.

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Se vede ca esti cu logica la pamant, dar cum iti asterni asa dormi zice un proverb intelept pentru cei care il pot intelege

| Thunderstruck a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Bine-nteles ca eu sunt cu logica la Pamant, e clar ca daca un ceas de mare precizie are un creator (lucru 99, 99% fals), atunci si Universul are un creator.

| puscahoreangaion a răspuns:

Daca el nu ar fi existat tu nu ai fi existat citeste geneza!

| Kabuto79 a răspuns:

Da exista. Daca vi tu si spui ca prietenul tau imaginar este un zeu si te ajuta si exista NIMENII nu poate sa te contrazica sau sa dovedeasca ca nu ai dreptate.
Dumnezeu este propriul tau zeu care reprezinta perfectiunea. Perfectiunea este vazuta diferit de la persoana la persoana

| Mămăligă59 a răspuns:

Da.

| adrian1419 a răspuns:

Nu. Si daca exista nimeni nu stie care din cele 2700 sau mai mult de religii e adevarata

| AndreiCosmin2 a răspuns:

Bineinteles ca exista, nu te uita la atei

| Nume_N-am_1997 a răspuns:

Nu,nu exista Dumnezeul, sau cel putin eu nu cred in el avand in vedere faptul ca nu am dovezi mai mult decat credibile.

| ilovebreakingbad a răspuns:

Nu exista dzeu si nici diavol si nici unicorni si nici zana maseluta si nici mos craciun happy